dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 70
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar wojskowy55
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kolno
    Kod pocztowy
    18-500
    Posty
    43

    Domyślnie Jak palić w kominku bezrusztowym?

    Witam wszystkich.

    Mam kominek bezrusztowy. Nie mogę znaleźć żadnych informacji o metodzie palenia, dokładania, dopalania się drewna, a podobno działa to inaczej niż w tych z rusztami. Forum milczą, żadnych filmów w sieci. Próbowałem po angielsku, jednak frazy "grateless fireplace" nie wyszukują się. W ciągu miesiąca będę go instalował (tą zimę bez obudowy), jestem bardzo podekscytowany i chcę wiedzieć jak najwięcej o tych bezrusztowcach. Mam salon około 20m2, a dla większego odbioru ciepła (względy ekonomii) rurę z kominka pociągnę do prawie sufitu, potem zagnę do dołu prawie do podłogi i znowu do góry do czopucha (po dwa kolana 90st na każdym takim wygięciu). Pomiędzy powkładam kamienie polne i obuduję jakimś klinkierem. Izolacja podłogi, ścian i sufitu z płyt krzemianowych. Mała dziurka w ścianie do kuchni i malutkie kratki wentylacyjne obudowy kominka na dole i górze. Boję się zbyt szybkich osadów na rurach, mam nadzieję, że przez sezon obędzie się bez czyszczenia, dla rur 160mm.

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojskowy55 Zobacz post
    Witam wszystkich.

    Mam kominek bezrusztowy. Nie mogę znaleźć żadnych informacji o metodzie palenia, dokładania, dopalania się drewna, a podobno działa to inaczej niż w tych z rusztami. Forum milczą, żadnych filmów w sieci. Próbowałem po angielsku, jednak frazy "grateless fireplace" nie wyszukują się. W ciągu miesiąca będę go instalował (tą zimę bez obudowy), jestem bardzo podekscytowany i chcę wiedzieć jak najwięcej o tych bezrusztowcach. Mam salon około 20m2, a dla większego odbioru ciepła (względy ekonomii) rurę z kominka pociągnę do prawie sufitu, potem zagnę do dołu prawie do podłogi i znowu do góry do czopucha (po dwa kolana 90st na każdym takim wygięciu). Pomiędzy powkładam kamienie polne i obuduję jakimś klinkierem. Izolacja podłogi, ścian i sufitu z płyt krzemianowych. Mała dziurka w ścianie do kuchni i malutkie kratki wentylacyjne obudowy kominka na dole i górze. Boję się zbyt szybkich osadów na rurach, mam nadzieję, że przez sezon obędzie się bez czyszczenia, dla rur 160mm.

    Pozdrawiam
    Pal sezonowanym co najmniej 2 lata i suchym drewnem, nie będziesz mieć żadnych problemów. Do palenia drewnem, konstrukcja powinna być bezrusztowa. Kominki na drewno z rusztem to idiotyzm....i brak wiedzy producenta o paleniu tym paliwem.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Pal sezonowanym co najmniej 2 lata i suchym drewnem, nie będziesz mieć żadnych problemów. Do palenia drewnem, konstrukcja powinna być bezrusztowa. Kominki na drewno z rusztem to idiotyzm....i brak wiedzy producenta o paleniu tym paliwem.
    To dlaczego Piotrze większość kominków jest właśnie z rusztami? Ja osobiście użytkuję Unico Nemo bezrusztowy i nie widzę różnicy pomiędzy paleniem w takim a innym typie, rozpalam, dokładam i ...pali się, częściej jednak trzeba wygarniać popiół.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Ja palę w bezrusztowym palenisku i napiszę tak w jednym i drugim da się palić źle, w moim bezrusztowym muszę popiół wybrać pierwszy raz od początku sezonu mimo codziennego palenia.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  5. #5

    Domyślnie

    No to chyba masz taki cug, że do komina popiół wywiewa.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Nie, mylisz się. To wynik palenia w ceramicznym palenisku bezrusztowym w wysokich temperaturach. Do komina jest bardzo daleko nic tam nie doleci, po drodze piekarnik i odbiornik ciepła ze spalin
    Ps. Zacznij palić od góry może będzie lepiej.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    To dlaczego Piotrze większość kominków jest właśnie z rusztami? Ja osobiście użytkuję Unico Nemo bezrusztowy i nie widzę różnicy pomiędzy paleniem w takim a innym typie, rozpalam, dokładam i ...pali się, częściej jednak trzeba wygarniać popiół.
    W którym musisz częściej wygarniać popiół?

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Arek74

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    WROCŁAW
    Posty
    293

    Domyślnie

    mam też Unico ..... i to jest najlepsze co mogło mnie spotkać haha, wcześniej miałem francuski wkład, taki ładny, drogi ...czyściłem go co parę dni

    teraz palę skrzynkę od mięsa E2 klocków z palet(bo mam za darmo), przy większych mrozach dwie skrzynki, wyciągam popiół co miesiąc, ale gdyby nie gwoździe, bo to one stanowią większość "popiołu" to bym myślę, że czyściłbym kominek co 3 miesiące, oczywiście palę od góry, szybra nie skręcam, ogrzewam tym dom o powierzchni 140m2, grawitacyjnie

    dodam, że mam czysty sufit a palę w tym wkładzie od 5 lat, wcześniej wystarczyła jedna zima i miałem okopcone

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojskowy55 Zobacz post
    Witam wszystkich.

    Mam kominek bezrusztowy. Nie mogę znaleźć żadnych informacji o metodzie palenia, dokładania, dopalania się drewna, a podobno działa to inaczej niż w tych z rusztami. Forum milczą, żadnych filmów w sieci. Próbowałem po angielsku, jednak frazy "grateless fireplace" nie wyszukują się. W ciągu miesiąca będę go instalował (tą zimę bez obudowy), jestem bardzo podekscytowany i chcę wiedzieć jak najwięcej o tych bezrusztowcach. Mam salon około 20m2, a dla większego odbioru ciepła (względy ekonomii) rurę z kominka pociągnę do prawie sufitu, potem zagnę do dołu prawie do podłogi i znowu do góry do czopucha (po dwa kolana 90st na każdym takim wygięciu). Pomiędzy powkładam kamienie polne i obuduję jakimś klinkierem. Izolacja podłogi, ścian i sufitu z płyt krzemianowych. Mała dziurka w ścianie do kuchni i malutkie kratki wentylacyjne obudowy kominka na dole i górze. Boję się zbyt szybkich osadów na rurach, mam nadzieję, że przez sezon obędzie się bez czyszczenia, dla rur 160mm.

    Pozdrawiam
    Czy takie wydłużenie przewodu spalinowego nie będzie miało negatywnych skutków w postaci mniejszego cugu? Te rury chyba trzeba będzie zamocować jakimiś obejmami do ściany, sam kominek może tego nie wytrzymać.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Będzie miało wpływ ale tylko w czasie rozpalania i jakiś czas po ale da się to ominąć krótką drogą i np klapą moritza. Problem będzie w innym miejscu - wymiana rura do powietrz - powietrze do kamieni, niewiele z tego wyjdzie. Wymiennik ceramiczny będzie dużo sprawniejszy. Do tego ma to być wentylowane i izolowane z zewnątrz - moim zdaniem kiepski pomysł.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar wojskowy55
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kolno
    Kod pocztowy
    18-500
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Będzie miało wpływ ale tylko w czasie rozpalania i jakiś czas po ale da się to ominąć krótką drogą i np klapą moritza. Problem będzie w innym miejscu - wymiana rura do powietrz - powietrze do kamieni, niewiele z tego wyjdzie. Wymiennik ceramiczny będzie dużo sprawniejszy. Do tego ma to być wentylowane i izolowane z zewnątrz - moim zdaniem kiepski pomysł.
    Cug będzie, bo były testy, zapałka gaśnie nawet jak nie ma wiatru. To chyba zasługa przewymiarowanego komina 200mm, natomiast mocno osadzała się sadza, przy paleniu od góry i węglem (to była koza, teraz będzie bezrusztowy unico. Chyba 4kw), ale nie mam wysezonowanego drewna, cięte przed zimą.

    Remiks, nie pisałem, że będzie izolowane z zewnątrz tylko, że będzie cegła klinkerowa, a może szamot? Płyty krzemianowe będą izolowały ścianę nośną i sufit i podłogę, żeby styropianu nie wypaliło. Kamienie będą zbierały ciepełko z obudowy i potem je oddawały. Podejrzewam że przy takim kominku sama obudowa klinkerowa czy szamotowa by zrobiła robotę. Jestem amatorem, ale powinno działać

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Skoro były testy i jest przekonanie to zapamiętaj to "" i napisz jak działa po wybudowaniu. Tylko żeby nie było tak jak z tym granatnikiem
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar wojskowy55
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kolno
    Kod pocztowy
    18-500
    Posty
    43

    Domyślnie

    Wstawię film tutaj i na youtube jak działa. Kreatywne komentarze dodadzą mi wiedzy. Może ktoś się wypowie w końcu jak palić w tych bezrusztowcach. Kiedy i czy w ogóle przymykać szyber dolotowy i wylotowy, bo na tym polega chyba główna różnica z rusztowcami

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Skoro były testy i jest przekonanie to zapamiętaj to "" i napisz jak działa po wybudowaniu. Tylko żeby nie było tak jak z tym granatnikiem
    O czym Ty dyskutujesz?! ...."ale nie mam wysezonowanego drewna, cięte przed zimą."....

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    W którym musisz częściej wygarniać popiół?
    No właśnie w bezrusztowym. Popiół zalega w palenisku i z każdym napaleniem go przybywa no chyba, że Tobie drewno spala się w 99% i prawie nic z niego nie zostaje. Nawet jak paliłem dobrym brykietem z Eco-Pal i tak wyjmowałem popiół co kilka dni. Coś mam nie tak, czy co?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    No właśnie w bezrusztowym. Popiół zalega w palenisku i z każdym napaleniem go przybywa no chyba, że Tobie drewno spala się w 99% i prawie nic z niego nie zostaje. Nawet jak paliłem dobrym brykietem z Eco-Pal i tak wyjmowałem popiół co kilka dni. Coś mam nie tak, czy co?
    Trudno powiedzieć...norma w bezrusztowcu to wyciąganie popiołu nie częściej niż raz w miesiącu.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Popiół zalega w palenisku i z każdym napaleniem go przybywa no chyba, że Tobie drewno spala się w 99% i prawie nic z niego nie zostaje. Nawet jak paliłem dobrym brykietem z Eco-Pal i tak wyjmowałem popiół co kilka dni. Coś mam nie tak, czy co?
    To masz coś nie tak. Popiół licząc pesymistycznie to z 1% suchej masy drewna. Ecopal podaje pół procenta. Oczywiście przybywa z każdym paleniem - ale w sumie w sezonie to co sporo ponad dwadzieścia rozpaleń drewnem liściastym wyrzucam wiaderko popiołu.
    Może płaszczem wodnym za bardzo wychładzasz wnętrze kominka i nie spala się dobrze?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    No właśnie w bezrusztowym. Popiół zalega w palenisku i z każdym napaleniem go przybywa no chyba, że Tobie drewno spala się w 99% i prawie nic z niego nie zostaje. Nawet jak paliłem dobrym brykietem z Eco-Pal i tak wyjmowałem popiół co kilka dni. Coś mam nie tak, czy co?
    Daj spokój, normalne, że jest popiół z drewna - ja palę 6letnim drzewem bukowym i orzechem W kominku Defro z PW popiołu może jest mniej niż jak paliłem w kominku Kratek, ale jak się spala drewno to i popiół jest, jak spalę 450l drewna to jest tego 8l wiaderko i to niezależnie czy palę od góry , dołu czy z boku.
    Nie wiem czy Defro Navi jest bez rusztowym, ale chyba tak bo całkowicie różni się od tego z popielnikiem. Ale jeśli ktoś się zastanawia jak jest różnica pomiędzy wkładami sprzed 15 lat, a obecnymi to muszę to napisać - kolosalna na korzyść nowych.
    W 100% popiół zużywam na działce gdyby go było 3X tyle też bym zużył.....jak na razie nie jestem obszarowo objęty zakazem palenia paliwem stałym i drewnem kawałkowanym więc w tym roku uruchomiłem sobie nową "kotłownię w salonie".
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Od razu powiem, że nie jestem pewna czy rozumiem precyzyjnie co to jest kominek bezrusztowy. Sama mam kominek z popielnikiem więc czuba to znaczy że z rusztem. Mniejsza o to. Od tego sezonu nauczyłam się rozpalać kominek od góry i obecność tego popielnika nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia. Szczególnie, że dopływ powietrza mam z zewnątrz przez boczne kurtyny. Tak więc popielnik teraz dla mnie to tylko upierdliwość bo mi tam popiół wpada.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    No właśnie w bezrusztowym. Popiół zalega w palenisku i z każdym napaleniem go przybywa no chyba, że Tobie drewno spala się w 99% i prawie nic z niego nie zostaje. Nawet jak paliłem dobrym brykietem z Eco-Pal i tak wyjmowałem popiół co kilka dni. Coś mam nie tak, czy co?
    No ale to chyba normalne, że podczas palenia wytwarza się popiół. Jak paliłam brykietem z wiórów popiołu było mniej. Ale przy drewnie jest go duzo i poprostu przed rozpaleniem raz na jakiś czas trzeba wybrać.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony