dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Chucke

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Wiązowna
    Kod pocztowy
    05-462
    Posty
    3

    Question Wentylacja dachu

    Dzień dobry,
    posiadam dach kopertowy, deskowany. zamiast papy jest folia. Na to blachodachówka - Budmat como.

    Poddasze nie użytkowe, ma być ocieplony tylko strop betonowy, styropianem 31 cm + wylewka 5 cm.

    Czy związku z tym, że poddasze będzie nie użytkowe oraz nie będzie dach ocieplany wełną od spodu, czy muszę zrobić jakieś otwory wentylacyjne czy folia, która jest pod blachodachówką wystarczy?
    Dodam tylko, że folie wiałem najgrubsza jaką się dało.

    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Jeśli istnieje wentylacja pomiędzy blachodachówką a folią ( deskowaniem i w kalenicy jest ujście wentylacji to dodatkowe otwory na poddaszu nie są według mnie obowiązkowe.
    Membrana dachowa jest paroprzepuszczalna więc ewentualna wilgoć będzie miała swoje ujście.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Chucke

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Wiązowna
    Kod pocztowy
    05-462
    Posty
    3

    Domyślnie

    Czyli według Ciebie nie trzeba robić wentylacji poddasza, a wilgoć z niego będzie "uciekać"? .

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Z czego jest deskowanie?
    Jeśli strop jest ocieplony oraz pokryty folią paroszczelną to skąd ta wilgoć tam się weźmie.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 14-12-2022 o 19:26
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Chucke

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Wiązowna
    Kod pocztowy
    05-462
    Posty
    3

    Domyślnie

    Deskowanie z desek. Strop będzie ocieplony.
    Dopytuje bo znajomy, który budował dom z 3 lata temu, mówi, że powinien być na stropie przepływ powietrza, że jedną stroną wlatuje, a druga wylatuje, ale on ma poddasze użytkowe i pod deskami wyłożoną wełnę i przykryte płytą.

    Wywiewki od kanalizacji mam tylko wyprowadzone na poddasze i na nich napowietrzacze i stwierdził, że potrzebny jest napływ "świeżego" powietrza.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    No mały wlot przy okapie ( murłacie ) powinien być. To samo tyczy się otworu przy kalenicy. Tam deskowania być już nie powinno. Poza tym pomiędzy deskami powinny być przerwy takie aby przy zmianie wilgotności deskowania nie uszczelniało całkowicie ono tych przerw a ewentualna wilgoć miała ujście przez membranę.
    Jeśli tak jest to dodatkowych otworów, kominków i okien np. na ścianie szczytowej już być nie musi.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chucke Zobacz post
    Czy związku z tym, że poddasze będzie nie użytkowe oraz nie będzie dach ocieplany wełną od spodu, czy muszę zrobić jakieś otwory wentylacyjne czy folia, która jest pod blachodachówką wystarczy?
    Dodam tylko, że folie wiałem najgrubsza jaką się dało.
    W tym miejscu dachu nie liczy się grubość foli a parametr Sd (i ewentualnie wodoszczelność, ale ta przy blachodachówce nie jest aż tak istotna), który definiuje czy folię można zakwalifikować jako paroprzepuszczalną czy paroszczelną.
    Jeśli folia jest paroprzepuszczalna (im niższy Sd tym lepiej) a poddasze nieużytkowe i między ociepleniem stropu a pomieszczeniem ogrzewanym szczelna paroizolacja, to dodatkowe otwory są zbędne.

    Cytat Napisał Chucke Zobacz post
    Wywiewki od kanalizacji mam tylko wyprowadzone na poddasze i na nich napowietrzacze i stwierdził, że potrzebny jest napływ "świeżego" powietrza.
    Wywiewki od kanalizy muszą być wykonane zgodnie z projektem, czyli wyprowadzone ponad dach. Każde inne rozwiązanie, nawet z "dopływem świeżego powietrza" jest błędne.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chucke Zobacz post
    ...
    Dopytuje bo znajomy, który budował dom z 3 lata temu, mówi, że powinien być na stropie przepływ powietrza, że jedną stroną wlatuje, a druga wylatuje
    ...
    Polecam to rozwiązanie plus dobra wentylacja kalenicy Jak poddasze będzie zbyt szczelne to w lato będzie tam sauna. Piszę to z własnego doświadczenia mając ocieplony tylko strop, dach kopertowy, deskowany, papa i dachówka. Na początku miałem zbyt mały przepływ powietrza i potem zrobiłem szczelinę praktycznie wzdłuz całej murłaty (południe-północ).

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Nieocieplone poddasze też powinno być wentylowane. Kominki sanitarne (odpowietrzenie kanalizacji) przynajmniej jeden powinien być wyprowadzony nad dach. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Gontowy

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-844
    Posty
    305

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Nieocieplone poddasze też powinno być wentylowane. Kominki sanitarne (odpowietrzenie kanalizacji) przynajmniej jeden powinien być wyprowadzony nad dach. Pozdrawiam.
    Mój głos poparcia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony