dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie Enea - rozliczenie roczne

    Witam,

    wygląda to tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Enea.jpg
Wyświetleń:	215
Rozmiar:	57,2 KB
ID:	462727

    Jak policzyć energie z poz.3 i 4 ?
    Wg poradnika Enei i logiki powinno to być liczone w każdej ze stref jako różnica energii pobranej i 80% energii oddanej:
    https://www.enea.pl/dladomu/obsluga_...entow_1607.pdf
    Czyli u mnie np. dla szczytu 2173kWh - (4391kWh x 0, = 1340kWh
    A poza szczytem 4151kWh - (1565kWh x 0, = 2899kWh
    Powinienem więc zapłacić za 2899kWh - 1340kWh = 1559kWh w cenach poza szczytem.
    Tymczasem wg faktury płacę za 1458kWh ?

    Poza konkursem - prognozy na przyszły rok obejmują daty 1.12.2022 do 31.09.2023. Coś się zmieniło ? Wcześniej były na rok od 1.12 do 30.11...
    Czy ktoś w końcu mógłby ich pogonić z tym prognozowaniem? Nie da się wystawić raz do roku faktury bez bezsensownych prognoz (bezsensownych bo nietrafionych - u mnie zapłaciłem blisko 50% więcej za ubiegły rok z powodu prognoz)...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Płacisz za mniej niż wynika z odczytów bo od kwietnia obowiązuje bilansowanie godzinowe i ze wskazań nie jest możliwe policzenie tego

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Można wnioskować o obniżenie prognoz i obniżaja

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Płacisz za mniej niż wynika z odczytów bo od kwietnia obowiązuje bilansowanie godzinowe i ze wskazań nie jest możliwe policzenie tego
    Nawet jeśli.. to skąd się biorą liczby w tabelce i po kiego grzyba Enea na swoich stronach podaje logicznie słuszne przykłady obliczeń a sama w fakturach liczy inaczej?

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Można wnioskować o obniżenie prognoz i obniżaja
    OK. Ale chodzi o to, żeby nie było prognoz. Na koniec okresu jest faktura, płacisz i do widzenia...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Myślę że te przykłady to z przed kwietnia, a prognozy mogą być naliczane przy okresie rozliczenia półrocznym i rocznym, przy miesięcznym prognoz nie ma

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Myślę że te przykłady to z przed kwietnia, a prognozy mogą być naliczane przy okresie rozliczenia półrocznym i rocznym, przy miesięcznym prognoz nie ma
    Krótko mówiąc: Klient nie ma nic do gadania, podamy trochę liczb z których i tak nic nie wynika a potem ilość energii i kwotę do zapłacenia "z sufitu" (są jeszcze metody "od czapy" i "z dupy" - nie wiem którą stosują)?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Krótko mówiąc: Klient nie ma nic do gadania, podamy trochę liczb z których i tak nic nie wynika a potem ilość energii i kwotę do zapłacenia "z sufitu" (są jeszcze metody "od czapy" i "z dupy" - nie wiem którą stosują)?
    Przy rozliczeniach:
    - co miesiąc
    - co 2 miesiące
    nie ma prognoz. Sposób rozliczenia można zmienić jeden raz na rok.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Przy rozliczeniach:
    - co miesiąc
    - co 2 miesiące
    nie ma prognoz. Sposób rozliczenia można zmienić jeden raz na rok.

    Chcę się rozliczać raz do roku i nie płacić żadnych prognoz. Energię dostarczyć, wystawić jedną fakturę i zapłacić.

    Ale to jest mniej istotne. Gorsze, że nijak nie można kontrolować faktury, płacę za niewiadomoco....
    No i dziwny okres przyjęty do wystawienia prognoz - 10 miesięcy zamiast 12 jak do tej pory...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Chcę się rozliczać raz do roku i nie płacić żadnych prognoz. Energię dostarczyć, wystawić jedną fakturę i zapłacić.

    Ale to jest mniej istotne. Gorsze, że nijak nie można kontrolować faktury, płacę za niewiadomoco....
    No i dziwny okres przyjęty do wystawienia prognoz - 10 miesięcy zamiast 12 jak do tej pory...
    Jestem w Enei, mam rozliczenie roczne i żadnych dużych prognoz nie płacę tylko :
    20/01/2022 - 27/07/2022 1 kWh 62,69
    28/07/2022 - 31/08/2022 0 kWh 10,92
    01/09/2022 - 31/10/2022 0 kWh 21,84
    Ogółem: 95,45 brutto

    Taryfę mam G11, instalacja odpalona pod koniec stycznia
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 15-12-2022 o 13:26
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Jestem w Enei, mam rozliczenie roczne [...]
    Ale dokładnie nie o to chodzi...
    Ja też miałem we wcześniejszych latach, teraz nie mam. Tylko błąd ludzki czy jakieś większe zmiany?
    Nie chodzi o wysokość zaliczek, tylko o to, że w ogóle są (za 2020 dostałem bodaj 21 dokumentów od nich faktury, prognozy, korekty).
    Ale wszystko powyższe to pikuś. Najlepsze jest to, że nie wiesz za co płacisz bo kwota liczona z energii, której nie możesz nijak skontrolować.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Najlepsze jest to, że nie wiesz za co płacisz bo kwota liczona z energii, której nie możesz nijak skontrolować.
    Po prostu przelicz na podstawie dotychczasowych zasad na podstawie odczytów z licznika i porównaj z fakturą. Przy bilansowaniu godzinowym powinieneś płacić nieco mniej. Nie wiem jak Enea, ale na e-boku PGE możesz pobrać odczyty godzinowe w pliku .pdf i się doktoryzować do bólu.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Po prostu przelicz na podstawie dotychczasowych zasad na podstawie odczytów z licznika i porównaj z fakturą.
    Gdybyś zobaczył wklejoną tabelkę z faktury w poście inicjującym...
    W Enei raczej niczego dodatkowego nie da się sprawdzić.
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 19-12-2022 o 11:31
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Gdybyś zobaczył wklejoną tabelkę z faktury w poście inicjującym...
    W Enei raczej niczego dodatkowego nie da się sprawdzić.
    Przykład liczbowy:
    W jednej (przykładowej) godzinie pobrałeś z sieci 10 kWh i w tej samej godzinie wprowadziłeś do sieci 6 kWh
    W kolejnej godzinie pobrałeś z sieci 7 kWh i wprowadziłeś 8 kWh.

    Licznik energii pobranej zwiększył Ci się o 17 kWh, a oddanej o 14 kWh - odczyty to potwierdzają.

    Stara metoda:
    Pobrałeś 17, oddałeś 14. W rozliczeniu 17 - 0,8*14 = 17 - 11,2 = 5,8
    Płaciłbyś za 5,8 kWh

    Metoda bilansowania godzinowego:
    Pierwsza godzina: 10 - 6 = 4 - pobrałeś 4 kWh
    Druga godzina: 7 - 8 = -1 - wprowadziłeś 1 kWh
    Rozliczenie 4 - 0,8 * 1 = 3,2
    Płacisz za 3,2 kWh

    U Ciebie ogółem pobrałeś energii 2173+4151 i wprowadziłeś 4391+3881.
    Wg starych zasad bilans wynosiłby (2173+4151) - 0,8 * (4391+1565) = 1559,2
    Płaciłbyś za 1559,2 kWh

    Po zsumowaniu bilansów godzinowych i rozliczeniu wg metod obowiązujących od 1 kwietnia br. płacisz za 1458 kWh.
    Dane bilansów z poszczególnych godzin (zsumowane) masz w tabelce, a wyliczenie pozostawiam Ci w ramach ćwiczeń rachunkowych
    Jak chcesz sprawdzić prawidłowość wyliczenia bilansów to poproś o udostępnienie odczytów godzinowych i porachuj - jeszcze lepsze ćwiczenie rachukowe, chociaż bez excela czasochłonne i dość nużące.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Viniu

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Żagań
    Kod pocztowy
    68-100
    Posty
    171

    Domyślnie

    Co do płacenia prognozowanego: byłem w ENEI bo również dostałem prognozę, również pytałem "dlaczego skoro mam rozliczenie roczne?", na co miła pani poinformowała, że wprowadzono prognozy kwartalne, żeby ENEA nie czekała 12 miesięcy aż zapłacę jednorazowo opłaty stałe, tylko żeby mieć jakiś dochód szybciej i częściej... mniejszy ale szybciej i częściej. I nic Pan z tym nie zrobisz. Jedynie co można zrobić, to - w przypadku większego poboru energii w stosunku do produkcji - zawnioskować o odstąpienie od naliczania prognoz za pobór energii - tej przekraczającej produkcję, ale od prognoz od opłat stałych nie uciekniesz...
    136m2 projekt własny, PV 9,99kW, PC 8,0kW, WM + reku, Porotherm P+W, styro 15cm grafit, wiązary + wełna 30cm

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Przykład liczbowy:[...]
    Jak chcesz sprawdzić prawidłowość wyliczenia bilansów to poproś o udostępnienie odczytów godzinowych

    I właśnie w tym problem. Klient dostaje papier z którego wynika ile pobrał energii a ile oddał i ile powinien zapłacić. Tymczasem płaci za co innego. Po jaki ciul więc te wszystkie prezentowane w fakturze dane skoro finalnie płacę inną kwotę?
    Drugi kwiatek to prognozy. W czym problem wystawić fakturę raz do roku? Dla mnie to tylko próba zamotania Klienta na tyle, żeby nie chciało mu się sprawdzać Enei...
    Trzeci to - prognozy na 10 miesięcy zamiast na rok. Tylko ja takie dostałem?


    Cytat Napisał Viniu Zobacz post
    Co do płacenia prognozowanego: byłem w ENEI [...] I nic Pan z tym nie zrobisz.
    Walczyłem z tym 3 lata temu i nic. Beton...
    Mógłbyś sprawdzić czy prognozy dostałeś na rok czy na 10 miesięcy?
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 05-01-2023 o 05:54
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    I właśnie w tym problem. Klient dostaje papier z którego wynika ile pobrał energii a ile oddał i ile powinien zapłacić. Tymczasem płaci za co innego. Po jaki ciul więc te wszystkie prezentowane w fakturze dane skoro finalnie płacę inną kwotę?
    Ja po 1 kwietnia 2022 nawet nie dostaję odczytów na fakturze. Wyobrażasz sobie fakturę, na której jest 8 760 pozycji za rok? Podałem Ci jak sprawdzić szacunkowo i dokładnie rozliczenie. Ja sprawdzam tylko zgrubnie. Dopóki płacę mniej niż wg starych zasad nie mam bólu d... (tzn. głowy)

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Drugi kwiatek to prognozy. W czym problem wystawić fakturę raz do roku? Dla mnie to tylko próba zamotania Klienta na tyle, żeby nie chciało mu się sprawdzać Enei...
    Dla jednych to wada, dla innych zaleta, a decyduje mocniejszy. Ja mam rozliczenie i fakturę co dwa miesiące bez prognoz. Tak wolę i nie mam zamiaru zmieniać na roczne. Poza tym mój operator to PGE i jak wspomniałem wcześniej na e-boku można pobrać odczyty godzinowe, i jak się ma kaprys sprawdzać rozliczenie do bółu.

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Trzeci to - prognozy na 10 miesięcy zamiast na rok. Tylko ja takie dostałem?
    Walczyłem z tym 3 lata temu i nic. Beton...
    Mógłbyś sprawdzić czy prognozy dostałeś na rok czy na 10 miesięcy?
    j.w.

    Co do 10 miesięcy, to podobnie mają gaziarze. I nie liczyłbym na dostosowanie sposobu fakturowania do indywidualnych oczekiwań. Masz do wyboru kilka możliwości i nic ponadto.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Ja po 1 kwietnia 2022 nawet nie dostaję odczytów na fakturze. Wyobrażasz sobie fakturę, na której jest 8 760 pozycji za rok? Podałem Ci jak sprawdzić szacunkowo i dokładnie rozliczenie. Ja sprawdzam tylko zgrubnie. Dopóki płacę mniej niż wg starych zasad nie mam bólu d... (tzn. głowy)
    Oczywiście nie widzę problemu w płaceniu mniej. Lubię jednak porządek i logikę oraz możliwość łatwego sprawdzenia.
    Dostaję fakturę na stacji benzynowej, mnożę cenę jednostkową razy ilość i cena końcowa jest do sprawdzenia...
    A można sobie wyobrazić, że do rozliczenia podatków będziemy rozwiązywać układy równań różniczkowych...

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Dla jednych to wada, dla innych zaleta, a decyduje mocniejszy. Ja mam rozliczenie i fakturę co dwa miesiące bez prognoz. Tak wolę i nie mam zamiaru zmieniać na roczne.
    Ja wolę coś sprawdzić i zapłacić raz niż 6 razy w roku.

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Co do 10 miesięcy, to podobnie mają gaziarze. I nie liczyłbym na dostosowanie sposobu fakturowania do indywidualnych oczekiwań. Masz do wyboru kilka możliwości i nic ponadto.
    Dotąd zawsze było 12 miesięcy. Jestem ciekawy tylko czy w Enei to jednostkowy przypadek czy czyjś błąd czy od teraz standard...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Z nieco innej beczki - ile czekaliście na fakturę z Enei po minięciu 12tu miesięcy od odpalenia PV?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    4 miesiące po upływie okresu rozliczeniowego który obejmował okres ok. 11,5 miesiąca.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #20

    Domyślnie

    8 miesięcy od wymiany licznika.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony