dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szeregowy

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Oleśnica
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    21

    Domyślnie Prośba o interpretacje mpzp

    Dzień dobry, chciałbym zapytać czy ktoś jest w stanie udzielić mi jakiś informacji na temat mpzp. Dom jaki chciałbym wybudować na działce jest to dom z płaskim dachem i kątem nachylenia 6`. Byłem u dwóch architektów i jeden twierdzi że budynek spełnia wymogi, drugi że nie.

    W mpzp mam taki zapis:
    2. Ustalenia dotyczące zasad ochrony i kształtowania áadu przestrzennego oraz parametrów i wskaźników
    kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu:
    1) minimalny wskaźnik intensywności zabudowy: 0,01;
    2) maksymalny wskaźnik intensywności zabudowy: 0,5;
    3) minimalny wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej [%]: 30;
    4) maksymalna wysokośü zabudowy [m]: 12;
    5) minimalna powierzchnia nowowydzielanej działki budowlanej [m2]: 3000;
    6) geometria dachu: dach dwuspadowy lub kopertowy w kolorze ceglastym; dopuszcza się wielospadowe;
    poza strefami konserwatorskimi także czerwony matowy, grafitowy i brązowy;
    7) Kąt nachylenia głównych połaci dachu: od 35 do 45°; poza strefami ochrony konserwatorskiej do 45°;
    zakaz stosowania na elewacjach okładzin z blachy oraz tworzyw sztucznych typu "siding";
    9) dopuszcza się lokalizację budynków w odległości 1,5 m od granicy działki lub przy granicy działki,
    zgodnie z przepisami odrĊbnymi;
    3. Dopuszcza się lokalizowanie budynków gospodarczych i garaży na następujących warunkach:
    1) maksymalna wysokość zabudowy [m]: 9,
    2) geometria dachu: dach dwuspadowy,
    3) Kąt nachylenia połaci dachu: do 45°,
    4) zakazuje się budowy blaszanych garaży i blaszanych budynków gospodarczych

    ''
    Działka znajduje się po strefa konserwatorską więc jak można interpretować ten zapis " poza strefami ochrony konserwatorskiej do 45°"? Mam zamiar wybrać się w tygodniu do starostwa ale chciałbym poznać Wasz opinie. Dziękuje i pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez szeregowy ; 02-01-2023 o 15:56

  2. #2

    Domyślnie

    A po co tu architekt, masz wyraźnie napisane, że "Kąt nachylenia głównych połaci dachu: od 35 do 45°; poza strefami ochrony konserwatorskiej do 45°;"

    Jeśli więc budujesz poza tymi strefami ochrony to może być 6°.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szeregowy

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Oleśnica
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    A po co tu architekt, masz wyraźnie napisane, że "Kąt nachylenia głównych połaci dachu: od 35 do 45°; poza strefami ochrony konserwatorskiej do 45°;"

    Jeśli więc budujesz poza tymi strefami ochrony to może być 6°.
    Dziękuje za odpowiedź, architekt miałem na myśli osobę która zajmie się adaptacją projektu itp, a pytam bo nie chciałbym kupić projekt za 5k, i później usłyszeć że takiego domu nie można.

    Co do reszty dla mnie ten zapis też wydaje się oczywisty, ale jak pisałem byłem w dwóch różnych biurach, nawet strona extradom zrobiła mi bezpłatną analizę i stwierdzili że ten projekt tez nie jest zgodny z mpzp. Wiec sam mam mętlik w głowie jedno biuro powiedziało mi że aby móc mieć taki dach musze mieć to wyraźnie napisane w mpzp i powiem że w tym planie do innych obszarów faktycznie jest taki zapis? Nie wiem co myśleć.

    Tutaj w klej zapis z innego obszary w tym planie.:
    ''1) minimalny wskaźnik intensywności zabudowy: 0,1;
    2) maksymalny wskaźnik intensywności zabudowy: 1,2;
    3) minimalny wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej [%]: 25;
    4) maksymalna wysokość zabudowy [m]: 12;
    5) minimalna powierzchnia działki [m2]: 1000;
    6) geometria dachu: dach dwuspadowy lub kopertowy w kolorze ceglastym; poza strefami
    konserwatorskimi dopuszcza się dach płaski oraz także kolory czerwony matowy, grafitowy i brązowy;
    7) Kąt nachylenia głównych połaci dachu: od 30 do 45°; poza strefami konserwatorskimi dopuszcza się
    dach plaski o kącie do 5°;
    uklad glównej kalenicy: równolegly lub prostopadly do nieprzekraczalnych linii zabudowy;
    9) zakaz stosowania na elewacjach okładzin z blachy oraz tworzyw sztucznych typu "siding";
    10) dopuszcza się lokalizacji budynków w odległości 1,5 m od granicy działki lub przy granicy działki,
    Ostatnio edytowane przez szeregowy ; 02-01-2023 o 17:09

  4. #4

    Domyślnie

    Myśleć trzeba samodzielnie i logicznie. A jak chcesz polegać na czyimś myśleniu, to pytaj też o argumentację, każdy się może pomylić, lub coś ważnego pominąć, skupiając się na czymś.

    Miasto podzieliło teren na obszary i w każdym z nich może ustalać różne warunki, Ciebie obowiązują "Twoje".

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szeregowy

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Oleśnica
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    21

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienie i pomoc.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Poddam wątpliwość interpretacji takiego przepisu i uważam że nie można budować domu o dachu płaskim mając takie warunki.
    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?187472-kąt-nachylenia-dachu-a-plan-zagospodarowania
    Taki wpis o wydane warunki brzmi inaczej i jest jasno sprecyzowany ( nawet cytowany plan dla innego obszaru jest inny - dlaczego przecież urzędnicy robią to poprzez gotowy szablon? ):

    "dla budynków poniżej 4m dopuszcza się dach płaski lub dwuspadowy o kącie nachylenia mniejszym niż wskazany wyżej"

    Do autora wątku szeregowy jaki jest problem udanie się do urzędu który wydał powyższe warunki i ich interpretacja przepisu i potwierdzenie możliwości budowy wg tego a nie innego projektu? Przecież ten projekt kosztuje trochę a i jego adaptacja do wydanych warunków również.
    W tak ważnej kwestii wyrocznią ma się stać wątpliwej jakości forum i odpowiedzi zarejestrowanych bezimiennych/anonimowych na nim osób?

    Trzeba "mieć rozum" i tu się zgodzę, ale również umieć czytać i słuchać - wg mnie wyrocznią będzie urzędnik - wiele widziałem w życiu , a jeszcze więcej czytałem tu na forum i to co nieraz się wypisuje i cytuje woła o pomstę jak również o chwałę dla inteligencji i posiadanej wiedzy.
    Pozdrawiam i życzę słusznych wyborów, a z forum należy korzystać, ale nie w takiej decydującej kwestii.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szeregowy

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Oleśnica
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    21

    Domyślnie

    Zgadzam się, podziękowałem za pomoc i odpowiedz, ale jak pisałem w pierwszym poście do starostwa się udam.

  8. #8

    Domyślnie

    Nie zaszkodzi, choć urzędnik nie interpretuje przepisów - jego "zdanie" nie liczy się (choć oczywiście nie można mu tego powiedzieć). Mam już "na koncie" edukację naczelnika wydziału architektury starostwa, który sądził, że zapisy planu miejscowego są ważniejsze od prawa budowlanego. Ważne - nie kłóć się z urzędnikiem, bo nie wygrasz. Jeśli wiesz, że masz rację - trzeba tak prowadzić rozmowę, by umożliwić urzędnikowi wyjście z twarzą ze swego błędnego przekonania - podsuwać interpretacje, przykłady, "widziałem, że", "ktoś mi zwrócił uwagę na", "czy może pan zapoznać się z taką interpretacją" ... itp.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szeregowy

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Oleśnica
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    21

    Domyślnie

    Dziś byłem w starostwie Panie powiedziały mi że mam się udać do gminy aby uzyskać takie informację gdyż oni taki plan tworzyli i mi nie pomogą. Wiec pojechałem do gminy, tam miły Pan oświadczył że mam jechać do starostwa bo to oni wydają decyzję a gmina zrobiła tylko plan. Ale przeczytał i jego zdaniem, nie powinno być problemu ale starostwo różnie interpretuje strefy konserwatorski. Dostałem jakiś dodatkowy papierek odnośnie działki i niby cała miejscowość jest w strefie OW.

  10. #10

    Domyślnie

    Wg mnie ten zapis zakazuje stosowania dachów płaskich

    Cytat Napisał szeregowy Zobacz post
    6) geometria dachu: dach dwuspadowy lub kopertowy w kolorze ceglastym; dopuszcza się wielospadowe;
    poza strefami konserwatorskimi także czerwony matowy, grafitowy i brązowy;
    Dach poniżej 12 stopni będzie uznany za płaski, nawet jeśli technicznie posiada on spadki i nie jest on zupełnie płaski.

    Napisz jak się sprawa zakończyła, gdy już będzie wiadomo.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szeregowy

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Oleśnica
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    21

    Domyślnie

    Obecnie będę pisał o opinie do konserwatora zabytków jeśli będzie pozytywna wtedy kupie projekt, to jest rada Pani co robi adaptację.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szeregowy

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Oleśnica
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    21

    Domyślnie

    Dziś otrzymałem opinie od konserwatora zabytków, gdzie załączyłem przekrój oraz rzut domu z opisem że dom ma płaski dach ze spadkiem do 5'. Więc wydaje mi się że chyba nie ma już przeciwskazani do budowy takiego domu w strefie OW gdzie w MPZP jest zapis że "po za strefą ochrony konserwatorskiej dach do 45 ".
    Ostatnio edytowane przez szeregowy ; 05-06-2023 o 19:22

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szeregowy

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Oleśnica
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    21

    Domyślnie

    Witam, chciałem tylko napisać że otrzymałem pozytywną decyzje na budowę, wiec buduje z płaskim dachem. Pozdrawiam

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał szeregowy Zobacz post
    Witam, chciałem tylko napisać że otrzymałem pozytywną decyzje na budowę, wiec buduje z płaskim dachem. Pozdrawiam
    Super, że to napisałeś. Przynajmniej wiemy jak się sprawa zakończyła i temat nie wisi w "niebycie".

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony