dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Podłoga z OSB na nieużytkowym poddaszu

    Witam,

    mam nieużytkowe poddasze bez żadnej podłogi. Tylko szkielet dachu i pomiędzy nim wata i sufit z kartongipsu. Problemy są dwa:
    - każdy fachowiec który tam wchodzi nie robi sobie nic z delikatnosci sufitu i beztrosko chodzi po wacie - az dziwne ze nikt sie jeszcze nie zwalił razem z sufitem, pewnie trafiali zawsze na dośc solidne (60 x 30) i gęste legary do których przykręcony jest kartongips
    - druga sprawa to dach ma bardzo mały spadek i ciężko dostać się do krawędzi strychu, trzeba się czołgać a nie ma po czym

    Pomyślałem że zrobię sobie podłogę z OSB tylko zastanawiam sie czy mogę tam bezkarnie dorzucić dwie tony obciązenia gdzie plany nie przewidują żadnej podłogi. Myśle o czymś w stylu łaty 50 x 25 w pionie co pol metra, pomiedzy kolejna warsta waty 50mm a na to OSB 22mm:
    - wata: 5m2: 12kg czyli 288kg na moje 120m2
    - osb 22mm: 3m2: 40kg czyli 1600kg na 120m2
    - łata: 1kg mb i jakies 288mb potrzebne czyli kolejne 300kg
    Lacznie jakies 2200kg extra jesli mnie Castorama nie okłamała co do wagi materiałów. Na połowie domu nie ma żadnych ścian działowych dających dodatkowe podparcie, jest tylko ściana zewnętrzna i ściana nośna w szczycie. Dom okolo 11m x 11m.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5511.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	462830

  2. #2

    Domyślnie

    A jak często potrzebujesz się czołgać po OSB do krawędzi? Dość częstą praktyką jest podłoga z OSB tylko na środku, tam gdzie jest wyżej i można ją jakoś wykorzystać. Będziesz miał dużo lżej i taniej.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tak jak wyżej i oczywiście po co Ci OSB 22 ? Nie wiem czy widziałeś kiedyś grubość i wagę takiej płyty?
    Na taki cel OSB 12 w zupełności wystarczy i zapewni Ci odpowiednią sztywność i wytrzymałość by móc po tym chodzić i się czołgać
    22 daje się na podłogę właściwą w domach szkieletowych gdzie następnie się ją eksploatuje w sposób ciągły.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Tak jak wyżej i oczywiście po co Ci OSB 22 ? Nie wiem czy widziałeś kiedyś grubość i wagę takiej płyty?
    Na taki cel OSB 12 w zupełności wystarczy i zapewni Ci odpowiednią sztywność i wytrzymałość by móc po tym chodzić i się czołgać
    22 daje się na podłogę właściwą w domach szkieletowych gdzie następnie się ją eksploatuje w sposób ciągły.
    Ja specjalnie jechałem po OSB3 25 mm. Czyli overkill? Rozpiętość krokwi nie będzie miał tu kluczowego znaczenia?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Rozpiętość by miała gdyby było to użytkowe. Dając łaty nie będzie miał ugięcia na tyle by uszkodzić mocowanie płyt a to wystarczy. Ja chodzę po 10mm mam ponad 100kg i nie niszczę czegokolwiek natomiast po ociepleniu eksploatacja powoduje raz zagrożenie zniszczeniem tego co pod, dwa zbiciem wełny przez co traci swoje właściwości izolacyjne.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Rozpiętość by miała gdyby było to użytkowe. Dając łaty nie będzie miał ugięcia na tyle by uszkodzić mocowanie płyt a to wystarczy. Ja chodzę po 10mm mam ponad 100kg i nie niszczę czegokolwiek natomiast po ociepleniu eksploatacja powoduje raz zagrożenie zniszczeniem tego co pod, dwa zbiciem wełny przez co traci swoje właściwości izolacyjne.
    Przy rozstawie co 50 cm powinno być 22mm. Szybko się okaże, że twarda stabilna podłoga jest potrzebna, bo jednak poddasze będzie uzytkowe (np na magazyn). Pamiętam jak sam robiłem testy wytrzymałości OSB stając w środku strzałki ugięcia i w zyciu nie dałbym mniej niż 22 mm przy 50 cm, a 10 mm to jakieś wariactwo.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Rozpiętość by miała gdyby było to użytkowe. Dając łaty nie będzie miał ugięcia na tyle by uszkodzić mocowanie płyt a to wystarczy. Ja chodzę po 10mm mam ponad 100kg i nie niszczę czegokolwiek natomiast po ociepleniu eksploatacja powoduje raz zagrożenie zniszczeniem tego co pod, dwa zbiciem wełny przez co traci swoje właściwości izolacyjne.
    Jeśli odległość krokwi wynosi 100-150 cm, to przy jakiej grubości podda się.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  8. #8

    Domyślnie

    City głupstwa tym razem opowiadasz. 12mm i bez znaczenia rozstaw podpór? Ja mam wiązary co 90cm, a i tak dałem najpierw 5x7 w poprzek co 40cm. Dopiero na to wrzuciłem płytę 18mm.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Czy Wy czytacie co autor wątku chce przygotować przed położeniem OSB?
    Czemu odpowiadacie mnie zamiast jemu?
    Ja mam podłogę na nieużytkowym strychu z OSB 12 i sprawdza się znakomicie więc w czym problem?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony