dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Wylewanie fundamentówa humus

    Wiosną ruszam z budową. Ma działkę którą będę podnosić około 70cm. Do zerwania mam około 40-50 cm homusa. Zastanawia mnie czy mogę zerwać humusa tak aby pozostało go 20cm i wykorzystać go do wylania fundamentu a z wnetrza bryły domu wybrać go później. Fundamentu będą wylewane bez szalunków. Sam wykop.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja robiłem tak jak Ty czyli lałem "ławy" do gruntu choć to jest nie do przyjęcia na tutejszym forum. Ja całości humusu miałem 20-30cm więc całość wybierali bo wylaniu ław i postawieniu 3 warstw bloczka. Będziesz całą działkę podnosił czy tylko obsypywał fundament na te 70cm?

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    U mnie ławy także lane do gruntu.
    Na działce było nawiezione dużo gruntu z okolicy wraz z odpadkami w postaci całych cegieł, płytek chodnikowych, polbruku itp.
    Działka wyrównana przez zebranie ok 0,5m z całości, następnie wybrano zawartość terenu wytyczonego pod budynkiem w kwadracie +1,5m w każdą stronę i pozostawiona warstwa 20 - 30 gruntu humusu, chociaż tak tego nie można nazwać bo była to raczej już mieszanka.
    W narożniku budynku 3 x 3mb na każdej ścianie zbita glina.
    Fundamenty kopane w gruncie wys/szer 40 x 50 a wykopany urobek szedł do środka budynku.
    Po wylaniu ław i wymurowaniu ścian 1,2m do poziomu "0" grunt wyrównano zagęszczono i nawieziono pospółki.
    Po zagęszczeniu warstwami w listopadzie tak było zostawione na zimę.
    Płytę podłogową wylewałem specjalnie wiosną aby zobaczyć czy coś się będzie działo niepokojącego.
    Do tej pory czyli 8 lat po budowie domu nic się nie dzieje niepokojącego.
    Ściany pomimo kruchego bloczka H+H w wersji 400 nie pękają.
    Podłoga także na swoim miejscu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 25-12-2022 o 12:55
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Fundament 45cm wysokości + 7 warstw bloczków fundamentowych. Będę podnosić całą działkę 70cm. Czyli caly fundament będzie pod ziemią

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kisiol Zobacz post
    Fundament 45cm wysokości + 7 warstw bloczków fundamentowych. Będę podnosić całą działkę 70cm. Czyli caly fundament będzie pod ziemią
    Z całym fundamentem pod ziemią to uważaj. Izolacja pozioma musi być nad ziemią.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    No wiadomo. 1 lub półtora bloczka będzie nad powierzchnią.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Humus żyje. Są w nim rozkładające się substancje organiczne. Zmienia objętość. Więc grozi osiadanie - może nie tak, jak w Pizie, ale może osiąść nierówno i z pionów i poziomów nici i ściany mogą popękać (zwłaszcza, jak ściany fundamentowe będziesz miał typowo murowane, a nie monolityczne). Spod podłogi też trzeba usunąć humus.

    Do tego kłania się Ustawa o ochronie gruntów a bywa, że i prawo lokalne.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony