dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 44
  1. #21

    Domyślnie

    Dobra święta, święta i po… wracając do tematu:

    Dopiero co pisałeś, że ma być rzadko używany. Dom nie jest z plasteliny, jaki wybudujesz taki będziesz miał.
    Zdaje sobie z tego sprawę. Niestety są też czynniki życiowe oprócz samego projektu – dlatego też chciałem zostawić to na dalszy plan i skupić się na wykorzystaniu możliwości tego terenu ze względu na panujące ograniczenia.

    Czemu tak uważasz?
    Uważam, że ma spory potencjał, natomiast faktem jest, że nie spotkałem się z tym materiałem osobiście.

    Jak dom ma być rzadko uzywany, to nie będzie się w nim opłacało utrzymywać komfortowej temperatury i będzie problem z ogrzaniem na żądanie podczas przyjazdów. om ma być "docelowy", to materiał kumulacyjny nie będzie przeszkodą w grzaniu w jakikolwiek sposób.

    Powiedzmy sobie szczerze: Ty nie wiesz jakie są wady i zalety materiałów na ściany, więc poruszasz się w przestrzeni domysłów i marketingu.
    Z pierwszą częścią wypowiedzi się zgodzę, natomiast z drugą już nie do końca. Mam wyrobione opinie na temat pewnych materiałów, które wiem, że po prostu mi nie odpowiadają na tyle ile zdąrzyłem się z nimi zetknąć i to jest moje święte prawo tj. akustyka w gazobetonie, wiercenie w porothermie, zimno w silikacie. To są moje odczucia, które też odbywały się w jakimś kontekście tj. źle ogrzewane pomieszczenie czy kiepska akustyka spowodowana samą organizacją przestrzeni czy materiałami.

    O projekcie staram się myśleć całościowo, a czynników jest sporo.

    Budowanie z dwóch różnych wymiarowo materiałów to tylko niepotrzebne utrudnienia przy stawianiu ścian.
    I tego np. nie wiedziałem, a to dla mnie cenna informacja bo zależy mi na akustyce, a moje kolejne „podejrzenie” jest takie, że keramzyt jest kiepskawy akustycznie tym bardziej na działówkach.

    Architekt zaproponuje ceramikę, bo tak. Grunt nic do tego nie ma.
    Troche jednak tak, określona nośność gruntu + wybrane materiały = chociażby określona ilość zbrojenia adekwatnego do danego ciężaru, a to z kolei $$$. Być może to domysły i marketing.

    Dość oryginalny pomysł. Czym będziesz grzał ten piec kaflowy? Ma być akumulacja, chociaż silka odpada, bo jest zbyt akumulacyjna. To jak w końcu?
    Pomysł pojawił się po prostu z chęci oszczędności miejsca, jak to wygląda realnie – pytam was. Piec miałby być ogrzewany drewnem.

    Strasznie się motasz. Moja rada to douczyć się, nie kombinować. Dom dosyć mały, dobrze docieplony i uszczelniony bedzie potrzebował niewielkich mocy, a na pewno nie da się ogrzać pokoi tym centralnym piecem w salonie. Po co w ogóle zastanawiasz się na ogrzewaniem, skoro nie masz architektury, a nawet nie wiesz czy dom ma być rzadko czy codziennie używany?
    Każdy od czegoś zaczyna. Po to założyłem ten temat, żeby zweryfikować na ile to co zaprojektowałem jest realne.

  2. #22

    Domyślnie

    Wrzuce teraz na szybko zmiany jakie wprowadziliśmy w projekcie po wspólnych rozmowach. Elfir swoim rozkładem zasiał/a ziarno niepewności. Bardzo nam się spodobało to wcięcie od strony północnej i długo nie mogliśmy przeboleć, że jednak nie jest to najlepszy pomysł w kontekście tej działki ale na bazie tego rozszerzyliśmy program o pralnie oraz spiżarnie, zlikwidowałem okno nad drzwiami wejściowymi i stworzyłem strefę bardziej „zapraszającą”, a raczej akcentującą wejście. Pomogło to rozwiązać problem termy, którą można ulokować w spiżarni, a zwiększona odległość pomiędzy drzwiami a oknem kuchennym pomogła w ulokowaniu tego „ganka”, który teraz nie zacienia okna w kuchni.

    Znalazłem również miejsce jak i dobry szlak komunikacyjny do składziku oraz drewutni.

    Aktualnym problemem jest doświetlenie korytarza, zostaje chyba tylko świetlik.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zmiany.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	463038

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zmiany1.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	463039

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zmiany2.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	99,6 KB
ID:	463040

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zmiany3.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	463041

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.410
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Powiem Ci szczerze, że mi się ten projekt nie podoba, jest po prostu słaby. Ale po kolei:
    1. silikaty wcale nie są zimne (ani ciepłe) - w domu bez mostków termicznych przyjmują temperaturę i ją trzymają. Poczytaj, domy pasywne robi się z silikatów (sam taki mam). Plusem jest to, że możesz da ścianę konstrukcyjną grubości 18 cm, co zaoszczędzi Ci kilka m2 powierzchni.
    2. Dałeś wejście od południa, czyli od najlepszej strony. Zdecydowanie lepiej jest dać wejście od północy, jak Elfir proponowała. Ja też mam wejście od północy i też w takim podcieniu, tylko że o kątach prostych (ten "ukos" na jej propozycji bym od ręki zlikwidował). Drzwi wejściowe od południa szybko się niszczą, bo podlegają działaniu słońca.
    3. Od południa daj pomieszczenia, w których się przebywa długo, a nie krótko, tzn pokoje i salon. Łazienka, pomieszczenie gospodarcze z WC, sień z wejściem, komunikacja - to wszystko od północy, czyli od strefy, którą architekt nazwałby martwą.

    Naprawdę, nie idź drogą początkującego inwestora, który napala się na jakiś projekt po okresie głowienia się nad ustawieniem kilka pomieszczeń.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #24

    Domyślnie

    Kwestia podoba nie podoba jest trochę wtórna wobec funkcjonalności na takim poletku. Oprócz funkcjonalności, bierze się pod uwagę indywidualne preferencje i kontekst położenia działki. Mimo atrakcyjności planu Elfir, wspólne z partnerką ustaliliśmy, że nie chcemy wejścia od północy ponieważ:

    - jest o wiele bliżej potencjalnego sąsiada/ prywatność
    - chcemy odseparować się nieco od drogi wojewódzkiej, bo z czasem jest po prostu większy rozwój i ruch
    - działka obok jest usługowa – nigdy nie wiadomo, co tam powstanie
    - poruszasz się w strefie cienia
    - jest taki efekt nory na wejściu
    - zabieramy sobie cenne miejsce na ewentualny (czyt. jedyny) dojazd jakiejś małej koparki, czy jakiegokolwiek transportu na tył podwórka (bo muszą być jakieś schodki i kawałek miejsca na wejście)
    - to nie jest dom z podziałem frontyard/backyard i siedząc np. na tarasie od południa nie będę się zastanawiał kto poszedł za dom, żeby pójść zadzwonić i przejść na stronę południową, chcemy żeby te strefy były bardziej „skonsolidowane”. Potem część osób naturalnie będzie chodzić od strony południowej, jak tylko ktoś zobaczy, że ktoś tam urzęduje. Ludzie naturalnie chodzą na skróty, warto wziąć to pod uwagę. I co pójdzie potem od północy zostawić buty w przedsionku żeby odwiedzić nas w domu ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zmiany2.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	99,6 KB
ID:	463054

    Dla mnie jedynymi plusami wejścia od północy to ?prawdopodobnie? Osłonięcie bryłą domu od wiatru i to też nie zawsze.
    Drugim elementem to płowiejące drzwi od południa – też znany mi temat- okropna rzecz, dlatego też stworzyłem taki „ganek” na wejściu, który akcentuje w tym ciągu przechodnim strefę wejściową i w częściowy sposób osłania przed wiatrem i słońcem.

    Sylikatom się przyjrzę, mój wybór od początku oscylował pomiędzy właśnie keramzytem,a sylikatem, dzięki za info będę drążył.

    Ratpaw, jeśli spotkałeś się z jakimiś ciekawymi projektami o takiej szerokości to podrzuć proszę, ja naprawdę jestem otwarty na zmiany i wiadomo, że nie znam wszystkich rozwiązań. Nie zmienia to faktu, że większość tych rozwiązań jest zaplanowana drogą dedukcji. I jeżeli pójdę do architekta i powiem, że to chce tutaj, a to tutaj to wyjdzie coś podobnego.

    Czekamy na propozycje

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.410
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc kompletnie nie rozumiem Twoich argumentów przeciw wejściu od północy.
    • co z tego, że jest bliżej sąsiada? Nago wychodzicie z domu czy o jaką prywatność chodzi? Przecież drzwi wejściowe mają co najwyżej mały świetlik. Co takiego sąsiad może zobaczyć? Czemu nie zastosować pergoli na ogrodzeniu albo chociaż żywopłotu?
    • co Wam przeszkadza droga wojewódzka? Z mapki sytuacyjnej wyczytać nie umiem, dlaczego ta droga koliduje z wejściem do domu.
    • przeszkadza Ci efekt nory w sieni, w której przebywasz jedną minutę, a nie przeszkadza efekt nory w dużej sypialni?
    • nic o koparce i transporcie nie mówiłeś. Musi tamtędy jeździć pojazd czy wystarczy taczka albo mały wózek?
    • to nie jest dom z podziałem frontyard/backyard i siedząc np. na tarasie od południa nie będę się zastanawiał kto poszedł za dom, żeby pójść zadzwonić i przejść na stronę południową, chcemy żeby te strefy były bardziej „skonsolidowane”. Potem część osób naturalnie będzie chodzić od strony południowej, jak tylko ktoś zobaczy, że ktoś tam urzęduje. Ludzie naturalnie chodzą na skróty, warto wziąć to pod uwagę. I co pójdzie potem od północy zostawić buty w przedsionku żeby odwiedzić nas w domu ?
      Z tego nie zrozumiałem nic a nic. Chcesz powiedzieć, że jak ktoś ma ogród od południa, a wejście główne od północy, to jacyś "ludzie" będą się gubić? To jest kompletny absurd.

    Widzę, że wiata jest odsunięta od ściany wschodniej, więc może jednak lepiej zrobić okno w sypialni pełnowymiarowe?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #26

    Domyślnie

    co z tego, że jest bliżej sąsiada? Nago wychodzicie z domu czy o jaką prywatność chodzi? Przecież drzwi wejściowe mają co najwyżej mały świetlik. Co takiego sąsiad może zobaczyć? Czemu nie zastosować pergoli na ogrodzeniu albo chociaż żywopłotu?

    Miałem takie doświadczenia w 3x w domach i thank you but no thank you. Prędzej czy później żyjesz z sąsiadem w komunie . Krzyki, wrzaski, plotki wszystko się niesie - samo życie.

    Jeżeli mam za „komfort” wejścia od północy przypłacić: mniejszą prywatnością, zlikwidować jedyny przejazd na tył działki, i mieć sypialnie od południowej strony, która nie jest moim priorytetem i w zasadzie nie chce sypialni od południowej strony to myslę, że w ogólnym rozrachunku to bardzo kiepski biznes.

    co Wam przeszkadza droga wojewódzka? Z mapki sytuacyjnej wyczytać nie umiem, dlaczego ta droga koliduje z wejściem do domu.
    Droga wojewódzka jest na końcu tej hierarchii – but still (w tym zakresie bardziej interesuje mnie materiał na mury)

    przeszkadza Ci efekt nory w sieni, w której przebywasz jedną minutę, a nie przeszkadza efekt nory w dużej sypialni?
    Ja od początku zastanawiałem się, gdzie ulokować sypialnie ze względu na stosunkowo niewielki dom. Dla mnie sypialnia to miejsce wypoczynku, jest tam również garderoba, która też wymaga nieco prywatności. Nie potrzeba tam za wiele światła. Ludzie tankują te okna gdzie wlezie,a potem rolety, firany zasłony. Sypialnia wyszła też drogą dedukcji zakładajac, że w domu na planie prostokąta wejście daje się w połowie i dzieli w ten sposób strefe na dzień/ noc. To było jedyne miejsce, bo pokój dziecka wymaga dobrego doświetlenia. Wejście od południa to nie jest jakiś must have, równie dobrze mogłoby być od np. wschodu ale przy tak wąskim budynku nie udało mi się tego wykonać i pogodzić z garażem, a w tym miejscu po prostu się układa z resztą podziału.

    Poza tym w tym projekcie ta sień nie była wydzielonym pomieszczeniem, a wspólnym z korytarzem, więc miejscem przechodnim. Natomiast podejrzewam, że przy tych zmianach, które wprowadziłem ostatnio trzeba będzie rozważyć świetlik na korytarzu mimo wszystko.

    nic o koparce i transporcie nie mówiłeś. Musi tamtędy jeździć pojazd czy wystarczy taczka albo mały wózek?

    Takich gdybań to ja nawet nie rozważam bo na przestrzeni wielu lat, może zdarzyć się wszystko i jedna droga na tył MUSI być.



    Z tego nie zrozumiałem nic a nic. Chcesz powiedzieć, że jak ktoś ma ogród od południa, a wejście główne od północy, to jacyś "ludzie" będą się gubić? To jest kompletny absurd.
    mapka sytuacyjna na szybko

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	front_back.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	10,6 KB
ID:	463072


    Do doświetlenia sypialni jeszcze wrócę bo czasu już brak.

    Pzdr.

  7. #27
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Wiem, ze koncepcja sie zienila ale 2 male rady:
    1. Mnie by strasznie irytowało, ze przez nastepne x lat bede zawsze musial obchodzic wanne, byc moc skorzystac z sedesu - zamienilbymmiejscami
    2. Salon bedzie ciemny moze dac w obu rogach okna?

    Nie odnosze sie juz do calosci czy ma to sens czy nie, ale jezeli idziemy w zaparte w postawiona koncepcje to moze 2 male powyzsze rzeczy warto rozwazyc.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domm.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	20,6 KB
ID:	463117

  8. #28

    Domyślnie

    Dzeus86

    1. Toaleta specjalnie została ulokowana w tamtym miejscu, jest to taki substytut osobnego WC, nie jest widoczny od razu po wejściu, dodatkowo mamy tu komfort akustyczny , a nie siedzimy pod samymi drzwiami. Dla nas to nie problem już to omawialiśmy ale dzięki za zwrócenie uwagi.

    2. Na szybko wrzuciłem w salonie max okien ile mogę umieścić na ścianie, natomiast doświetlenie tego to będzie i tak pewnie 1/3 salonu w zasadzie sama kuchnia. Musiałbym atakować z dachu żeby doświetlić coś głębiej. Chciałbym wykonać jakąś realną symulację światła słonecznego żeby ocenić czy to będzie dla nas ok, czy jednak trzeba to bardziej doświetlić. My nie potrzebujemy efektu patelni zwłaszcza, że blat kuchenny jest pod samym oknem, będzie to jeszcze bardziej niekomfortowe na co dzień.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kuchnia.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	463123


    Ratpaw
    – do tematu okna w sypialni może dzisiaj uda się wrócić, póki co głęboko zastanawiam się nad silką 18 – wydaje mi się to być kuszącym tematem w tym kontekście.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał btwin Zobacz post
    Elfir, Twoja propozycja jest bardzo ciekawa – najbardziej spodobało mi się to wcięcie na wejściu. Natomiast jest to budynek większy o jakieś 20-30 m2 ? .
    Nie rysowałam dokładnie. To po prostu propozycja jak można inaczej rozwiazac problem doświetlenia wąskiego domu

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Też przyznam nie bardzo rozumiem problemu związanego z bliskością wejścia do domu od płotu? sąsiad jak znam życie tak posadzi żywopłot aby twojego domu nie oglądać z okien swego salonu.

    A nawet jakby widok na wejście miał to w sumie byłoby idealnym zabezpieczeniem przed potencjalnym włamaniem.

    Bardzo byłoby mi szkoda m2 ogrodu od północy, które są kompletnie straconą przestrzenią. Ani nie widać ich z okien, ani jakoś sensownie wykorzystać. Wiec im węższa byłaby ta przestrzeń tym lepiej, zwłaszcza ze zyskuje na metrażu ogród od południa

  11. #31

    Domyślnie

    Z tego co zaobserwowałem w przypadku budynków wolnostojących w większości przypadków jest martwa strefa z jednej strony domu.

    Północna strona jest troche takim buforem roboczym. Od tamtej strony pójdą wszystkie media, prąd, woda, szambo, od północnej strony mam przejazd jakimś niewielkim pojazdem. To też absolutnie minimalny odstęp od granicy z sąsiadem. Dla mnie osobiście to temat zamknięty. Niech dzieciaki się ganiają wokół domu i posadzę tam hektar mięty.


    Ratpaw – jeżeli chodzi o doświetlenie sypialni to – wcinając wiatę lub ją odsuwając i tak bryła zacieni mi sypialnię i będziemy mieć dodatkowo widok na garaż. Ewentualnie musiałbym zwężać wiatę i zrobić taki przesmyk na okienko, wtedy mam odsłonięty kawałek domu od frontu co wcale nie sprawia, że jest doświetlona (okno byłoby za bryłą w stosunku do słońca), a trace ceną przestrzeń garażową . Poza tym musiałbym reorganzować ustawność całego pomieszczenia, a mi to ustawienie odpowiada. Ta fixa w poziomie pomaga mi też rozrzeżyć optycznie ten tramwaj. Awaryjnym rozwiązaniem jest świetlik niestety. Tutaj niestety innych opcji nie widzę. Musiałbym sporo odsunąć bryłę, żeby zapewnić jakiś sensowny dostęp do słońca, a na to nie ma miejsca.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sypialnia1.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	463133

    Urodziło się nowe rozwiązanie. Mamy bardzo mieszane uczucia co do tego rozwiązania i chcielibyśmy poznać wasze zdanie. Drzwi tarasowe za ciągiem kuchennym. Bardzo ułatwi komunikacje kuchnia - taras i odnoszę wrażenie, że byłoby głównym i najchętniej używanym wyjściem z domu. Ogromny minus za to, że wszystko od razu będzie nosić się z dworu. Oddziela nieco kuchnie od tego przechodniego gabinetu. Zawsze to troche więcej światła. Jest w tym spory potencjał ale jakoś nie mogę się przekonać do końca, coś mi w tym nie pasuje. Wygląda jak taki typowy backdoor kuchenny. Nawet śmieci bym z kuchni przez te drzwi wynosił . Co o tym myślicie ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	drzwi1.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	93,9 KB
ID:	463134

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja mam wyjście na taras wschodni z kuchni i jest to latem główne wejście do domu (nawet goscie obchodza dom dookoła i wchodza tamtędy, zamiast pukać do głownych drzwi)

  13. #33

    Domyślnie

    No i potwierdziłaś moje obawy Boje się dodatkowo, że zimą będzie pi##gać w to mocno wiatr, a tam nawet żadnej firany nie dam bo to jest obok kuchni. Przy drzwiach wejściowych mam osłonę od słońca i od wiatru,a tu nic. No trudno chyba będę musiał odstawić temat na chwile bo nic sensownego nie przychodzi mi do głowy, a średnio mi się to podoba.

    Elfir doczytałem się u Ciebie, że stawiałaś ściany z silki 18 – jak z perspektywy czasu oceniasz to rozwiązanie ? I jak to wygląda w relacji do ław fundamentowych ?

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.410
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    btwin, a co z tym pokojem gościnnym? Naprawdę go chcesz?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał btwin Zobacz post
    Elfir doczytałem się u Ciebie, że stawiałaś ściany z silki 18 – jak z perspektywy czasu oceniasz to rozwiązanie ? I jak to wygląda w relacji do ław fundamentowych ?
    Nie mam ław tylko płytę. I nie mam żadnych uwag co do silki. Chodziło mi właśnie o oszczędzanie miejsca na działce ze względu na jej nikły metraż.
    Z tym, że ja nie bawiłam się we wkuwanie instalacji i bruzdowanie ścian.

    U siebie w domu mam dwa tarasy - południowy i ten pólnocno-wschodni. Goście wchodzą od tego północnego latem, bo więcej siedzimy na tym tarasie niż w domu.

  16. #36

    Domyślnie

    btwin, a co z tym pokojem gościnnym? Naprawdę go chcesz?
    Wiesz co ten pokój jest po prostu realnie potrzebny. To jest takie minimum prywatności dla gości, żeby gdzieś zostawić swoje rzeczy i się przespać. Wiem, że przy tym metrażu brzmi jak rozrzutność, natomiast przez większość czasu będzie to część przestrzeni dziennej, która pozwala na odseparowanie się od reszty, czy to będzie chęć poczytania książki, obejrzenia innego filmu niż wszyscy, można się tam ulokować gdy Pani domu będzie chciała pohałasować w kuchni. Czy pokłócić się i iść do izolatki

    Rozważamy także taki szatański pomysł, że w przypadku budynku parterowego, za kilka lat by dziecko miało troche więcej prywatności możemy się „rozstawić po kątach” domu. I tu znowu zagadka, czy znowu powiększać dom, żeby tamten pokój miał chociaż te 10 m2, czy zostawić te 8,5 m2 np. na naszą sypialenkę, a garderobę próbować ulokować gdzieś indziej, żeby już nie dodawać tych m2 w nieskończoność.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sypialnia2.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	77,8 KB
ID:	463172

    Chyba pomału przyzwyczajam się do tych drzwi tarasowych przy kuchni – one bardzo polepszają całą komunikację, wszystko nagle jest tak blisko.

    Kolejna zagadka to gdzie ulokować biblioteczkę. Wcześniej miałem pomysł na ulokowanie jej we wnęce co fajnie wyglądało z perspektywy jadalni bo licowało się ze ścianą. Obecnie wyciągnąłem ją z tej wnęki bo jednak zabiera cenną przestrzeń w i tak już małym pokoiku gościnnym. Pasuje w tamtej strefie bo mimo iż przechodni to tak uzupełnia ten „gabinet”

    Drugi pomysł już nieco bardziej radykalny usytuować ją w miejscu pieca kaflowego i dać sobie z nim spokój, tyle, że wtedy odpadnie również komin wentylacyjny co oznacza, że trzebaby rozważyć rekuperacje. Ewentualnie postawić biblioteczkę w miejscu akwarium i olać akwarium . Na tomiast wtedy może być już za ciężko w pomieszczeniu – piec kaflowy + biblioteczka bo obu stronach wyglądać będą jak meblościanka z PRL’u. Jakieś propozycje ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	salon1.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	87,1 KB
ID:	463173

    Kolejne zagadnienie to ogrzewanie. Piec kaflowy jest fajny ale palenie już niekoniecznie. Patrząc z perspektywy codzienności to kolejna czynność na którą trzeba mieć czas. Mnie przed pełną elektryką wstrzymuje tylko kwestia rachunków i to, że nie wiem jak obliczyć zapotrzebowanie budynku żeby móc się do tego odnieść. Czy architekt będzie w stanie to wykonać ? Czy to „usługa premium” ?

    Co myślicie o takim ogrzewaniu ? W kontekście tego budynku.

    Myślałem, żeby tymi olejakami grzać w 2giej taryfie reszta to piec kaflowy + słońce, w piecu pali się krócej niż w kominku.


    https://paxsweden.com/products/radia...ctricradiators


    i teraz moje pytanie – czy na polskim rynku używa się kolektorów powietrznych ?
    https://globenergia.pl/powietrzne-kolektory-sloneczne/


    Mam spore płaszczyzny w tym projekcie, które można by wykorzystać. Co o tym myślicie ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kolektor.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	463174


    Elfir mam jeszcze sporo pytań do Ciebie ale może uda się coś wyskrobać wieczorkiem

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.410
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    1. Nie chcesz się odnieść do podstawowych pytań? Do czego ten dom ma służyć? Do sporadycznych wizyt jako dom na weekendy i wakacje czy do stałego mieszkania?
    2. Jak dziecko podrośnie, to będzie potrzebowało więcej powierzchni niż obecnie, więc przenoszenie go z pokoju 12,2 m2 do 8,7 m2 jest złym pomysłem
    3. Pokój 8,5 m2 może służyć jako sypialnia tylko dla jednej osoby
    4. Kolejna zagadka to gdzie ulokować biblioteczkę
      - nie za wcześnie na regał? Masz ciemny jak jaskinia salon - to jest ważniejsze.
    5. Kolejne zagadnienie to ogrzewanie. Piec kaflowy jest fajny ale palenie już niekoniecznie. Patrząc z perspektywy codzienności to kolejna czynność na którą trzeba mieć czas.
      Piec kaflowy to jakiś absurd w obecnych czasach. Po drugie, patrz punkt 1.
    6. Mnie przed pełną elektryką wstrzymuje tylko kwestia rachunków i to, że nie wiem jak obliczyć zapotrzebowanie budynku żeby móc się do tego odnieść.
      Patrz punkt 1. Prądem w weekend może nie być drogo w połączeniu z klimatyzatorem, który utrzyma podczas nieobecności stałą temperaturę 12-15 stopni.
    7. Czy architekt będzie w stanie to wykonać ? Czy to „usługa premium” ?
      Najlepiej wykonać OZC, a jeśli chcesz pi razy oko określić potrzebną moc grzewczą to możesz skorzystać z aplikacji internetowej
    8. Co myślicie o takim ogrzewaniu ? W kontekście tego budynku.
      Ja myślę, że piec to kompletna bzdura. Już lepiej kominek postawić. BTW, gdzie będziesz trzymać drewno dla tego pieca/kominka?
    9. Myślałem, żeby tymi olejakami grzać w 2giej taryfie reszta to piec kaflowy + słońce, w piecu pali się krócej niż w kominku.
      Kolejne dziwne rozwiązanie. W każdym razie bez określenia sposobu użytkowania domu nie sposób wybrać systemu grzewczego.
    10. czy na polskim rynku używa się kolektorów powietrznych ? https://globenergia.pl/powietrzne-kolektory-sloneczne/
      Interesowałem się tematem. Te kolektory powietrzne potrzebują sporych przepływów, co wymusza duże średnice rur między kolektorami a odbiornikiem ciepła. I co ma być tym odbiornikiem ciepła? Bezpośrednio dom? Co zrobisz, jak nie będzie słońca przez miesiąc? No i patrz punkt 1.
    11. Mam spore płaszczyzny w tym projekcie, które można by wykorzystać. Co o tym myślicie ?
      Że to najgorsze możliwe umiejscowienie tych kolektorów, bo jak je połączysz ze sobą, skoro rura będzie miała ze 160mm średnicy wewnętrznej plus termoizolacja?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #38

    Domyślnie

    1. Stałego zamieszkania

    2. Źle mnie zrozumiałeś Ratpaw – to my mielibyśmy przenieść się do tego mniejszego pokoju ale ten temat możemy śmiało zostawić – to pieśń przyszłości
    3. patrz pkt 2

    4. Brak pomysłu na rozmieszczenie mebli na początku to chyba jeden z podstawowych błędów potem w trakcie są te wszystkie przebudowy i generują kolejne koszta – więc czy to nie ten etap – zastanowiłbym się. Jak brakuje ustawności pomieszczenia to trzeba generować m2 lub zależnie od etapu dostosować się do tego co już powstało.

    Szczerze nie mam pomysłu na ten salon. Nie wiem gdzie miałbym wcisnąc więcej okien. Wbrew pozorom jest ich naprawdę sporo, a to, że wnęka z kanapą i tv będzie zacieniona to tak miało być, nie chce żeby słońce waliło w ekran.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	salon2.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	98,9 KB
ID:	463201

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	naslonecznienie.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	82,2 KB
ID:	463202


    Poza tym w rogu umieściłem akwarium, wydaje mi się to akurat dobre mało przechodnie, zacienione miejsce. Przy symulacji cieni w sketchupie słońce dociera do salonu w okresie jesienno zimowym.

    Jedyną opcją jest dorobienie świetlików albo kompletna reoraganizacja przestrzeni w tym miejscu, a nam ten układ jak na razie najbardziej odpowiada.

    5. Abstrachując od tego, czy piec kaflowy jest ok czy nie bo to indywidualna kwestia, po wspólnych dyskusjach doszliśmy do wniosku, że wstępnie rezygnujemy z kominka/ pieca kaflowego. Potrzebujemy czegoś bardziej samoobsługowego.

    9. Czy byłbyś w stanie zasugerować Twoim zdaniem sensowne rozwiązanie ogrzewania do tego budynku i jaki w przybliżeniu byłby koszt takiej instalacji ?

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.410
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Moje zdanie/sugestie jest takie, że projekt jest słaby. Na dom na stałe nadaje się średnio, ma słabą funkcjonalność.

    Co z tym zrobić? Zacząć od początku, otworzyć się na zupełnie nowe rozdanie i dać poszaleć architektowi. Ja jestem tylko forumowiczem, którego budownictwo jest hobby, Wy nie macie doświadczenia i wiedzy, tylko jakieś pomysły. Ja bym się na tym etapie do żadnej koncepcji nie przywiązywał, tylko spisał rozwiązania, które by Wam pasowały, spisał sposób życia w takim domu itd. I z tym poszedłbym do architekta. Nie chcę się już wypowiadać na temat tego projektu, bo widzę, że moje odpowiedzi byłyby w rodzaju "a może tak? nie? to może tak?". To po prostu za trudne dla mnie zadanie, aby Wam proponować tak wymagający dom.

    Co do ogrzewania i generalnie utrzymania komfortu cieplnego podczas całego roku (a nie tylko zimą): proponuję wodne ogrzewanie podłogowe ze względu na swoją uniwersalność, elastyczność w zasilaniu dziś i za wiele lat, niezależność od trendów rynkowych i dużej podaży instalatorów. Jest to dobrze poznana technologia. Jako zasilanie proponuję małą pompę ciepła, np 3 kW. Tej wielkości dom dość łatwo jest sprowadzić do 25 W/m2, czyli niecałych 3 kW maksymalnego obciążenia cieplnego dla całego domu. Do tego potrzeba doliczyć moc na CWU, bo być może lubicie codzienne kąpiele w dużej wannie. Wtedy warto pomyśleć o kolektorach słonecznych lub PV.
    Proponuję zadbać odpowiednie zacienienie od stron nasłonecznionych, żeby zimą łapać jak najwięcej bezpośredniego słońca, a latem jak najwięcej go nie wpuszczać do pomieszczeń.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #40

    Domyślnie

    Ratpaw Twoje sugestie są bardzo cenne. To właśnie podczas takich dyskusji wytrąca się najwięcej informacji.

    Na pewno zrobimy takie ćwiczonko i zapiszemy swoje oczekiwania co do budynku. Ja, wbrew pozorom, wciąż jestem otwarty na wprowadzanie zmian.

    Jeżeli to nie problem, wypunktuj główne wady tego projektu i tyle. Na pewno weźmiemy to pod uwagę.

    Miałbym tylko ogromną prośbę odnośnie ogrzewania, bo to mnie nurtuje najbardziej. Zakładając, że bierzemy pod uwagę tylko ogrzewanie elektryką i że będzie to ogrzewanie na bazie grzejników. Uważasz, ze z dwojga złego, lepiej zrobić centralne ogrzewanie z kotłem elektrycznym + CWU, czy grzejniki olejowe, których plusem jest to, ze nie trzeba uruchamiać całego obiegu, a CWU uruchamiane osobno na prąd.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony