dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Może jakiś link / referencja. Znalazłem "inteligentne" rotametry, ale w instrukcji wyraźnie jest napisane, że wymagają bufora.
    Rotametry w moich instalacjach nie wiedzą ze musi byc bufor i działają bez niego.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Czyli jak rozumiem w każdym pomieszczeniu można zainstalować sterownik i przyciskiem góra dół ustawiać zadaną temperaturę?
    (osobiście nie widziałem takiego rozwiązania bez bufora)
    Ja tak mam i w domu, w którym teraz mieszkam i w domu, który kończę teraz budować. Inaczej sobie nie wyobrażam ...
    Bez bufora, tylko podłogówka.
    Co prawda nie mam pompy ciepła, ale to w tym wypadku chyba bez znaczenia.
    Ostatnio edytowane przez gp69 ; 11-01-2023 o 09:46

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Ja tak mam i w domu, w którym teraz mieszkam i w domu, który kończę teraz budować. Inaczej sobie nie wyobrażam ...
    Bez bufora, tylko podłogówka.
    Co prawda nie mam pompy ciepła, ale to w tym wypadku chyba bez znaczenia.
    Przy ogrzewaniu gazowym to nie problem. Bufor nie jest potrzebny. Termostat w każdym pomieszczeniu może regulować temperaturę niezależnie. Przy czym sterowanie temperaturą de facto odbywa się poprzez ograniczenie przepływu wody w instalacji.

    W przypadku pompy ciepła nie wolno ograniczać przepływu. Regulacja temperatury polega na zmianie proporcji przepływu pomiędzy pomieszczeniami nie wpływając na całkowity przepływ. Zmienia się proporcję na rotametrach, trzeba odczekać kilka godzin, sprawdzić czy rozkład temperatur w budynku jest ok, jak nie to znowu przestawić - i tak aż do skutku.

    Z pompą ciepła można stosować termostaty czy też inne rozwiązania ograniczające całkowity przepływ - tylko że wówczas potrzebny jest bufor. Nawet jak termostaty całkowicie odetną przepływ dla wszystkich pomieszczeń, bufor zapewni wymagany przepływ i zład wody dla pompy ciepła.

    Jest to problem specyficzny dla pompy ciepła.

  4. #24

    Domyślnie

    Z Twojego opisu wynika, że masz nowoczesny dom, dobrze ocieplony, z dobrymi oknami i rekuperacją. Do tego 100% podłogówki.
    Na podstawie Twoich danych sprawdziłem z grubsza jakie mogłoby być ozc Twojego budynku. Można założyć, że w Twojej strefie klimatycznej (II/-18st) wyniesie dla tej najniższej temperatury nieco ponad 5kW a dla punktu biwalentnego ustalonego na -4st nieco ponad 3kW. Obecnie zimy są łagodne. Zacznij od ustalenia ozc i jeśli się pokryje z tym co podałem wyżej to ten 4kW Daikin będzie najprawdopodobniej dobrym wyborem ale warto jeszcze sprawdzić jaką moc jest w stanie zapewnić dla odpowiednich temperatur zewnętrznych oraz temperatury zasilania.
    Przy takiej zimie jak obecnie nieprzewymiarowana pompa odwdzięczy Ci się możliwie najmniejszym zużyciem energii. Natomiast nie będzie w stanie zapewnić ogrzewania w przypadku, gdyby pojawiły się większe mrozy bez wspomagania się grzałkami. Z drugiej strony taki utrzymujący się ponad -8st mróz obecnie jest nieczęstym zjawiskiem a do tego przy bardzo niskich temperaturach cop zapewne leci w dół nawet w pompach z wyższej półki więc biorąc pod uwagę te fakty wydaje mi się, że nie ma sensu robić sporych zapasów mocy bo to się będzie odbijało czkawką przez większość sezonu grzewczego.
    Koledzy już wcześniej pisali, że dobrze dobrana moc pompy jest istotna. Dodam, że by dobrze ją dobrać należy mieć najpierw ozc budynku oraz znać charakterystykę danej pc.
    Osobiście - ale jest to tylko moje zdanie - skłaniałbym się ku Daikinowi bez bufora (którym będzie Twoja ogrzewana podłoga), który zapewni ciepło do załóżmy -7st a dodatkowo zaplanowałbym kominek i miał na podorędziu zawsze nieco drewna opałowego. Jeśli masz nowoczesny dom to pewnie jest tak zaprojektowany, że ma spore wolne przestrzenie, gdzie ciepło może się swobodnie rozchodzić. Można choćby jakąś bajerancką kozę postawić. Warto mieć takie dodatkowe źródło ciepła na wypadek "W" a nie tylko, by dogrzać się w srogie mrozy. Wiem, że pytasz o pc i fajnie byłoby mieć takie jedno urządzenie bo nowoczesne, bezobsługowe i eleganckie ale obecne czasy pokazują jak szybko zmienia się rzeczywistość. Dobrze jest mieć jakąś alternatywę dla prądu. Ja mam kominek z nadmuchami, piec gazowy i od tego roku pc. Mam instalację w 100% grzejnikową więc nie poszaleję pc poniżej zera ale teraz to jak znalazł. I nie zanosi się tej zimy zdaje się na rewolucję w sensie niskich temperatur choć oczywiście nie ma co chwalić dnia przed zachodem słońca
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 13-01-2023 o 10:14

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    A jakie ma to znaczenie kto montuje, a kto serwisuje. Uzgadniasz i rozliczasz sie z montującym, a serwis jest zgłaszany przez montującego. W jednym i drugim przypadku umawiasz sie tylko z montującym, plusu nie widze zadnego na korzysc panasonica. Siedziba czy odlegosc serwisu Daikina nie zadnego znaczenia, oni mają przyjechac po otrzymaniu zgłoszenia od infolinii Daikina. Takie serwisy są w kazdym województwie i jest ich po kilka. Rozumiem ze ulegasz tezie serwowanej tu przez niektórych ze im blizej do serwisu instalorskiego tym szybciej awaria bedzie usunieta, z lektury tego forum nie zauwazyłem aby ta teza sie sprawdzała Ogolnie termin usuniecia awarii to 14 dni (oczywiscie mogą róznice pomiedzy poszczegolnymi producentami) i co niektórzy uzytkownicy pomp z serwisem instalatorskim musieli tyle czekac albo i dłuzej. Nie słyszałem o takich przypadkach dla pomp Daikina. Co do adresu serwisu Daikina w łódzkim zapytaj montazystę/oferenta Daikina. On z nimi wspołpracuje i bedzie wiedzał. Powtórze jeszcze raz, dla uzytkowika odległosc serwisu Daikina nie ma zadnego znaczenia dla szybkosci usuniecia awarii.
    Trochę nie ładnie KOLEGO- jesteś instalatorem Daikin to zachwalasz.
    Ja świadomie wybrałem Panasa bo ich jest najwięcej w PL
    Nic nie napisałeś o kosztach częsci a te do Daikina są 2x wyższe np. spręzaka 6k
    Mój instalator serisant ma do mnie 400km. -i co z tego jak ma baze serwisową na całą PL Reakcja na zgłoszenie awarii 24h
    Tak Daikin jest dobrą PC tak samo jak i Panas ale śmiem twierdzić że Panas T-cap Daikina bije na głowę
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Trochę nie ładnie KOLEGO- jesteś instalatorem Daikin to zachwalasz.
    Ja świadomie wybrałem Panasa bo ich jest najwięcej w PL
    Nic nie napisałeś o kosztach częsci a te do Daikina są 2x wyższe np. spręzaka 6k
    Mój instalator serisant ma do mnie 400km. -i co z tego jak ma baze serwisową na całą PL Reakcja na zgłoszenie awarii 24h
    Tak Daikin jest dobrą PC tak samo jak i Panas ale śmiem twierdzić że Panas T-cap Daikina bije na głowę
    Dlaczego sądzisz ze nie ładnie, napisałem jakąs nieprawdę, lub cos przeinaczyłem?
    Owszem koszt czesci jest wyzszy, ale najwyzsze koszty naprawy są zwykle przy uszkodzeniach zwiazanych z wyładowaniami atmosferycznym, na które zadna gwarancja nie chroni. Chroni tylko odpowiednie ubezpieczenie, które zalecam wszystkim moim klientom od dnia instalacji PC, ubezpieczenie które warto kontynuowac po zakonczeniu gwarancji. Co do uszkodzen sprezarek które notabene Daikin wykonuje tylko dla siebie, są bardzo ale to bardzo rzadkie, ja przynajmniej nie spotkałem sie takim uszkodzeniem.
    Ilu uzytkowników Panasa ma serwis 24 h, podaj chociaz szacunek procentowy. Uzytkowników Daikina z serwisem 24 h jest nie mniej, nie wiecej jak 100% Tu nie trzeba szukac instalatora który ma taki serwis, smiem twierdzic ze te 24 h dla Panasa to rzadkosc. Dla Daikina ktokolwiek by nie montował zawsze ten serwis jest.
    Oczywiscie zawsze mozna twierdzic ze sewis instalatorski jest lepszy od fabrycznego i moze w jednostkowym przypadku moze sie zdarzyc, ale dla zwyklego uzytkowinka takie szczegolne przypadki nie mają znaczenia. W czym T=CAP tak bije Althermę na głowę?. Nie wszyscy stosują kryterium wyboru modelu/producenta pod wzgledem ilosci na rynku. Kazdy wybiera po swojemu, ale brac to czego jest najwiecej jakos do mnie nie przemawia, zresztą nie tylko do mnie.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dlaczego sądzisz ze nie ładnie, napisałem jakąs nieprawdę, lub cos przeinaczyłem?
    Owszem koszt czesci jest wyzszy, ale najwyzsze koszty naprawy są zwykle przy uszkodzeniach zwiazanych z wyładowaniami atmosferycznym, na które zadna gwarancja nie chroni. Chroni tylko odpowiednie ubezpieczenie, które zalecam wszystkim moim klientom od dnia instalacji PC, ubezpieczenie które warto kontynuowac po zakonczeniu gwarancji. Co do uszkodzen sprezarek które notabene Daikin wykonuje tylko dla siebie, są bardzo ale to bardzo rzadkie, ja przynajmniej nie spotkałem sie takim uszkodzeniem.
    Ilu uzytkowników Panasa ma serwis 24 h, podaj chociaz szacunek procentowy. Uzytkowników Daikina z serwisem 24 h jest nie mniej, nie wiecej jak 100% Tu nie trzeba szukac instalatora który ma taki serwis, smiem twierdzic ze te 24 h dla Panasa to rzadkosc. Dla Daikina ktokolwiek by nie montował zawsze ten serwis jest.
    Oczywiscie zawsze mozna twierdzic ze sewis instalatorski jest lepszy od fabrycznego i moze w jednostkowym przypadku moze sie zdarzyc, ale dla zwyklego uzytkowinka takie szczegolne przypadki nie mają znaczenia. W czym T=CAP tak bije Althermę na głowę?. Nie wszyscy stosują kryterium wyboru modelu/producenta pod wzgledem ilosci na rynku. Kazdy wybiera po swojemu, ale brac to czego jest najwiecej jakos do mnie nie przemawia, zresztą nie tylko do mnie.
    Siedzę na forum 7 lat i po za jednym przypadkiem gdzie padła płyta główna jakiś awarii nie było
    T cap --stała moc do -20*C super szybkie defrosty
    Montując PC nie bierze się Pana Janusza z za miedzy tylko Propartnera który ma już na swoim koncie tysiące zamontowanych PC. Który sam dba o przeglądy swoich PC
    Każdy chwali swoje lecz trzeba to robić z rozwagą.
    Wcale nie twierdzę że Daikin jest zły to b.dobra PC lecz koszt powalają
    Idąc tym tropem dlatego jeżdżę Audi a nie Merce.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Siedzę na forum 7 lat i po za jednym przypadkiem gdzie padła płyta główna jakiś awarii nie było
    T cap --stała moc do -20*C super szybkie defrosty
    Montując PC nie bierze się Pana Janusza z za miedzy tylko Propartnera który ma już na swoim koncie tysiące zamontowanych PC. Który sam dba o przeglądy swoich PC
    Każdy chwali swoje lecz trzeba to robić z rozwagą.
    Wcale nie twierdzę że Daikin jest zły to b.dobra PC lecz koszt powalają
    Idąc tym tropem dlatego jeżdżę Audi a nie Merce.
    Siedzę na forum 13 lat i było bardzo wiele postów na temat serwisowej obsługi gwarancyjnej PC Panasonic, postów negatywnych, pamietam post bardzo zawiedzonego uzytkownika któremu zadarzyło sie miec awarie pc w zimie, a poniewaz instalator niestety zmarł to dopiero po miesiącu centrala Panasonica przysłała/dała namiar na innego instalatora który po ok 5 tygodniach od zaistnienia awarii ją usunął. Po prostu masz szczescie ze nic sie nie stało i serwis nie był konieczny. Nie wszystkich uzytkowników Panasa takie szczescie spotyka.
    Co do T-Cap to ciezko porównywac przewymiarowaną dwuwentylatorową jednostke z ograniczeniem mocy ze zwykła jednowentylatorową jednostką o mniejszej mocy. Jak porównywac to raczej pompy mocowo i konstrukcyjnie zblizone do siebie.
    O jakiej rozwadze piszesz, gdzie napisałem nieprawdę.
    Co do kosztów to z ofert które czasem moi klienci mi podsyłają to te oferty na podobne mocowo pc są czasem wyzsze niz na daikina (głownie Altherma 8 kW zintegrowana) w kazdym razie jezeli róznice są to zwykle są w przedziale 1000-2000 zł. Zresztą i tu na forum mozna czasem spotkac takie wyceny. Owszem Daikin nie jest najtanszy ale stwierdzenie ze koszty powalają tez jest przesadzone.
    Wracając do montazu to zjawisko montazu przez przyslowiowego Pana Janusza praktycznie nie istnieje bo uruchomienie i tak jest przeprowadzane przez serwis fabryczny Daikina, jezeli montaz nie spełnia wymagan to go nie ma az do usuniecia niescisłosci. Nie kazdy Pan Janusz bierze sie za taki montaz, bo poprawianie opłacalne nie jest.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Siedzę na forum 13 lat i było bardzo wiele postów na temat serwisowej obsługi gwarancyjnej PC Panasonic, postów negatywnych, pamietam post bardzo zawiedzonego uzytkownika któremu zadarzyło sie miec awarie pc w zimie, a poniewaz instalator niestety zmarł to dopiero po miesiącu centrala Panasonica przysłała/dała namiar na innego instalatora który po ok 5 tygodniach od zaistnienia awarii ją usunął. Po prostu masz szczescie ze nic sie nie stało i serwis nie był konieczny. Nie wszystkich uzytkowników Panasa takie szczescie spotyka.
    Co do T-Cap to ciezko porównywac przewymiarowaną dwuwentylatorową jednostke z ograniczeniem mocy ze zwykła jednowentylatorową jednostką o mniejszej mocy. Jak porównywac to raczej pompy mocowo i konstrukcyjnie zblizone do siebie.
    O jakiej rozwadze piszesz, gdzie napisałem nieprawdę.
    Co do kosztów to z ofert które czasem moi klienci mi podsyłają to te oferty na podobne mocowo pc są czasem wyzsze niz na daikina (głownie Altherma 8 kW zintegrowana) w kazdym razie jezeli róznice są to zwykle są w przedziale 1000-2000 zł. Zresztą i tu na forum mozna czasem spotkac takie wyceny. Owszem Daikin nie jest najtanszy ale stwierdzenie ze koszty powalają tez jest przesadzone.
    Wracając do montazu to zjawisko montazu przez przyslowiowego Pana Janusza praktycznie nie istnieje bo uruchomienie i tak jest przeprowadzane przez serwis fabryczny Daikina, jezeli montaz nie spełnia wymagan to go nie ma az do usuniecia niescisłosci. Nie kazdy Pan Janusz bierze sie za taki montaz, bo poprawianie opłacalne nie jest.
    Odnośnie pana Janusza mialem na myśli instalatorów Panasa.
    Kolega ma Daikina i niezłe hece przechodził. Tak że i u was tak kolorowo nie jest
    Dlatego napisałem zachwalaj z rozwagą
    No ale instalator tak ma tylko swoje chwalić
    Te pompy obie są japońskie i obie są b. Dobre.
    I tyle w temacie a że do jednej spręzarka ( przed wojną i pandemią ) kosztowała 3k a do drugiej 6k
    To tak jak z samochodami
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  10. #30

    Domyślnie

    Panowie jako ze wątek jest świeży a nie chce zaśmiecać nowymi postami może się wypowiecie w temacie pompy ciepła. Mam zainstalowana PC od początku stycznia, dom ocieplony z zewnątrz bez ocieplenia stropu (wiazary, sufity się robią zasyp planowany w ciągu miesiąca). Obecnie pompa dobija max do temp 21 stopni (mimo zadanej na prostej 40) instalator mówi, ze to normalne i ze jak strop będzie ocieplony to pompa poleci na tyle na ile się ja ustawi - niestety podchodzę sceptycznie do jego słów. Na logikę pompa powinna dobić do zadanej temp jedynie strata ciepła będzie większa ale nie jestem znawca. Zakręcając obiegi przy 6 z 24 obiegów (równe pętle po ok. 60-70mb) jestem w stanie osiągnąć 32-33 stopnie po otwarciu 12 już max 26 po otwarciu wszystkich max 22. Czy tak powinno być? Instalacja split 180 mb podłogówki garaż w bryle, izolacja podłogi 15cm izolacja ścian 20cm. PC bez bufora (instalator twierdzi ze pompa w PC da radę) przepływy max jakie mogę uzyskać 1-1,25 l. Z góry dziękuje za odp może być tez w wiadomości prywatnej.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony