dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 67 z 67
  1. #61

    Domyślnie

    No właśnie mi też się to nie podoba, a czy te wyłączniki maga zostać czy będzie coś przeszkadzać jak zostaną.

  2. #62
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    Nie wiem tego. Instalacje robił elektryk z papierami który musiał się podpisać i dać pieczęć i numer uprawnień w dzienniku budowy który był u kierownika budowy
    Po pierwsze to jak widać każde pomieszczenie jest oddzielne więc myślę że już odpowiedziałem na zadane pytanie.

    Po drugie to elektryk który to opracowywał i podłączył kwitował swoimi uprawnieniami jedynie protokół z wykonanych pomiarów, natomiast wpisu w dzienniku dokonywał kierownik budowy

    Po trzecie to jeśli już zadajesz pytania to zdradź tajemnicę czy sprawdzasz wiedzę tego pseudoelektryka czy chcesz cokolwiek przerabiać dostosowując do obecnych przepisów.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 04-01-2023 o 12:43
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post

    Po trzecie to jeśli już zadajesz pytania to zdradź tajemnicę czy sprawdzasz wiedzę tego pseudoelektryka czy chcesz cokolwiek przerabiać dostosowując do obecnych przepisów.
    Właśnie sprawdzam sprawdzić czy tak może byc, po reszta u brata robił elektrykę inny elektryk i tam właśnie na obwodach gniazdek posiada wyłączniki B16.

    Oraz chciałem się dowiedzieć czy mogę to pozostawić i nic się nie stanie z instalacją. Chodzi również o koszta

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505
    Oraz chciałem się dowiedzieć czy mogę to pozostawić i nic się nie stanie z instalacją. Chodzi również o koszta
    O tym decyduje pomiar IPZ i warunek skutecznego odłaczenia zasilania w przypadku zagrozenia porażeniem prądem. Innymi słowy, chodzi i wartości prądów zadziałania (i niezadziałania) w dostatecznie krótkim czasie, bo skutki patofizjologiczne itd itd. Pomiarowiec będzie wiedział, o co chodzi.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #65
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    Oraz chciałem się dowiedzieć czy mogę to pozostawić i nic się nie stanie z instalacją. Chodzi również o koszta
    Pytania czy nic się nie stanie z instalacją lub jej odbiornikami poprzez forum to wróżenie z fusów i gwarancji nikt Ci nie da.
    Do tego wykonuje się pomiary np. impedancji pętli zwarcia.
    jedną kopię wykonanych pomiarów dostał KB ale drugą powinieneś mieć w swoim posiadaniu.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2023-01-04 at 14-18-40 Wyłącznik nadprądowy - Co to jest Dobór zabezpieczeń char.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	17,8 KB
ID:	463167

    Zwarcia w instalacji zdarzają się rzadko ale się zdarzają.
    Obciążalność przewodu 3 x 2,5mm2 pod tynkiem jest na poziomie 19,5 - 20A
    10-krotna wartość prądu zabezpieczenia nawet przez krótką chwilę zrobi spustoszenie w słabszych punktach instalacji.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #66
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    I co z tego że przy zwarciu jeden zadziała napewno przy 80A a drugi przy 100A w określonym czasie gdy sprawna instalacja przy odległościach w domu będzie miała spodziewany prąd zwarciowy powyżej 500A. Prąd zwarciowy i tak popłynie taki na jaki pozwoli IPZ i nie ma znaczenia czy będzie B czy C. Jak będzie 100mb 2,5mm2 to i b nie wystarczy do ochrony, ale są jeszcze Z
    Po co dodawać tu obciążalność długotrwałą przewodu jak prąd zwarciowy popłynie najwyżej 0,2s. i tak jak pisałem będzie zależny od IPZ a nie od zabezpieczenia.
    Panowie elektrycy odsyłam do prawa ohma i podstawowego wzoru gdzie tam miejsce na zabezpieczenie i jego rodzaj.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks
    Panowie elektrycy odsyłam do prawa ohma i podstawowego wzoru gdzie tam miejsce na zabezpieczenie i jego rodzaj.
    Oświeć panów elektryków, gdzie tam miejsce na zabezpieczenie i jego rodzaj
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony