dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 65
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Dudniący hałas to zapewne sprężarka. Moją pompę słyszę w domu tylko w czasie odszraniania i to chyba tylko na początku tego procesu - jakieś 2-3 minuty na godzinę. Niech instalatorzy właściciela pompy sprawdzą przyczyne hałasu bo 80dB to jakiś kosmos.
    Jak z montażem wszystko jest ok to pewnie zostanie tyko postawienie jej na fundamencie bokiem do was. Będzie sporo ciszej.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 05-12-2022 o 07:53

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nowa123

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Lewin Brzeski
    Kod pocztowy
    49-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Koledze chodziło tylko o to, że 80db w granicy to tak dużo że aż niemożliwe. Trzeba by zmierzyć czym porządnym bo mierzenie telefonem daje przeklamania.
    Zgodzę się że mierzenie telefonem nie daje miarodajnego pomiaru .Pomiar przy działającej pompie granicą 76-80db,okno na wprost 67db ,wewnątrz pokoju 45 db .Pomiar bez chodzącej pompy 50 dB na granicy ,przy oknie 48 db ,w pomieszczeniu 33db .
    Ewidentnie pompa generuje ten dźwięk ,jak przestaje pracować nastaje błoga cisza .Jak wchodzi na duże obroty tonaż wyje .Jak ktoś mi wyjaśni jak wstawić plik dźwiękowy to zrobię ,mogę zawsze wysłać na priv.

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Enriquez

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    36

    Domyślnie

    Jeżeli jesteś przekonany, że pomiary, które robisz w granicy działki są wiarygodne, to pytanie jest takie, co na to sąsiad.
    Czy on w ogóle zdaje sobie sprawę z problemu, czy nic o tym nie wie?

    Jeżeli ma to w poważaniu, to pozostaje droga administracyjna.
    Jakieś rozważania tutaj, w internecie, co można zrobić w nie swojej pompie są trochę śmieszne.

    Jedyne, to co Ty możesz zrobić, własnym sumptem, to instalacja ekranu akustycznego - na jednym czy kilku przęsłach płotu.
    Jednakże natężenie hałasu w granicy działki musi być zgodne z przepisami i do tego bym długofalowo dążył na Twoim miejscu.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    a mierzysz telefonem.... daj spokoj. Wypożycz miernik.
    Mogę ci wysłac taki miernik za koszty przesylki. Potem odeślesz.

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nowa123

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Lewin Brzeski
    Kod pocztowy
    49-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    https://m.fotosik.pl/zdjecie/208b601673f3be32
    Nie chce mi pobrać zdjęcia ������

  6. #26

  7. #27

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nowa123

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Lewin Brzeski
    Kod pocztowy
    49-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Enriquez Zobacz post
    Jeżeli jesteś przekonany, że pomiary, które robisz w granicy działki są wiarygodne, to pytanie jest takie, co na to sąsiad.
    Czy on w ogóle zdaje sobie sprawę z problemu, czy nic o tym nie wie?

    Jeżeli ma to w poważaniu, to pozostaje droga administracyjna.
    Jakieś rozważania tutaj, w internecie, co można zrobić w nie swojej pompie są trochę śmieszne.

    Jedyne, to co Ty możesz zrobić, własnym sumptem, to instalacja ekranu akustycznego - na jednym czy kilku przęsłach płotu.
    Jednakże natężenie hałasu w granicy działki musi być zgodne z przepisami i do tego bym długofalowo dążył na Twoim miejscu.
    Ja pytam o możliwe przyczyny .Z sąsiadem rozmawiałam.Nie wierzył że słyszymy w domu,ale po wejściu do omawianego pokoju dzieci uwierzył.Zapewnił że będzie coś z tym robił jednakże musi to przemyśleć ,czy płot z kamieni czy nasadzenie więc nie zdąży z tym tej zimy.Sasiad nie mieszka w tym domu jeszcze jest na etapie wykończenia .Dziś próbowałam z nim ponownie porozmawiać ale nie otworzył mi jak pukałam a potem nie udało mi się go złapać jak wyjeżdżał .Jestem laikiem i dla mnie jest to nie do pojęcia że można takie odgłosy usłyszeć w domu z takiej zewnętrznej jednostki.I to w każdym pomieszczeniu z tej strony.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    No i myślisz, że zdemontuje tą pompę albo wyłączy jak akurat posadzki wygrzewa? Musisz poczekać, przyjazd fachowca itp to trwa (pompa swoją drogą jest wg mnie źle zamontowana bo kto montuje na stelażu??) . Jak mieszkałem w bloku to 2 piętra niże lokal usługowy miał klimatyzator też zawieszony na ścianie ...jak to dudniło w lato jak się załączało - ja to słyszałem 2 piętra wyżej doskonale a sąsiad z dołu to szału dostawał. I co? Ano nic, dopiero po 2 miesiącach naprawili. Trzeba się uzbroić w cierpliwość bo na pewno on tego nie poprawi w ciągu kilku dni.

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nowa123

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Lewin Brzeski
    Kod pocztowy
    49-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    No i myślisz, że zdemontuje tą pompę albo wyłączy jak akurat posadzki wygrzewa? Musisz poczekać, przyjazd fachowca itp to trwa (pompa swoją drogą jest wg mnie źle zamontowana bo kto montuje na stelażu??) . Jak mieszkałem w bloku to 2 piętra niże lokal usługowy miał klimatyzator też zawieszony na ścianie ...jak to dudniło w lato jak się załączało - ja to słyszałem 2 piętra wyżej doskonale a sąsiad z dołu to szału dostawał. I co? Ano nic, dopiero po 2 miesiącach naprawili. Trzeba się uzbroić w cierpliwość bo na pewno on tego nie poprawi w ciągu kilku dni.
    Tak jak mówisz cudów nie zdziała .Ale zawsze może wyłączyć na czas naprawy/ diagnozy itp.A ja będę miła i nie będę upierać się o 40 db na granicy działki.
    Rozmawiałam z firmą która wstawiała okna i na podstawie charakterystyki okna i parametry RA2 jeżeli mam 45db w pomieszczeniu przy szybie to na zewnątrz musi być hałas rzędy 65-67 dB co zgadza się z moimi nieprofesjonalnym i pomiarami.i

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nowa123 Zobacz post
    Zamontowana jest na domu na metalowym wieszaku,
    Dom sąsiada jest tylko 3 metry od granicy, mój 5 metrów - co daje tylko 8 metrów łącznie.
    Od tej strony mam kuchnie ,salon i sypialnie dzieci których okno jest naprzeciwko pompy .

    Ma umawiać się z instalatorem i sprawdzać czemu ona tak głośno chodzi i wydaje te dzięki.
    Ja mu powiedziałam że nie będę biegała i mierzyła jak głośno jest na granicy ale ja nie chcę słyszeć tej pompy w domu !!!
    Sąsiad stwierdził że na pewno coś z tym zrobią ,muszą to przemyśleć że może zrobią część ogrodzenia w kamieniu z tej strony albo coś podadzą ale muszą to przemyśleć żeby czegoś nie przenosić później, więc raczej nie będzie to tej zimy
    A/ Jeżeli czytałaś zalecany temat to wiesz;
    - skoro PC bardzo hałasuje - to jest nieprawidłowo zamontowana;
    ....... - nie spełniono wszystkich warunków które tam zamieściłem,
    - w pasie 3 metrów od granicy działek - nie wolno nic montować dla dobra obu stron,
    - sprawę można podać do Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego,

    B/ Sąsiad wykazuje dobrą wolę i obiecuje naprawę problemu;
    1/ najkorzystniej dla Ciebie - to przeniesienie pompy na front budynku sąsiada,
    2/ umieszczenie pompy w pasie 3 metrów - prostopadle do ściany a nie równolegle jak jest obecnie;
    ......ponieważ ściana jego budynku okazuje się wzmacniaczem hałasu pompy nieprawidłowo zamontowanej,
    3/ przy równoległym umieszczeniu pompy - zastosowanie ekranów akustycznych ;
    a/ na ścianie budynku za pompą,
    b/ gabon na granicy - wzdłuż siatki po stronie właściciela pompy ; https://files.fm/f/3nqvuhvry
    c/ tuje - po Twojej stronie siatki,

    C/ Jak pokazuje życie - dobrze jest mieć życzliwego sąsiada
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    No i myślisz, że zdemontuje tą pompę albo wyłączy jak akurat posadzki wygrzewa? Musisz poczekać, przyjazd fachowca itp to trwa (pompa swoją drogą jest wg mnie źle zamontowana bo kto montuje na stelażu??) . Jak mieszkałem w bloku to 2 piętra niże lokal usługowy miał klimatyzator też zawieszony na ścianie ...jak to dudniło w lato jak się załączało - ja to słyszałem 2 piętra wyżej doskonale a sąsiad z dołu to szału dostawał. I co? Ano nic, dopiero po 2 miesiącach naprawili. Trzeba się uzbroić w cierpliwość bo na pewno on tego nie poprawi w ciągu kilku dni.
    Z jednej strony warto być wyrozumiałym, ale z drugiej strony jeśli w tak znaczący sposób komuś uprzykrzam życie, to co jest stanem wyższej konieczności? Jego wylewki czy sen sąsiadów?
    Patrząc na lokalizację pompy i sposób montażu, to było na zasadzie, może nikomu nie będzie przeszkadzać.
    W najgorszym przypadku inwestor może postarać się o tymczasowe ekrany akustyczne żeby zminimalizować problem. Tekst, że musi to przemyśleć, ale ze tej zimy nic raczej nie da się zrobić jest objawem ignorancji i egoizmu. Są też zabudowy akustyczne na jednostki. Ale tutaj piłka po stronie inwestora, który zamiast unikać sąsiadki powinien do niej się udac i ustalić plan działania i chociażby przedstawic jakie działania podjął w celu eliminacji problemu i poprosić po ludzku o wyrozumiałość do czasu usunięcia problemu.

    Ja bym wypożyczył miernik z atestem, dokonał pomiarów i poprosił grzecznie o usunięcie problemu w ustalonym terminie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #33

    Domyślnie

    Przecież patrząc na zdjęcie od razu widać że w pompie jest za mało gazu, nierówno się szroni wymiennik. I pewnie z tego powodu napierdziela sprężarką.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #34

    Domyślnie

    Nowa123

    Sąsiad niech kombinuje z instalatorem - to swoją drogą.
    A do dodatkowego wytłumienia odgłosów lepsza może się okazać ścianka z tui przy ogrodzeniu - rozproszą dźwięk.
    Ścianka czy ogrodzenie betonowe raczej dźwięk odbije (zamiast rozproszyć), a to może po dodatkowym odbiciu od ściany sąsiada i tak dotrzeć do waszych okien.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 05-12-2022 o 13:24
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Spróbuj poprosić sąsiada aby podparł ten stelaż na końcu czymś np, kawałkiem styropianu, albo jakimś bloczkiem i włożeniem między bloczek a stelaż jakieś gumy - tak by stelaż nie mógł rezonować. Po takiej operacji trzeba sprawdzić czy cokolwiek to zmienia w domu - jeśli to stelaż wpada w dodatkowe wibracje które przenoszą się na ścianę - może pomóc.
    To tylko prowizorka ale chodzi o ewentualne obejście problemu na już.
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    obejście problemu na już.
    To konkretna rozmowa z sąsiadem;
    - zażądanie wyłączenia pompy ciepła pomiędzy 22 -6 rano,
    - pismo do Inspektoratu,
    - wezwanie policji i straży miejskiej
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    To konkretna rozmowa z sąsiadem;
    - zażądanie wyłączenia pompy ciepła pomiędzy 22 -6 rano,
    - pismo do Inspektoratu,
    - wezwanie policji i straży miejskiej
    Tak jeszcze wpłata na schronisko w Pcimiu Górnym 5000zł za straty moralne, zapewnienie dzieciom prywatnego psychologa za traumy których doznały.
    A tak serio tu autor ma wzór i nich sobie policzy tylko znajdzie jakiś decybelomierz z papierami.
    https://www.kulczyccygroup.eu/baza-w...e-pompa-ciepla
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/Do...WDU20140000112

    Do tego Polska Norma PN-B-02151/02 - max w budynkach mieszkalnych to 40 dB w dzień i 30 dB w nocy.

    Lokalizacja jednostki wzmacnia hałas - jak rozumiem jest to miedzy dwoma blisko stojącymi budynkami, bez żadnych przeszkód miedzy nimi. Nibe w dokumentacji podaje głośność tej serii i najsłabszy (tylko najsłabszy) model by mieścił się w limicie przy odległości 2m gdyby nie gwiazdka pod tabelą - * Wolna przestrzeń.
    .

    Nie sądzę, żeby coś innego, niż porządne, wysokie ekrany (jak przy ekspresówce) dały radę zbić hałas do normy w granicy działki (a i to nie gwarantuje). Podpieranie niczego nie zmieni w tym względzie (ale wieszanie to błąd, bo drgania przenoszą się na konstrukcję domu i w nim jest głośniej - ale to nie Twoje zmartwienie).

    Ja bym domagał się przeniesienia jednostki na inną ścianę (nie kierowanie strumienia powietrza niosącego hałas) w kierunki Twojej działki).

    Załóżmy, że mamy do czynienia z pompą ciepła powietrze/woda o poziomie mocy akustycznej 53 dB(A). Natomiast maksymalny poziom mocy akustycznej wynosi 61 dB(A) – te dane uzyskaliśmy z karty katalogowej urządzenia. Odległość między naszą jednostką na sąsiednim budynkiem będzie wynosić 10 m. Wartościami wyjściowymi do obliczeń są maksymalny poziom mocy akustycznej i odległość między jednostką i sąsiednim budynkiem.

    Zgodnie z obliczeniami, poziom ciśnienia akustycznego względem przyjętej mocy akustycznej urządzenia 61 dB(A) i odległości od źródła dźwięku 10 m wynosi 36 dB(A). Wartość ta mieści się z wymaganiami rozporządzenia

  19. #39

    Domyślnie

    https://www.ntlmk.com/norma-wewn.htm - Dopuszczalne poziomy hałasu w pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania ludzi
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Tak jeszcze wpłata na schronisko w Pcimiu Górnym 5000zł za straty moralne, zapewnienie dzieciom prywatnego psychologa za traumy których doznały.
    A co Ty robisz jak po 22 ;
    - np; taki podobny bolszewik z pis jak ten - zaczyna remont, używając wiertarki udarowej
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony