dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Pompy ciepła.

  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dyletantka

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    1

    Domyślnie Pompy ciepła.

    Dzień dobry!
    To mój pierwszy wpis i nie wiem jeszcze jak się poruszać po forum.
    Dom: trzy poziomy, dwa zamieszkałe, powierzchnia grzewcza całkowita ok 260 m2
    data budowy = 1982
    ocieplenie - styropian 10cm, wełna mineralna na strychu
    grzejniki panelowe
    okna plastikowe szczelne dwuszybowe
    Problem:
    Zainstalowałam pompę ciepła firmy KENSOL. Porażka całkowita. Oto parametry:


    Wartości katalogowe nominalne Wartości faktycznie uzyskane

    Sprężarka Panasonic DC TWIN ROTARY → może, nie znam się
    Płynna praca od -30°C do 43°C → czyli chodzi non stop
    Maks. temp. wody na wyjściu 65°C → uzyskana max 36st.C, kąpać się nie da,
    Cicha praca → warczy słychać w całym domu
    Wysoka sprawność SCOP 4,60 → może, nie znam się
    Klasa energetyczna A+++ (W35) → żre prąd jak smok, do 140 kWH na dobę
    Ekologiczny czynnik chłodniczy R3 może nie znam się
    Pobór prądu (kW 1.53~5.23 5,23 x 24godz.= 125,52 kW,
    Faktycznie zużywa: 140/24 = 5.83 przy pracy
    całodobowej, a przecież nie powinna
    pracować całą dobę
    Tryb grzania: temp. otoczenia/temperatura wody
    Wydajność grzewcza (kW = 7.5~23.0 tzn: temperatura w mieszkaniu: 7,5 st.C.
    /temperatura wody : 23 st.C

    Urządzenie jest reklamowane. Firma KENSOL chce to zabrać do naprawy. Nie zgadzam się, uważając że produkt jest nienaprawialny. Będę walczyć o zwrot zaliczki 50% (22.500 zł) W tej chwili palę w piecu na ekogroszek, więc mam czas do lata na zainstalowanie innej pompy, przynajmniej oszczędnej i takiej, co grzeje a nie tylko kręci sie i pobiera prąd. Acha, 2 instalacje fotowoltaiczne o mocy 20, 5 kW ale domówiłam jeszcze trzy kilowaty, bo tyle się zmieści na dachu. Co mam zrobić? jestem w rozpaczy, marzniemy okropnie, a zużycie prądu rośnie. (Teraz już nie, bo napaliłam w piecu) Nie mam się kogo poradzić, mieszkam tylko z wnuczką, która ma małe dziecko. Mój mąż zmarł, Co robić, jaką pompę wybrać, jaką firmę? To forum jest moją nadzieją.
    Z poważaniem Dyletantka

  2. #2

    Domyślnie

    Po pierwsze koniecznie odzyskać pieniądze.
    Po drugie odwiedzić stronę
    https://cieplo.app/
    Tam nie idealnie ale jednak w dobrym przybliżeniu możesz ocenić zapotrzebowanie domu na energię. Jeśli są panele to jest prąd a skoro jest go duzo to wystarczy rura z grzałką w środku gdzieś obok pieca na ekogroszek - jakby się udało jakiś zbiornik wstawić byłby bufor i można grzać w mniej drogiej taryfie.
    Myślę że na poczatek warto podac nam tutaj te dane ze strony cieplowlasciwie a potem może ktoś dokładnie już na miejscu j zrobi OZC budynku i łatwiej będzie doradzać .

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hemidall

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Łazy
    Kod pocztowy
    32-048
    Posty
    46

    Domyślnie

    Dyletantka, witaj na forum.
    Zacznij może od tego że sprawdzisz zapotrzebowanie na moc Twojego domu na takiej stronie "cieplowlasciwie.pl"
    Tylko staraj się wpisywać tam rzeczywiste parametry.
    Wynik porównasz ze swoim średnim zużyciem ekogroszku i dowiesz się jakie masz zapotrzebowanie na energię grzewczą domu.
    Ta strona również podpowie Ci jaka ewentualnie moc pompy ciepła byłaby wskazana w Twoim przypadku.

    A w temacie pompy, którą posiadasz, SCOP 4,60, dotyczy sytuacji od miesiąca nie występujących - kiedy temp na zewnąrz wynosi zdaje się 7 stopni na plusie. Przy takich mrozach jak obecnie COP będzie o wiele mniejszy,
    te 140kWh na dobę jest jak najbardziej możliwe. I to nie z winy pompy.

  4. #4

    Domyślnie

    Albo pompa jest zepsuta, albo pompa innej firmy niewiele zmieni.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zygit78

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-654
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Dyletantka, witaj na forum.
    Zacznij może od tego że sprawdzisz zapotrzebowanie na moc Twojego domu na takiej stronie "cieplowlasciwie.pl"
    Ta strona generalnie poda ci dane do jakiegoś nierealnego domu. Kiedyś dla swojego ponad 300m2 ze schrzanionym ociepleniem dachu liczyłem i dobrało mi źródło grzewcze na 16kW gdzie obecnie mam kocioł kondensacyjny max 29kW i przy ograniczeniu mocy do 21kW przy -10stC widać ze kocioł osiąga granice możliwości. Modyfikowanie w danych ocieplenia dachu na stronie, generalnie mało wpływało na podwyższenie mocy.

    Na ta chatę 260m2 ta pompa z mocą max 23kW powinna wystarczyć. Podejrzewam ze cos jest nie tak z ustawieniami lub nie tak hydraulicznie lub np uciekl ci gdzieś czynnik chłodniczy, albo masz zrypana sprężarkę - można wróżyć z fusów bo tylko dane pompy tutaj nie wystarcza.

    Temat generalnie powinien znaleźć się raczej na podforum dot ogrzewania a nie tutaj i tam może ktoś by ci pomogl. Tutaj widać ze rzadko kto zagląda.

    Ta sprawę załatwiałaś z KENSOL na telefon czy ktoś był na miejscu. Jak nie, to proponuje wezwać tego kogoś kto ci to zakładał i niech przeleci i sprawdzi cały układ.

  6. #6

    Domyślnie

    Też myślałem , że pompa ma się co jakiś czas włączać i wyłączać ale mądrzejsi z tego forum uświadomili mnie, że w temperaturze poniżej 3-4stopnie PC powinna pracować non stop na małym parametrze.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony