dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie Pomiar m3 na czerpni & wyrzutnia = bilans ?

    Nowy wątek gdyż chciałbym poruszyć sprawę bilansowania instalacji - nawiew & wywiew.
    Nie wchodząc póki co w szczegóły pomiarów przepływów powietrza na danych anemostatach nawiew/wywiew - chciałem spytać jak się ma pomiar przepływu TYLKO na czerpni oraz wyrzutni.
    Na zasadzie - ściągam kratki czerpni i wyrzutni - i mierzę przepływ powietrza na tych punktach.
    Czy w dobrze zbilansowanej instalacji - strumienie te powinny być takie same ? ( czy też tam z zachowaniem ok 5% mniejszego wyrzutu powietrza z wyrzutni )

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    Na zasadzie - ściągam kratk
    Jak ściągniesz kratki, to już pomiar bez sensu.
    Ma być tak, jak instalacja pracuje. Ze wszystkimi kratkami, anemostatami itd. I pomiar w m3 faktycznego przepływu a nie prędkości turbulentnego przepływu.
    Przy niewielkiej różnicy temperatur m3/h powinno być dokładnie tyle samo.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    tak oczywiscie masz rację - chodziło mi bardziej o proporcje - anemometra z "tubą" będę miał dopiero za tydzień.
    Z ciekawości ściągłem siatki na czerpni i wyrzutni i przemierzyłem strumień w ten sam sposób ( zwykłym anemometrem małym bez tuby przykładając identycznie w centralnej części ) - okazało się ,że nawiew jest ok 25% większy od wyrzutu.
    "Podkręciłem" na sterowniku proporcje : nawiew 40% wywiew 45% -po dobie już widzę znaczącą różnicę w wilgotności. W kuchni borykałem się z 60% w górę - dziś już 55%. W łazience miałem "pasek" wilgoci na oknie - dziś zero.Oczywiście temp. nawiewu także podskoczyła.

    Moje pytanie :
    1) czy regulacja na anemostatach - ma sens i czy da się ją "ustawić" za pomocą anemometru z tubą ? Pamiętam ,że kiedyś pisałeś z doświadczeń u siebie ,że ta regulacja jest znikoma.
    2) czy warto anemometrem z tubą - zacząć od strumieni na czerpni / wyrzutni ?
    3) Czy jeśli miałem nawiew znacząco większy - mogło to skutkować podniesioną wilgotnością w domu ?
    4) Jak / czy się da sprawdzić "domowymi sposobami" czy w domu jest podciśnienie ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    1) czy regulacja na anemostatach - ma sens i czy da się ją "ustawić" za pomocą anemometru z tubą ? Pamiętam ,że kiedyś pisałeś z doświadczeń u siebie ,że ta regulacja jest znikoma.
    Daje niewiele i dopiero przy dosyć wąskiej szczelinie zaczyna robić jakąkolwiek różnicę. Przetestuj jak będziesz miał rękaw.

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    2) czy warto anemometrem z tubą - zacząć od strumieni na czerpni / wyrzutni ?
    Przytykając anemostaty zmienisz opory - więc ustawienia wentylatorów rób na końcu. I wraz ze wzrostem zapchania filtrów warto korygować.

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    3) Czy jeśli miałem nawiew znacząco większy - mogło to skutkować podniesioną wilgotnością w domu ?
    Większy nawiew względem wywiewu to mniejsza sprawność - zarówno odzysku ciepła jak i wilgoci. Więc raczej nie, jak na zewnątrz wilgotność bezwzględna była mniejsza, niż wewnątrz.

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    4) Jak / czy się da sprawdzić "domowymi sposobami" czy w domu jest podciśnienie ?
    Niby można rurkę jakąś przeciągnąć przez ścianę i sprawdzić, w którą stronę dmucha. Ale trzeba pamiętać, że żeby powietrze przepływało musi być różnica ciśnień - w pomieszczeniach z nawiewem musisz mieć wyższe, niż z wywiewem. Inaczej powietrze by nie przepływało.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    "Daje niewiele i dopiero przy dosyć wąskiej szczelinie zaczyna robić jakąkolwiek różnicę. Przetestuj jak będziesz miał rękaw"

    Tak - to właśnie kiedyś pisałeś - i pewnie tak jest jak mówisz.
    Sądzisz ,że jeśli pomierzę anemomerem z rękawem i wyjdą spore dysproporcje ( znacznie większy nawiew ) - korygować to % wentylatorów czy ingerować w instalację ( przepustnice czy coś ? )
    Jak najlepiej zbilansować - 1:1 czy np nawiew ok 10% wiekszy od wywiew ?


    Obecnie od ok 24h mam nawiew 40% , wywiew 45% - wilgotność salon 50% , kuchnia 52% ( a było i 62% ) A dodatkowo wydaje mi się ,że wilgotność na zew. jest wieksza dziś niż wczoraj ( resztki topniejącego śniegu )
    Na logikę się zastanawiam czy za mały wywiew nie skutkował ,że powietrze zmierzało z salonu gdzie mam jeszcze kominek - i nie "zdążyło" uciec przez wywiew - podnosząc wilgotność w kuchni / łazience. Ale to takie gdybanie laika
    Ostatnio edytowane przez lukaszo11 ; 03-12-2022 o 12:16

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Powietrza wchodzącego powinno być nieco więcej od wychodzącego, by go nie zaciągać do domu poprzez niechciane miejsca - kominki, szpary, syfony itd. W łazience powinien być największy wywiew. U mnie nigdy nie było zaparowanego lustra czy okna, nawet przy długim siedzeniu w wannie, kiedy na czas kompania daję 70% mocy.
    reku.
    Teorie mówią, że powinno się ustawiać maszynę na najwyższym biegu. U mnie się to nie sprawdziło, bo kiedy ustawiałem nawiew większy o 15m3/h, to po zmniejszeniu biegu na 40% wywiew był większy niż nawiew. Ustawiałem więc wszystko na biegu, który włączony jest najczęściej czyli pierwszy - 40% mocy reku i to się sprawdza. Wcześniej potrafiło mi zaciągać smrodek w pomieszczeniu techniczny z kratki w podłodze czy była wilgoć na zamku drzwi zewnętrznych.
    Czeka Cię sporo biegania, przyszykuj sobie notes i pisz wydatki na anemostatach na każdym biegu. Pokaże to, czy i kiedy masz nad czy podciśnienie.
    Na anemostatach też możesz poustawiać. Oczywiście jest to najbardziej widoczne przy dużych prędkościach wentylatorów, przy niskich mniej i po to są rękawy/tuby bo pozwalają to zauważyć.
    Pomiary raczej nie rób w wietrzny dzień. bo możesz mieć czerpnię/ wyrzutnię w miejscu, w które akurat będzie wiało, co może rachunki pomieszać
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    "Ustawiałem więc wszystko na biegu, który włączony jest najczęściej czyli pierwszy - 40% mocy reku i to się sprawdza."

    Jak rozumiem - ustawiałeś na anemostatach wydatki ? Z anemometrem z "tubą" ?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    "Ustawiałem więc wszystko na biegu, który włączony jest najczęściej czyli pierwszy - 40% mocy reku i to się sprawdza."

    Jak rozumiem - ustawiałeś na anemostatach wydatki ? Z anemometrem z "tubą" ?
    Tak, mam zestaw Testo. Kosztował mnie kilkaset złotych więcej niż wizyta fachowca, którego zaprosił do siebie znajomy. Facet wpadł, włączył maszynę na najwyższy biegi w niecałe pół godziny zarobił 1200zł. Na problem - zbyt mało powierza w pokoju na poddaszu stwierdził, że reku za małą wydajność ma i nic nie poradzi. Stwierdziłem, że u siebie wolę to zrobić sam.

    Kiedy kupiłem swój zestaw, siedzieliśmy pół dnia ze znajomym, szukając przyczyny, Dom był odkupiony w stanie deweloperskim, więc nie widział montażu instalacji. Reku z odpowiednim wydatkiem, więc w końcu odkręciliśmy regipsy na poddaszu i się okazało, że krokiew przeszkadzała i były dane kanały płaskie w trzech miejscach, ale za małe. Skończyło się na zabudowie rur, ale przynajmniej wszystko działa jak trzeba.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    zanim wezmę się za bilansowanie - muszę wymienić sztywne spiro fi200 od rekuperatora do skrzynek rozdzielczych na nawiew / wywiewie.
    Obecnie pomimo sztywnego tłumika - "dudni" w anemostatach nawiewnych nawet na 30% reku.
    Waham się czy wymienić je także na fi200 ale sonodec czy może fi160 sonodec ?
    U mnie wentylacja będzie "szła" w 95% od 150 do 200 m3 - w przypadku fi200 - prędkość w kanale głownym to ok 1,5 m/s a fi160 to 2,5 m/s
    Co sądziecie? Lepiej aby to powietrze płyneło szybciej ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony