dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    simk

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    14

    Domyślnie Nawierzchnia grysowa zamiast bruku/granitu

    Cześć,

    Mam wykonaną podbudowę z tłucznia i klińca, pozostała mi do wykończenia nawierzchnia. Długo się zastanawiałem nad tym i finalnie, ekonomicznie, będzie wysypać na to warstwę ok. 5 cm zagęszczonego grysu, który nie brudzi (~400m2). Pytanie - jaki grys/żwirek polecacie, aby nie było z nim problemu jeśli chodzi o przemieszczenie/przenoszenie/brudzenie?

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    żadnego. Wchodzi w podeszwy butów. Albo masakruje wysokie obcasy.
    To musiałaby być nawierzchnia żwirowo ziemna, jak alejki w zabytkowych parkach

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    I tego raczej nie odśnieżysz łopatą.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    simk

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    żadnego. Wchodzi w podeszwy butów. Albo masakruje wysokie obcasy.
    To musiałaby być nawierzchnia żwirowo ziemna, jak alejki w zabytkowych parkach
    Mógłbyś coś więcej napisać o tej nawierzchni? Googlowałem, ale nic ciekawego nie ma na ten temat

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    "Nawierzchnie z ziemi. Pasują szczególnie do ogrodów w stylu naturalnym. Dobra nawierzchnia ziemna powinna zawierać 30% gliny i 70% piasku. Takie proporcje uzyskuje się, dodając do rodzimego gruntu: suszoną mieloną glinę (można kupić w cegielni) – jeśli grunt jest piaszczysty lub piasek – jeżeli jest gliniasty. Składniki trzeba wymieszać z glebą do głębokości 15 cm i zagęścić. W gruncie piaszczysto-gliniastym kształt drogi wycina się szpadlem lub równiarką i zagęszcza. Przekrój poprzeczny drogi powinien mieć kształt łuku o spadku 3% od osi ku krawędziom. Jej powierzchnię można uszlachetnić cienką ubitą warstwą piasku lub miału kamiennego. Drogi ziemne są mniej trwałe niż inne nawierzchnie i wymagają częstej konserwacji."

  6. #6

    Domyślnie

    Proponowałbym wziąć pod rozwagę również destrukt asfaltowy jako alternatywę.
    Za
    Cena
    Na odpowiednim podłożu i przy odpowiedniej granulacji można zwykła zagęszczarką wyprofilować odpowiednią nawierzchnię
    Nie ma wad grysu, chodzi się po nim jak po asfalcie. No prawie

    Przeciw
    Niektóre gminy traktują go jako odpad
    Przy długotrwałej ekspozycji na słońce może emitować zapach smoły
    Nie każdy lubi mieć a ogrodzie ścieżki asfaltowe


    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Tompas ; 19-01-2023 o 21:44

  7. #7

    Domyślnie

    U mnie w okolicy sprzedają specjalny kliniec 0-5mm, wymieszany z gliną. Robiłem z tego ostatnie 5 cm drogi, po wysypaniu, ubiciu i kilku opadach deszczu robi się z tego bardzo twarda nawierzchnia, którą musiałem ostatnio kilofem rozkopać pod kabel. Mam już ją 10 lat i nigdy nie musiałem nic dosypywać ani równać
    Dom w Lukrecji 2, piętrowy, 150m2 pow całkowitej, 135m2 pow użytkowe, ściana 15cm, podłoga 20cm, skosy 25cm ocieplenia, średniej jakości

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    simk

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    14

    Domyślnie

    Czy ten kliniec wymieszany z gliną brudzi się, gdy popada deszcz? Aktualnie to jest największą udręką - jest kliniec z ciutkiem gliny i w czasie deszczu w piwnicy są żółte plamy z gliny naniesione z podeszwy butów

  9. #9

    Domyślnie

    brudzi sie. jak po zimie frunt przymarzniety a snieg sie topi to na wierzchu robi sie blotko

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    simk

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    14

    Domyślnie

    Dzięki, dlatego na razie zostane przy szarym grysie (czekam jeszcze z 2 miesiące na rozpoczęcie prace nad tym).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony