dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 34 z 34
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał WarszawiakEON Zobacz post
    nie wiem w jakim celuale ją płacę i chyba każdy kto ma tzw taryfę C budowlaną (lub jakąkolwiek inną) płaci:
    - OPŁATY ZA SPRZEDAŻ opłaty za sprzedaż - płatne do sprzedawcy prądu ( u mnie E.ON Polska S.A.) i są to :
    - energia czynna 3,1145 PLN netto za kWh
    - opłata handlowa - co miesiąc 39,21 PLN netto, ORAZ

    - OPŁATY ZA DYSTRYBUCJĘ - płatne jak rozumiem do OSD - u mnie STOEN OPERATOR i są to:
    - opłata jakościowa
    - opłata sieciowa zmienna
    - opłata OZE
    - opłata kogeneracyjna
    - opłata sieciowa stała
    - opłata przejściowa
    - opłata mocowa
    - opłata abonamentowa

    Pierwsze 4 płatne za kWh pozostałe za moc przyłączeniową lub stałe co miesiąc - największy składnik to mocowa u mnie za 6 kW - 30,96 netto

    mam umowę kompleksową więc mam jeden rachunek od sprzedawcy - czyli E.ON Polska i ten jak rozumiem część rachunku za dystrybucję przekazuje do OSD - czyli do STOEN OPERATOR.

    a ty nie masz opłaty handlowej u siebie na C11 - jakiego masz sprzedawcę?
    Z tego co pamiętam to opłata handlowa jest za jakieś dodatkowe usługi w postaci hydraulika, elektryka czy innego "specjalisty".
    Bez zgody klienta na takie usługi nie mogą naliczać "opłaty handlowej".
    Tak jest przy taryfach "G".
    Za co jest opłata handlowa przy taryfie "C" nie wiem ale powinno to być napisane w umowie którą podpisałeś.

  2. #22

    Domyślnie

    Witam I jak wie just moze ktos jak ma ten wniosek o wyrównanie za 2022 rok wygladac?? Bo widze ze temat stoi w miejscu.

  3. #23

    Domyślnie

    PGE
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prądz.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	68,4 KB
ID:	463193
    Chciałem przyłączyć prąd do działki 634/3 w celu uniknięcia taryfy C11 zrobiłem szopkę i złożyłem wniosek od przyłączę na prąd rekreacyjny i przyłącze do altany. W warunkach technicznych dostałem informację, że pge chce wykonać skrzynkę licznikową w drodze wewnętrznej na granicy działki. 634/3 i 634/4. Ze względu na koszty wykonania takiego przyłącza przystałem na to.
    Planowałem w związku z tym zrobić przyłącze tymczasowe do działki 634/2 i "skazać" się na tzw. prąd budowlany.
    Dziś dowiedziałem się o "zamrożeniu cen - do 2 MWh - w związku z budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego*" i i cenach jak w taryfie G11.
    I teraz pytanie czy jeśli zrobię rbtkę na działce 634/2 to to zamrożenie cen będzie mnie obowiązywało przy budowie na 634/3 czy muszę mieć rbtkę na 634/3?
    Co wpisać we wniosku? Plac budowy?
    Czy może wypełnić drugi wniosek na działkę 634/3 jako plac budowy?
    Każda z działek 634 jest moja.

  4. #24
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Agatajen

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-287
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol82w Zobacz post
    Witam I jak wie just moze ktos jak ma ten wniosek o wyrównanie za 2022 rok wygladac?? Bo widze ze temat stoi w miejscu.
    Podbijam pytanie. Czy ktoś już ma w miarę ogarnięty temat? Ostatnia faktura była ogromna i zastanawiam się, czy jest szansa na wyrównanie?

  5. #25

    Domyślnie

    Widze ze tamatu nikt podajac nie chce, ktos cos wogole robi w tym zakresie ?? Skladal ktos jakiekolwiek wnioski o przeliczenie salda??
    Ostatnio edytowane przez Karol82w ; 11-01-2023 o 21:23

  6. #26

    Domyślnie

    ??
    Ostatnio edytowane przez Karol82w ; 16-01-2023 o 20:28

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikomir Zobacz post
    Witam, informacyjnie na stronie ENEA pojawił się do złożenia uaktualniony formularz o "prąd budowlany".
    Dzisiaj składałam i pani zrobiła wielkie oczy o co mi chodzi, że nic nie wie i gdzie mam odbiór.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol82w Zobacz post
    Widze ze tamatu nikt podajac nie chce, ktos cos wogole robi w tym zakresie ?? Skladal ktos jakiekolwiek wnioski o przeliczenie salda??
    Ja to nie jestem pewna co z tym rokiem będzie, bo jak pisałam wyżej pani wielkie oczy i nawet nie chciała przyjąc. Najpierw dostanę odpowiedz na to, to bedę walczyć o zwrot.

  9. #29

    Domyślnie

    No widze ze tematu nikt nie podejmuje, ja widze to tak I taki wniosek skladam

    Wniosek o przeliczenie salda za rok 2022.

    W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r.

    o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z
    Sytuacja na rynku gaz.
    Zwracam się z wnioskiem o przeliczenie salda za rok 2022 po cenach za kWh
    obowiązującej klientów indywidualnych (Konsumentów).
    Wedle ustawy ;

    z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w
    2023 r. w związku z sytuacją na rynku gaz.
    Art. 62. W ustawie z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących
    ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku
    energii elektrycznej (Dz. U. poz. 2127 i 2243) wprowadza się następujące zmiany: 1) w art.
    2 w pkt 1 w lit. i średnik zastępuje się przecinkiem i dodaje się lit. j w brzmieniu: „j) budowy
    budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu odpowiednio art. 3 pkt 6 i 2a
    ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351, z późn.
    zm.17) ), o ile inwestor nie jest deweloperem w rozumieniu art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 20

    maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego
    oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1177), a budynek ten

    ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora lub jego osoby najbliższej w
    rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r.
    poz. 1138, 1726, 1855, 2339 i 2600);”;


    Jestem odbiorcą uprawnionym do stosowania limitu zużycia 2000 kWh oraz gwarancji
    cen energii elektrycznej na rok 2023 w związku z budową budynku mieszkalnego
    jednorodzinnego.


    W ustawie tej ustawodawca wyraźnie rozgraniczył odbiorce będącego osoba prywatna (Konsument) przeznaczającym energie elektryczna do celów związanych z zaspokojeniem
    potrzeb mieszkaniowych , a podmiotem gospodarczych ,deweloperem czy firma
    budowlana przeznaczająca energie elektryczna do celów zarobkowych.
    Jako odbiorca prywatny nie prowadzący działalności gospodarczej przeznaczający
    energie elektryczna do celów bytowych nie zarobkowych, nie jestem Deweloperem a
    właścicielem Gospodarstwa Domowego która integralna częścią jest punkt poboru prądu o
    którym mowa, zostałam przez ustawodawce jednoznacznie zakwalifikowana go grupy
    odbiorców prywatnych (Konsumentów ) objętych ww ustawą.

    Jak jednoznacznie wynika z powyższej ustawy, ustawodawca wyraźnie rozgranicza
    odbiorcę będącego osobą prywatna (Konsumenta) przeznaczającego energie elektryczna do
    zaspokojenia potrzeb bytowych od podmiotu prowadzącego działalność
    gospodarcza(firmy, dewelopera) przeznaczającą energie elektryczna do celów związanych
    z prowadzeniem działalności.
    Jeśli istnieje podstawa prawna pozwalajaca PGE Obrót do przypisania
    Odbiorcy indywidualnemu Konsumentowi cen za kWh przewidzianych dla firm, lub
    innych podmiotów przeznaczających energie elektryczna do celów
    zarobkowych. Uprzejmie proszę o jej jednoznacznie wskazanie.

    Nie ma tu żadnego zastosowanie Prawo budowlane a w szczególności Art. 54. 1. gdyż ustawa z dnia 15 Grudnia jednoznacznie odnosi się do kwestii budynku w budowie. Ustawodawca W sposob nie budzacy zadnych watpliwosci wskazuje iż budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora lub jego osoby najbliższej jest jednoznacznie przypisana do cen za kWh obowiązującej Konsumentów.

    Ustawa ta wskazuje ze dotychczasowe praktyki dostawców Energi
    elektrycznej ustalających cenę prądu przewidzianą dla odbiorców prowadzących
    Działalność Gospodarczą (Firm) dla odbiorców indywidualnych (Konsumentów)
    prowadzących budowę budynków służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych
    inwestora lub jego osoby najbliższej, nie miały żadnej podstawy prawnej, a powoływanie
    się na Art. 54. 1. Prawa Budowlanego było bezpodstawne.

    Wnioskować można ze dotychczasowe praktyki dostawcow energi elektrycznej naruszały zbiorowe prawa konsumentów czym
    powinien zająć się UOKiK.

    W zwiazku z powyzszym wnioskuje o przeliczenie salda za rok 2022

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol82w Zobacz post
    No widze ze tematu nikt nie podejmuje, ja widze to tak I taki wniosek skladam

    Wniosek o przeliczenie salda za rok 2022.

    W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r.

    o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z
    Sytuacja na rynku gaz.
    Zwracam się z wnioskiem o przeliczenie salda za rok 2022 po cenach za kWh
    obowiązującej klientów indywidualnych (Konsumentów).
    Wedle ustawy ;

    z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w
    2023 r. w związku z sytuacją na rynku gaz.
    Art. 62. W ustawie z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących
    ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku
    energii elektrycznej (Dz. U. poz. 2127 i 2243) wprowadza się następujące zmiany: 1) w art.
    2 w pkt 1 w lit. i średnik zastępuje się przecinkiem i dodaje się lit. j w brzmieniu: „j) budowy
    budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu odpowiednio art. 3 pkt 6 i 2a
    ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351, z późn.
    zm.17) ), o ile inwestor nie jest deweloperem w rozumieniu art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 20

    maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego
    oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1177), a budynek ten

    ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora lub jego osoby najbliższej w
    rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r.
    poz. 1138, 1726, 1855, 2339 i 2600);”;


    Jestem odbiorcą uprawnionym do stosowania limitu zużycia 2000 kWh oraz gwarancji
    cen energii elektrycznej na rok 2023 w związku z budową budynku mieszkalnego
    jednorodzinnego.


    W ustawie tej ustawodawca wyraźnie rozgraniczył odbiorce będącego osoba prywatna (Konsument) przeznaczającym energie elektryczna do celów związanych z zaspokojeniem
    potrzeb mieszkaniowych , a podmiotem gospodarczych ,deweloperem czy firma
    budowlana przeznaczająca energie elektryczna do celów zarobkowych.
    Jako odbiorca prywatny nie prowadzący działalności gospodarczej przeznaczający
    energie elektryczna do celów bytowych nie zarobkowych, nie jestem Deweloperem a
    właścicielem Gospodarstwa Domowego która integralna częścią jest punkt poboru prądu o
    którym mowa, zostałam przez ustawodawce jednoznacznie zakwalifikowana go grupy
    odbiorców prywatnych (Konsumentów ) objętych ww ustawą.

    Jak jednoznacznie wynika z powyższej ustawy, ustawodawca wyraźnie rozgranicza
    odbiorcę będącego osobą prywatna (Konsumenta) przeznaczającego energie elektryczna do
    zaspokojenia potrzeb bytowych od podmiotu prowadzącego działalność
    gospodarcza(firmy, dewelopera) przeznaczającą energie elektryczna do celów związanych
    z prowadzeniem działalności.
    Jeśli istnieje podstawa prawna pozwalajaca PGE Obrót do przypisania
    Odbiorcy indywidualnemu Konsumentowi cen za kWh przewidzianych dla firm, lub
    innych podmiotów przeznaczających energie elektryczna do celów
    zarobkowych. Uprzejmie proszę o jej jednoznacznie wskazanie.

    Nie ma tu żadnego zastosowanie Prawo budowlane a w szczególności Art. 54. 1. gdyż ustawa z dnia 15 Grudnia jednoznacznie odnosi się do kwestii budynku w budowie. Ustawodawca W sposob nie budzacy zadnych watpliwosci wskazuje iż budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora lub jego osoby najbliższej jest jednoznacznie przypisana do cen za kWh obowiązującej Konsumentów.

    Ustawa ta wskazuje ze dotychczasowe praktyki dostawców Energi
    elektrycznej ustalających cenę prądu przewidzianą dla odbiorców prowadzących
    Działalność Gospodarczą (Firm) dla odbiorców indywidualnych (Konsumentów)
    prowadzących budowę budynków służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych
    inwestora lub jego osoby najbliższej, nie miały żadnej podstawy prawnej, a powoływanie
    się na Art. 54. 1. Prawa Budowlanego było bezpodstawne.

    Wnioskować można ze dotychczasowe praktyki dostawcow energi elektrycznej naruszały zbiorowe prawa konsumentów czym
    powinien zająć się UOKiK.

    W zwiazku z powyzszym wnioskuje o przeliczenie salda za rok 2022

    Cześć!
    Była jakaś reakcja na Twoje pismo?
    Też planuję w nich uderzyć, choć wiem że to walka z wiatrakami...

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał pamawe Zobacz post
    Cześć!
    Była jakaś reakcja na Twoje pismo?
    Też planuję w nich uderzyć, choć wiem że to walka z wiatrakami...
    Walka z wiatrakami niestety reakcja do przewidzenian, typu ustawa nie przewiduje wyrownania za 2022

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol82w Zobacz post
    Walka z wiatrakami niestety reakcja do przewidzenian, typu ustawa nie przewiduje wyrownania za 2022
    Mi enea przysłała duży rachunek po starej cenie pomimo złożenia oświadczenia, że buduje dla celów mieszkalnych, a wczoraj minęło 4 tygodnie jak złożyłam w ebok oswiadczenie o zmianę na G11 i pomimo ponaglen totalnie olewaja - do oświadczenia dołączyłam zawiadomienie o zgłoszenie odbioru domu z potwierdzenie , że nie wznoszą sprzeciwu. W poniedziałek idę do powiatowego rzecznika konsumenta.

  13. #33

    Domyślnie

    Czy widział ktoś na stronie energa regulamin "prądu budowlanego". Nigdzie nie widzę takiego pojęcia. Czy ci którzy podpisują umowę na "prąd budowlany" są naciągani i to jest zwykła taryfa DLA FIRM (C)?

  14. #34
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    hexe666

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-495
    Posty
    5

    Domyślnie Pge nie chce zmienić taryfy

    Cześć, czytam tu, że można wnioskować o wyrównanie za 2022 rok, gdy były narzucane te drakońskie stawki. Jest rok 2024 a PGE mówi, że nie zmieni mi taryfy budowlanej na zwykłą nawet jak dom jednorodzinny jest odebrany do użytku, bo nie ma zrobionego przyłącza docelowego. A to PGE powinno je zrobić, ale jest w tym opieszałe, chociaż za miesiąc mija termin wynikający z umowy. Dodam, że teraz korzystam z prowizorki budowlanej i za ostatnie 3 miesiące zapłaciłam 16 tysięcy ;(((
    Czy ktoś umie pomóc, co można z tym zrobić??

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony