dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie Wąski dom parterowy - ocena projektu

    Cześć,


    chciałbym poddać wstępną koncepcję domu krytyce forumowiczów.

    Projekt na którym bazowałem to zmodyfikowany projekt domu 63 m2 – ze strony zbuduj sam dom.
    Ze względu na określone parametry działki tj. wąski odcinek dostępny do zabudowy + rów melioracyjny z drugiej strony muszę zmieścić się w takim wymiarze (ok 12m szerokości.). Druga kwestia to prostota konstrukcji, także dachu przy takiej rozpiętości.

    Wymiary domu – 16.3m x 6.88m
    Powierzchnia użytkowa ok. 93m

    Jest to dom parterowy, bez poddasza użytkowego. Rozważam głównie najprostsze rozwiązania – ogrzewanie elektryczne, wentylacja grawitacyjna + nawiewniki, uzupełnianie ogrzewania kominkiem, a najchętniej piecem kaflowym.

    Ciepła woda w łazience z termy umieszczonej na poddaszu (czy to ma racje bytu ?), w kuchni przepływowy ogrzewacz wody.

    Projektując ten dom, zdaje sobie sprawę, że spora część rozwiązań to kompromisy przy tak wąskim budynku. Chcąc zminimalizować część pustych m2, musiałem ograniczyć ciągi komunikacyjne, stąd część pomieszczeń, tak jak kuchnia czy gabinet, są częścią „przechodnią”. Dużo informacji i typowych błędów wyczytałem na forum, natomiast duża część czynników to funkcjonowanie indywidualne, nasz tryb życia, upodobania itp. - coś co dla nas nie stanowi problemu. Jak na przykład łazienka+ WC, co wśród większości użytkowników jest raczej mało akceptowalne.

    W projekcie głównie starałem się przemyśleć ustawność poszczególnych pomieszczeń i względnie komfortowe przemieszczanie się.

    Dodatkowo starałem się nieco wykorzystać usytuowanie domu względem słońca, unikając jednocześnie wielkich szklanych połaci, by uniknąć efektu patelni i wykorzystać optymalnie metraż.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut.jpg
Wyświetleń:	130
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	462969

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał btwin Zobacz post
    Projekt na którym bazowałem to zmodyfikowany projekt domu 63 m2 – ze strony zbuduj sam dom.
    Ze względu na określone parametry działki tj. wąski odcinek dostępny do zabudowy + rów melioracyjny z drugiej strony muszę zmieścić się w takim wymiarze (ok 12m szerokości.). Druga kwestia to prostota konstrukcji, także dachu przy takiej rozpiętości.

    Wymiary domu – 16.3m x 6.88m
    Powierzchnia użytkowa ok. 93m

    Jest to dom parterowy, bez poddasza użytkowego. Rozważam głównie najprostsze rozwiązania – ogrzewanie elektryczne, wentylacja grawitacyjna + nawiewniki, uzupełnianie ogrzewania kominkiem, a najchętniej piecem kaflowym.

    Ciepła woda w łazience z termy umieszczonej na poddaszu (czy to ma racje bytu ?), w kuchni przepływowy ogrzewacz wody.

    Projektując ten dom, zdaje sobie sprawę, że spora część rozwiązań to kompromisy przy tak wąskim budynku. Chcąc zminimalizować część pustych m2, musiałem ograniczyć ciągi komunikacyjne, stąd część pomieszczeń, tak jak kuchnia czy gabinet, są częścią „przechodnią”. Dużo informacji i typowych błędów wyczytałem na forum, natomiast duża część czynników to funkcjonowanie indywidualne, nasz tryb życia, upodobania itp. - coś co dla nas nie stanowi problemu. Jak na przykład łazienka+ WC, co wśród większości użytkowników jest raczej mało akceptowalne.

    W projekcie głównie starałem się przemyśleć ustawność poszczególnych pomieszczeń i względnie komfortowe przemieszczanie się.

    Dodatkowo starałem się nieco wykorzystać usytuowanie domu względem słońca, unikając jednocześnie wielkich szklanych połaci, by uniknąć efektu patelni i wykorzystać optymalnie metraż.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut.jpg
Wyświetleń:	130
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	462969
    Cześć
    To po kolei:
    • czy możesz dodać mapkę sytuacyjną, żeby wiedzieć co się znajduje i w jakiej odległości od domu?
    • od prawej: sypialnia ma trochę za małą szerokość, bo przy 2-metrowym łóżku będziesz miał 60 cm przejścia między nim a ścianą. Przydałoby się minimum 70 cm. Druga sprawa to gigantyczne przeszklenia od wschodu - wjazdu - zero prywatności. Okno będzie zasłonięte, więc po co dawać takie duże?
    • pokój dziecka: gdzie dzieciak będzie miał biurko? Może okno przesunąć w lewo?
    • korytarz/sień: 9,5 m2 przy całej powierzchni 91,5 m2 - prawie 10% na komunikację, czyli na nic. Ja bym powiększył pokój dziecku kosztem tej sieni.
    • łazienka: jestem przeciwnikiem dawania okna w łazience tej wielkości. Jest problem z ustawieniem tego pomieszczenia. Brakuje prysznica, a to jest podstawa codziennej higieny.
      Jeżeli dobrze rozumiem, dom musi być wąski, bo działka to wymusza, wiec tym bardziej okno w łazience powinno zniknąć, bo dzięki temu będzie można dom przysunąć do północnej granicy działki o 1m.
    • gabinet/salon: to jest idealne miejsce pod kuchnię, bo jest w boku, a nie za plecami zestawu wypoczynkowego
    • gościnny: przy tak małym domu chcesz osobny pokój dla gości, czyli że będzie stał nieużywany przez 99% czasu? To już lepiej zrobić gabinet w tym pokoju, tak żeby mieszkańcom żyło się wygodnie, a nie gościom od wielkiego dzwonu
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za odpowiedź, odniosę się do wszystkiego jak tylko wrócę. Póki co wrzucam mapkę sytuacyjną.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut_dzialka.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	84,3 KB
ID:	462980

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Ciężki temat. Ode mnie:
    - Brak pomieszczenia gospodarczego - wbrew pozorom nawet jeśli nie pełni one funkcji kotłowni to w domu się przydaje na wszelkiego rodzaju "pierdolnik"
    - powalczyłbym o choćby małe WC, nie wiem ile was jest, ale już przy 3 to moim zdaniem podstawa bezstresowych poranków.
    - Skoro parterówka oszczędna to pewnie ocieplenie po stropie, więc nie wiem jak będzie wyglądał temat termy na nieogrzewanym poddaszu.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał btwin Zobacz post
    Wielkie dzięki za odpowiedź, odniosę się do wszystkiego jak tylko wrócę. Póki co wrzucam mapkę sytuacyjną.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut_dzialka.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	84,3 KB
ID:	462980
    Rów melioracyjny oznacza komary i smród gnijącej ziemi. Może da się wpuścić meliorację w rurę karbowaną?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6

    Domyślnie

    - jeżeli chodzi o tę sypialnie to faktem jest że sporo walczyłem z jej ustawieniem i również brakuje mi tych „10 cm” nie wiem jak to będzie wyglądać technicznie natomiast jeżeli to nie bedą jakieś ogromne koszta i będziemy mieć taką możliwość techniczną to również bym to delikatnie poszerzył, łącznie z tym, że na tej linii domu TV względem kanapy jest delikatnie za blisko i też mi gdzieś tych 10 cm brakuje – mamy aktualnie taką odleglość od tv w mieszkaniu i właśnie brakuje tych 10-15 cm przy 55 calach.

    - te „gigantyczne przeszklenia” od wschodu to fixy znajdujące się pod sufitem (zapomniałem jak takie okna się nazywają). To jedno z wąskich gardeł tego projektu jednak nie za bardzo widzę inne rozwiązanie w momencie gdy chce przykleić wiatę na auto do budynku, a z drugiej strony odsuwam się na 3m. Druga fixa w pokoju dziecięcym wyszła jako element doświetlający, a głównie poprawiający symetrie elewacji - rozciąga wizualnie od frontu ten wąski budynek. Plusem jest to, że zapewnia prywatność od frontu. Obawiam się trochę efektu piwnicy. Niestety trzeba pomyśleć nad kwestią wentylacji sypialni, zostaje chyba tylko reku przez ścianę – na ile to dobry pomysł – nie wiem.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sypialnia.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	91,0 KB
ID:	462981

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	front.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	462982

    - pamiętajmy, że w tym 9,5 m2 znajduje się „wiatrołap”. Jednym z aspektów przy projektowaniu tego wszystkiego był dla mnie komfort użytkowania mimo takich, a nie innych wymiarów. Mam trochę uczulenie, na takie „kurniki” – gdzie ludzie wchodzą do domu jak przez lejek bo nikt nie może się pomieścić zwłaszcza jak jest wiatrołap. Pokój dziecka ma myślę w miare optymalne wymiary – wiadomo zawsze może być więcej, ale czy przesunięcie tej ściany coś wniesie, skoro szafy i tak są we wnęce ? Nie zmienia to faktu, że na pewno wezmę to pod uwagę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wejscie.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	86,4 KB
ID:	462983

    - co do łazienki to okno jest bardziej wymogiem partnerki niż moim ale zawsze to jakieś doświetlenie i poczucie tego, że jestem w domu, a nie w bloku. Jest to okno od północy, dodatkowo będzie to musiałabyć szyba ornamentowa – o ile sąsiad się zgodzi, żeby zobrazować o co chodzi załączam usytuowanie okna. Z prysznicem się zgadzam – zastanawiam się nad wanną z prysznicem ale nie mam jeszcze na to pomysłu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lazienka.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	62,2 KB
ID:	462984

    - Do granicy działki nie mogę przysunąć się 1m ponieważ fizycznie ona ma 22m w całości, a nie 12m to raz, a dwa przy tym ustawieniu wolałbym zostawić sobie te 3m, bo zawsze wjedzie mi tam mała koparka na tył, czy cokolwiek co będe chciał przetransportować na tył działki no i kanaliza itp.. Poza tym dzieciaki lubią się ganiać wokół domu, a i siedzieć tak blisko sąsiada to raczej nie zdrowo .

    - z tą opcją gabinet/salon nie ukrywam ciekawa propozycja natomiast po drugiej stronie mam duży stół, który chciałem niejako wykorzystać jako proteza blatu kuchni dwurzędowej (kuchnia w litere „I” najwygodniejsza nie jest). No i częstotliwość użytkowania kuchni jest zdecydowanie większa. Bedzie non stop przemarsz przez cały dom, a tak lodówka jest prawie z samego brzegu (zakupy, dziecko) – natomiast skróciłoby to drogę na ogród. Nie wiem, czy widać ale przy sciance kuchennej i po drugiej stronie wrzuciłem drzwi przesuwne, jeżeli potrzebowalibyśmy nieco prywatności. Na ile by się to sprawdziło – nie wiem – dodatkowo zaciemniamy strefe kuchnia/jadalnia/salon (wydaje mi się, że to może być wyzwanie – aczkolwiek przynajmniej nie będzie świecić w TV).
    Dodatkowo tam gdzie jest ten gabinet widzę dobrą miejscówkę na choinkę czy miejsce do zabawy dla dziecka. Drzwi na taras też gdzieś muszą się otwierać, wolę, żeby zajmowały miejsce w gabinecie niż na odcinku kuchennym.

    - pokój gościnny to tylko część jego funkcji – to dobry pokój do poczytania książki, posłuchania muzyki, czy zrobienia całej serii jakiegoś serialu tak aby nie przeszkadzać reszcie, a raczej na odwrót


    dzięki Ratpaw – czekam dalej, bo kwestii jest sporo, łącznie z tym, że muszę wam napisać z czym mam tu największy problem.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Wentylację raczej od razu projektuj jako nawiewno-wywiewną z rekuperacją, oszczędzisz sobie rozczarowań.

    W łazience, no cóż, z partnerką czasem nie ma dyskusji, ale mi chodziło o to, że ściana z oknem może być oddalona o max. 4m od granicy, a bez okna 3 m. Nie wiem, czy szkoło ornamentowe coś zmienia w tym względzie.

    Doświetlać można również świetlikami dachowymi.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    słabo doświetlony salon.

    Fixy w sypialni jako jedyne okno - absurd. Chyba, ze robisz klimatyzację.


    Ten sam program użytkowy możesz mieć na mniejszej powierzchni (a jeszcze dodałam pralnię/dodatkowe wc/łazienkę z dostępem z sypialni))



    Ścięcie tworzy bardziej zapraszające wejście (oczywiście dach idzie prosto) i daje szanse na zrobienie okna w łazience na bocznej ścianie, przez co cały dom można przysunąć o 1 m do północnej granicy (albo np. cały dom poszerzyć o pół metra). Kuchnia osłonięta od strefy wejściowej ażurowym panelem lub drewnianymi lamelami.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 22-12-2022 o 21:53

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał casual Zobacz post
    Ciężki temat. Ode mnie:
    - Brak pomieszczenia gospodarczego - wbrew pozorom nawet jeśli nie pełni one funkcji kotłowni to w domu się przydaje na wszelkiego rodzaju "pierdolnik"
    - powalczyłbym o choćby małe WC, nie wiem ile was jest, ale już przy 3 to moim zdaniem podstawa bezstresowych poranków.
    - Skoro parterówka oszczędna to pewnie ocieplenie po stropie, więc nie wiem jak będzie wyglądał temat termy na nieogrzewanym poddaszu.
    - Pomieszczenie gospodarcze rozważam albo za domem albo tam gdzie wiata jeżeli się okaże że fizycznie będzie jedno auto w garażu. Dodatkowo będzie poddasze nieużytkowe.

    - WC nie jest raczej naszym problemem natomiast w tym wypadku to kolejne drzwi potrzebne w korytarzu i cała reorganizacja przestrzeni.

    - z tą termą trzeba by pokombinować, czy może nie ocieplic szczególnie okreslonej strefy na poddaszu, dodatkowo terma byłaby blisko komina paleniskowego. Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły to chętnie poczytam.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    słabo doświetlony salon
    Chyba całkowicie niedoświetlony .

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Wentylację raczej od razu projektuj jako nawiewno-wywiewną z rekuperacją, oszczędzisz sobie rozczarowań.

    W łazience, no cóż, z partnerką czasem nie ma dyskusji, ale mi chodziło o to, że ściana z oknem może być oddalona o max. 4m od granicy, a bez okna 3 m. Nie wiem, czy szkoło ornamentowe coś zmienia w tym względzie.

    Doświetlać można również świetlikami dachowymi.
    Nie mam zdania co do tego, podejrzewam, że jeśli już to obiekt nie będzie jeszcze użytkowany systematycznie więc stąd grawitacja, to samo tyczy się ogrzewania elektrycznego. Jakoś nie jestem fanem zarówno pomp jak i reku, może do tego dojrzeje natomiast na chwile obecną wydaje mi się to przerostem formy nad treścią. Staram się również utylizować rozwiązania kosztogenne. Co do reku to też od razu wchodzi kwestia ocieplenia poddasza.

    To okno w łazience to też tak nie zupełnie jej pomysł - chciałem przerwać ten długi pociąg na elewacji.O świetlikach myślałem w sypialni początkowo ale ze względu na ogrzewanie elektryczne chyba chciałbym tego uniknąć.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    słabo doświetlony salon

    Tak to wygląda - łącznie mamy trzy otwory okienne, natomiast wnęka z TV będzie pewnie zaciemniona

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	salon.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	462989

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał btwin Zobacz post
    Nie mam zdania co do tego, podejrzewam, że jeśli już to obiekt nie będzie jeszcze użytkowany systematycznie więc stąd grawitacja, to samo tyczy się ogrzewania elektrycznego. Jakoś nie jestem fanem zarówno pomp jak i reku, może do tego dojrzeje natomiast na chwile obecną wydaje mi się to przerostem formy nad treścią. Staram się również utylizować rozwiązania kosztogenne. Co do reku to też od razu wchodzi kwestia ocieplenia poddasza.

    To okno w łazience to też tak nie zupełnie jej pomysł - chciałem przerwać ten długi pociąg na elewacji.O świetlikach myślałem w sypialni początkowo ale ze względu na ogrzewanie elektryczne chyba chciałbym tego uniknąć.
    Nie wiem co mają świetliki do ogrzewania elektrycznego.

    Martwisz się elewacją, to domaluj albo zrób bonie na elewacji, żeby nie było nudy. Ten dom stawia tyle ograniczeń, że wygląd zewnętrzny nie jest chyba priorytetem?

    Wentylacja grawitacyjna to przeżytek i nie wiem, czy w ogóle jeszcze przejdzie projekt bez odzysku ciepła. Ogrzewanie czystym prądem przy cenach zatwierdzonych na 2023 rok?

    Jak dom ma być sporadycznie użytkowany, to może zrób go w technologii szkieletowej i grzej klimatyzatorami? Typowa jednostka ma program "10 C Heat", który ochroni dom przed zamarznięciem.

    Apropos WG: gdzie zamierzasz postawić kominy wentylacyjne? Nie widać ich na rysunku.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    albo nieco większy


  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie wiem co mają świetliki do ogrzewania elektrycznego.

    Martwisz się elewacją, to domaluj albo zrób bonie na elewacji, żeby nie było nudy. Ten dom stawia tyle ograniczeń, że wygląd zewnętrzny nie jest chyba priorytetem?

    Wentylacja grawitacyjna to przeżytek i nie wiem, czy w ogóle jeszcze przejdzie projekt bez odzysku ciepła. Ogrzewanie czystym prądem przy cenach zatwierdzonych na 2023 rok?

    Jak dom ma być sporadycznie użytkowany, to może zrób go w technologii szkieletowej i grzej klimatyzatorami? Typowa jednostka ma program "10 C Heat", który ochroni dom przed zamarznięciem.

    Apropos WG: gdzie zamierzasz postawić kominy wentylacyjne? Nie widać ich na rysunku.

    Świetlik podejrzewam wygeneruje większe straty ciepła niż zwykłe okno, trzeba się przebić przez być może nieogrzewany strop i dach, a i sam efekt. No nie wiem, mnie osobiście to okno odpowiada i partnerce tak samo więc chyba dla nas nie stanowi problemu.


    Elewacje mam jakoś poszatkowaną tak aby urozmaicić ten pociąg, jak na razie nic lepszego nie wymyśliłem, natomiast funcjonalność jest priorytetem.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lewa.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	98,7 KB
ID:	463003

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prawa.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	463004

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tyl.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	463005


    Chce aby dom z czasem był docelowy, także szkieleciaki odpadają – rozważałem to jakiś czas głównie konstrukcje na ramie stalowej ale to inna bajka. Nie odpowiada mi w nich głównie akustyka (działka jest też blisko granicy działki sąsiedniej oraz DW – trzecia w linii zabudowy. Wybór materiału jest dla mnie kwestią do zastanawienia. Na chwile obecną najlepiej wypada keramzyt natomiast nie wiem jak to z akustyką i czy nie jest nieco przereklamowany. Kusi jeszcze silikat ale z ogrzewaniem elektrycznym i niesystematycznym ogrzewaniem użytkowaniem troche tego nie widze. Natomiast fajnie mógłby się sprawdzić w ścianach wewnętrznych przy tak niewielkim metrażu. (kwestie doboru materiału zostawie chyba architektowi po interpretacji gruntów i $$$.)

    Komin jak i ogrzewanie przestrzeni salonowej jest dla problemem, zastanawiam się czy można dzielić piec kaflowy z kominem wentylacyjnym od pewnej wysokości – tu potrzebuje pomocy. Piec kaflowy – mały monoblok – jak w kamienich – chodzi tu bardziej o akumulacyjność niż efekt wizualny. Natomiast jak to wyjdzie $$$ to zobaczymy. Wiem tyle, że kominek średnio mi odpowiada – pod względem palenia nie różni się niczym od zwykłego pieca – trzeba być palaczem 24h.W salonie jest stosunkowo mało miejsca, a opał trzeba jakoś wnieść. Wolałbym przepalić jakieś 3-4h i uzupełnić elektryką nad ranem. Zastanawiam się czy wogóle jest tam miejsce na tego rodzaju opał natomiast dobrze byłoby mieć jakąś alternatywę w razie „w”.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piec.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	63,6 KB
ID:	463006

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    albo nieco większy


    Elfir, Twoja propozycja jest bardzo ciekawa – najbardziej spodobało mi się to wcięcie na wejściu. Natomiast jest to budynek większy o jakieś 20-30 m2 ? To pewnie jakieś 150 tys przy dobrych wiatrach, pomijając późniejsze koszta eksploatacji. Strefy zupełnie odwrócone, nie ma połączenia salonu z wyjściem na ogród, no i te korytarze, których chciałem uniknąć – puste przebiegi. Myślałem na początku żeby usytuować wejście z północnej strony ponieważ rozwiązałoby to problem nasłonecznionych drzwi, skróciło drogę wyjścia do ulicy i pozwoliło na usytuowanie bramy przesuwnej ale pamiętam wyjście w domu rodzinnym od strony północnej i to nie było miłe uczucie. Chciałbym żeby ten budynek był w miarę możliwości dobrze doświetlony słońcem. Drugą kwestią jest, że już wtedy było ok 200 m2 ogrodu na planie kwadratu – nie chciałbym tego zmniejszać. No i ze względu na te 3m od ogrodzenia stwierdziłem, że w kwestii prywatności wolałbym wyłączyć tę strefę z używalności i zostawić ją właśnie jako „przejezdną”. Dużym plusem drzwi z tamtej strony byłoby to, że bryła domu stanowi naturalną zaporę przed wiatrem, z czym będzie problem w przypadku drzwi od strony południowej. Usytuowanie drzwi to też komunikacja z garażem czy pomieszczeniem gospodarczym – wtedy zaczyna się kursowanie w cieniu. Nie zmienia to faktu, że jeszcze przetrawię tę opcję - dzięki.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Nie chcesz zwiększać powierzchni ze względu na koszta, czy ogród?
    Musisz chyba określić priorytety i tak naprawdę przeznaczenie tego domu. Odrzucasz niektóre rozwiązania bo nie pasują do domu stale zamieszkanego, ale zaraz potem piszesz, że docelowo taki ma być. Masz widzę koncepcję przemyślaną do ostatnich 10 cm odległości od telewizora i nie chcesz jej psuć dodatkowymi drzwiami czy korytarzem, nawet jeśli zwiększą one funkcjonalność.
    Jest bardzo łatwo zafiksować się na swoich wstępnych założeniach i wylądować domu za 600-700 tys. który ma funkcjonalność domku holenderskiego za 150.

    Przy tej konfiguracji działki, jeśli chcesz ratować powierzchnię ogrodu przemyśl piętro. Jakimiś wąskimi schodami w salonie załatwisz temat strat miejsca a dostaniesz większą swobodę aranżacji.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał btwin Zobacz post
    Chce aby dom z czasem był docelowy
    Dopiero co pisałeś, że ma być rzadko używany. Dom nie jest z plasteliny, jaki wybudujesz taki będziesz miał.
    Na chwile obecną najlepiej wypada keramzyt
    Czemu tak uważasz?
    Kusi jeszcze silikat ale z ogrzewaniem elektrycznym i niesystematycznym ogrzewaniem użytkowaniem troche tego nie widze
    Jak dom ma być rzadko uzywany, to nie będzie się w nim opłacało utrzymywać komfortowej temperatury i będzie problem z ogrzaniem na żądanie podczas przyjazdów. om ma być "docelowy", to materiał kumulacyjny nie będzie przeszkodą w grzaniu w jakikolwiek sposób.

    Powiedzmy sobie szczerze: Ty nie wiesz jakie są wady i zalety materiałów na ściany, więc poruszasz się w przestrzeni domysłów i marketingu.
    Natomiast fajnie mógłby się sprawdzić w ścianach wewnętrznych przy tak niewielkim metrażu.
    Budowanie z dwóch różnych wymiarowo materiałów to tylko niepotrzebne utrudnienia przy stawianiu ścian.
    kwestie doboru materiału zostawie chyba architektowi po interpretacji gruntów i $$$
    Architekt zaproponuje ceramikę, bo tak. Grunt nic do tego nie ma.
    Komin jak i ogrzewanie przestrzeni salonowej jest dla problemem, zastanawiam się czy można dzielić piec kaflowy z kominem wentylacyjnym od pewnej wysokości – tu potrzebuje pomocy. Piec kaflowy – mały monoblok – jak w kamienich – chodzi tu bardziej o akumulacyjność niż efekt wizualny. Natomiast jak to wyjdzie $$$ to zobaczymy.
    Dość oryginalny pomysł. Czym będziesz grzał ten piec kaflowy? Ma być akumulacja, chociaż silka odpada, bo jest zbyt akumulacyjna. To jak w końcu?
    Wiem tyle, że kominek średnio mi odpowiada – pod względem palenia nie różni się niczym od zwykłego pieca – trzeba być palaczem 24h.W salonie jest stosunkowo mało miejsca, a opał trzeba jakoś wnieść. Wolałbym przepalić jakieś 3-4h i uzupełnić elektryką nad ranem. Zastanawiam się czy wogóle jest tam miejsce na tego rodzaju opał natomiast dobrze byłoby mieć jakąś alternatywę w razie „w”.
    Strasznie się motasz. Moja rada to douczyć się, nie kombinować. Dom dosyć mały, dobrze docieplony i uszczelniony bedzie potrzebował niewielkich mocy, a na pewno nie da się ogrzać pokoi tym centralnym piecem w salonie. Po co w ogóle zastanawiasz się na ogrzewaniem, skoro nie masz architektury, a nawet nie wiesz czy dom ma być rzadko czy codziennie używany?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piec.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	63,6 KB
ID:	463006
    Wentylacja tylko w salonie?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał casual Zobacz post
    Nie chcesz zwiększać powierzchni ze względu na koszta, czy ogród?
    Musisz chyba określić priorytety i tak naprawdę przeznaczenie tego domu. Odrzucasz niektóre rozwiązania bo nie pasują do domu stale zamieszkanego, ale zaraz potem piszesz, że docelowo taki ma być. Masz widzę koncepcję przemyślaną do ostatnich 10 cm odległości od telewizora i nie chcesz jej psuć dodatkowymi drzwiami czy korytarzem, nawet jeśli zwiększą one funkcjonalność.
    Jest bardzo łatwo zafiksować się na swoich wstępnych założeniach i wylądować domu za 600-700 tys. który ma funkcjonalność domku holenderskiego za 150.

    Przy tej konfiguracji działki, jeśli chcesz ratować powierzchnię ogrodu przemyśl piętro. Jakimiś wąskimi schodami w salonie załatwisz temat strat miejsca a dostaniesz większą swobodę aranżacji.
    Nie ukrywam, że do projektu podchodzę ekonomicznie głównie, ale przez ten rów jest już i tak tyle straty działki, że wolałbym tego nie zmniejszać. Jedyne co skłaniałoby mnie do minimalnego powiększenia domu to brak pralnio-suszarni, bo tego nie potrafię ulokować na tym metrażu.

    Po wspólnych rozmowach ustaliliśmy, że chcemy aby był to parter, który zamknie się w +- 100m2 użytkowych. Im mniej, tym lepiej, byleby pokrywał się z naszymi oczekiwaniami. Przerobiliśmy już sobie dom z poddaszem, piętrowy jak i mieszkanie, także co do parterówki jesteśmy chyba najbardziej spójni.

    Określenie priorytetów to jest clou tego projektu – mamy z partnerką nieco odmienne wizje na temat użytkowania tego budynku i widzę, że trafnie udało wam się to wyczuć. Zostawiłbym to na obecnym etapie i skupił się po prostu na wyklarowaniu metrażu i ustawności – technologie zostawię na później. Kropla drąży skałę.


    Jest bardzo łatwo zafiksować się na swoich wstępnych założeniach i wylądować domu za 600-700 tys. który ma funkcjonalność domku holenderskiego za 150.
    Dlatego staramy się to tutaj weryfikować.

  20. #20

    Domyślnie

    Wentylacja tylko w salonie?
    Tak bym to widział na chwilę obecną

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	went.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	87,4 KB
ID:	463009

    Na resztę postaram się odpowiedzieć wieczorem

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony