dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dziki76

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-915
    Posty
    1

    Domyślnie Odbiory częściowe, wątpliwy zapis umowy

    Cześć,

    przymierzam się do budowy domu jednorodzinnego - budowany przez Generalnego Wykonawcę w całości od fundamentów do stanu deweloperskiego, ja zatrudniam swojego Kierownika Budowy.

    Mam wątpliwości - i proszę o radę - w temacie odbiorów częściowych. W umowie mam zaproponowany zapis, który umożliwia GW dokonania samodzielnie odbioru, w przypadku nie stawienia się Inwestora/KB w wyznaczonym terminie:

    "Generalny Wykonawca jest zobowiązany do zawiadomienia Inwestora z co najmniej 1 - dniowym (dzień roboczy) wyprzedzeniem, o planowanym terminie odbioru częściowego prac wykonanych w ramach danego etapu." - i to jest w miarę do zaakceptowania bo mój Kierownik Budowy będzie aktywnie uczestniczył w pracach i nie będzie zaskoczenia że "jutro odbieramy prace X". Natomiast moje wątpliwości budzi taki zapis:

    "Jeżeli Inwestor bez podania przyczyny nie przystąpi do odbioru częściowego w terminie, o którym mowa powyżej, Generalny Wykonawca będzie uprawniony do samodzielnego dokonania odbioru częściowego. W takiej sytuacji protokół sporządzony przez Generalnego Wykonawcę będzie stanowił dowód dokonania odbioru częściowego. Odbiór dokonany w tym trybie oznaczać będzie, iż realizacja danego etapu dokonana została bez usterek i/lub wad."

    Rozumiem, że GW chce się zabezpieczyć przed opóźnieniami - czy to jest powszechnie stosowana praktyka i czy taki zapis ma w ogóle moc prawną? Co z wpisami do Dziennika Budowy tak dokonanego odbioru potwierdzonego "protokołem"?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Jeśli Twój kierownik będzie efektywnie uczestniczył w budowie oraz stawiał się na każde wezwanie GW to czym się martwisz.
    Zostanie powiadomiony 1 dzień przed planowanym odbiorem więc misi sobie ułożyć tak pracę aby być obecnym.
    W przeciwnym wypadku GW nie będzie czekał aż wielmożny pan KB się pojawi tylko sam dokona odbioru ignorując wady .
    Wpisu do dziennika budowy o skończonym etapie dokonuje Twój KB więc jeśli odbiór będzie dotyczył etapu który obejmuje wpis do DB to taka adnotacja zostanie dokonana.
    Umowa powinna obejmować także ewentualne poprawki GW które zostaną zgłoszone przez KB podczas odbioru lub podczas wykonywania prac. KB powinien nieć możliwość wpływu na przebieg budowy a majster ekipy GW powinien wykonywać wolę KB..
    Zapis jest na korzyść GW gdy inwestor nie zgadza się na KB zatrudnianego ze strony GW.
    Może lepsza była by opcja zatrudnienia Inspektora nadzoru inwestorskiego który ma chyba lepsze możliwości wpływu na przebieg budowy oraz egzekwowania woli swojej i inwestora.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dziki76 Zobacz post
    "Jeżeli Inwestor bez podania przyczyny nie przystąpi do odbioru częściowego w terminie, o którym mowa powyżej, Generalny Wykonawca będzie uprawniony do samodzielnego dokonania odbioru częściowego. W takiej sytuacji protokół sporządzony przez Generalnego Wykonawcę będzie stanowił dowód dokonania odbioru częściowego. Odbiór dokonany w tym trybie oznaczać będzie, iż realizacja danego etapu dokonana została bez usterek i/lub wad."

    Rozumiem, że GW chce się zabezpieczyć przed opóźnieniami - czy to jest powszechnie stosowana praktyka i czy taki zapis ma w ogóle moc prawną? Co z wpisami do Dziennika Budowy tak dokonanego odbioru potwierdzonego "protokołem"?
    Zapis niezgodny z prawem jest z definicji nieważny. A prawo budowlane tak to określa:
    Art. 22. Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy:
    [...]
    7) zgłaszanie inwestorowi do sprawdzenia lub odbioru wykonanych robót ulegających zakryciu bądź zanikających oraz zapewnienie dokonania wymaganych przepisami lub ustalonych w umowie prób i sprawdzeń instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych przed zgłoszeniem obiektu budowlanego do odbioru;


    Więc to kierbud ma Ciebie zaprosić na odbiór, a nie wykonawca (w końcu to by znaczyło, że wykonawca sam od siebie odbiera - co jest bez sensu). I to w ogóle nie leży w zakresie postanowień umowy z wykonawcą.

    I to nie kierbud odbiera, bo nie jest to w zakresie jego obowiązków tylko:
    Art. 25. Do podstawowych obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego należy:
    1) reprezentowanie inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem lub pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej;
    2) sprawdzanie jakości wykonywanych robót budowlanych i stosowania przy wykonywaniu tych robót wyrobów zgodnie z art. 10;
    3) sprawdzanie i odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających, uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych oraz przygotowanie i udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywanie ich do użytkowania;


    Polecam lekturę PB, bo jest wiele mitów zwłaszcza co do roli kierbuda na budowie - chyba powszechne jest mylenie go z Inspektorem nadzoru inwestorskiego a PB zakazuje łączenia tych funkcji.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-12-2022 o 23:23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony