dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukikow

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    41

    Domyślnie Moja wizja domu w plumeriach 6

    Cześć,

    W głowie rodzi się wiele koncepcji, choć mam wrażenie że jestem już bliski tej ostatecznej. Pomocne były gotowe projekty i o ile nie znalazłem tego idealnego, to "Dom w plumeriach 6" jest najbliższy moim oczekiwaniom. A to dlatego, że zależy mi aby sypialnie oraz salon były skierowane ku północy.

    Niestety ilość zmian jakie naniosłem prawdopodobnie dyskwalifikuje kupno gotowego projektu, ze względu na koszty adaptacji. Na pewno będę to konsultował z lokalnym architektem.

    Zmiany jakie naniosłem względem oryginału:
    1. Wiatrołap. Usunąłem drzwi oraz kawałek ściany (nośnej ?).
    2. Komunikacja. Bez zmian.
    3. Kuchnia. Prawdopodobnie nie będzie okna narożnego, usuniemy tę mniejszą część. Pozostałe okno to fix.
    4. Spiżarka. Bez zmian.
    5. Usunięty kominek i komin.
    6. Gabinet. Zmniejszona powierzchnia. Okno dwudzielne z wyjściem na taras.
    7. Sypialnia dziecka. Zwiększona powierzchnia. Okno typu fix.
    8. Sypialnia rodziców. Zmniejszenie powierzchni. Zmniejszenie okna. Okno typu fix.
    9. Garderoba + wszelkie przydasie. Połączenie z komunikacją i usunięcie drzwi. Okno typu fix.
    10. Łazienka. Bez zmian. Okno typu fix.
    11, 12. Toaleta i pomieszczenie gospodarcze. Zamiana miejscami, usunięcie kolejnego komina. oraz okna.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	koncepcja_7.jpg
Wyświetleń:	135
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	463095

    Z innych zmian względem gotowego projektu jakie rozważam:
    - zmiana ław na płytę,
    - zmiana stropu monolitycznego na gęstożebrowy,
    - pompa powietrze-woda zamiast gazu.

    A teraz po co tu przychodzę.
    Po radę rzecz jasna.
    1. Zastanawia mnie czy okna w pokojach będą wystarczające (przypominam, że ta część jest od strony północnej). Głównie martwi mnie okno w pokoju nr 7.
    2. W domu będą tylko 2 okna otwieralne: wyjście z gabinetu na taras oraz wyjście z salonu na taras. Ma wrażenie że to za mało. Zastanawiam się czy to 2-metrowe okno w kuchni zrobić uchylne. Czasem w trakcie gotowania uchylamy okno, jednak nasza aktualna kuchnia jest 2x mniejsza, zamknięta, z wentylacją grawitacyjną.
    3. Jeszcze raz okna. Czy wstawienie tylu fixów jest zgodne z prawem budowlanym?
    4. Co sądzicie o takim układzie pomieszczeń?

    Chętnie przyjmę wszelką krytykę
    Ostatnio edytowane przez lukikow ; 29-12-2022 o 22:01

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    1. Dla kogo ten dom obecnie i w przewidywalnej przyszłości?
    2. jak wygląda sytuacja na działce i wokół niej?
    3. Jaki masz budżet?
    4. Jakie macie hobby, tryb życia, pracy, spędzania wolnego czasu?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukikow

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    41

    Domyślnie

    Ad 1. Rodzina 2+1, bez planów na powiększenie. Zakładam, że przez najbliższe 15 lat sytuacja się nie zmieni.
    Ad 2. Działka 950m, niewiele jej brakuje do kwadratu. Wjazd od strony zachodniej. Dojazd utwardzony. Na powierzchni gleby jest glina (albo ił), niżej nie wiem. Nie ma u nas MPZP.
    Ad 3. Liczymy że uda nam się wprowadzić wydając 800 tysięcy. Przy czym część robót instalacyjnych i wykończeniowych zrobię sam.
    Ad 4. Ja pracuję w domu. Co do czasu wolnego to większość go spędzamy poza mieszkaniem. Głównie na wolnym powietrzu - czasem na cudzym ogrodzie, czasem na spacerach.
    Ostatnio edytowane przez lukikow ; 30-12-2022 o 11:27

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Ja bym sugerował przestrzeń typu: sypialnia główna, łazienka główna oraz garderoba zmieścić za jendymi oddzielnymi drzwiami Tworząc oddzielną strefę dla rodziców.
    Bez sensu wydaje się także być to okno w garderobie - i tak będzie zasadniczo zasłonięte, więc już lepiej je usunąć i zrobić lustro na całą wysokość lub też zabudową zawinąc tworząc podkowę.

    327 szerokości głownej sypialni to chyba za mało: łożko będzie miało do 205, metr na przejście i na zwizualizowaną szafkę zostaje 22 cm?
    Gabinet jest przepastny w stosunku do reszty pomieszczen, pytanie czy nie lepiej mieć wiecej miejsca w pokoju dziecka/sypialni?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukikow

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Ja bym sugerował przestrzeń typu: sypialnia główna, łazienka główna oraz garderoba zmieścić za jendymi oddzielnymi drzwiami Tworząc oddzielną strefę dla rodziców.
    W takim przypadku toaleta musiałaby otrzymać dodatkowy prysznic. Chcieliśmy w domu toaletę + łazienkę (dwa pomieszczenia z kibelkiem ale tylko jedno z prysznicem). Garderoba ma być z założenia wspólna, ponieważ będzie to też pomieszczenie na wszelkie przydasie. Gdyby wejście do niej prowadziło przez sypialnie, rodzice stracili by prywatność.

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Bez sensu wydaje się także być to okno w garderobie - i tak będzie zasadniczo zasłonięte, więc już lepiej je usunąć i zrobić lustro na całą wysokość lub też zabudową zawinąc tworząc podkowę.
    Myślałem nad tym. Okno jest tam tylko dlatego, że nie chcemy całkowicie zamykać ściany południowej. Okno będzie mleczne aby nie trzeba było go zasłaniać.
    Co do lustra, wisiałoby po przeciwnej stronie, na ścianie dzielącej garderobę z sypialnią.

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    327 szerokości głownej sypialni to chyba za mało: łożko będzie miało do 205, metr na przejście i na zwizualizowaną szafkę zostaje 22 cm?
    Z sypialni korzystamy tylko w nocy, całe życie toczyć się będzie w salonie (i ogrodzie gdy pogoda pozwoli). Szafki pewnie tam nawet nie będzie, co najwyżej telewizor na ścianie. Mimo wszystko nie przeczę, miejsca w tym pokoju jest dość mało.

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Gabinet jest przepastny w stosunku do reszty pomieszczen, pytanie czy nie lepiej mieć wiecej miejsca w pokoju dziecka/sypialni?
    Gabinet to to mniejsze pomieszczenie (nr 6). Pokój dziecka to nr 7.

    Dziękuję za odzew i propozycję.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukikow Zobacz post
    Ad 1. Rodzina 2+1, bez planów na powiększenie. Zakładam, że przez najbliższe 15 lat sytuacja się nie zmieni.
    Ad 2. Działka 950m, niewiele jej brakuje do kwadratu. Wjazd od strony zachodniej. Dojazd utwardzony. Na powierzchni gleby jest glina (albo ił), niżej nie wiem. Nie ma u nas MPZP.
    Ad 3. Liczymy że uda nam się wprowadzić wydając 800 tysięcy. Przy czym część robót instalacyjnych i wykończeniowych zrobię sam.
    Ad 4. Ja pracuję w domu. Co do czasu wolnego to większość go spędzamy poza mieszkaniem. Głównie na wolnym powietrzu - czasem na cudzym ogrodzie, czasem na spacerach.
    Ja bym się zastanowił nad tą wiatą, która jest integralną częścią domu. Jak konstrukcyjnie wygląda zadaszenie - to jest stropodach?
    Troszkę też brakuje schowków, a przy braku garażu podejrzewam zabudowanie tej wiaty i wstawienie drzwi, żeby mieć cokolwiek zastępującego piwnicę. Gdzie trzeba trzymać rowery, kosiarki itd.

    Generalnie wielkość domu pasuje do rodziny. Proporcje powierzchni salonu do reszty domu są nieco za małe. Kominek w tak małym pomieszczeniu się nie sprawdzi, a sam zajmuje miejsce. Mała przestrzeń dzienna jest moim zdaniem największym mankamentem tego projektu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukikow

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ja bym się zastanowił nad tą wiatą, która jest integralną częścią domu. Jak konstrukcyjnie wygląda zadaszenie - to jest stropodach?
    Troszkę też brakuje schowków, a przy braku garażu podejrzewam zabudowanie tej wiaty i wstawienie drzwi, żeby mieć cokolwiek zastępującego piwnicę. Gdzie trzeba trzymać rowery, kosiarki itd..
    Koniecznie chcę trzymać samochód pod dachem ale na pewno nie w garażu, ponieważ jest drogi. Dobrze było by też mieć blisko z auta do domu. Masz jakiś na to inny pomysł? W jakim kontekście zastanowił byś się nad tą wiatą?
    Dach to stropodach.
    Rzeczy ogrodowe oraz rowery, sanki, itp. będą przechowywane w drewnianej altance w rogu działki. Resztę liczę upchać w domu.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Generalnie wielkość domu pasuje do rodziny. Proporcje powierzchni salonu do reszty domu są nieco za małe. Kominek w tak małym pomieszczeniu się nie sprawdzi, a sam zajmuje miejsce. Mała przestrzeń dzienna jest moim zdaniem największym mankamentem tego projektu.
    Kominka w domu nie chcemy, w mojej koncepcji go nie ma. Przyznaję, salon metrażowo nie powala. Z drugiej strony nie ma też za bardzo skąd ten metraż zabrać. Dodam jeszcze, że w aktualnym mieszkaniu mamy taki sam i jest ok.
    W koncepcji starałem się wizualnie powiększyć salon. Oprócz otwartej kuchni, jest też otwarta przestrzeń na wiatrołap (chociaż po usunięciu drzwi nie powinienem już go tak nazywać )

    Wrzucę jeszcze ten dom ze zmianami do sweet home 3d (podpatrzone w twoim dzienniku). Być może wyjdzie coś, czego nie zauważyłem.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zdecydowanie zamieniłabym miejscami sypialnię dziecka z gabinetem, aby dziecko miało ciszej, gdy wieczorem rodzice oglądają TV lub przyjmują gości.

    Pokój dziecka od północy to praktycznie zimą non stop sztuczne światło. A pokój dziecka to miejsce nie tylko do spania, ale także zabaw, przyjmowania kolegów i uczenia się. Światło słoneczne byłoby o wiele lepsze od sztucznego.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    To lećmy jeszcze raz, po kolei:

    Cytat Napisał lukikow Zobacz post
    W głowie rodzi się wiele koncepcji, choć mam wrażenie że jestem już bliski tej ostatecznej. Pomocne były gotowe projekty i o ile nie znalazłem tego idealnego, to "Dom w plumeriach 6" jest najbliższy moim oczekiwaniom. A to dlatego, że zależy mi aby sypialnie oraz salon były skierowane ku północy.
    Czemu od północy? Prosiłem o sytuację na działce, a to oznacza w slangu mapkę sytuacyjno-wysokościową. To jest pierwsza rzecz, o którą poprosi architekt.
    Najlepiej jakbyś narysował na niej od razu propozycje domu i podjazdu oraz z której strony działki co się dzieje. Może być z jednej strony sąsiad cichy a z drugiej buda ciągle szczekającego psa. Mój kolega tak się wybudował i codziennie, niemal non-stop słyszy w sypialni szczekanie psa. Obecnie jest w fazie kombinowania jakby tu pieska uspokoić środkami chemicznymi.

    Niestety ilość zmian jakie naniosłem prawdopodobnie dyskwalifikuje kupno gotowego projektu, ze względu na koszty adaptacji. Na pewno będę to konsultował z lokalnym architektem.
    Generalnie powinieneś zaufać architektowi i dać mu wolną rękę. Poproś o "fajny" projekt, potem trochę ztemperuj i coś wyjdzie. Najgorsze jest to, że na początku się nie wie czego się nie wie i potrzeba naprawdę wielkiej pokory
    Zmiany jakie naniosłem względem oryginału:
    1. Wiatrołap. Usunąłem drzwi oraz kawałek ściany (nośnej ?).
    Ten kawałek ściany nośnej jest potrzebny, aby oprzeć na nim strop nad salonem i kuchnią. Jak dom ma być parterowy, wziął bym pod uwagę wiązary prefabrykowane i polikwidował wszystkie wewnętrzne ściany nośne i strop.
    3. Kuchnia. Prawdopodobnie nie będzie okna narożnego, usuniemy tę mniejszą część. Pozostałe okno to fix.
    Fix w kuchni się nie sprawdzi. Najlepiej okno dać przy blacie roboczym.
    6. Gabinet. Zmniejszona powierzchnia. Okno dwudzielne z wyjściem na taras.
    Będziesz korzystał z wyjścia na taras w takim pokoju? Zmniejsza to ustawność pokoju.
    7. Sypialnia dziecka. Zwiększona powierzchnia. Okno typu fix.
    Dziecko nie będzie mogło otworzyć sobie okna? Czemu ma to służyć?
    8. Sypialnia rodziców. Zmniejszenie powierzchni. Zmniejszenie okna. Okno typu fix.
    Sceptycznie podchodzę do fixów w pokojach. Druga rzecz to TV - jeden elektroniczny ołtarzyk Wam nie wystarczy? Oczywiście każdy ma swoje zwyczaje, ale praktycznym aspektem umieszczenia TV w sypialni jest konieczność jej powiększenia, a nie zmniejszenia.
    9. Garderoba + wszelkie przydasie. Połączenie z komunikacją i usunięcie drzwi. Okno typu fix.
    A po co okno w szafie? Za duża ta garderoba nie jest przecież, po co ją jeszcze zmniejszać? Puste miejsce na elewacji można zaboniować.
    Z innych zmian względem gotowego projektu jakie rozważam:
    - zmiana ław na płytę
    A możesz to w ogóle zrobić? Działka jest płaska? I po co to robić?
    - zmiana stropu monolitycznego na gęstożebrowy,
    Znów: po co? Akurat monolit jest lepszym stropem. Może w ogóle zrezygnować ze stropu? Zapytaj konstruktora, czy w ścianach przewiduje słupy żelbetowe i jeśli tak, to z jakiego powodu. Jeśli dasz wiązary prefabrykowane, to wyeliminujesz strop i słupy, jeśli projekt przewiduje.
    - pompa powietrze-woda zamiast gazu.
    A zastanawiałeś się, w jakiej klasie energetycznej ma być ten budynek?
    1. Zastanawia mnie czy okna w pokojach będą wystarczające (przypominam, że ta część jest od strony północnej). Głównie martwi mnie okno w pokoju nr 7.
    Raz, że od północy, dwa, że to przyziemie, wiec jest ciemniejsze niż piętro, bo grunt pochłania światło. Trzy, że pewnie dasz ze 20 cm styropianu albo i więcej. Zadbaj, aby okno stanowiło nie mniej niż 20% powierzchni pomieszczenia.
    2. W domu będą tylko 2 okna otwieralne: wyjście z gabinetu na taras oraz wyjście z salonu na taras. Ma wrażenie że to za mało. Zastanawiam się czy to 2-metrowe okno w kuchni zrobić uchylne. Czasem w trakcie gotowania uchylamy okno, jednak nasza aktualna kuchnia jest 2x mniejsza, zamknięta, z wentylacją grawitacyjną.
    3. Jeszcze raz okna. Czy wstawienie tylu fixów jest zgodne z prawem budowlanym?
    Jak będzie wentylacja mechaniczna, to tak, ale czy zgodne z rozsądkiem?
    4. Co sądzicie o takim układzie pomieszczeń?
    Proporcje przestrzeni dziennej do prywatnej i porządkowej nie zachęcają do wspólnego spędzania czasu.
    Koniecznie chcę trzymać samochód pod dachem ale na pewno nie w garażu, ponieważ jest drogi. Dobrze było by też mieć blisko z auta do domu. Masz jakiś na to inny pomysł? W jakim kontekście zastanowił byś się nad tą wiatą?
    Wiata ma być doklejona do domu konstrukcyjnie, a nie być jego wysuniętą częścią. Weź pod uwagę wszelkie mostki cieplne i trudności w ich usuwaniu.
    Rzeczy ogrodowe oraz rowery, sanki, itp. będą przechowywane w drewnianej altance w rogu działki. Resztę liczę upchać w domu.
    Uwierz mi, że to się nie sprawdzi.
    Przyznaję, salon metrażowo nie powala. Z drugiej strony nie ma też za bardzo skąd ten metraż zabrać. Dodam jeszcze, że w aktualnym mieszkaniu mamy taki sam i jest ok.
    Sprawdź typowe wymiary zestawów wypoczynkowych i ile miejsca zajmują. Podpowiem, że to jest 4x4 m. Od strony okna nie masz miejsca, żeby do niego dojść, umyć, przyozdobić, odkurzyć podłogę itd. Salon ma wymiary 4,5 x 3,5 m - to mniej niż na styk. Stół jadalny jeszcze zabiera miejsce. Wszystko jest na kupie, bez "powietrza" i przestrzeni. Gdzie postawicie wypasioną choinkę, pod którą postawicie wielki prezent dla swojego ukochanego potomka? Salon jest tego, aby wyglądał i był przestronny.
    W koncepcji starałem się wizualnie powiększyć salon. Oprócz otwartej kuchni, jest też otwarta przestrzeń na wiatrołap (chociaż po usunięciu drzwi nie powinienem już go tak nazywać )
    Wiatrołap lepiej pozostawić zamknięty w naszym klimacie. Czasem pozostawia się tam brudne rzeczy, które mają brzydki zapach, np obłocone buty czy mokry płaszcz. To też bufor powietrzny między ciepłym komfortowym wnętrzem a nieprzyjemnym zewnętrzem. Czasem zimą otwieramy drzwi wejściowe szeroko i na dłużej i szkoda puszczać wtedy zimne powietrze po nogach domowników.
    Wrzucę jeszcze ten dom ze zmianami do sweet home 3d (podpatrzone w twoim dzienniku). Być może wyjdzie coś, czego nie zauważyłem.
    Umebluj docelowymi meblami wszystkie bez wyjątku pomieszczenia i wtedy zobaczysz więcej szczegółów.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Fix w kuchni się nie sprawdzi. Najlepiej okno dać przy blacie roboczym.
    Mam fixa w kuchni i sprawdza się idealnie. A najlepsze w nim jest to, że nie jest nad blatem i w związku z powyższym jest idealne dojście by umyć szybę.
    Obok jest wyjście na taras jak trzeba wywietrzyć.


    ****

    Ale fix jako jedyne okno w sypialni to absurd.
    Żadna wentylacja mechaniczna nie schłodzi latem sypialni tak dobrze jak otwarcie okna.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 01-01-2023 o 01:27

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Też mam fixa w kuchni i obok okno tarasowe, chodziło mi o fix jako jedyne okno w kuchni.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukikow

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    41

    Domyślnie

    Kilka rzeczy od razu wybiliście mi z głowy. Pozwolę sobie nie cytować fragmentów co do których się zgadzam i nie mam nic do dodania.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    zdecydowanie zamieniłabym miejscami sypialnię dziecka z gabinetem, aby dziecko miało ciszej, gdy wieczorem rodzice oglądają TV lub przyjmują gości.
    W pierwotnych pomysłach pokój dziecka miał być na drugim końcu domu względem salonu. Powody padały te same które wymieniłaś. Pewnie wrócimy do tego bo to dobre rozwiązanie.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Pokój dziecka od północy to praktycznie zimą non stop sztuczne światło. A pokój dziecka to miejsce nie tylko do spania, ale także zabaw, przyjmowania kolegów i uczenia się. Światło słoneczne byłoby o wiele lepsze od sztucznego.
    Zgadzam się, ale ma to też swoje wady. Niżej wspomnę dlaczego chcemy mieć pokoje na północ.




    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czemu od północy?
    Nasze mieszkanie na 2 piętrze ma salon z balkonem i garderobo-biuro-sypialnie skierowane na południe. Pokój dziecka i kuchnia to północ.
    • Co najmniej jeden miesiąc latem to nieustająca walka ze skwarem w mieszkaniu.
    • Balkon jest rzadko używany przez panujące tam temperatury oraz ostro świecące słońce. Wychodzimy na niego tylko gdy słońce chowa się za chmurami.
    • Od jesieni do wiosny słońce jest nisko. Na tyle nisko, że świeci prosto w oczy. Obojgu nam to przeszkadza. Gdyby nie planowanie budowy to każde okno dostałoby roletę.
    • Kolejny argument to taras, który koniecznie chcemy aby przylegał do salonu. Południowy taras latem jest nie do zniesienia, tu mam doświadczenie z dwóch domów rodzinnych (mojego i mojej żony). Obie rodziny budując dom stworzyły taras na południu, który po pierwszym roku stał się zupełnym nieużytkiem niezależnie od pory roku. Można tu pomyśleć o zadaszeniu, ale z tym też się spotkałem i widziałem jak bardzo zaciemnia to pokój.
    • Pokoje skierowane na południe wymuszą zamontowanie klimatyzacji oraz żaluzji fasadowych.
    • Na koniec najmniej istotny argument - brud i kurz. Gdy słońce wpada wprost do mieszkania to na szybach widać każdą smugę, każdy brud, w pomieszczeniu widać każdą najmniejszą ilość unoszącego się kurzu. Nie żyjemy w brudzie, ale też nie zamierzamy myć okien raz w tygodniu.

    Cieszę się że ten temat został podjęty bo to jeden z naszych większych dylematów.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Prosiłem o sytuację na działce, a to oznacza w slangu mapkę sytuacyjno-wysokościową. To jest pierwsza rzecz, o którą poprosi architekt.
    Najlepiej jakbyś narysował na niej od razu propozycje domu i podjazdu oraz z której strony działki co się dzieje. Może być z jednej strony sąsiad cichy a z drugiej buda ciągle szczekającego psa. Mój kolega tak się wybudował i codziennie, niemal non-stop słyszy w sypialni szczekanie psa. Obecnie jest w fazie kombinowania jakby tu pieska uspokoić środkami chemicznymi.
    Dzięki za uświadomienie, muszę się za to zabrać. Nie mam takiej mapki a internet twierdzi, że jej wyrobienie trwa nawet do dwóch miesięcy. Tylko czy na jej aktualność nie wpłynie powstający właśnie przyłącz wody?
    W okolicy działki jestem co najmniej raz w tygodniu, w okresie letnim przebywamy u teściów większość czasu. Znam okolicę więc wrzucam zdjęcie z geoportalu z opisem, być może coś wniesie.
    Strzałka to planowany wjazd na działkę. Pogrubiona ramka to nasze dwie działki.
    Jedynych sąsiadów których czasem słychać to ci "zwykli sąsiedzi".
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	okolica.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	61,2 KB
ID:	463129

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Generalnie powinieneś zaufać architektowi i dać mu wolną rękę. Poproś o "fajny" projekt, potem trochę ztemperuj i coś wyjdzie. Najgorsze jest to, że na początku się nie wie czego się nie wie i potrzeba naprawdę wielkiej pokory
    Do architekta chciałbym pójść w miarę zdecydowany i bogatszy o cudze pomysły/wiedzę, dlatego też stworzyłem ten temat. Łatwo przerabia się w paintcie projekty, teraz widzę że na tym ta prostota się kończy.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ten kawałek ściany nośnej jest potrzebny, aby oprzeć na nim strop nad salonem i kuchnią. Jak dom ma być parterowy, wziął bym pod uwagę wiązary prefabrykowane i polikwidował wszystkie wewnętrzne ściany nośne i strop.
    Dach to stropodach. Wiązary na dachu płaskim chyba nie są zbyt popularnym rozwiązaniem. Czytając wątki i artykuły o płaskich dachach głównie spotykałem się z betonem nad głową.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Będziesz korzystał z wyjścia na taras w takim pokoju? Zmniejsza to ustawność pokoju.
    Zdecydowanie tak. W trakcie pracy szwędam się po domu, często nogi niosą mnie na balkon (z którego szybko wygania mnie słońce ). Czasem muszę też szybko wrócić do komputera. Nie wyobrażam sobie biec na około.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Dziecko nie będzie mogło otworzyć sobie okna? Czemu ma to służyć?
    Zwiększenie powierzchni szkła poprzez usunięcie słupka dzielącego dwie połacie okna. To był pierwotny pomysł. Po waszych postach uświadomiłem sobie, że okno musi być jeszcze większe więc pewnie do tego co na rzucie dołożyłbym jeszcze drzwi balkonowe.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Sceptycznie podchodzę do fixów w pokojach. Druga rzecz to TV - jeden elektroniczny ołtarzyk Wam nie wystarczy? Oczywiście każdy ma swoje zwyczaje, ale praktycznym aspektem umieszczenia TV w sypialni jest konieczność jej powiększenia, a nie zmniejszenia.
    Okna w mieszkaniu otwieramy tylko po to żeby przewietrzyć, w domu będzie rekuperacja.
    Telewizorów mogłoby nie być, ale żona lubi przed spaniem coś obejrzeć. Na początku TV byłby tylko w sypialni. Patrząc długoterminowo, gdy syn podrośnie, możliwe że i w salonie przyda się telewizor.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A po co okno w szafie? Za duża ta garderoba nie jest przecież, po co ją jeszcze zmniejszać? Puste miejsce na elewacji można zaboniować.
    Kwestie estetyczne elewacji i trochę światła w garderobie. Mogłoby wylecieć gdyby architekt coś wyczarował na elewacji.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A możesz to w ogóle zrobić? Działka jest płaska? I po co to robić?
    To jedynie luźne przemyślenia po lekturze forum. Czy mogę - nie wiem, działka jest płaska. A powód to niwelacja mostków. Ten temat jeszcze zamierzam zagłębiać.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Znów: po co? Akurat monolit jest lepszym stropem. Może w ogóle zrezygnować ze stropu? Zapytaj konstruktora, czy w ścianach przewiduje słupy żelbetowe i jeśli tak, to z jakiego powodu. Jeśli dasz wiązary prefabrykowane, to wyeliminujesz strop i słupy, jeśli projekt przewiduje.
    Strop to stropodach więc zrezygnować nie mogę. Jedyny powód to koszt wykonania.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A zastanawiałeś się, w jakiej klasie energetycznej ma być ten budynek?
    Chciałbym aby dom był co najmniej energooszczędny.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Wiata ma być doklejona do domu konstrukcyjnie, a nie być jego wysuniętą częścią. Weź pod uwagę wszelkie mostki cieplne i trudności w ich usuwaniu.
    Zgadzam się, będę musiał to inaczej rozwiązać.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Uwierz mi, że to się nie sprawdzi.
    Wyboru też nie mam zbyt dużego. Nie chcę dokładać pieniędzy żeby zapewnić kosiarce i łopacie ogrzewane pomieszczenie. Obok domu rodzinnego mojej żony stoi altanka w której jest cały sprzęt ogrodowy oraz meble ogrodowe. Od kilku lat pomieszczenie spełnia swoją rolę.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Sprawdź typowe wymiary zestawów wypoczynkowych i ile miejsca zajmują. Podpowiem, że to jest 4x4 m. Od strony okna nie masz miejsca, żeby do niego dojść, umyć, przyozdobić, odkurzyć podłogę itd. Salon ma wymiary 4,5 x 3,5 m - to mniej niż na styk. Stół jadalny jeszcze zabiera miejsce. Wszystko jest na kupie, bez "powietrza" i przestrzeni. Gdzie postawicie wypasioną choinkę, pod którą postawicie wielki prezent dla swojego ukochanego potomka? Salon jest tego, aby wyglądał i był przestronny.
    Salon jest niewielki, zgadzam się. Ale tu mocno sugeruję się aktualnym salonem. Powierzchnia jest taka sama, wszystko się mieści (wypoczynek, jadalnia a nawet choinka) i nadal pozostaje sporo wolnej przestrzeni. Zrobię jak radzisz, wyposażę projekt w meble, może zmieni to moje nastawienie.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jeden miesiąc gdzie trzeba zasunąć zasłony aby się osłonić od słońca vs pół roku ciemności i męczenia wzroku sztucznym światłem.

    Ponadto w parterówce od południa duża robotę latem robi okap dachu.



    Miałam kiedyś klientkę która kupiła latem dom z wystawą na północ. Zimą szybko odczuła problem braku światła. Miała salon otwarty po więźbę i wybijała po roku w dachu okna połaciowe by go doświetlić.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukikow

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    jeden miesiąc gdzie trzeba zasunąć zasłony aby się osłonić od słońca vs pół roku ciemności i męczenia wzroku sztucznym światłem.

    Ponadto w parterówce od południa duża robotę latem robi okap dachu.
    W lato osłanianie się od skwaru, zimą od oślepiającego światła. O ile gorąc potrafimy znieść tak słońce świecące wprost w oczy już nie. Oba problemy mogłaby rozwiązać roleta fasadowa.
    Co do okapu, na ile powinien wystawać? W bloku okapem dla nas jest balkon sąsiada wystający na 1m. Od jesieni do wiosny - gdy nie ma słońca - mam wrażenie że zaciemnia pokój.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukikow Zobacz post
    Nasze mieszkanie na 2 piętrze ma salon z balkonem i garderobo-biuro-sypialnie skierowane na południe. Pokój dziecka i kuchnia to północ.
    • Co najmniej jeden miesiąc latem to nieustająca walka ze skwarem w mieszkaniu.
    • Balkon jest rzadko używany przez panujące tam temperatury oraz ostro świecące słońce. Wychodzimy na niego tylko gdy słońce chowa się za chmurami.
    • Od jesieni do wiosny słońce jest nisko. Na tyle nisko, że świeci prosto w oczy. Obojgu nam to przeszkadza. Gdyby nie planowanie budowy to każde okno dostałoby roletę.
    • Kolejny argument to taras, który koniecznie chcemy aby przylegał do salonu. Południowy taras latem jest nie do zniesienia, tu mam doświadczenie z dwóch domów rodzinnych (mojego i mojej żony). Obie rodziny budując dom stworzyły taras na południu, który po pierwszym roku stał się zupełnym nieużytkiem niezależnie od pory roku. Można tu pomyśleć o zadaszeniu, ale z tym też się spotkałem i widziałem jak bardzo zaciemnia to pokój.
    • Pokoje skierowane na południe wymuszą zamontowanie klimatyzacji oraz żaluzji fasadowych.
    • Na koniec najmniej istotny argument - brud i kurz. Gdy słońce wpada wprost do mieszkania to na szybach widać każdą smugę, każdy brud, w pomieszczeniu widać każdą najmniejszą ilość unoszącego się kurzu. Nie żyjemy w brudzie, ale też nie zamierzamy myć okien raz w tygodniu.

    Cieszę się że ten temat został podjęty bo to jeden z naszych większych dylematów.
    Balkon czy taras od południa ma wiele wad, niestety jednym z mankmentów mojego domu jest właśnie taras od południa. Poradzę sobie z jego aranżacją, wiem jak to zrobić, ale tanio nie będzie. Najlepszy jest taras od północy lub wschodu. Można też wziąć pod uwagę dwa tarasy.

    Co do reszty, to mieszkanie nie jest tym samym co dom. W domu możesz zastosować szereg technik zacieniających okna, pogrupowanych na zewnętrzne:
    • rolety i żaluzje elewacyjne z kasetą podtynkową
    • okap dachowy
    • drzewa liściaste
    • łamacze światła
    • specjalne szklenie (rzadko, bo pochłania sporo światła)
    • okiennice

    oraz wewnętrzne:
    • wszelkie rolety i żaluzje
    • folie
    • zasłony materiałowe. firanki itp

    Coś wybierzesz dla siebie. Zwróć też uwagę na współczynnik g wśród parametrów pakietów szybowych nowoczesnych okien. Absolutnie nie jest konieczna klimatyzacja pokojów, choć może się okazać przydatna na te kilka dni w roku wyjątkowych upałów. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że problemem jest słońce sierpniowe, gdy już okap nie osłania u mnie wystarczająco okien południowych. Wtedy przydają się żaluzje, nawet wewnętrzne. Ludzie mają żaluzje zewnętrzne, elektrycznie sterowane. To działa. Za to w życiu bym nie zamienił okien południowych na jakiekolwiek inne. Mam jeden pokój z oknem od wschodu i jest tam szaro, a w południowych po prostu jasno i ciepło w sensie barw.
    Tylko czy na jej aktualność nie wpłynie powstający właśnie przyłącz wody?
    Przyłącze, a nie przyłącz (nie ma takiego słowa w mianowniku). Oczywiście, że wpłynie, ale tę mapkę do celów projektowych musisz mieć.
    Strzałka to planowany wjazd na działkę. Pogrubiona ramka to nasze dwie działki.
    Mocno się zastanów nad układem domu, bo moim zdaniem strzelasz sobie w kolano z tymi północnymi pokojami.
    Dach to stropodach. Wiązary na dachu płaskim chyba nie są zbyt popularnym rozwiązaniem. Czytając wątki i artykuły o płaskich dachach głównie spotykałem się z betonem nad głową.
    Rozumiem; skoro się Wam tak podoba, to OK, ale pod dachem dwuspadowym mielibyście dodatkowy stryszek na szpargały. Ja mam i bardzo mi się on przydaje.
    Zdecydowanie tak. W trakcie pracy szwędam się po domu, często nogi niosą mnie na balkon (z którego szybko wygania mnie słońce ). Czasem muszę też szybko wrócić do komputera. Nie wyobrażam sobie biec na około.
    Ten pokój jest jednym z kandydatów na stronę wschodnią lub północną. Użyteczny przez cały ciepły sezon taras i stałość oświetlenia (choć sinego) może być dla Ciebie plusami.
    Zwiększenie powierzchni szkła poprzez usunięcie słupka dzielącego dwie połacie okna. To był pierwotny pomysł. Po waszych postach uświadomiłem sobie, że okno musi być jeszcze większe więc pewnie do tego co na rzucie dołożyłbym jeszcze drzwi balkonowe.
    Weź pod uwagę, że dzisiejsze pakiety szybowe są strasznie ciężkie i zbyt duże kwatery mogą powodować konieczność częstych regulacji okuć/zawiasów skrzydeł. Nie warto przez to dawać okien jednoskrzydłowych, tylko dwuskrzydłowe. Druga rzecz to ich powiększanie: zastanów się nad podwyższeniem okien aż pod sam sufit, ponieważ latem w ten sposób ograniczysz zyski słoneczne (górna część będzie schowana pod okapem), a zimą jak słońce operuje nisko wpadnie go dużo więcej do pomieszczenia.
    Okna w mieszkaniu otwieramy tylko po to żeby przewietrzyć, w domu będzie rekuperacja.
    Rekuperacja oznacza oddychanie powietrzem przepuszczonym przez rury i wentylatory. Nie wiem ja Ty, ale jednak wolę całkowicie świeże powietrze wraz z jego ciepłem, zapachami i odgłosami przyrody.
    Telewizorów mogłoby nie być, ale żona lubi przed spaniem coś obejrzeć. Na początku TV byłby tylko w sypialni. Patrząc długoterminowo, gdy syn podrośnie, możliwe że i w salonie przyda się telewizor.
    Żona może przed spaniem obejrzeć TV w salonie. Nie chcę jej osądzać, ale trzymanie TV w miejscu snu to generalnie zły nawyk. Może warto otworzyć nowy rozdział w życiu i wraz z przeniesieniem się do nowego domu pozostawić złe nawyki w starym miejscu?
    A powód to niwelacja mostków. Ten temat jeszcze zamierzam zagłębiać.
    Mostki można niwelować również w inny sposób, np zastosować jako pierwszą warstwę muru bloczki z betonu komórkowego o niskiej lambdzie.
    Chciałbym aby dom był co najmniej energooszczędny.
    Innego już dziś nie zbudujesz zgodnie z prawem. Zastanów się nad NF15 i NF30, fotowoltaiką (południowa część działki? dach?), przyszłościowym miejscem pod magazyn energii, grubością styropianu, co jest związane z głębokością skrzynek podtynkowych rolet/żaluzji (podpowiedź 16 cm dla zwykłych okien, 22 cm dla wysokich okien czy portfenetrów). Zastanów się, jak zlikwidujesz mostki cieplne w strefie okapów stropodachu. O wiacie i jej zadaszeniu już pisałem.
    Wyboru też nie mam zbyt dużego. Nie chcę dokładać pieniędzy żeby zapewnić kosiarce i łopacie ogrzewane pomieszczenie. Obok domu rodzinnego mojej żony stoi altanka w której jest cały sprzęt ogrodowy oraz meble ogrodowe. Od kilku lat pomieszczenie spełnia swoją rolę.
    A dom rodzinny żony ma garaż albo piwnicę?
    Cytat Napisał lukikow Zobacz post
    W lato osłanianie się od skwaru, zimą od oślepiającego światła. O ile gorąc potrafimy znieść tak słońce świecące wprost w oczy już nie. Oba problemy mogłaby rozwiązać roleta fasadowa.
    Co do okapu, na ile powinien wystawać? W bloku okapem dla nas jest balkon sąsiada wystający na 1m. Od jesieni do wiosny - gdy nie ma słońca - mam wrażenie że zaciemnia pokój.
    Ja mam jakieś 70 cm, ale musiałbym zmierzyć. Najlepiej zasymulować nasłonecznienie pomieszczeń, SweetHome3D może wykonać gotowy rendering domu w zadanym czasie w ciągu roku. Ja tak wyliczyłem wielkość okapów i wyszło bardzo dobrze. Możesz też użyć programy w rodzaju Overhang Analysis.

    Okapy są bardzo dobre, bo ograniczają brudzenie sie okien od deszczu i blokują bezpośrednie słońce w najbardziej dokuczliwych miesiącach bez dodatkowych urządzeń. Ja nie mam żadnej rolety czy żaluzji zewnętrznej od południa właśnie dzięki odpowiedniemu okapowi.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ogólnie jest mi ciężko powiedzieć ile musi mieć okap bo ja mam dom bez okapów z większością okien na południowy wschód. Bez rolet, jedynie zasłony.
    I teraz zimą jak zaświeci słońce to w całym domu robi się jasno, optymistycznie i wiosennie.

  17. #17

    Domyślnie

    Rozważałeś posadowienie domu tak, żeby pokoje były na wschód lub/i zachód jeśli nie chcesz mieć pokoi od południa? Oczywiscie jeśli mpzp/wz pozwoli usytuować dom dłuższą ścianą wzdłuż drogi dojazdowej.
    Znam takich co w ogóle od południa żadnych okien nie robili i są zadowoleni. Rzecz gustu. Ale...
    Porównując dom do mieszkania weź pod uwagę, że im wyżej tym więcej promieni słonecznych wpada i inne jest nasłonecznienie mieszkania o tym sam rozkładzie na parterze, inne na drugim piętrze, inne na dziesiątym. Im wyżej tym jaśniej i cieplej.
    Posadowienie kuchni i spizani od południa też niekoniecznie się sprawdzi. W mieszkaniu mam okna kuchenne skierowanie na południe i zachod i to nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie. Samo gotowanie, pieczenie, zmywarka dają duzo ciepła, jak do tego dojdzie letnie słońce to odechciewa sie tam urzędować. W domu rodzinnym i u teściowej okna w kuchni sa skierowane na północ i wschod i to się zdecydowanie bardziej sprawdza. W nowym domu mam kuchnie od północy i mam nadzieje, że chlodniejsza kuchnia skusi mnie do powrotu do robienia przetworów
    Byłabym zapomniała. Rozważ czy na pewno chcesz mieć okno do samej ziemi w łazience. I tak będzie cały czas zasłonięte, przynajmniej do wysokości czubka głowy dorosłego człowieka, a jednocześnie zmniejsza ustawność pomieszczenia.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukikow

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Oczywiście, że wpłynie
    W takim razie wstrzymam się z tą mapką, żeby nie musieć jej za kilka miesięcy ponownie wyrabiać.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Rozumiem; skoro się Wam tak podoba, to OK, ale pod dachem dwuspadowym mielibyście dodatkowy stryszek na szpargały.
    Jesteśmy tego w pełni świadomi.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Weź pod uwagę, że dzisiejsze pakiety szybowe są strasznie ciężkie i zbyt duże kwatery mogą powodować konieczność częstych regulacji okuć/zawiasów skrzydeł. Nie warto przez to dawać okien jednoskrzydłowych, tylko dwuskrzydłowe. Druga rzecz to ich powiększanie: zastanów się nad podwyższeniem okien aż pod sam sufit, ponieważ latem w ten sposób ograniczysz zyski słoneczne (górna część będzie schowana pod okapem), a zimą jak słońce operuje nisko wpadnie go dużo więcej do pomieszczenia.
    Gdybym zdecydował się na drzwi tarasowe w mniejszych pokojach to tylko na takie o szerokości około 80cm - czy takie też lepiej dzielić na dwuskrzydłowe?
    Co do powiększania to na pewno chcemy okna pod sam sufit. Wydawało mi się, że 230 to max, ponieważ wyżej jest belka (?).

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A dom rodzinny żony ma garaż albo piwnicę?
    Mają suteryny o powierzchni 70m2. Wola tam mieć kotłownie, pralnio-suszarnie, warsztat, spiżarkę.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Okapy są bardzo dobre, bo ograniczają brudzenie sie okien od deszczu i blokują bezpośrednie słońce w najbardziej dokuczliwych miesiącach bez dodatkowych urządzeń. Ja nie mam żadnej rolety czy żaluzji zewnętrznej od południa właśnie dzięki odpowiedniemu okapowi.
    Powoli przekonujemy się do południa. Dom mógłby przyjąć inny kształt i taras byłyby na rogu - południe i wschód. Żaluzje/rolety podtynkowe odpadają z powodu mostków (wolę ich wcale nie tworzyć zamiast niwelować). Natynkowe odpadają z powodów estetycznych. Okap + żaluzje wewnętrzne i może klimatyzacja. Taki zestaw poradzi sobie z upałem oraz oślepiającym słońcem.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    i wiosennie.
    Zima już była, teraz czas na wiosnę . Nawet rekordy temperaturowe padają.

    Cytat Napisał KotNaDachu Zobacz post
    Rozważałeś posadowienie domu tak, żeby pokoje były na wschód lub/i zachód jeśli nie chcesz mieć pokoi od południa? Oczywiscie jeśli mpzp/wz pozwoli usytuować dom dłuższą ścianą wzdłuż drogi dojazdowej.
    Rozważałem, ale nic mi z tego nie wyszło. Na razie kombinuję po swojemu, w ten sposób chcę wyrobić sobie pomysł. Później przyjdzie czas na architekta i jego pomysły.

    Cytat Napisał KotNaDachu Zobacz post
    Znam takich co w ogóle od południa żadnych okien nie robili i są zadowoleni. Rzecz gustu. Ale...
    Ja właśnie nie mam nikogo znajomego, który miałby ekspozycję tylko na północ. Bardzo pomogłoby mi to w decyzji.

    Cytat Napisał KotNaDachu Zobacz post
    Posadowienie kuchni i spizani od południa też niekoniecznie się sprawdzi. W mieszkaniu mam okna kuchenne skierowanie na południe i zachod i to nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie. Samo gotowanie, pieczenie, zmywarka dają duzo ciepła, jak do tego dojdzie letnie słońce to odechciewa sie tam urzędować. W domu rodzinnym i u teściowej okna w kuchni sa skierowane na północ i wschod i to się zdecydowanie bardziej sprawdza. W nowym domu mam kuchnie od północy i mam nadzieje, że chlodniejsza kuchnia skusi mnie do powrotu do robienia przetworów
    Zgadzam się, okno kuchenne na południe może być koszmarem. Chociaż nie wiem czy moją żonę by to pokonało. W poprzednie wakacje, w tygodniu największych upałów, zdecydowała się robić soki. Przez kilka dni mieliśmy saune. Czego się nie robi dla pociech.

    Cytat Napisał KotNaDachu Zobacz post
    Byłabym zapomniała. Rozważ czy na pewno chcesz mieć okno do samej ziemi w łazience. I tak będzie cały czas zasłonięte, przynajmniej do wysokości czubka głowy dorosłego człowieka, a jednocześnie zmniejsza ustawność pomieszczenia.
    Jeśli okna w łazience to tylko mleczne na całej powierzchni szkła.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Polecam pod rozważenie dwa tarasy. Mam od południa taras jesienno-wiosenny (kiedy miło wygrzać się w słońcu) i od północnego wschodu taras letni. Taras letni przylega do kuchni i ma z nią bezpośrednie połączenie, bo jadamy latem na tarasie.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukikow Zobacz post
    Gdybym zdecydował się na drzwi tarasowe w mniejszych pokojach to tylko na takie o szerokości około 80cm - czy takie też lepiej dzielić na dwuskrzydłowe?
    Absolutnie nie trzeba. Ja mam szerokość 90cm na taras i raczej takie bym ponownie zrobił.
    Co do powiększania to na pewno chcemy okna pod sam sufit. Wydawało mi się, że 230 to max, ponieważ wyżej jest belka (?).
    Belka będzie tam, gdzie ją umieścisz. Okna mogą mieć górną krawędź i na 300 cm. Tylko weź to później umyj
    Mają suteryny o powierzchni 70m2. Wola tam mieć kotłownie, pralnio-suszarnie, warsztat, spiżarkę.
    I wszystkie te rzeczy, których szkoda trzymać w domu albo altance ogrodowej. Popytaj o te graciarnie, czy się przydają i na co, bo w domu to wręcz nieocenione pomieszczenia.
    Powoli przekonujemy się do południa. Dom mógłby przyjąć inny kształt i taras byłyby na rogu - południe i wschód. Żaluzje/rolety podtynkowe odpadają z powodu mostków (wolę ich wcale nie tworzyć zamiast niwelować). Natynkowe odpadają z powodów estetycznych. Okap + żaluzje wewnętrzne i może klimatyzacja. Taki zestaw poradzi sobie z upałem oraz oślepiającym słońcem.
    Ja mam od południa sam okap, ale od wschodu mam rolety podtynkowe bez mostków termicznych. Konieczny jest do tego ciepły montaż w warstwie ocieplenia. Jeśli elewacja ma być zlicowana ze skrzynką rolety, to styropian musi mieć co najmniej 30 cm, co swoją drogą jest dziś dobrą inwestycją.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony