dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Słup żelbetowy zamiast drewnianego

    Dzień dobry,
    Na moim poddaszu więźbę podpiera 6 słupów drewnianych 14x14, zaprojektowanych tak aby szły w działówkach. Niezbyt spodobało mi się to rozwiązanie gdyż po tynkowaniu słupy i tak będą wystawać że ścian.
    Dekarz doradził mi wykonanie w miejscu gdzie idą podpory słupków żelbetowych na szerokość działówki 11.5 cm i długość 25 cm. W słupku mają być docelowo 2 druty fi 6 co fugę i 4 pręty fi 10 w narożnikach. Wysokość słupa 2.8m.
    Dodam że 3 z tych słupów stoją na ścianach nośnych, dwa w niedalekiej odległości od słupów na parterze a jeden na działówce.
    Tu pojawiają się moje pytania:
    1. Czy taka konstrukcja jest prawidłowa? O czym jeszcze należy pamiętać?
    2. Czy jest jakaś inna technologia wykonania takich słupów? Np. wymurować taki słup z bloczków betonowych na sztorc?
    Dziękuję z góry za odpowiedzi.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał bialoczarny1 Zobacz post
    Dzień dobry,
    Na moim poddaszu więźbę podpiera 6 słupów drewnianych 14x14, zaprojektowanych tak aby szły w działówkach. Niezbyt spodobało mi się to rozwiązanie gdyż po tynkowaniu słupy i tak będą wystawać że ścian.
    Dekarz doradził mi wykonanie w miejscu gdzie idą podpory słupków żelbetowych na szerokość działówki 11.5 cm i długość 25 cm. W słupku mają być docelowo 2 druty fi 6 co fugę i 4 pręty fi 10 w narożnikach. Wysokość słupa 2.8m.
    Dodam że 3 z tych słupów stoją na ścianach nośnych, dwa w niedalekiej odległości od słupów na parterze a jeden na działówce.
    Tu pojawiają się moje pytania:
    1. Czy taka konstrukcja jest prawidłowa? O czym jeszcze należy pamiętać?
    2. Czy jest jakaś inna technologia wykonania takich słupów? Np. wymurować taki słup z bloczków betonowych na sztorc?
    Dziękuję z góry za odpowiedzi.
    Słupy drewniane mają trochę większą wytrzymałość niż proponowane żelbetowe.
    Jeżeli słupy będą zabezpieczone przed przesuwem to można by się zastanowić ad taką zamianą.
    Trzeba znać obciążenia słupów.
    Słupy muszą stać na ścianach nośnych lub na odpowiednio wytrzymałym stropie.
    Słupy nie mogą stać na ściankach działowych poniżej.

    Bloczki betonowe nie wchodzą w rachubę.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Ja schowałem słupy w działówkach Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201104_174004.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	82,5 KB
ID:	462614

    Profil stalowy 100x100 x ( już nie pamiętam grubości ) , pomalowany farbą podkładową . Projektowo 14x14 czyli miały wystawać z jednej strony. Konstruktor przeliczył że taki profil ma większą wytrzymałość niż belka drewniana .

    Zapianowałem ten słup z każdej strony , wyciąłem piankę na równo ze ścianą , przykręciłem do słupa i działowych w 4 miejscach z jednej i drugiej strony wieszak do gk ( żeby przewiązać ) . Na to klej do styropianu i siatka elewacyjna .

    Wg mnie nie ma lepszego rozwiązania . I tak jak ty miałem 6 sztuk .

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Stalowy słupek jest bardzo dobry ale mogą powstać pionowe rysy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Stalowy słupek jest bardzo dobry ale mogą powstać pionowe rysy.
    zamiast tynku można dać na tej ścianie płytę GK klejoną na placki i pozbywamy się rys

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony