dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Legalizacja domu po dłuższym czasie - praktyczne doświadczenia

    Cześć!

    Mam problem z którym udałem się już do dwóch prawników, jednak mają oni różne opinie... Szukam wskazówek osób, które przechodziły coś podobnego.

    Rodzice kupili dom w stanie surowym otwartym w 1999r. Następnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami (nowe pozwolenie, projekt) został przebudowany i wykończony. Zamieszkaliśmy w nim ok. 2004 roku jednak ze względu na to, że kierownik budowy przepadł wraz z dziennikiem budowy, nigdy nie zgłoszono zakończenia robót budowlanych i nie złożono wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Według mojej wiedzy został wykonany zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Odprowadzane są stosowne podatki w gminie od wielu lat. W ostatnich latach dom stał się moją własnością na podstawie umowy darowizny.

    Dom został zbudowany z odstępstwami od projektu architektoniczno-budowlanego. Różnice, o których mi wiadomo:
    - Poddasze użytkowe (ścianka kolankowa) została podniesiona o “2 pustaki”, co zmienia kubaturę i wysokość budynku.
    - Niektóre otwory okienne (okna na poddaszu) nie zostały wykonane, niektóre zostały pomniejszone w stosunku do projektu.
    - Nie został wybudowany jeden z balkonów/tarasów, dodatkowo nigdy nie wybudowano werandy/ogrodu zimowego.

    Moim celem jest doprowadzenie do legalizacji budynku i generalny remont (przebudowa, na pewno będzie wymagała pozwolenia na budowę i projektu). Czy ktoś był w podobnej sytuacji i może się podzielić doświadczeniami z procedury w praktyce? Ścieżki są różne...
    1. "Megaabolicja" - czyli legalizacja samowoli wybudowanej ponad 20 lat temu
    2. Wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia pozwolenia, procerua naprawcza, odtwarzanie dziennika, projekt zamienny...
    3. Uzupełnienie dziennika budowy z nowym kierownikiem i "udawanie" że nigdy nie została zakończona, być może złożenie projektu zamiennego ze zmianami

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Zawierałeś akt notarialny, niezbędny był wyrys (opis imapa vel wyrys i mapa) czyli w ewidencji gruntów i budynków (EGiB) budynek jest, uproszczona kartoteka budynku tez jest jakas założona, gmina o budynku wie (ma łącze do EGiB), bo opłaty nalicza. Na mapie syt -wys budynek pokazał się przy jakiejkolwiek aktualizacji mapy dla działek sasiednich np. jakakolwiek mdcproj. Czyli siedzisz cicho, w razie ochoty na rozbudowe konieczna bedzie inwentaryzacja budowlana. Wiem że teoretycznie powinieneś mieć dokument, że zaświadcza się ... lub cos podobnego
    Dla obiektów straszych niż 5-6 lat niezbędne jest przekopanie archiwum urzędu , bo zawartośc szaf tam trafia. Jesli były jakiekolwiek zmany lokalowe = przeprowadzki, to ... = różnie bywa

    Ad. 2 - wersja najdroższa i czysta od strony prawa - dziś obowiązujacego,
    Ad 3. - wersja chyba najbardziej ryzykowna.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony