dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 67
  1. #1

    Domyślnie Podłączenie przełącznika faz

    Witam wszystkich mam do was takie pytanko otóż posiadam przełącznik faz chciałem się dowiedzieć jak go mogę połączyć. Posiadam Dwa Wyłącznik RÓŻNICOWO-PRĄDOWY LEGRAND TX³ P304 4P 40A 411708
    jeden jest od zasilania gniazdek, a drugi od oświetlenia moja rozdzielnia


    Obecnie przełącznik faz mam podłączony do WYŁĄCZNIK RÓŻNICOWO-PRĄDOWY LEGRAND TX³ P304 4P 40A 411708, a wyjście fazy pod alarm a chciał bym podłączyć pod oświetlenie i gniazdka

    Wydaje mi się że gdy nie będzie fazy 1 to przełączy ma fazę dwa ale tylko pod alarm. Jeżeli się mylę proszę o porównanie mnie. Nie jestem elektrykiem.
    Ostatnio edytowane przez Karol2505 ; 20-12-2022 o 10:54

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    To jest logiczne pod taki przełącznik faz podłącza się trzy fazy, a zasila obwód jednofazowy na który chcemy mieć napięcie gdy którejś z faz w tym przypadku pierwszej nie będzie.
    obciążenie jakie możesz przepuścić przez ten przełącznik to 16A, a więc wcale nie mało, ale i niewiele jeśli planujesz podłączyć pod to oświetlenie i gniazda.
    Co do rozdzielni to nie będę się zastanawiał jaki rozdział faz wykonał elektryk jednak taki przełącznik automatyczny może mieć wyjście podłączone tylko i wyłącznie do tej samej fazy! czyli przed jej rozdziałem na poszczególne obwody!.
    Jeśli nie wiesz jak to podłączyć to się za to nie bierz, wezwij elektryka w innym przypadku uszkodzisz automatyczny przełącznik bo zrobisz nim zwarcie międzyfazowe.

    ps zaraz zapewne "pojawi "się sławetny elektryk z Sosnowca to Ci to wyjaśni
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Do obwodów jednofazowych powinna być różnicówka jednofazowa. Czyli w tej sytuacji powinna być za przełącznikiem faz. I do tej różnicówki jednofazowej możesz podłączyć kilka obwodów - ale pamiętaj, że suma ich obciążenia nie może przekroczyć 16A, bo tyle przełącznik faz udźwignie. Więc z jednej strony bezpieczniej byłoby wszystkie obwody podłączyć pod B16 - ale z drugiej strony jak ktoś zrobi zwarcie grzebiąc w oświetleniu to wyłączy też zasilanie alarmu (ale i tak jest wtedy spora szansa, że wybije też różnicówka). I tu dochodzimy do tego, czy w ogóle alarm, monitoring itp. podłączać przez różnicówkę? Czy może tylko pod małe zabezpieczenie przeciążeniowe?

    Oczywiście N musi być podpięty za różnicówką (czy jak kto woli do wyjścia różnicówki) do każdego obwodu, który ona zabezpiecza.

    A tak na marginesie.
    Dwie różnicówki - to za mało na dom.
    Jak pisałem różnicówka trzyfazowa do obwodu jednofazowego - też błąd.
    Ochronnik czteropolowy - co do zasady w domach jednorodzinnych też błąd (w wyjątkowych sytuacjach się nadaje). Neutralnego nie ma sensu dodatkowo łączyć w momencie przepięcia z uziomem, bo jest podpięty do uziomu na stałe. Tak to co najwyżej zrobisz sobie pętlę indukcyjną.
    Z powodu tej pętli należy ochronnik montować jak najbliżej wejścia WLZ i uziomu i kable ciągnąć jak najkrótsze - ciąganie ich po rozdzielnicy spowoduje w przypadku przepięcia indukowanie prądów po całej rozdzielnicy zanim przepięcie zostanie odprowadzone do uziomu.
    Ochronnik warystorowy - to złudzenie zabezpieczenia (powinien mieć iskiernik).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-12-2022 o 12:10

  4. #4

    Domyślnie

    U mnie to podłączenie robił elektryk, tylko czemu podłączył sam alarm pod czujnik zaniku fazy

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    U mnie to podłączenie robił elektryk, tylko czemu podłączył sam alarm pod czujnik zaniku fazy
    Bo uznał ten obwód jako najbardziej priorytetowy
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6

    Domyślnie

    A czy mógł by mi ktoś powiedzieć jak zrobić bym miał zmianę waży do oświetlenia oraz gniazdek.eiem że musi być ta samą faza

    Czy zasilanie mam dobrowadzic pod listwę grzebieńwa

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    Czy zasilanie mam dobrowadzic pod listwę grzebieńwa
    NIE już sam widzisz , że to dwie różne fazy! grzebień ma rozdział trzy wyłączniki są zasilane każdy z oddzielnej/innej fazy!!!
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20221220-131621_2.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	34,0 KB
ID:	462921
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 20-12-2022 o 13:37
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    A czy mógł by mi ktoś powiedzieć jak zrobić bym miał zmianę waży do oświetlenia oraz gniazdek.eiem że musi być ta samą faza

    Czy zasilanie mam dobrowadzic pod listwę grzebieńwa
    1. Nie, nie sama faza - jak pisałem od różnicówki musi iść też neutralny do tych samych obwodów, co faza.
    2. Te C16 to do oświetlenia? To nieźle "elektryk" poleciał. Zwłaszcza, jeżeli przewody to 1,5mm2 (typowe do oświetlenia). Powinny być nie C a B (generalnie w domu C stosuje się sporadycznie, w nietypowych sytuacjach) i nie 16 a 10.
    3. Czy dobrze domyślam się, że do tego zestawu zabezpieczeń z listwą grzebieniową do tego trzypolowego B20 oprócz listwy są podpięte przewody wyprowadzone z różnicówki? Jeżeli tak, to musisz je odpiąć i podpiąć do wszystkich trzech "wejść" oprócz listwy grzebieniowej kabelek z "wyjścia" przełącznika faz. Tylko co jest podpięte do tych obwodów? Do trzyfazowego często płyta grzewcza + piekarnik (żadne z nich nie potrzebuje trzech faz i spokojnie ruszą na jednej - ale takiego obciążenia przełącznik faz nie wytrzyma).

  9. #9

    Domyślnie

    C16 do obwód gniazdek, B16 owd oświetlenia


    B20 jest od zasilania płyty oraz siły

    A mógł by mi ktoś to rozrysować ?
    Ostatnio edytowane przez Karol2505 ; 20-12-2022 o 14:03

  10. #10

    Domyślnie

    Do ruznicowek są doprowadzone trzy fazy

  11. #11

    Domyślnie

    Próbujesz bez nawet podstawowej znajomości elektryki zabierać się za wcale niebanalną kwestię. Koledzy już Ci wskazali, że nawet wiedząc "jak" trzeba najpierw przemyśleć kilka kwestii i może przerobić połączenia w szafie. Jak ktoś Ci wskaże, gdzie, który kabelek miałbyś sam podłączyć to może niechcący przyczynić się do Twojej śmierci (400V!), a w najlepszym wypadku do spalenia urządzeń, może nie tylko w skrzynce. Czy Ty tego nie rozumiesz? Zaproś elektryka na godzinę i będziesz miał zrobione fachowo.

  12. #12

    Domyślnie

    Ja jestem świadomy tego że muszę przerobić instalacje w szafie tylko chodziło mi oto żeby mi podsunol ktoś jakoś sugestie, tylko mnie to zastanawia cz mu elektryk tutaj zastosował ruznicowki 3 fazowe przecież telez zasilanie nie jest tylko z 1 fazy cały obwód gniazdek tylko z runych oraz oświetlenie też jest z ruznych faz zasilane

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Karol coś mi się wydaje że wymyśliłeś sobie że przełącznik faz załatwi zanik napięcia w jednej fazie czy dwuch i dalej będzie wszystko zasilane, tak się nie da (da się ale na kilku przełącznikach). Przełacznik faz stosuje się dla wybranych obwodów (ważnych z jakiegoś powodu, alarm, piec) wybrane obwody łączy się na jednej fazie co pozwala przełącznikowi zasilić te odbiorniki w przypadku zaników. Dlaczego chcesz coś w tym grzebać, masz tyle zaników jednej fazy?
    Dlaczego elektryk zastosował różnicówki trójfazowe - bo mało miejsca, bo tak się nauczył, bo taki fachowiec.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Karol coś mi się wydaje że wymyśliłeś sobie że przełącznik faz załatwi zanik napięcia w jednej fazie czy dwuch i dalej będzie wszystko zasilane, tak się nie da (da się ale na kilku przełącznikach). Przełacznik faz stosuje się dla wybranych obwodów (ważnych z jakiegoś powodu, alarm, piec) wybrane obwody łączy się na jednej fazie co pozwala przełącznikowi zasilić te odbiorniki w przypadku zaników. Dlaczego chcesz coś w tym grzebać, masz tyle zaników jednej fazy?
    Dlaczego elektryk zastosował różnicówki trójfazowe - bo mało miejsca, bo tak się nauczył, bo taki fachowiec.
    Wyjaśnię konkretnie jak elektryk mi to robił miało być tak że jak nie będzie np jednej fazy to przełączy mi na drugą abym miał światło, jestem ruwniez tego świadomy że jak np nie będzie 1 fazy to ma indukcji nie ugotuje

  15. #15

    Domyślnie

    Też mi chodziło oto jak teraz nie było 1 fazy to światło w pokoju na poddaszu miałem, a Nadole już nie, w jednym gniazdku mogłem zagotować wodę na herbatę a w drugim już nie było

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    Też mi chodziło oto jak teraz nie było 1 fazy to światło w pokoju na poddaszu miałem, a Nadole już nie, w jednym gniazdku mogłem zagotować wodę na herbatę a w drugim już nie było
    Oświetlenie całe na jedną fazę, różnicówka jednofazowa i pod przełącznik faz. Alarm osobno poza różnicówką i drugi przełącznik. Z gniazdkami nie ma po co walczyć bo i miejsca braknie, za mała rozdzielnica.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  17. #17

    Domyślnie

    Masz rację po przemyśleniu tego wszystkiego nie ma co kombinować obecnie mam tylko alarm, zawsze mogę dorzucić tylko zasilanie pieca

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    Wyjaśnię konkretnie jak elektryk mi to robił miało być tak że jak nie będzie np jednej fazy to przełączy mi na drugą abym miał światło, jestem ruwniez tego świadomy że jak np nie będzie 1 fazy to ma indukcji nie ugotuje
    Tak to działa. Tylko pytanie, czy masz takie sytuacje, że brakuje jednej fazy? Ja nie zaobserwowałem u siebie takowej. Jak pada, to wszystko.

    Do tego takie podejście jest kuriozalne, gdy przełącznik jest za różnicówką trzyfazową do której podpięte jest masa obwodów - jeden obwód czy jedno urządzenie zacznie szwankować - i co z tego, że przełącznik chciałby się przełączyć na inną fazę, jak wszystkie trzy są rozłączone przez różnicówkę?

    To, że coś wywali różnicowkę przy tak wielu obwodach i urządzeniach do nich podpiętych jest wielokrotnie bardziej prawdopodobne niż zanik jednej fazy w sieci.

    Urządzenia krytyczne powinny być na osobnych różnicówkach (albo i bez różnicówki gdy nie jest wymagana przepisami), jak Ci zależy, żeby problem z innym obwodem ich nie wyłączył.

    A jak chcesz ważne obwody zabezpieczyć zabezpieczyć zarówno przełącznikiem faz jak i różnicówką, to powinna ona być za przełącznikiem (jednofazowa).

    Przyczyn wywalania różnicówki może być wiele. Niektóre da się niamierzyć pomiarami - ale nie takie, gdy upływ pojawia się w specyficznej sytuacji na krótka chwilę. Np. ja w domku na działce rekreacyjnej miałem malutką termę, która raz na kilkanaście czy nawet więcej (nie pomnę) wyłączeń (nie załączeń) wywalała różnicówkę w tym momencie. Przy kilku urządzeniach i dwóch obwodach jakoś to namierzyłem (ale nie było łatwo - bo kto by się spodziewał, że przy wyłączeniu).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-12-2022 o 18:45

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    Witam wszystkich mam do was takie pytanko otóż posiadam przełącznik faz chciałem się dowiedzieć jak go mogę połączyć. Posiadam Dwa Wyłącznik RÓŻNICOWO-PRĄDOWY LEGRAND TX³ P304 4P 40A 411708
    jeden jest od zasilania gniazdek, a drugi od oświetlenia moja rozdzielnia


    Obecnie przełącznik faz mam podłączony do WYŁĄCZNIK RÓŻNICOWO-PRĄDOWY LEGRAND TX³ P304 4P 40A 411708, a wyjście fazy pod alarm a chciał bym podłączyć pod oświetlenie i gniazdka

    Wydaje mi się że gdy nie będzie fazy 1 to przełączy ma fazę dwa ale tylko pod alarm. Jeżeli się mylę proszę o porównanie mnie. Nie jestem elektrykiem.
    Po pierwsze to na załączonym szkicu raczej nie widzę podłączonego przewodu neutralnego.

    Po drugie to czujnik zaniku faz posiada tylko i wyłącznie styki NO który zwiera się wraz z pojawieniem się wszystkich faz.

    Po trzecie to nawet jeśli podamy tam zasilanie to brak którejkolwiek fazy raczej nie uruchomi urządzenia czyli np. alarm o którym mowa i dlatego elektryk który to poczynił nie jest znana
    Oczywiście będzie to jakoś działać gdy doposażymy czujnik w stycznik przełączający ale tylko i wyłącznie wtedy gdy brak dotyczy faz które nie zasilają owego styku.

    https://www.fif.com.pl/pl/przekaznik...azy-czf-b.html

    Automatykę przełączającą brakującą fazę na inną która istnieje można zrealizować za pomocą kilku przekaźników zasilanych z 230V
    Gdy fazy zabraknie to przekaźnik przełączy odbiorniki na inną.

    Sensu takiego rozwiązania i wyposażenie w nie rozdzielni jednak nie widzę.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    T.
    ps zaraz zapewne "pojawi "się sławetny elektryk z Sosnowca to Ci to wyjaśni
    Elektryk z Sosnowca ostatnio skupia swą uwagę tylko na Normach Zharmonizowanych więc raczej nie zaszczyci nas swą osobą
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    To raczej nie jest czujnik zaniku faz a PF-431.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony