dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Pierwsza warstwa ściany nośne z bloczka M6

    Witajcie. Prośba o poradę. Ściany fundamentowe są z bloczków M6 na równo z chudziakiem. Izolacja pozioma papa z zakładami na chudziak. Ściany fundamentowe ocieplone styropianem hydrofobowym 15cm od zewnątrz. I teraz tak: budowlaniec wykonał pierwszą warstwę Ścian nośnych z bloczka M6 i dopiero potem poszedł na to porotherm.. Ale jak dam styropian na posadzke (15cm) to miejscami styropian będzie na równo ze stykiem Porotherm-bloczek, zasłaniając
    spoine je łączącą, a miejscami nieco niżej o grubosc tej spoiny (czyli spoina bedzie widoczna powyzej styropianu). Na styropian przychodzi jeszcze 7cm jastrychu cementowego i 2cm posadzki na gotowo (łącznie 24cm posadzka na gotowo). Czy tam nie postwana mostki termiczne lub jakieś inne cuda, czy się nie przejmować tym? Więcej styropian na podloge nie chce dawac, żeby nie tracić wysokości pomieszczen. Może dać piankę niskoprezna po obwodzie na stykach styro-sciana żeby uszczelnić? Od zewnątrz w tej strefie będzie 15cm styropian bo będzie to część cokołu zewnętrznego. Dopiero od porothermu pójdzie 20cm na scianie zewnetrznej. Co tu wykombinować? Dzięki z góry

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Budowlaniec bez sensu wykonywał pierwszą warstwę z bloczka betonowego M6, i powinien był od razu warstwę startową wykonać z porothermu. W takiim układzie styropian i wylewkę miał byś w warstwie ciepłej ścian natomiast obecnie styropian owszem przykryje betonowy bloczek a wylewka posadzkowa będzie w warstwie ciepłej lecz ogrzewanie podłogowe będzie na poziomie styku porotermu z betonem M6.
    Owszem jeśli nawet zrobisz cokół budynku na poziomie "0" czyli chudziaka to i tak przy 20cm styropianu bloczek betonowy tam zostanie a jego współcznynnik izolacji jest o wiele mniejszy a nizeli porothermu.
    W takiej sytuacji rozważ jednak minimalne dodatkowe 5 cm styro tak aby poziom jastrychu i ogrzewania podłogowego znalazł się w ciepłej ścianie porothermu
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    No trochę bez sensu to zrobił. Niby wtedy "wilgoć" nie idzie... cokolwiek miał na myśli... Ale projekt był bardziej bez sensu, bo posadzka na gotowo ( czyli już z okładziną) była na równo z bloczkiem M6. Nie przyuważyłem tego. Wówczas całą strefę posadzki miałbym w strefie bloczków M6. Też tak myślałem aby dać 5cm więcej styro na posadzkę, Wówczas wyszło by 266cm wysokości na gotowo zamiast 270cm... niby 4cm różnicy, do przeżycia, ale właśnie jestem na etapie zamawiania okien i muszę dać znać jaka będzie wysokosc posadzki żeby dać odpowiednie poszerzenie pod drzwi tarasowe... Najchętniej zachowałbym wysokosc pomieszczen 270cm ale zastanawia mnie, czy ten styk spód jastrychu z bloczkiem może mieć aż tak kolosalny wpływ na utratę ciepla, wilgoc itp...

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Jeśli to koliduje w jakimś stopniu na wybór okien to wszystko jest tu uzależnione od wysokości stanu "0" względem gruntu i jego przyszłego poziomu..
    Innym sposobem oprócz dodania owych 5 cm jest obniżenie jak najniżej odcięcia pomiędzy styropianem 15 fundamentu a styropianem 20 cm ścian nad ziemią.

    Izolację przeciwwodną ma zapewniać papa lub folia pomiędzy ścianami fundamentu a ścianami nad ziemia a nie betonowy bloczek.
    Problemem w tym wypadku jest jednak izolacja cieplna która dla betonu jest dużo mniejsza.
    Poza tym jedyną przeszkodą będzie tu warstwa izolacji przeciwwodnej czyli papa lub folia. Ciepło będzie wędrować nie tylko w poprzek ściany ale i wgłąb do ścian fundamentowych. Dlatego te 5 cm będzie zbawienne.

    Poczytaj sobie ten link:

    https://www.zawod-architekt.pl/pokaz...a_gruncie,502/

    Zgadzamy się chyba że energooszczędnym typem ogrzewania jest podłogówka.
    Ze względu na to posadzka ma wyższą temperaturę niż otoczenie i ściany. Dlatego jeśli tam jest wyższa różnica temperatur to ulatnia się większa część ciepła.
    U ciebie miejscu gdzie najwięcej uchodzi ciepło budowlaniec zamiast elementu o wysokiej rezystancji cieplnej np betonu komórkowego itp dał betonowy bloczek.

    Jeśli nie zadbasz o to na tym etapie przypomnisz to sobie podczas rachunków za energię.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 04-12-2022 o 13:43
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za cenne wskazówki. Z oknami to jeszcze by uszło, bo parapety mam przewidziane na 94cm więc po podniesieniu podłogi o 5cm styro dałoby 89cm co nie byłoby źle. Drzwi tarasowe także można by na poszerzeniu dać wyżej. Ale kłopotem nie do przejścia będą otwory drzwiowe. Na gotowo mają mieć 205cm. Obecnie mam ok. 233cm od chudziaka minus 24cm posadzka docelowa to daje 209cm minus obróbka to da jakieś 205cm. Idąc w posadzkę 29cm może mi zabraknąć tych centymetrów dla drzwi. Trzeba będzie jednak chyba pozostać przy 15cm styro na posadzce i strefę styku styropian-sciana potraktować dodatkowo pianką niksoprężną zwłaszcza tam, gdzie spoina na bloczku wystaje ponad styropian (max 2cm w niektorych miejscach). Z zewnatrz będzie na wysokosci bloczka styro 15cm bo będzie to jeszcze warstwa cokołowa. Żałuję, że na pierwszą warstwę poszły te bloczki m6, ale cóż. Mieć nadzieję, że jakaś grzybnia w tym miejscu nie zawita z czasem. I cieszyć się że cała posadzka nie wyszła w strefie bloczka m6 jak w projekcie, bo by była lipa po całości. Swoją drogą ktoś to liczył i przeliczał na przenikanie ciepła przy projektowaniu (mam nadzieje) - ciekawe ile im wyszło....

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    https://buildex.techinfus.com/pl/ute...eplitelej.html

    Najmniejszy współczynnik ma pianka poliuretanowa.
    Jeśli już wiesz gdzie będzie poziom jastrychu i styropianu to od razu do ściany przyklej paski grubości1 - 2 cm styroduru klejem pianką do styropianu tak aby były izolacją pomiędzy bloczkiem betonowym a styropianem i od razu staną się dylatacją dla jastrychu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Zgadzam się z kolegą Mareks. Majster bez sensu zrobił Ci duży mostek cieplny na wysokości posadzki. Ratuj się podnosząc warstwę styropianu - jeśli możesz jeszcze podnieść też nadproża w dzrwiach, albo - ostatecznie dać XPS wokół przyszłej posadzki (a najlepiej też trochę ponad wysokość bloczka M6).
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  8. #8

    Domyślnie

    Nadproży już nie ruszę. W kilku miejscach mam strunobetonowe nadproza na ścianach nosnych. Jestem na etapie zamawiania okien. Dach już pod dachówką. Pomysł z opaską xps jak najbardziej sensowny. Czyli jak dobrze rozumiem, mam wykonac opaskę z xps o grubości 1-2m i wysokości min. 2-3 cm powyżej bloczka m6 klejąc go na pianę do bloczka? W projekcie mam 15cm styro + 7cm jastrychu + 2cm okładziny = 24 cm. Bloczki m6 licząc ze spoiną, mają 15-17cm wysokości (mierząc od chudziaka) czyli te 18 cm xps powinieniem dać najmniej, tak aby Zgadza się? A czy ten jastrych przy ścianie w strefie xpsa przyklejonego na sztorc nie będzie mieć za małej nośności (nie zapadnie się jak przyjdzie jakaś szafa pod ścianę itp? ) ? Będzie to strefa 1-2cm od sciany czyli o grubość tego paska xps. W tym miejscu będzie te 2-3cm jastrychu mniej. Z podłogówką kolidować to nie powinno, bo jej nie układa się chyba tak zupełnie pod ścianą... ?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    To propozycja ograniczenia problemu. To nie jest tak, że coś "trzeba". Ograniczysz straty. Ktoś może to policzy jak to wpłynie na koszt ogrzewania, choć zapewne to nie są bajońskie kwoty. Z kolei ten sam temat przecież dotyczy trzpieni wzmacniających ściany... Nikt tam nie daje od środka XPS Tu różnica może być taka, że ta warstwa bloczka będzie odbierać energię cieplną posadzki, bo opór cieplny będzie tu najmniejszy... Równie dobrze możesz machnąć na ten problem. Nie takie rzeczy zdarzają się na budowie
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  10. #10

    Domyślnie

    Rozumiem, że to propozycja.
    Wiecie jak to jest. Człowiek ładuje w dom jakąś tam kasę, drugiego sobie już w życiu nie postawię, to chciałoby się mieć wszystko zgodnie ze sztuką i jak najmniej problemów... nawet tych mniejszych . Najbardziej obawiam się jednak punktu rosy w tych miejscach i wyłażenia wilgoci w przyszłości na styku podłoga-ściana. Dlatego skłonny jestem aby jakimś prostym sposobem to ryzyko zminimalizować, a nawet wyeliminować. Stąd opaska z xpsa wydaje mi się być tutaj chyba najlepszym i najprostszym rozwiązaniem.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLM81 Zobacz post
    Nadproży już nie ruszę. W kilku miejscach mam strunobetonowe nadproza na ścianach nosnych. Jestem na etapie zamawiania okien. Dach już pod dachówką. Pomysł z opaską xps jak najbardziej sensowny. Czyli jak dobrze rozumiem, mam wykonac opaskę z xps o grubości 1-2m i wysokości min. 2-3 cm powyżej bloczka m6 klejąc go na pianę do bloczka? W projekcie mam 15cm styro + 7cm jastrychu + 2cm okładziny = 24 cm. Bloczki m6 licząc ze spoiną, mają 15-17cm wysokości (mierząc od chudziaka) czyli te 18 cm xps powinieniem dać najmniej, tak aby Zgadza się? A czy ten jastrych przy ścianie w strefie xpsa przyklejonego na sztorc nie będzie mieć za małej nośności (nie zapadnie się jak przyjdzie jakaś szafa pod ścianę itp? ) ? Będzie to strefa 1-2cm od sciany czyli o grubość tego paska xps. W tym miejscu będzie te 2-3cm jastrychu mniej. Z podłogówką kolidować to nie powinno, bo jej nie układa się chyba tak zupełnie pod ścianą... ?
    Nie 2 cm ponad bloczkiem M6 ale 7 cm ponad nim.
    Paski mają być o wysokości 15 + 7 czyli 22cm i o grubości 2 cm.
    Ten styro o grubości 2 cm stanie się dodatkowo dylatacją jastrychu którą i tak będziesz dawał. Grubość 2 cm zniknie do 1 cm ze względu na tynk o grubości przynajmniej 1 cm więc wszystko wyjdzie tak jak ma być.

    Problem dotyczy każdego elementu wykonanego z betonu zamiast materiału ściennego, czyli nadproży, wieńców, słupów, stropów, balkonów, itp.
    Możemy powiedzieć że elementem ociepleniowym jest styropian lub wełna natomiast materiał ścienny nie ma tu wielkiego znaczenia, a jednak ktoś potem wymyślił nadproża z betonu komórkowego, ciepłe wstawki balkonów, kształtki wieńców i inne tak aby ograniczyć przenikalność cieplną do minimum.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-12-2022 o 19:58
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12

    Domyślnie

    Rozumiem. Dzięki za wskazówki. A nadproza kazałem wykonać tzw cofniete i w cofniecie dalem styro 15 cm. Na to przyjdzie roleta i warstwa styro elewacji na rolete. Także chociaz tutaj mam spokój.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony