dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Działka rolna MN/MR ze służebnością

    Cześć,


    Interesuję się kupnem działki, która jest w księdze wieczystej oznaczona jako działka rolna.
    Na MPZP działka jest oznaczona jako: tereny zabudowy mieszkaniowej zagrodowej i jednorodzinnej (symbol W5MN/MR)
    Klasa gruntu to VI.
    Opis służebności z KW: KAŻDOCZESNEMU WŁAŚCICIELOWI DZIAŁEK GRUNTU PRZYSŁUGUJE NIEODPŁATNA SŁUŻEBNOŚĆ GRUNTOWA DROGI POLEGAJĄCA NA PRAWIE SWOBODNEGO PRZECHODU I PRZEJAZDU PRZEZ W KIERUNKU DO I OD DROGI PUBLICZNEJ

    1. Czy nie będąc rolnikiem, mogę taką działkę kupić i na niej budować dom?
    2. Czy odrolnienie takiej działki będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami?
    3. Czy w związku z wymienioną służebnością, po kupnie takiej działki muszę dodatkowo zapłacić podatek za tę służebność?
    4. Czy przy takiej służebności wszelkie prace przyłączeniowe mediów mogę wykonywać?
    5. Czy taka służebność wygasa?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Poniżej wklejam także cały tekst z MPZP:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	19,4 KB
ID:	462935
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	21,5 KB
ID:	462936
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	19,5 KB
ID:	462934
    Ostatnio edytowane przez Virtum123 ; 20-12-2022 o 22:20

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Ad3. Nie (nie słyszałem) , przecież nie jesteś właścicielem, masz tylko prawo do korzystania w sposób zapisany w obu KW (dla działki władnącej i dla działki obciążonej).
    Ad4. Nie, masz prawo przechodu i przejazdu. O prowadzeniu mediów nie nie jest zapisane czyli nie masz takiego prawa z tytułu służebności. Wymagana umowa z włascicielem gruntu, nie musi to być nieodpłatne - według zapisów w umowie.
    Ad5. Służenbośc wygasa z mocy prawa lub na wniosek, o ile ustaną przesłanki do jej wykorzystania. Czyli do działki zostanie wykonany inny dojazd lub działka zostanie połaczona z nieruchomościa która taki dojazd posiada - np. sąsiad posiadajacy dojazd z drogi publicznej dokupi działkę ze służebnością i połaczy obie działki wykonując zmiany w operacie EGiB [wykonuje geodeta, suma działek otrzyma nowy (nieułamkowy) numer, pierwszy wolny w obrębie]. Zapisane jest: na rzecz każdoczesnego ... czyli na zawsze. Teoretyczne, dopóki tuzy entelektu nie wymyślą jakiejś głupoty pod pozorem np. dekomunizacji

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Ad3. Nie (nie słyszałem) , przecież nie jesteś właścicielem, masz tylko prawo do korzystania w sposób zapisany w obu KW (dla działki władnącej i dla działki obciążonej).
    Ad4. Nie, masz prawo przechodu i przejazdu. O prowadzeniu mediów nie nie jest zapisane czyli nie masz takiego prawa z tytułu służebności. Wymagana umowa z włascicielem gruntu, nie musi to być nieodpłatne - według zapisów w umowie.
    Ad5. Służenbośc wygasa z mocy prawa lub na wniosek, o ile ustaną przesłanki do jej wykorzystania. Czyli do działki zostanie wykonany inny dojazd lub działka zostanie połaczona z nieruchomościa która taki dojazd posiada - np. sąsiad posiadajacy dojazd z drogi publicznej dokupi działkę ze służebnością i połaczy obie działki wykonując zmiany w operacie EGiB [wykonuje geodeta, suma działek otrzyma nowy (nieułamkowy) numer, pierwszy wolny w obrębie]. Zapisane jest: na rzecz każdoczesnego ... czyli na zawsze. Teoretyczne, dopóki tuzy entelektu nie wymyślą jakiejś głupoty pod pozorem np. dekomunizacji
    Dziękuję Ci za odpowiedź

    Dzwoniłem też do urzędu pytając czy mogę na takiej działce się budować, nie będąc rolnikiem i usłyszałem, że tak, ale fajnie by było, gdyby jakaś dobra duszyczka jeszcze tutaj mogła potwierdzić, że tak rzeczywiście jest

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Virtum123 Zobacz post
    Cześć,


    Interesuję się kupnem działki, która jest w księdze wieczystej oznaczona jako działka rolna.
    Na MPZP działka jest oznaczona jako: tereny zabudowy mieszkaniowej zagrodowej i jednorodzinnej (symbol W5MN/MR)
    Klasa gruntu to VI.
    Opis służebności z KW: KAŻDOCZESNEMU WŁAŚCICIELOWI DZIAŁEK GRUNTU PRZYSŁUGUJE NIEODPŁATNA SŁUŻEBNOŚĆ GRUNTOWA DROGI POLEGAJĄCA NA PRAWIE SWOBODNEGO PRZECHODU I PRZEJAZDU PRZEZ W KIERUNKU DO I OD DROGI PUBLICZNEJ

    1. Czy nie będąc rolnikiem, mogę taką działkę kupić i na niej budować dom?
    2. Czy odrolnienie takiej działki będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami?
    3. Czy w związku z wymienioną służebnością, po kupnie takiej działki muszę dodatkowo zapłacić podatek za tę służebność?
    4. Czy przy takiej służebności wszelkie prace przyłączeniowe mediów mogę wykonywać?
    5. Czy taka służebność wygasa?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Poniżej wklejam także cały tekst z MPZP:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	19,4 KB
ID:	462935
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	21,5 KB
ID:	462936
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	19,5 KB
ID:	462934
    ad 1 zakładam, że sparafrazowałeś zapis z KW: "grunty orne". MPZP wskazuje, że grunty przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową. Są więc "odrolnione".
    ad 2 ergo to co wyżej
    ad 3 zapis służebności pozbawiłeś numeru działek. Dzięki numerom działek ustalisz która działka jest władnąca, a która obciążona. Lepiej być właścicielem działki władnącej, a najlepiej jest mieć dostęp do drogi publicznej. Służebność = nieporozumienia/konflikty/koszty
    ad 4 ciekawe pytanie, ale raczej nie uda Ci się rozszerzyć treści prawa przechodu/przejazdu do pociągnięcia mediów
    ad 5 odsyłam do Kodeksu cywilnego. Za szerokie pytanie. Jak jest wpisane do KW, to sugeruję uznać, że jest wykonywane to prawo. Zasadą jest, że treść KW odpowiada stanowi rzeczywistemu. Proces jest potrzebny by to zmienić.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź!

    Właśnie w KW jest napisane dokładnie, cytuję "Sposób korzystania: DZIAŁKA ROLNA".

    Dlatego też mnie to zaczęło zastanawiać, ponieważ pierwszy raz spotkałem się z takim wpisem, zazwyczaj widziałem w innych księgach "Grunty orne".

    Tak naprawdę, KW nieruchomości, którą chcę nabyć, składa się z dwóch działek koło siebie, numer 37/6 oraz 37/7. Poniżej wklejam pełny tekst w kontekście służebności:

    KAŻDOCZESNEMU WŁAŚCICIELOWI DZIAŁEK GRUNTU NR 37/6 I 37/7 OBJĘTYCH NINIEJSZĄ KW. PRZYSŁUGUJE NIEODPŁATNA SŁUŻEBNOŚĆ GRUNTOWA DROGI POLEGAJĄCA NA PRAWIE SWOBODNEGO PRZECHODU I PRZEJAZDU PRZEZ DZ. NR 37/11, OBJETEJ KW. NR 45575 W KIERUNKU DO I OD DROGI PUBLICZNEJ

    Po tym, co piszecie z mediami wychodzi kiepsko, jeżeli chodzi o jakiekolwiek zmiany, ale z drugiej strony, działka jest już uzbrojona, więc może nie potrzebuję nawet takiego zapisu.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Gdy szukałem działki budowlanej, to odrzucałem te z służebnościami. Udręka na całe życie. Brałbym pod uwagę tylko wtedy jeśli działka (lub cena za nią) miałaby wybitne walory + obowiązkowa rozmowa z właścicielem działki obciążonej/władnącej. Spokój jest bezcenny.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  7. #7

    Domyślnie

    Tak też robiłem i niestety, ale nie mogłem znaleźć działki przez ostatnie 3 lata tym bardziej, że większość z nich w okolicy gdzie szukam, były ze służebnością

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Jeśli zdecydujesz się na taką działkę, to zastanów się nad wcześniejszym uregulowaniem tych kwestii PRZED zakupem (nazwijmy to umowami łączonymi). Wtedy wiesz na czym stoisz. Temat przyłączy będzie pojawiał się nie raz podczas budowy. Także po zmianach w 2023 r. w prawie budowlalnym.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Jeśli zdecydujesz się na taką działkę, to zastanów się nad wcześniejszym uregulowaniem tych kwestii PRZED zakupem (nazwijmy to umowami łączonymi). Wtedy wiesz na czym stoisz. Temat przyłączy będzie pojawiał się nie raz podczas budowy. Także po zmianach w 2023 r. w prawie budowlalnym.

    Tak zrobię.

    Zauważyłem także, że na geoportalu nie widnieje żadna informacja o uzbrojeniu działki, chociaż na działce już są przyłącza.
    Czy istnieje jakaś możliwość sprawdzenia, czy pod działką nie biegną jakieś linie gazowe, energetyczne etc?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Zajrzyj na strony starostwa, tam stan jest raczej aktualny - z boku opcja warstwy i kliknij GESUT (geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia ) Na portalu ogólnopolskim bywa różnie. Lub w starostwie zakup papierową mape syt-wys w skali 1:500 lub 1:1000, odbitka A4 to chyba 20-30 zeta.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Virtum123 Zobacz post
    Tak zrobię.

    Zauważyłem także, że na geoportalu nie widnieje żadna informacja o uzbrojeniu działki, chociaż na działce już są przyłącza.
    Czy istnieje jakaś możliwość sprawdzenia, czy pod działką nie biegną jakieś linie gazowe, energetyczne etc?
    Często się tak zdarza.
    "publiczne" przyłącza "raczej" są naniesione na mapy. Na pewno być powinny. Niedawno widziałem nienaniesioną linię WOD, no ale to geoportal. Naniesienie przebiegu "prywatnych" zależy od świadomości właściciela i rzetelności geodety.

    Z aktualnością map - zwłaszcza geoportal bywa różnie. Co do mediów, to nawet wizyta w wydziale geodezji i kartografii nie musi (i często tego nie robi) odpowiedzieć na pytanie czy, gdzie i jakie media są na działce. Niemniej polecam to co napisał kolega Bertha. Ewentualnie wizyta w lokalnym starostwie.
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 22-12-2022 o 12:24
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    W KW jest zapis działka rolna gdyż tak był stan w EGiB chwili transakcji (nabywca zawnioskował o założenie nowej KW), tak zapisano w AN wiec taki musi byc zapis w KW. Później zmianiono zapisy MPZP czyli w świecie stanów projektowanych a to do KW na tym etapie nie tyczy sie. Postawisz budynek, wykonasz inwentaryzację = na twój wniosek zmieni się zapis w EGiB, to zmieni sie zapis w KW.

  13. #13

    Domyślnie

    Dziękuje Wam raz jeszcze, bardzo mi pomogliście

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony