dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Prąd budowlany - nowe zasady na rok 2023

    Jak co poniektórzy wiedzą, zaistniał prolem z ceną prądu budowlanego, od początku 2022 roku ceny poszły w górę 4 krotnie (z 70 groszy do 3 zł). Kolejne ustawy mrożące ceny prądu nie obejmowały prądu budowlanego.

    Interwencje w tej sprawie w ministerstwie skaładałem ja oraz dziennikarze muratora, dzisiaj otrzymałem telefon od dyrektora departamentu, że problem został rozwiązany - nowela ustawy została dodana do innej ustawy (o cenach gazu) uchwalonej 15 grudnia.

    Tyle wstępu - a konkrety? Otóż wieści są dobre, gdyż poza opłatą stałą w 2023 taryfa budowlana C11 będzie miała takie same stawki jak taryfa G, zgodnie z limitami 2000-3000KWh.

    Będą też też robione wyrównania od początku 2022 roku, ale tylko na wniosek zainteresowanego - trzeba będzie trochę powalczyć z zakładem.

    Co do samej obniżki - inaczej niż w taryfie C11, będzie ona robiona na wniosek, zakład energetyczny może chcieć dokumenty, świadczące o tym że osoba wnioskująca jest prywatnym budującym a nie deweloperem.

    Poniżej treść noweli, wchodzącej w życie od nowego roku.

    Tutaj treść nowelizacji (prądu budowlanego dotyczy art. 62)

    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/do.../D20222687.pdf

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2022-12-23 at 01.49.16.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	21,0 KB
ID:	463000
    Ostatnio edytowane przez jkan997 ; 23-12-2022 o 01:55

  2. #2

    Domyślnie

    Bardzo ważny temat dotyczący budujących domy. Ostatnio mój klient otrzymał fakturę na ponad 10tys zl za jeden miesiąc. Budynek murowany, około 150m2, prowadzone były normalne prace wykończeniowe, Warszawa.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    78

    Domyślnie

    Witam, informacyjnie na stronie ENEA pojawił się do złożenia uaktualniony formularz o "prąd budowlany".

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Wczoraj podpisałem umowę z Tauronem na dostarczanie energii . Ponieważ nie ma sieci chcieliśmy "budowlany" czyli taryfę C . Wpięcie do sieci naziemnej sąsiada na drewnianych słupach . A tu nagle niespodzianka... Pani mi zaproponowała normalną taryfę G do wyboru , wziąłem G12W Powiedziała że coś sie zmieniło w przepisach 2 miesiące temu , szczegółów nie znam . Oczywiście papiery na prąd docelowy miałem złożone dawno temu .

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Camara

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-680
    Posty
    10

    Domyślnie

    Dziękuję założycielowi temat. U mnie ostatnie 4 rachunki - Enea - to ok. 18 tys. zł. Masakra była na tej taryfie C11.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jkan997 Zobacz post
    Jak co poniektórzy wiedzą, zaistniał prolem z ceną prądu budowlanego, od początku 2022 roku ceny poszły w górę 4 krotnie (z 70 groszy do 3 zł). Kolejne ustawy mrożące ceny prądu nie obejmowały prądu budowlanego.

    Interwencje w tej sprawie w ministerstwie skaładałem ja oraz dziennikarze muratora, dzisiaj otrzymałem telefon od dyrektora departamentu, że problem został rozwiązany - nowela ustawy została dodana do innej ustawy (o cenach gazu) uchwalonej 15 grudnia.

    Tyle wstępu - a konkrety? Otóż wieści są dobre, gdyż poza opłatą stałą w 2023 taryfa budowlana C11 będzie miała takie same stawki jak taryfa G, zgodnie z limitami 2000-3000KWh.

    Będą też też robione wyrównania od początku 2022 roku, ale tylko na wniosek zainteresowanego - trzeba będzie trochę powalczyć z zakładem.

    Co do samej obniżki - inaczej niż w taryfie C11, będzie ona robiona na wniosek, zakład energetyczny może chcieć dokumenty, świadczące o tym że osoba wnioskująca jest prywatnym budującym a nie deweloperem.

    Poniżej treść noweli, wchodzącej w życie od nowego roku.

    Tutaj treść nowelizacji (prądu budowlanego dotyczy art. 62)

    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/do.../D20222687.pdf

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2022-12-23 at 01.49.16.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	21,0 KB
ID:	463000
    Witam w zwiazku z w/w zmianami ,skladal juz ktos wniosek o wyrównanie od początku 2022 roku przy taryfie C11(zwanej tez potocznie budowlana ) , jesli tak moze jakis wzor wniosku by wrzucil zeby innym ulatwic sprawe.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Karol82w ; 01-01-2023 o 17:46

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WarszawiakEON

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał jkan997 Zobacz post
    Jak co poniektórzy wiedzą, zaistniał prolem z ceną prądu budowlanego, od początku 2022 roku ceny poszły w górę 4 krotnie (z 70 groszy do 3 zł). Kolejne ustawy mrożące ceny prądu nie obejmowały prądu budowlanego.

    Interwencje w tej sprawie w ministerstwie skaładałem ja oraz dziennikarze muratora, dzisiaj otrzymałem telefon od dyrektora departamentu, że problem został rozwiązany - nowela ustawy została dodana do innej ustawy (o cenach gazu) uchwalonej 15 grudnia.

    Tyle wstępu - a konkrety? Otóż wieści są dobre, gdyż poza opłatą stałą w 2023 taryfa budowlana C11 będzie miała takie same stawki jak taryfa G, zgodnie z limitami 2000-3000KWh.

    Będą też też robione wyrównania od początku 2022 roku, ale tylko na wniosek zainteresowanego - trzeba będzie trochę powalczyć z zakładem.

    Co do samej obniżki - inaczej niż w taryfie C11, będzie ona robiona na wniosek, zakład energetyczny może chcieć dokumenty, świadczące o tym że osoba wnioskująca jest prywatnym budującym a nie deweloperem.

    Poniżej treść noweli, wchodzącej w życie od nowego roku.

    Tutaj treść nowelizacji (prądu budowlanego dotyczy art. 62)

    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/do.../D20222687.pdf

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2022-12-23 at 01.49.16.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	21,0 KB
ID:	463000
    Kolego daj namiary na tego dyrektora. On jest z MKiŚ.? Ta zmiana w ustawie ewidentnie rozszerza katalog przypadków do stosowania taryfy C. Może dyrektor podpowie jak wpłynąć na ZE aby zaprzestały praktyki narzucania "prądu budowlanego".

    I skąd masz informację, że wyrównanie cen prądu będzie wstecznie za cały 2022rok?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WarszawiakEON

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol82w Zobacz post
    Witam w zwiazku z w/w zmianami ,skladal juz ktos wniosek o wyrównanie od początku 2022 roku przy taryfie C11(zwanej tez potocznie budowlana ) , jesli tak moze jakis wzor wniosku by wrzucil zeby innym ulatwic sprawe.
    Pozdrawiam
    nie wiem jak jest w innych ZE ale EON dostosował już swój druk wniosku:
    https://eon.pl/-/media/Eon/Dokumenty...ktrycznej.ashx

    Twój ZE też powinien ten druk wniosku dostosować bo taki jest wymóg prawny.
    Ostatnio edytowane przez WarszawiakEON ; 02-01-2023 o 15:01

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WarszawiakEON

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    22

    Domyślnie

    takie pytanie do tych co śledzą wątek.

    zmiana dotyczy limitu cen za KWh z limitem do 2 MWh; a co z opłatami handlowymi i dystrybucyjnymi - pozostają jak w taryfie G???? głównie opłata handlowa w EON jest kilka (prawie 6 razy) razy większa bo ją się nalicza co miesiąc.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał WarszawiakEON Zobacz post
    takie pytanie do tych co śledzą wątek.

    zmiana dotyczy limitu cen za KWh z limitem do 2 MWh; a co z opłatami handlowymi i dystrybucyjnymi - pozostają jak w taryfie G???? głównie opłata handlowa w EON jest kilka (prawie 6 razy) razy większa bo ją się nalicza co miesiąc.
    A ta opłata handlowa to skąd się u Ciebie wzięła?
    W jakim celu ją płacisz?

  11. #11

    Domyślnie

    jak to jest liczone z ta tarcza? 2tys kwh na mieszkanie i 2 tys kwh na dzialke , liczy sie osobno ?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał WarszawiakEON Zobacz post
    nie wiem jak jest w innych ZE ale EON dostosował już swój druk wniosku:
    https://eon.pl/-/media/Eon/Dokumenty...ktrycznej.ashx

    Twój ZE też powinien ten druk wniosku dostosować bo taki jest wymóg prawny.
    Nie no taki wniosek to ja tez pobralem z PGE I juz go wyslalem pytanie jest inne chodzi o wniosek o to wyrównanie za rok 2022, na jakiej podstawie mam sie o niego ubiegac?. Bo jakas podstawa prawna musi istniec jesli oczywiscie taka mozliwosc faktycznje jest. Pytanie zadalem zeby ulatwic klecenie odpowiednich wnioskow ,a wiec czy ktos juz skladal taki wniosek jesli tak Milo by bylo miec wglad do wzoru , jesli nie to przynajmniej niech ktos poda podstawe prawna na jaka sie powolac dzieki I pozdrawiam

    Ps. My Tu marudzimy ze Malo te 2tys kWh ze oplata handlowa wysoka it'd hehe dziekujmy bogu ze Nas wciagneli do tej ustawy Bo bysmy z torbami poszli hehe
    Ostatnio edytowane przez Karol82w ; 03-01-2023 o 00:34

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Agatajen

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-287
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Wczoraj podpisałem umowę z Tauronem na dostarczanie energii . Ponieważ nie ma sieci chcieliśmy "budowlany" czyli taryfę C . Wpięcie do sieci naziemnej sąsiada na drewnianych słupach . A tu nagle niespodzianka... Pani mi zaproponowała normalną taryfę G do wyboru , wziąłem G12W Powiedziała że coś sie zmieniło w przepisach 2 miesiące temu , szczegółów nie znam . Oczywiście papiery na prąd docelowy miałem złożone dawno temu .
    Kurczę, szkoda że nie powiedziała co się zmieniło w przepisach bo szukam punktu zaczepienia do negocjacji z EON.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Agatajen

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-287
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał WarszawiakEON Zobacz post
    nie wiem jak jest w innych ZE ale EON dostosował już swój druk wniosku:
    https://eon.pl/-/media/Eon/Dokumenty...ktrycznej.ashx

    Twój ZE też powinien ten druk wniosku dostosować bo taki jest wymóg prawny.
    Eon nadal ma stary wniosek. Złożyłam reklamację, że w oświadczeniu nie ma co zaznaczyć dla opcji prądu budowlanego i czekam na rozpatrzenie wniosku. Komedia bo najpierw pani mi poradziła, żebym wpisała tylko swoje dane i się podpisała i niby wtedy magicznie będą wiedzieć, że to właśnie o prąd budowlany mi chodzi

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WarszawiakEON

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agatajen Zobacz post
    Eon nadal ma stary wniosek. Złożyłam reklamację, że w oświadczeniu nie ma co zaznaczyć dla opcji prądu budowlanego i czekam na rozpatrzenie wniosku. Komedia bo najpierw pani mi poradziła, żebym wpisała tylko swoje dane i się podpisała i niby wtedy magicznie będą wiedzieć, że to właśnie o prąd budowlany mi chodzi
    jak straty jak wczoraj (02 stycznia 2023) drukowałem i wysłałem już wniosek do EON - masz link w poście moim powyżej - strona druga we wniosku czwarty "kwadrat":

    Do stosowania limitu zużycia 2000 kWh
    na zużywającego energię na potrzeby budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu art. 3 pkt 6 i 2a Prawa budowlanego (Dz. U. z 2021 r. poz.
    2351, z późn. zm.), a budynek ten ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora lub jego osoby najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu
    karnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1138, 1726, 1855, 2339 i 2600). Jednocześnie oświadczam, że nie jestem deweloperem w rozumieniu art. 5 pkt 1 o ochronie praw
    nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. poz. 1177)
    Ostatnio edytowane przez WarszawiakEON ; 03-01-2023 o 19:23

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WarszawiakEON

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol82w Zobacz post
    pytanie jest inne chodzi o wniosek o to wyrównanie za rok 2022, na jakiej podstawie mam sie o niego ubiegac?.
    fakt, źle zrozumiałem Twoje pytanie - no ja też bym chciał wiedzieć i też takie pytanie wyżej zadałem. Według mnie nie ma żadnego wyrównania na 2022, bo też czytam te przepisy i jakoś nie widzę aby było wyrównanie za 2022r.
    Ostatnio edytowane przez WarszawiakEON ; 03-01-2023 o 19:10

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WarszawiakEON

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adiš Zobacz post
    jak to jest liczone z ta tarcza? 2tys kwh na mieszkanie i 2 tys kwh na dzialke , liczy sie osobno ?
    według mnie limit masz na każdy punkt odbioru, możesz mieć 10 mieszkań i domów i na każdy punkt masz limit 2 MWh; przy działkach to już nie wiem bo jak Twój zakład zobaczy ze masz 10 działek i budów to może powziąć uzasadnione podejrzenie ze jednak na własne potrzeby tego nie budujesz. przy jednej czy nawet dwóch działkach jest to do wybronienia.
    Ostatnio edytowane przez WarszawiakEON ; 03-01-2023 o 19:43

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WarszawiakEON

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    A ta opłata handlowa to skąd się u Ciebie wzięła?
    W jakim celu ją płacisz?
    nie wiem w jakim celuale ją płacę i chyba każdy kto ma tzw taryfę C budowlaną (lub jakąkolwiek inną) płaci:
    - OPŁATY ZA SPRZEDAŻ opłaty za sprzedaż - płatne do sprzedawcy prądu ( u mnie E.ON Polska S.A.) i są to :
    - energia czynna 3,1145 PLN netto za kWh
    - opłata handlowa - co miesiąc 39,21 PLN netto, ORAZ

    - OPŁATY ZA DYSTRYBUCJĘ - płatne jak rozumiem do OSD - u mnie STOEN OPERATOR i są to:
    - opłata jakościowa
    - opłata sieciowa zmienna
    - opłata OZE
    - opłata kogeneracyjna
    - opłata sieciowa stała
    - opłata przejściowa
    - opłata mocowa
    - opłata abonamentowa

    Pierwsze 4 płatne za kWh pozostałe za moc przyłączeniową lub stałe co miesiąc - największy składnik to mocowa u mnie za 6 kW - 30,96 netto

    mam umowę kompleksową więc mam jeden rachunek od sprzedawcy - czyli E.ON Polska i ten jak rozumiem część rachunku za dystrybucję przekazuje do OSD - czyli do STOEN OPERATOR.

    a ty nie masz opłaty handlowej u siebie na C11 - jakiego masz sprzedawcę?
    Ostatnio edytowane przez WarszawiakEON ; 03-01-2023 o 19:44

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WarszawiakEON

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol82w Zobacz post

    Ps. My Tu marudzimy ze Malo te 2tys kWh ze oplata handlowa wysoka it'd hehe dziekujmy bogu ze Nas wciagneli do tej ustawy Bo bysmy z torbami poszli hehe
    no nie wiem czy to kwestia boska

    autor wątku twierdzi ze pisał petycje; ja - niezależnie od autora też posłałem petycję do MKiŚ, URE, Rzecznika Praw obywatelskich. Dostałem odpowiedź od RPO 2-go stycznia, ze sprawa załatwiona.

    Według mnie ta zmiana - choć prawnie kuriozalna bo odwołuje się do praktyki niezgodnej z prawem (oferowanie gospodarstwom domowych taryfy C) - pokazuje ze skoro na początku pomięto naszą grupę odbiorców w tej ustawie osłonowej/solidarnościowej to jednak może działania ZE oferujących taryfy C są bezprawne bo teoretycznie tak nie powinno być (nie powinniśmy mieć taryf C)

    zachęcam do śledzenia wątku:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...odbioru/page37
    i pisania petycji do URE lub wniosku do URE albo do Koordynatora przy prezesie do URE w sprawie zmiany taryfy.
    Przy okazji można pisać dw posłowie i senatorowie.

    zwróć uwagę ze ja w ww. wątku już 29 listopada pisałem ze te ustawy solidarnościowe nie obejmują osób fizycznych z tzw taryfą budowlaną C

    trzeba pisać i się nie poddawać i wymieniać na ww. wątku doświadczeniami w zakresie zmiany taryfy opisując swoje przykłady z zaznaczeniem jaki jest OSD i sprzedawca.
    Ostatnio edytowane przez WarszawiakEON ; 03-01-2023 o 19:47

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Agatajen

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-287
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał WarszawiakEON Zobacz post
    jak straty jak wczoraj (02 stycznia 2023) drukowałem i wysłałem już wniosek do EON - masz link w poście moim powyżej - strona druga we wniosku czwarty "kwadrat":

    Do stosowania limitu zużycia 2000 kWh
    na zużywającego energię na potrzeby budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu art. 3 pkt 6 i 2a Prawa budowlanego (Dz. U. z 2021 r. poz.
    2351, z późn. zm.), a budynek ten ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora lub jego osoby najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu
    karnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1138, 1726, 1855, 2339 i 2600). Jednocześnie oświadczam, że nie jestem deweloperem w rozumieniu art. 5 pkt 1 o ochronie praw
    nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. poz. 1177)
    Faktycznie! Ślepa jestem w takim razie, dzięki!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony