dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    przemo777

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Nielisz
    Kod pocztowy
    22-413
    Posty
    2

    Domyślnie Strop Monolit vs Technobeton/Teriva - koszt, wytrzymałość

    Witam forumowiczów

    Ceny szaleją, a ja zdecydowałem się budować na wiosnę 2023 roku W związku z tym mam pytanie o strop. Próbuję jakoś oszacować ile będzie kosztował strop monolityczny vs technobeton / teriva. Nie chodzi o to aby to była kwota wyliczona dokładnie, tylko tak mniej więcej. Chciałbym to porównać do Technobetonu i Teriva. Projekt się tworzy indywidualnie, a architekt bardzo mocno lobbuje za Technobetonem. Mi znowu ciężko zaufać jakimś pustakom ułożonym poziomo i zalanym betonem. Wydaje mi się że monolit będzie solidniejszy.

    Dom z poddaszem użytkowym i częściowym podpiwniczeniem.
    Powierzchnia i cechy stropu między parterem, a piętrem:
    - 128,3 m2 licząc razem z powierzchnią ścian zewnętrznych
    - 120 m2 bez powierzchni ścian zewnętrznych
    - w części salonowej nie będzie stropu - antresola (zaznaczone na rzucie linią przerywaną)
    - będą rdzenie żelbetowe od parteru podtrzymujące dach
    - zamiast słupa (jak na rzucie) będzie przedłużenie ściany nośnej o 80 cm
    - na podciągu w salonie będzie opierać się ściana działowa na piętrze i możliwe że część dachu (wszystko się jeszcze projektuje)

    Powierzchnia stropu między piwnicą a parterem:
    - 63,1 m2 licząc razem z powierzchnią ścian zewnętrznych
    - 55,4 m2 bez powierzchni ścian zewnętrznych
    - strop prostokątny, opierający się na ścianach nośnych, bez żadnych podciągów itp

    Nie mam jeszcze szczegółów ile stali, jakie zbrojenie itp ponieważ stoję przez wyborem - jaki strop. Jak wybiorę to on dopiero taki zaprojektuje, a ciężko wybrać nie znając kompletnie kosztów i innych parametrów. Jak pytam budowlańców to każdy twierdzi że "ceny zmienne i nie mogę powiedzieć", albo "to zależy". Ja mam świadomość że to zależy od wielu czynników, ale chyba da się oszacować tak mniej więcej. Może jest ktoś na forum kto aktualnie buduje podobny dom i może się podzielić informacjami ile kosztował m2 takiego stropu? Budowa będzie w okolicach Zamościa (woj. lubelskie).
    Nawet stwierdzenie że monolit jest droższy o X procent od terivy da mi dużo bo będę wiedział czy opłaca mi się dopłacać te X procent kwoty.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut-parter.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	18,1 KB
ID:	462611

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Nie chodż do budowlańców ale do betoniarni lub sklepu, producenta oferującego stropy np. typu Terriva.
    Producent powinien zaprojektować pierw strop i wszystkie jego elementy więc dopiero poznasz cenę.
    Poza tym strop jego typ i wstępny projekt razem z kosztorysem materiałowym czasem znajduje się w projekcie.

    Skąd u Ciebie wiedza na temat braku podciągów jeśli w rzucie który zamieściłeś one istnieją ?
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 07-12-2022 o 10:44
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Ja zrobiłem z płyt kanałowych (typ żerański).
    W projekcie miałem strop monolotyczny ale jako samorób nie chciało mi się w to bawić.
    Konstruktor przeliczył na płyty kanalowe, zamówiłem dość daleko od siebie ale transport nie zabijał wtedy. Minus taki, że musiałem wziąć dzwig (ale nie jakiś duży, na strop parteru duży HDS wystarcza ale "mój" producent miał tylko dluzycę).
    Strop 100m2 ułożyliśmy w 3 osoby w ciągu 2h, potem lekkie dozbrojenie zamków i wieńca, na drugi dzień betonowanie tego.
    Wyszło taniej niż teriva, porównywalnie do lanego ale duużo szybciej.
    Nie wiem jaka teraz jest relacja kosztów materiału do kosztów robocizny ale moim zdaniem warto rozważyć.
    Pilnować trzeba wytycznych co do dozbrojeń agrafkami zamków oraz później w czasie tynkowania dać siatkę na łączenia i mamy spokój z pęknięciami.

  4. #4

    Domyślnie

    Ciekawe, inspirujący projekt. Ale tak jak jak mówi tabi88 trzeba pilnować wytycznych bo jak pójdzie się w olewnictwo i zacznie iść na łatwizne.



    ___________________________________________
    https://otomedi.pl/kalkulator-bmi/

  5. #5

    Domyślnie

    Olej terive, grubość stropu to min 24./27/34 cm zależy od rozpiętości
    ale szacując ze będziesz miał 27 cm (belka pustak nadbeton) doliczysz to tego regipsy i stelaż bo to się przecież rysuje wzdłuż belek to masz ponad 30 cm strop
    gdzie monolit bredzisz miał pewnie okolice 18 cm w nowych projektach
    Przez terive nie przekujesz się z instalacjami itp. gdzie chcesz tylko miedzy belkami, czytaj instrukcje uważnie bo góra idą dodatkowe zbrojenia siatką w wielu miejscach, no i te krańcówki. Za to jest lżejsza mniej betonu idzie, mniej stempli łatwiej podeprzeć choć wykonawcy nie zawsze pamiętają o ujemnej strzałce ugięcia
    A wieńce /balkony/ nadproża/podciagi /słupy/ trzpienie/ żebra rozdzielcze tez będziesz musiał lać i zbroic


    Dla twojego poglądu
    Mi na strop łącznie trochę ponad 200m2 dom z garażem + trzpienie+ podciąg +2 nadproża kątowe + 10 słupów
    wyszło 45 m3 betonu
    stal wyszła 4,2 tony z trzpieniami podciągam wieńcem itd

    Na monolit idzie więcej stempli (ale dziś wszyscy sprzedają i ceny są 50% tego co było w lipcu) takie po 1 budowie po 5-7 zł n nowe pewnie min. 10 zł i deski szalunkowe liczysz z 1m3 do 40 m2 choć i to da się kupić w miarę ładne po jednej budowie poniżej 500 zł/m3.
    Stemple to busem można przewieś ale deski 5 czy 6 mb trochę trudniej





    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 18-01-2023 o 14:09

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    przemo777

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Nielisz
    Kod pocztowy
    22-413
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, a szczególnie @irtherm To co napisałeś jest bardzo pomocne. Mam jakiś punkt odniesienia ile stali i betonu może być zużyte na monolit przez co mogę sobie policzyć ile może kosztować materiał. Są to duże widełki, ale plus że mam już jakieś liczby

    @irtherm mam pytanie. Ile kosztowała robocizna przy Twoim stropie? Ile osób i przez ile dni robili strop (szalunki, zbrojenie i zalewanie)?

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukikow

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo777 Zobacz post
    mogę sobie policzyć ile może kosztować materiał
    Podzielisz się wynikami? Na jaki strop się zdecydowałeś?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo777 Zobacz post
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, a szczególnie @irtherm To co napisałeś jest bardzo pomocne. Mam jakiś punkt odniesienia ile stali i betonu może być zużyte na monolit przez co mogę sobie policzyć ile może kosztować materiał. Są to duże widełki, ale plus że mam już jakieś liczby

    @irtherm mam pytanie. Ile kosztowała robocizna przy Twoim stropie? Ile osób i przez ile dni robili strop (szalunki, zbrojenie i zalewanie)?
    Sorry ze tak późno ale nie odnotowałem wcześniej tego pytania
    Niestety kosztu robocizny nie mam wydzielonego. Cały dom za robociznę płaciłem jednej firmie.
    Samo zalewanie to zeszło około 4h bo słupy i nadproża trzeba było zawibrować, a tam kupa stali a beton nie przelany wodą nie jest tak bardzo płynny i dojeżdża partiami do mnie miał ponad 20 km.
    Do zalewania min. 3 osoby (1 kieruje strumień z pompy, 2 mierzy grubości i rozgrania, 3 wibruje)
    Nie jestem w stanie powiedzieć ile ekipie 4 osobowej zajęły szalunki i stemple, trochę pogoda przeszkadzała wtedy i równolegle robili zbrojenia podciągów, nadproży słupów i kierownik zauważył błędy w zbrojeniu w części nad garażem wiec musieli poprawiać. Na pewno było to ponad tydzień bo nie pracowali w soboty
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 19-01-2023 o 12:56

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony