dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Wylewka przed tynkami

    Witam,
    Wiem ze bylo już pare pytań w tym temacie ale tego nie znalazłem .
    Chce zrobić (a w zasadzie już zacząłem) najpierw wylewkę a potem płyty gipsowo-kartonowe . Położyłem styropian i architekt teraz mi powiedział ze powinienem do wysokości wylewki zrobić normalny tynk na ścianie ponieważ ściana jest z porotonu i ze wogole pomysł płyt jest kiepski bo będzie nieszczelny dom. I tu moje pytanie :
    -Czy muszę teraz wyciąć pare centymetrów przy ścianie i pociągnąć tynk
    - jak położę płyty szczelnie tzn w koło klej zeby nie było szpar ani wolnych przestrzeni dobrze zaizoluje otwory na gniazdka czy może tak być ? Nie chce już zmieniać planów bo płyty już kupione .

    Pozdrawiam i dziękuje za pomoc

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Pewnie dom będzie bardzo nieszczelny. Mokre tynki były szansa na jego uszczelnienie od wewnątrz. Płytami GK ciężko Ci będzie uzyskać podobną szczelność. Nie wiem tylko co do tego wysokość wylewki. Architekt chyba zobaczył grzyb w strefie przypodłogowej w swojej wyobraźni i stąd jego zalecenie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3

    Domyślnie

    No właśnie nie kumam za bardzo tej nieszczelności domu . Na zewnątrz ocieplony styropianem 20 cm 0,31.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Dom będzie przewiewany silniejszymi wiatrami, co wpływa na zużycie energii cieplnej oraz wilgotność powietrza wewnątrz. Jak kładłem płyty GK, to pod spodem i na górze tych płyt były spore szczeliny. Sam styropian może być podobnie uszczelniony - kwestia dołów, obszarów podparapetowych i wokół okiennych/drzwiowych oraz podokapowych. Wiatr potrafi wywiać każdą ilość ciepła, wiec warto walczyć o szczelność budynku.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5

    Domyślnie

    Ok. Dlatego myślałem wszystkie krawędzie płyt zabezpieczyć pianka do klejenia płyt GK

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał leelo81 Zobacz post
    Ok. Dlatego myślałem wszystkie krawędzie płyt zabezpieczyć pianka do klejenia płyt GK
    Pianka nie jest szczelna. Przepuszcza zarówno powietrze jak i parę wodną.

  7. #7

    Domyślnie

    Naprawdę tak wieje przez ściany ? Na zewnątrz styropian fazowany , klej, siatka , klej i tynk na to .

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał leelo81 Zobacz post
    Naprawdę tak wieje przez ściany ? Na zewnątrz styropian fazowany , klej, siatka , klej i tynk na to .


    Niby test szczelności montażu stolarki - ale widać, jak wieje z różnych bruzd (przed czym tynk chroni - a, jak widać, styropian + siatka z klejem nie).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-12-2022 o 18:31

  9. #9

    Domyślnie

    Ok.
    Tylko dopytam . Generalnie problem z płytami polega na nieszczelności na połączeniach ( krawędziach ) ? Czy ogólnie płyta przepuszczę powietrze ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał leelo81 Zobacz post
    Ok.
    Tylko dopytam . Generalnie problem z płytami polega na nieszczelności na połączeniach ( krawędziach ) ? Czy ogólnie płyta przepuszczę powietrze ?
    U Ciebie problem jeszcze większy, niż na filmie, bo masz poroton - czyli pionowe autostrady i zapewne mnóstwo pęknięć którymi wiatr może hulać.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał leelo81 Zobacz post
    Naprawdę tak wieje przez ściany ? Na zewnątrz styropian fazowany , klej, siatka , klej i tynk na to .
    Może nie masz takich doświadczeń, ale zimą w budynkach otynkowanych obustronnie wieje z puszek od gniazdek elektrycznych. Dlaczego tak jest? Wiatr wywiera spore ciśnienie na ściany i dlatego wciska się z każdą szczelinkę, a Ty masz ściany z dziurawego jak ser szwajcarski materiału. Jak chcesz kleić te płyty GK, to przynamniej weź szpachelkę i pozaklejaj wszystkie szczeliny i ubytki np klejem, którym kleiłeś/murowałeś ściany. Byleby nie pianką, bo to niewiele daje. Dopiero po tym poprzyklejaj płyty GK od środka (tu już może być nawet pianoklej).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12

    Domyślnie

    Ok dziękuje za odpowiedzi .
    Ostatnie pytanie : można na płyty GK dać tynk gipsowy na listwie np. 8mm . Nie ukrywam ze podwójna robota ale dla mnie wygodniej będzie teraz dokupić pare worków tynku i dac na proste płyty .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony