dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 67
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Po pierwsze to na załączonym szkicu raczej nie widzę podłączonego przewodu neutralnego.

    Po drugie to czujnik zaniku faz posiada tylko i wyłącznie styki NO który zwiera się wraz z pojawieniem się wszystkich faz.

    Po trzecie to nawet jeśli podamy tam zasilanie to brak którejkolwiek fazy raczej nie uruchomi urządzenia czyli np. alarm o którym mowa i dlatego elektryk który to poczynił nie jest znana
    Oczywiście będzie to jakoś działać gdy doposażymy czujnik w stycznik przełączający ale tylko i wyłącznie wtedy gdy brak dotyczy faz które nie zasilają owego styku.

    https://www.fif.com.pl/pl/przekaznik...azy-czf-b.html

    Automatykę przełączającą brakującą fazę na inną która istnieje można zrealizować za pomocą kilku przekaźników zasilanych z 230V
    Gdy fazy zabraknie to przekaźnik przełączy odbiorniki na inną.

    Sensu takiego rozwiązania i wyposażenie w nie rozdzielni jednak nie widzę.



    Elektryk z Sosnowca ostatnio skupia swą uwagę tylko na Normach Zharmonizowanych więc raczej nie zaszczyci nas swą osobą
    Przewód neutralny jest podłączany

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    To raczej nie jest czujnik zaniku faz a PF-431.
    To jest ten czujnik zaniku faz

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    To jest ten czujnik zaniku faz
    Automatyczny przełącznik faz PF-431 a czujnik to dwa różne urządzenia. Pisz precyzyjniej. Mareks77 chyba troszkę się pomylił.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 20-12-2022 o 20:05
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  4. #24

    Domyślnie

    Mam jeszcze jedno pytanko, a mianowicie elektryk zastosował u mnie w rozdzielni wyłącznik obwodu (bezpieczniki) do zabezpieczenia obwodu gniazdek C16, a do zabezpieczenia obwodu oświetlenia B16. Czemu nie zastosował jednakowego zabezpieczenia

    Ostatnio edytowane przez Karol2505 ; 21-12-2022 o 07:17

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    Mam jeszcze jedno pytanko, a mianowicie elektryk zastosował u mnie w rozdzielni wyłącznik obwodu (bezpieczniki) do zabezpieczenia obwodu gniazdek C16, a do zabezpieczenia obwodu oświetlenia B16. Czemu nie zastosował jednakowego zabezpieczenia
    Bo to elektryk był który wykonał instalację bez wykonania pomiarów.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    Czemu nie zastosował jednakowego zabezpieczenia
    Jak już pisałem zabezpieczenia powinny być różne - ale nie C.
    Do obwodów z przewodami 1,5mm2 (oświetlenie na nich się robi) stosować należy B10, do 2,5mm2 (w praktyce cała reszta) B16.
    Jeżeli do kabli 1,5mm2 masz zabezpieczenia 16A to jest to karygodny błąd i z elektryka żaden elektryk (jak chcesz uprawnienia "SPEowskie" to możesz sobie zrobić w weekend - kurs i egzamin i koszt ze 350zł).

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak już pisałem zabezpieczenia powinny być różne - ale nie C.
    Do obwodów z przewodami 1,5mm2 (oświetlenie na nich się robi) stosować należy B10, do 2,5mm2 (w praktyce cała reszta) B16.
    Jeżeli do kabli 1,5mm2 masz zabezpieczenia 16A to jest to karygodny błąd i z elektryka żaden elektryk (jak chcesz uprawnienia "SPEowskie" to możesz sobie zrobić w weekend - kurs i egzamin i koszt ze 350zł).
    ll

    Elektryk który mi do robił pracował w pge jako elektryk który odszedł na emeryturę i teraz pracuje jako elektryk i dorabia

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    ll

    Elektryk który mi do robił pracował w pge jako elektryk który odszedł na emeryturę i teraz pracuje jako elektryk i dorabia
    Możliwe że "pan elektryk" na sieciach się znał ale na instalacjach domowych już nie. Niestety jest to delikatnie z.... Osobiście zmienił bym te 16 na oświetleniu na 10 bo to koszt 40zł. Z C to nie do końca tak jak pisze K...n . Są jeszcze obwody trójfazowe i z tego co widać to chyba 5x2,5 zabezpieczone 20-tką.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Możliwe że "pan elektryk" na sieciach się znał ale na instalacjach domowych już nie. Niestety jest to delikatnie z.... Osobiście zmienił bym te 16 na oświetleniu na 10 bo to koszt 40zł. Z C to nie do końca tak jak pisze K...n . Są jeszcze obwody trójfazowe i z tego co widać to chyba 5x2,5 zabezpieczone 20-tką.
    ale ja na oświetleniu mam. B16 a na obwodzie gniazdka C16

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Z C to nie do końca tak jak pisze K...n .
    Niby jakie urządzenie domowe nie wystartuje przy 80A bo potrzebuje 160A do rozruchu?



    C stosuje się w przemyśle, rolnictwie, czy właśnie w sieci (żeby wcześniej zadziałało zabezpieczenie w rozdzielnicy). W domu nie ma urządzeń potrzebujących takiej charakterystyki. Za to takie zabezpieczenie może zadziałać później (czyli nie zadziałać), niż zabezpieczenie C w złączu i pozbawić całego domu zasilania.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-12-2022 o 17:46

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    ale ja na oświetleniu mam. B16 a na obwodzie gniazdka C16
    No i? Nie wiem czy wiesz co oznacza literka a co cyfra w zabezpieczeniach. Powinny być b10 w tym przypadku do tego nie ma żadnego uzasadnienia by na oświetleniu iść w skrajne wartości zabezpieczeń.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Autorowi postu podpowiadam aby zapoznał się w całości z linkiem:
    https://bezel.com.pl/2018/08/01/elementy-instalacji/
    po tym będziesz mógł weryfikować nasze oceny co do jakości wykonanej w domu instalacji czy fachowości elektryka.
    Ostatnio edytowane przez mikomir ; 21-12-2022 o 17:51

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niby jakie urządzenie domowe nie wystartuje przy 80A bo potrzebuje 160A do rozruchu?



    C stosuje się w przemyśle, rolnictwie, czy właśnie w sieci (żeby wcześniej zadziałało zabezpieczenie w rozdzielnicy). W domu nie ma urządzeń potrzebujących takiej charakterystyki. Za to takie zabezpieczenie może zadziałać później (czyli nie zadziałać), niż zabezpieczenie C w złączu i pozbawić całego domu zasilania.
    No na tym kursie elektrycznym to coś nie tak uczyli. Jeśli o B chodzi to raz wystartuje raz nie 32-60 ale to raczej nie o to chodzi a o 0,2 albo 0,4 s i o samoczynne wyłączenie zasilania. Napisz co w tym dyskwalifikującego. A co nie wystartuje na B no jest tego troszkę.
    Ps Nie jest to obrona rozwiązań z tej konkretnej rozdzielnicy ale uwaga do Twojego wpisu ogólnego o dyskwalifikacji zabezpieczeń C w domu.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 21-12-2022 o 18:06
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Ps Nie jest to obrona rozwiązań z tej konkretnej rozdzielnicy ale uwaga do Twojego wpisu ogólnego o dyskwalifikacji zabezpieczeń C w domu.
    Zacytujesz to konkretne stwierdzenie, które kwestionujesz?

    Dlaczego nie powinno się w domu instalować C - zacytowałeś pisząc swój post.
    Nigdzie nie pisałem o "dyskwalifikacji". Pisałem, że zabezpieczenie przewodów 1,5mm2 16A jest karygodne (niezależnie od tego, czy B czy C).

    Chętnie poznam te domowe urządzenia, które potrzebują C16 i nie ruszą na B16. Wrzuć jakieś przykłady.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-12-2022 o 18:36

  15. #35

    Domyślnie

    Rozpocząłem ten worek dlatego bo niedawno się wprowadziłem do nowo wybudowanym domu o patrząc do rozdzielni zdziwiło mnie to zabezpieczenie c16 na obwodach gniazdek

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    "Jak już pisałem zabezpieczenia powinny być różne - ale nie C". #26

    "C stosuje się w przemyśle, rolnictwie, czy właśnie w sieci (żeby wcześniej zadziałało zabezpieczenie w rozdzielnicy). W domu nie ma urządzeń potrzebujących takiej charakterystyki. Za to takie zabezpieczenie może zadziałać później (czyli nie zadziałać), niż zabezpieczenie C w złączu i pozbawić całego domu zasilania. " #30
    Tutaj to dałeś do pieca. Na pewno myślisz o sieciach. Masz jeszcze literki Z, D, K, S wiesz dlaczego? Zabezpieczeń nie stosuje się dedykowanych do branży a w zalezności od potrzeb. B to generalnie obciążenia rezystancyjne których w domu coraz mniej. C to obciążenia indukcyjne i pojemnościowe których w domu coraz więcej. .
    Co do tego co potrzebuje charakterystyki C w domu to np. część pomp głębinowych i nie tylko tych.
    Co do zabezpieczenia 16 przewodu 1,5 (ale to też pisałem że zmienił bym je na 10) to masz rację chyba że w grę wchodzi sposób ułożenia przewodów C to już nie bardzo Oczywiście w obwodach oświetleniowych dochodzi wytrzymałość osprzętu.
    Co do tego co zadziała wcześniej zabezpieczenie w złączu czy w domu no to jak będziesz miał 10 obwodów w domu zabezpieczonych b10 i w złączu c32 to jak połowę obwodów obciążysz po 10A to i tak zadziała złącze. Przy zwarciu i tak nie ma znaczenia bo poleci wszystko selektywność wyłączników nadprądowych kiepska raczej w tym przypadku.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 21-12-2022 o 19:37
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    "Jak już pisałem zabezpieczenia powinny być różne - ale nie C". #26
    To jest typowa manipulacja. Nie dość, że nie ma tu słowa o dyskwalifikacji to jeszcze wyrwałeś to stwierdzeni z kontekstu:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zwłaszcza, jeżeli przewody to 1,5mm2 (typowe do oświetlenia). Powinny być nie C a B (generalnie w domu C stosuje się sporadycznie, w nietypowych sytuacjach) i nie 16 a 10.
    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Co do tego co potrzebuje charakterystyki C w domu to np. część pomp głębinowych i nie tylko tych.
    A tak konkretnie, to która domowa?

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jest typowa manipulacja. Nie dość, że nie ma tu słowa o dyskwalifikacji to jeszcze wyrwałeś to stwierdzeni z kontekstu:




    A tak konkretnie, to która domowa?
    "Jak już pisałem zabezpieczenia powinny być różne - ale nie C.
    Do obwodów z przewodami 1,5mm2 (oświetlenie na nich się robi) stosować należy B10, do 2,5mm2 (w praktyce cała reszta) B16.
    Jeżeli do kabli 1,5mm2 masz zabezpieczenia 16A to jest to karygodny błąd i z elektryka żaden elektryk (jak chcesz uprawnienia "SPEowskie" to możesz sobie zrobić w weekend - kurs i egzamin i koszt ze 350zł). "
    To Twój cały post i co tutaj jest wyrwane z kontekstu.
    Najpierw odpowiedz jakie to zabezpieczenia są do stosowania w przemyśle, rolnictwie ale nie w domu.
    Jak wrócisz do materiałów z kursu sep to znajdziesz infirmacje gdzie stosuje się C gdzie B a gdzie Z K itd
    A i nie odniosłeś się do 0,2 0,4 s chyba że pan elektryk nie bardzo wie o czym mowa.
    Ps. Co do domowych urządzeń to wszystko to co jest podłączone do domowej instalacji. Producenci określają raczej amperaż zabezpieczeń tutaj masz przykład Rotenso Roni 3,3kW. Jak zachce Ci się pospawać coś w domu czy przy domu to specjalnie zmienisz zabezpieczenia na C i czy ja pisałem że wszystkie gniazda muszą mieć C. C nie jest jakimś będem jeśli pomiary wyszły. W większości instalacji spodziewany prad zwarciowy to będzie kilkaset amper.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 21-12-2022 o 20:26
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Najpierw odpowiedz jakie to zabezpieczenia są do stosowania w przemyśle, rolnictwie ale nie w domu.
    Jak wrócisz do materiałów z kursu sep to znajdziesz infirmacje gdzie stosuje się C gdzie B a gdzie Z K itd
    Podasz to konkretne domowe urządzenie co wymaga C?
    Serio pytam. Ja się spotkałem raz - z jakąś postsowiecką cyrkulatką, co wywalała B16A a na C16A działała bez problemu. Trochę naciągane nazywanie tego urządzeniem domowym, ale niech będzie (to był taki wiejski stolarz, co to miał). Ciekaw jestem, jakie jeszcze urządzenia spotkałeś w domu, którym nie wystarcza B16 a działają na C16.

    Co to jest kurs sep? Nie byłem na takim.

    Wyrwane z kontekstu było to, co napisałeś przed edycją postu (i wyjaśniłem dlaczego). Ciągle też nie zacytowałeś uzasadnienia twierdzenia "uwaga do Twojego wpisu ogólnego o dyskwalifikacji zabezpieczeń C w domu." Sam chyba widzisz, że tylko Ty używasz w tym wątku tego słowa. Ja wyraźnie napisałem "(generalnie w domu C stosuje się sporadycznie, w nietypowych sytuacjach) "
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-12-2022 o 20:31

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Podasz to konkretne domowe urządzenie co wymaga C?
    Serio pytam. Ja się spotkałem raz - z jakąś postsowiecką cyrkulatką, co wywalała B16A a na C16A działała bez problemu. Trochę naciągane nazywanie tego urządzeniem domowym, ale niech będzie (to był taki wiejski stolarz, co to miał). Ciekaw jestem, jakie jeszcze urządzenia spotkałeś w domu, którym nie wystarcza B16 a działają na C16.
    To konkretne masz w edytowanym wyżej poście.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to jest kurs sep? Nie byłem na takim.
    Ok nie byłeś to trudno widocznie się pomyliłem.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wyrwane z kontekstu było to, co napisałeś przed edycją postu (i wyjaśniłem dlaczego). Ciągle też nie zacytowałeś uzasadnienia twierdzenia "uwaga do Twojego wpisu ogólnego o dyskwalifikacji zabezpieczeń C w domu." Sam chyba widzisz, że tylko Ty używasz w tym wątku tego słowa. Ja wyraźnie napisałem "(generalnie w domu C stosuje się sporadycznie, w nietypowych sytuacjach) "
    "raz piszesz tak "Jak już pisałem zabezpieczenia powinny być różne - ale nie C." a raz inaczej, potem cytujesz co Ci wygodnie to może napiszesz dlaczego "ale nie C" do tego stosuje się sporadycznie ale nie ma do czego Twoim zdaniem. Zdecyduj się.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony