dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Wymiana wkładu zwykłego na wodny.

    Zastanawiam się nad sensem i ekonomia wymiany wkładu w moim kominku na wkład wodny.
    Mam ogrzewanie gazowe wspomagane czasem kominkiem, dom piętrowy i ciepło się słabo roznosi.
    Przy wymianie potrzeba by dołożyć bufor.
    Palenie w kominku prawie codziennie ale bardziej rekreacyjne po 3-4h, obecnie zużywamy około 1,5-2 m3 rocznie
    Inwestycje szacuje na około 10-12 tys czy nie za mało?
    Założenie ze jak pale w kominku to podgrzewam wodę która jest wykorzystywana do grzania domu. Wszędzie podłogówka.
    Jakiej wielkości bufor musiał by być aby nie przesadzić ale tez aby się nie martwić ze się przegrzeje. Nadmiaru nie ma gdzie wypuścić.
    Z drugiej strony ekonomia grzania.
    Do ogrzania domu potrzebuje 13 tys kWh na rok. Niech 30% pochodzi z kominka.
    Drewno ma średnio 2000kwh za m3
    Sprawność pieca przyjmę 50% da nam to 1000 kWh za m3
    Czyli potrzebuje około 4 m3 drewna
    Jeśli drewno jest po 800 za m3 to da nam to 2400.
    Czy obliczenia moje się zgadzają?
    Czy gdzieś jest błąd.
    Ogrzewanie ta metodą jest droższe niż gazem.
    Jeśli ktoś grzeje w ten sposób proszę o info jak wychodzi mu takie ogrzewanie

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Napisałeś faktycznie na czasie....jestem w trakcie realizacji identycznego założenia. Wymontowałem wkład powietrzny i zainstalowałem wodny
    Był Kratki Feliks zamontowałem Defro Home Navi .
    Kasy mało - mnie z buforem, instalacją, wkładem, płytami magnezowo wapniowymi, pompami naczyniami wzbiorczymi i całym systemem sterowania, termometrów, zabezpieczeń i wszystkim z tym związane wyszło grubo ponad 25tyś(i jeszcze nie skończyłem "dopieszczać" ale dla kogoś można by już zakończyć).
    Licząc, że u Ciebie jest mniej roboty i elementów to 20 tyś minimum.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Zapomniałem dodać , że moja instalacja kominka jest podłączona pod ogrzewanie podłogowe i drugi bufor z instalacji solarnej przez co kominek grzeje obecnie CO (100% podłogówka) i CWU. Współpracuje z kotłem gazowym kondensacyjnym dwufunkcyjnym Junkers.
    Ze względu iż posiadam instalację FV grzeję również CWU jeśli nie palę w kominku, jak również mogę zagrzać wodę w buforze kominka i tym samym ogrzewać dom elektrycznie. Może to skomplikowane, ale wyszło i działa czy jest opłacalne to już inna kwestia, ale skoro pojawiła się taka możliwość to z niej skorzystałem.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4

    Domyślnie

    Powiedz proszę jak napalisz w kominku np 20kg drewna to o ile wzrośnie temp w buforze? I ile litrów?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Bufor 300l Galmet-u nie wiem ile to może być 20kg ale powiedzmy, że objętościowo to ok 30l, to spalając 30kg temperatura wzrasta do 75*C
    Za pośrednictwem zaworu mieszającego ok 32*C daje pompą na podłogówkę i to ogrzewa dom do temp 24*C w międzyczasie ogrzewam bufor z CWU i uzyskuję ok 120l wody o temp 56*C
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 04-12-2022 o 22:14
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał zientas Zobacz post
    Zastanawiam się nad sensem i ekonomia wymiany wkładu w moim kominku na wkład wodny.
    Mam ogrzewanie gazowe wspomagane czasem kominkiem, dom piętrowy i ciepło się słabo roznosi.
    Przy wymianie potrzeba by dołożyć bufor.
    Palenie w kominku prawie codziennie ale bardziej rekreacyjne po 3-4h, obecnie zużywamy około 1,5-2 m3 rocznie
    Inwestycje szacuje na około 10-12 tys czy nie za mało?
    Założenie ze jak pale w kominku to podgrzewam wodę która jest wykorzystywana do grzania domu. Wszędzie podłogówka.
    Jakiej wielkości bufor musiał by być aby nie przesadzić ale tez aby się nie martwić ze się przegrzeje. Nadmiaru nie ma gdzie wypuścić.
    Z drugiej strony ekonomia grzania.
    Do ogrzania domu potrzebuje 13 tys kWh na rok. Niech 30% pochodzi z kominka.
    Drewno ma średnio 2000kwh za m3
    Sprawność pieca przyjmę 50% da nam to 1000 kWh za m3
    Czyli potrzebuje około 4 m3 drewna
    Jeśli drewno jest po 800 za m3 to da nam to 2400.
    Czy obliczenia moje się zgadzają?
    Czy gdzieś jest błąd.
    Ogrzewanie ta metodą jest droższe niż gazem.
    Jeśli ktoś grzeje w ten sposób proszę o info jak wychodzi mu takie ogrzewanie
    Kominek z PW, jest wydajniejszy. Przechodziłem podobne "metamorfozy" z powietrza na wodę, która jest zdecydowanie lepsza. I co? Od 4 lat nie używam wody, bo zbudowałem piecokominek, który wyeliminował PW bez większych ceregieli. Mniejsze zużycie drewna, lepsze ciepło (podczerwień) i mniej upierdliwy w obsłudze. No i najważniejsze. PW nie zapewni Ci roli strategicznego źródła ciepła (blackouty, kataklizmy....itp). Jak nie ma prądu, nie pogrzejesz gazem, nie napalisz w PW. W Twoim wypadku rozważyłbym na spokojnie temat wymiany jakiejkolwiek....Przeczekaj zimę i obserwuj. Prwadę mówią strasząc, czy robią nas w wała....?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Bufor 300l Galmet-u nie wiem ile to może być 20kg ale powiedzmy, że objętościowo to ok 30l, to spalając 30kg temperatura wzrasta do 75*C
    Za pośrednictwem zaworu mieszającego ok 32*C daje pompą na podłogówkę i to ogrzewa dom do temp 24*C w międzyczasie ogrzewam bufor z CWU i uzyskuję ok 120l wody o temp 56*C
    300 l to raczej buforek, a nie bufor. Ja mam taki tylko do CWU...Chyba że masz chatkę 55 m2....

  8. #8

    Domyślnie

    Z jednej strony buforek, ale z pokoju nie chcę robić kotłowni, 300L ma się nagrzać przez 2-3 h palenia rekreacyjnego i potem to wykorzystywać, jak już liczyłem gaz jest tańszy niż ogrzewanie drewnem.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał zientas Zobacz post
    Z jednej strony buforek, ale z pokoju nie chcę robić kotłowni, 300L ma się nagrzać przez 2-3 h palenia rekreacyjnego i potem to wykorzystywać, jak już liczyłem gaz jest tańszy niż ogrzewanie drewnem.
    Wszystko zależy skąd masz drewno. Ja mam swoje więc nie kosztuje mnie nic prócz pracy.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał zientas Zobacz post
    Z jednej strony buforek, ale z pokoju nie chcę robić kotłowni, 300L ma się nagrzać przez 2-3 h palenia rekreacyjnego i potem to wykorzystywać, jak już liczyłem gaz jest tańszy niż ogrzewanie drewnem.
    Ok. Wszystko zależy od podejścia...Ważne, by decyzja zapadła w świadomej głowie. Takiej, która zna i eliminuje inne rozwiązania dowiadując się o nich przed, a nie po. Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony