dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie starego fundamentu w domu drewnianym

    Witam

    Mam stary dom drewniany z bala, z fundamentem betonowym zagłębionym w grunt jakieś 20 cm i tego fundamentu jest nad ziemią 80cm z jednej strony i 20 z drugiej, budynek ma hydroizolację poziomą w postaci pasa papy oddzielającego fundament od części drewnianej.

    Chciałem poprostu okleić styropianem ale widzę że hydroizolację pionowo ludzie dają, ale to są bitumiczne preparaty a dom jest drewniany, podłogi drewniane wentylowane, to by mi opary tego bitumu do środka zaciągało nawet po uszczelnieniu co się da.
    Czy mógł bym prosić o podpowiedź jak ocieplić taki fundament?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Masy bitumiczne typu KMB bezrozpuszczalnikowe nie wydzielają żadnych oparów, chyba że podgrzane powyżej 50stC.
    Z tym, że izolacje bitumiczne na fundamencie stosuje się tylko w części podziemnej. W części nadziemnej/cokołowej fundament zabezpiecza się hydroizolacją cementową (tzw. szlam mineralny).
    Izolacje bitumiczne mają słabe siły wiązania do przyklejania styropianu - pod ziemią to wystarcza, bo grunt dociska styropian. Natomiast do izolacji mineralnej styro kleisz jak to normalnego muru i to się solidnie trzyma (jeśli wszystko poprawnie wykonane).

    Jaki masz cel tych prac? Coś niedobrego dzieje się z budynkiem/fundamentem? Podłogę masz wentylowaną czyli to tzw. crawl space? Nie patrz co inni robią, bo być może będziesz potrzebował w ogóle jeszcze innych technologii niż powyższe.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    A po co swoją drogą chcesz ocieplać ten fundament, skoro powietrze infiltruje dom poprzez podłogi?
    Izolacji wodnej pionowej nie musisz dawać, skoro masz poziomą i w domu nie problemu z wilgocią. Możesz po prostu zagruntować fundament i kleić styrodur (nie styropian!).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Natomiast do izolacji mineralnej styro kleisz jak to normalnego muru i to się solidnie trzyma (jeśli wszystko poprawnie wykonane).
    Plus minus luźne cząstki, które należało by związać jakimś betonkontaktem lub środkiem polecanym przez producenta kleju do styroduru.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5

    Domyślnie

    Ocieplać chcę cały budynek to i fundament też by się przydało. ściana jest z ćwierć bala z mchem na przekładkę między balami, gr. ściany 12cm U=± 1,1 a biorąc pod uwagę mech to pewnie więcej. Więc bo wieje i zimno.

    crawl space raczej nie, nie ma do środka fundamentu dostępu, nie wiem czy tam jest pusto czy wypełnione jakimś piaskiem.
    W fundamencie są dwa małe otwory wentylacyjne poniżej poziomu podłogi. Wentylację trzeba by uwspółcześnić i je zlikwidować.

    Zakładałem że styrodur pod ziemię się daje, nad ziemią też nie może być styropian?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Przecież fundament jest zagłębiony w ziemi, z jednej strony mniej, z drugiej więcej.
    Uszczelnienie fundamentu jest podstawowa sprawą. Teraz nie mam pod ręką zdjęcia z kamery termowizyjnej, ale niedawno robiłem badanie starego domu w miejscu nieszczelności powietrznej fundamentu i wszystko świeciło wokół tej nieszczelności. W środku domu (jest akurat kuchnia) zwyczajnie można było wyczuć powiewy zimnego powietrza.

    Jeszcze: skoro chcesz dac styropian, bo fundament jest nad ziemią, to po co izolacja pwodna pionowa?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7

    Domyślnie

    nie wiem, żeby styropian nie podciągał wilgoci kapilarnie? i żeby można było dać styropian zamiast bardzo drogiego styroduru, tak mi przyszło do głowy.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jak styropian może podciągać kapilarnie, skoro daje się go wprost na ściany? To bez sensu.

    Na fundament daje się styrodur i koniec. Część tego fundamentu na pewno jest pod ziemią, a te 80 cm ponad ziemią można przeboleć i dociągnąć styrodur aż do izolacji poziomej, do samej góry fundamentu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Jeśli zatka otwory wentylacji pod podłoga (cokolwiek tam jest) to zawilgoci chałupę. Chałupa ma być szczelna przy rekuperacji ,lecz przy went. grawitacyjnej i bez podpiwniczenia, to zatkanie otworów ponizej podłogi = kłopoty. Po coś je zrobiono.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Tak samo po coś robiono zetki pod oknami, co znaczy że tak należy dalej robić. Kiedyś energia kosztowała groszę, bo jej źródło rosło za rogiem, więc można było cały dom rozszczelnić.. Trzeba się po prostu przyjrzeć temu układowi, żeby krzywdy sobie nie zrobić.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    https://www.buildingscience.com/docu...20condensation

    To jest stary budynek, co już samo w sobie może być kłopotliwe. Do tego rozwiązania tam zastosowane z punktu widzenia dzisiejszego budownictwa niezbyt popularne, więc może być trudniej znaleźć odpowiednio dostosowane do tej nietypowej sytuacji rozwiązania (to co jest dobre dla nowego budynku niekoniecznie będzie prawidłowe tutaj). To trzeba byłoby rozpatrzeć cąlościowo, żeby nie zrobić jakiegoś kuku, a nie oddzielnie fundament, oddzielnie ściany i oddzielnie podłoga. Może trzeba byłoby zrobić najpierw odkrywkę, zdjąć kilka desek i obadać jak to tam wygląda.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  12. #12

    Domyślnie

    już się raczej nie wyrobisz w tym sezonie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony