dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Czessi
    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Kod pocztowy
    72-022
    Posty
    12

    Domyślnie Wełna + wełna z folią aluminiową

    Witam.
    Jestem w trakcie budowy domku rekreacyjnego 35m2. Chodzi o ocieplenie dachu. Krokwie dachowe (przekrój 4x12cm) mają szerokość 12 cm. Mam wełnę 10 cm. W trakcie jak kupowałem była tylko dziesiątka (jeszcze stare ceny). Zostało mi kilka rolek wełny 2 cm z folią aluminiową. Czy można ją też użyć aby otrzymać pełne wypełnienie? Jeżeli tak, to z której strony powinna być folia.
    Pozdrawiam.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Pełne wypełnienie krokwi zamknie szparę służącą do wentylacji. Jeśli już to wełna z folią daj na krokwie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czessi Zobacz post
    Witam.
    Jestem w trakcie budowy domku rekreacyjnego 35m2. Chodzi o ocieplenie dachu. Krokwie dachowe (przekrój 4x12cm) mają szerokość 12 cm. Mam wełnę 10 cm. W trakcie jak kupowałem była tylko dziesiątka (jeszcze stare ceny). Zostało mi kilka rolek wełny 2 cm z folią aluminiową. Czy można ją też użyć aby otrzymać pełne wypełnienie? Jeżeli tak, to z której strony powinna być folia.
    Pozdrawiam.
    Nad wełną powinna być szczelina, więc 10cm przy 12cm krokwi pasuje.
    Paroizolacja powinna być od dołu, krokwie też powinny zostać zaizolowane - więc daj tę wełnę z folią pod krokwiami. 2cm trochę mało, ale do domku rekreacyjnego myślę, że wystarczająco zlikwidują mostek na krokwiach a do tego zabezpieczą wełnę i krokwie przed wnikaniem i skraplaniem pary wodnej.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nad wełną powinna być szczelina, więc 10cm przy 12cm krokwi pasuje.
    Paroizolacja powinna być od dołu, krokwie też powinny zostać zaizolowane - więc daj tę wełnę z folią pod krokwiami. 2cm trochę mało, ale do domku rekreacyjnego myślę, że wystarczająco zlikwidują mostek na krokwiach a do tego zabezpieczą wełnę i krokwie przed wnikaniem i skraplaniem pary wodnej.
    dokładnie tak jak kaizen napisał daj ta wełnę 2cm od spodu , Zawsze spowoduje to mniejszy wpływ drewna na straty ciepła czy przegrzewanie latem. Drewno przewodzi 4-6 razy bardziej niż węłną stąd zalecane jest zastosowanie izolacji pod krokwiami
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Czessi
    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Kod pocztowy
    72-022
    Posty
    12

    Domyślnie

    Aby było jaśniej co i jak wstawiam rysunek przekroju dachu. Jak na razie są krokwie, OSB i blacha. Reszta była zaplanowana ale nie byłem pewien co z tą wełną 2cm z folia alu. Maj jej ok. 40m2 i dobrze by było gdzieś ją upchnąć. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	84,8 KB
ID:	462805
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	12,3 KB
ID:	462803  
    Ostatnio edytowane przez Czessi ; 15-12-2022 o 22:00

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    wełnę z folią mozesz dać ale zauważ że masz w przekroju belki drewniane które nie są osłonięte izolacją. Będą stanowiły liniowe mostki termiczne. Sugerowałbym dac ta wełnę 2cm na krokwie od dołu .a zwiększyć szczelinę między deskowaniem a wełną ułożoną między krokwiami. . I oczywiście wentylacja szczeliny
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Czessi
    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Kod pocztowy
    72-022
    Posty
    12

    Domyślnie

    Hmmm, myślałem, że drewno jest dobrym izolatorem i prawie 14 cm krokwi nie będzie przemarzać.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czessi Zobacz post
    Hmmm, myślałem, że drewno jest dobrym izolatorem i prawie 14 cm krokwi nie będzie przemarzać.
    Świerk i sosna w poprzek włókien ma lambdę 0,16. Taka sobie wełna w okolicach 0,036 - 4,4x mniejszą. Czyli te 14cm krokwi izoluje gorzej niż 3,2cm wełny.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Czessi
    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Kod pocztowy
    72-022
    Posty
    12

    Domyślnie

    Ciekawe, a nie jest to przypadkiem tak, że drewno z racji, że nie jest materiałem homogennym nie ma stałego współczynnika lambda a ten współczynnik maleje wraz z obniżającą sie temperaturą materiału?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Nie ma stałego pod tym względem że mokre ma większy a suche ma mniejszy. Dla budowlanego suchego wzdłuż włókien 0,3 a w poprzek 0,16.
    Autogenne czy homogenne ...... nie wiadomo, może i nie jest bo dawca nie był człowiekiem lecz jakieś geny posiadał, był organizmem żywym tylko został ścięty
    Izolatorem jakimś jest ale czy taki izolator wystarczy do zakładanych rachunków za ogrzewanie.......możesz sobie dopowiedzieć.
    Materiał ścienny ( beton komórkowy 500 ) też jest izolatorem o lambda = 0,17 a jednak wszyscy dają nawet 20 cm wełny lub styro.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 23-01-2023 o 07:03
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Czessi
    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Kod pocztowy
    72-022
    Posty
    12

    Domyślnie

    Trochę te informacje tutaj to albo typowo książkowe lub trochę przedpotopowe. Wielu "mądralalińskich" cały czas podaje wartość lambda drewna iglastego (sosna, świerk i daglezja) λ 0,14 (a nawet 0,16). Jednakże według norm europejskich oraz ogólnego klasyfikatora norm CE po 2018 roku wartość λ dla podanych gatunków została ustanowiona na 0,1 (0,094). Jest to spora różnica, biorąc pod uwagę, że przyrost wartości nie jest liniowy. W 2019 i 2020 wyniki Instytutu Technologicznego w Salzburgu potwierdziły inne placówki technologiczne w Europie. Dla niewtajemniczonych podam tylko, że chodzi o drewno konstrukcyjne budowlane a nie kominkowe

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czessi Zobacz post
    Jednakże według norm europejskich oraz ogólnego klasyfikatora norm CE po 2018 roku wartość λ dla podanych gatunków została ustanowiona na 0,1 (0,094).
    Norma zmieniła fizykę?
    I to średnie, w poprzek czy wzdłuż włókien? Obstawiam średnią - czyli w naturze nie występującą. A nas interesuje w poprzek w przypadku krokwi.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony