Dzień dobry,
Na wstępie napiszę, że jestem kompletnie zielony w kwestii budowy domu i pytanie może być chaotyczne, natomiast chciałbym upewnić się w pewnych kwestiach zanim rozpocznę jakiekolwiek formalności.

Zacznę od tego, że dostałem z żoną działkę od rodziców, na której zamierzamy wybudować dom jednorodzinny. Teren objęty jest MPZP, który wskazuje w przyszłości drogę publiczną. Stan obecny jest taki, że kawałek obok mojej działki jest wykupiony pod tą drogę, ale kontynuacji nie ma, dlatego mam problem z doprowadzeniem mediów (woda, prąd, gaz). Przy próbie kontaktu z Miastem, odpowiedzieli mi, że niestety nie mają funduszy oraz interesu do wykupienia działek aby zrealizować tą drogę w całości i wszystkie media czy dojazd muszę zrealizować na zasadzie porozumienia z "sąsiadami" przez ich nieruchomości. (mapkę z opisem dołączam do tematu dla łatwiejszego zrozumienia).

Wstępnie porozumiałem się z sąsiadami i moglibyśmy taką służebność ustanowić, natomiast jeden z nich ma obawy odnośnie trasy przyszłych przyłączy przez jego działkę. Czy po wystąpieniu do zakładów energetyki, wod.-kan. i gazownictwa, to oni ustalają trasę tych przyłączy przez działkę sąsiednią czy to sąsiad może sobie ustalić którędy mają zaprojektować przebieg? Boi się, że gestorzy sieci będą chcieli "przejść" trasą przyłączy na terenie jego działki w miejscu przyszłej drogi publicznej, czego on by nie chciał, ponieważ z tego co mi tłumaczył w przyszłości jak będzie sprzedawał ten kawałek działki Miastu to specjalnie obniżą cenę ponieważ będzie on obciążony przyłączami.

Druga sprawa, czy najpierw powinien wystąpić o ustanowenie służebności czy najpierw wystąpić o warunki przyłączenia do wszystkich sieci?

I ostatnia kwestia czy powinienem przy okazji służebności przesyłu również ustanawiać służebność przejazdu, na chwilę obecną można dojechać do mojej działki przez działkę miasta, niestety w MPZP nie ma tam drogi i nigdy nie będzie. Jest to po prostu wyjeżdżona ścieżka przez samochody. Czy będę mógł bez przeszkód nią wjeżdżać czy lepiej ustanowić od razu drogę przez działkę sąsiada?

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0db0af8f-6e98-4eaa-80b5-d863072c951a-1.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	92,7 KB
ID:	463073
https://drive.google.com/file/d/1rzK...ew?usp=sharing

Pozdrawiam
Marek Motyka