dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Taktowanie a żywotność pompy ciepła. Zmniejsz taktowanie i zużycie prądu.

    Pompy ciepła należą do najdroższych urządzeń grzewczych które w zamian oferują obecnie najniższe koszty wytwarzania ciepła. Jednak wydatek na pompę nie jest mały i nie jeden z posiadaczy zastanawia się co zrobić aby przedłużyć żywotność pompy. W pompie najbardziej narażonym na zużycie elementem jest sprężarka. Bardzo duży wpływ na długoletnia pracę sprężarki ma częstotliwość jej uruchamiania się. Lepiej jak pracuje non stop niż np 6 razy po 5 minut w ciągu godziny. Aby chronić sprężarkę przed zbyt duża ilością uruchomień czyli taktowaniem, większość producentów powietrznych pomp ciepła wprowadziło silniki inwerterowe które pozwalają modulować moc pompy ciepła zwalniając lub przyśpieszając swoją pracę. Jednak i to czasem nie pomaga i pompa "taktuje". Dziś wyjaśnię co ma wpływ na taktowanie pomp ciepła i jak się przed tym zjawiskiem bronić przy okazji podnosząc sprawność pompy i zmniejszając pobór prądu. Obliczysz też przewidywaną żywotność twojej pompy ciepła.
    Oglądajcie do końca, bo dosłownie warto.
    https://www.youtube.com/watch?v=7AksiCdt_T4
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taktowanie pompy ciepla.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	22,1 KB
ID:	463146  
    ---Tu była reklama zakupów---

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Marx przenieś ten cały wątek i temat do działu tytułu - Panasonc Aquera bo dla innych bez sensu a powiela i niczego nie wnosi a na forum robisz następny temat masło maślane.
    Dom z danymi https://cieplo.app/wynik/1dkd6 Pompa Rotenso Aqami split 10kw. Tylko grzejniki c22. Bufor=sprzęgło 200 L równolegle na zasilaniu. CWU 200L -trzy osoby.

  3. #3

    Domyślnie

    Witam, z tym taktowaniem to jestem trochę zdezorientowany:
    pompa gruntowa 8,8kW puszczona na samopas przez cała dobę w 90% na grzejnikach z buforem/sprzęgłem 100L T zasilania=40 stopnie załącza się 29 x na dobę przy 14h pracy w ciągu doby.
    Obliczyłem sobie, że pompa załącza się 29 razy na dobę (24h) i wychodzi mi 1,20 na godzinę.
    Spałem spokojnie do momentu przeczytania artykułu
    https://globenergia.pl/czy-to-juz-ta...-pompa-ciepla/

    I tu cytuję:
    "
    Dobry stosunek liczby startów pompy ciepła w stosunku do jej godzin pracy to 1:1, czyli jeden start na godzinę pracy urządzenia.
    "
    I tu mi wychodzi współczynnik 29 załączeń na 14h pracy = 2,07.
    Jak naprawdę trzeba liczyć ilość startów do pracy sprężarki?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał skystar Zobacz post
    I tu mi wychodzi współczynnik 29 załączeń na 14h pracy = 2,07.
    Jak naprawdę trzeba liczyć ilość startów do pracy sprężarki?
    1. Powinno się liczyć: liczba załączeń sprężarki / czas pracy sprężarki - czyli 2,07
    2. Rekomendacja powyższa oparta jest na oszacowaniu czasu życia sprężarki: 50 tys. startów, 100 tys. godz.
    3. Sprężarki są różne. Elementy wpływające na większa/ mniejszą liczbę cykli startu
    a) typ sprężarki, tłokowa, rotary, twin rotary, scroll
    b) inwerter czy on/off , układ miękkiego startu w on/off
    Najbardziej narażone są sprężarki on/off bez układu miękkiego startu, najmniej scroll inverter
    4. Niestety producenci zazwyczaj nie podają przewidywanej żywotności sprężarki (liczba cykli, czas pracy). Podają natomiast maksymalną dopuszczalną liczbę startów na godzinę pracy sprężarki

  5. #5

    Domyślnie

    ..1/ Moc grzejników powinna być ;
    ..a/ > = mocy cieplnej budynku lub mocy pompy PC ;
    ....... - w zależności która z nich jest większa .
    ...b/ najkorzystniej gdy jest większa, dla temperatur zasilania; 45 C/ 35 C/20 C,
    ...c/ Stosować jak największej mocy grzejniki;
    https://termomodernizacja.pl/tempera...ow-wplywa-moc/
    ...d/ Moc grzejnika dla 35/45/20 to 0,5779 mocy grzejnika dla 55/45/20 C

    ..2/ Gdy moc grzejników będzie mniejsza, to będą ;
    .....a/ wyższe temperatury zasilania na PC i tym samym mniejsze COP,
    .........czyli wyższe koszty,
    ....b/ PC będzie taktować - czyli będzie duża ilość wył-zał,

    ..3/ Oprócz mocy grzejników istotny jest tzw; zład wody w układzie;
    Gdyż jednym z kluczy do ;
    ........ - optymalnej ilości startów PC
    ........ - stabilnej pracy pompy ciepła,
    ........ - wydłużenie czasu pracy sprężarki,
    .........- wydłużenie czasu postoju sprężarki
    Jest objętość wodna instalacji grzewczej ;
    ....- Ilość zładu to ;> = moc pompy x 20 l/kW
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 10-01-2023 o 14:51
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #6

    Domyślnie

    7000h pracy i 1800wył.
    Dziękuje
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    7000h pracy i 1800wył.
    Dziękuje
    Przy inwerterowej taki wynik osiągnąć to chyba nie problem, gorzej jest przy on/off.
    U mnie jest nieco więcej godzin niż załączeń ale głównie okres letni nabija załączeń. Praca na grzanie CWU to 20 do 40 min więc dwa załączenia na godzinę pracy.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Przy inwerterowej taki wynik osiągnąć to chyba nie problem, gorzej jest przy on/off.
    U mnie jest nieco więcej godzin niż załączeń ale głównie okres letni nabija załączeń. Praca na grzanie CWU to 20 do 40 min więc dwa załączenia na godzinę pracy.
    Do jakiej temperatury grzejesz CWU i jaki masz zasobnik? Tez mam APIC on/off tylko ze 10kW. CWU grzeje do 46 na jednym załączeniu, zasobnik 400l z jakąś wielką wężownicą.
    Miałem kiedyś problem z oprogramowaniem i nabiło mi kilkaset załączęń w cągu około tygodnia.
    Generalnie ilość załączeń waha się od 1-3 na dobę
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Do jakiej temperatury grzejesz CWU i jaki masz zasobnik? Tez mam APIC on/off tylko ze 10kW. CWU grzeje do 46 na jednym załączeniu, zasobnik 400l z jakąś wielką wężownicą.
    Miałem kiedyś problem z oprogramowaniem i nabiło mi kilkaset załączęń w cągu około tygodnia.
    Generalnie ilość załączeń waha się od 1-3 na dobę
    Ustawione mam na 42 *C ale po wyłączeniu się PC dochodzi do 43 *C. Mogę maksymalnie ustawic na 43 *C. Ustawił bym niżej ale mam ustawioną histerezę na 6 *C aby rzadziej się załączała. Podczas brania prysznica i tak jest za gorąca trzeba dopuszczać zimnej. Jak potrzeba wziąść kąpiel to załączam grzałkę na 10 min. i dogrzewa pół zbiornika do 46 *C.
    Zbiornik mam kiepski, prawie 20 letni 200l Galmet z wężownicą tylko 1,5 m2 który był do kotła na drewno.
    Mam zrobione takie obejście z zaworem aby minimalną część wody z PC puścić na CO aby się PC nie wyłączała przy 55 *C ( max dla mojej PC ).
    Beż tego obejścia musiała dobijać do 42 *C na dwa lub trzy razy.
    Szkoda mi wyrzucać jeszcze sprawnego zasobnika no ale jest chyba za dobry i nie chce się popsuć.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Przy inwerterowej taki wynik osiągnąć to chyba nie problem, gorzej jest przy on/off.
    U mnie jest nieco więcej godzin niż załączeń ale głównie okres letni nabija załączeń. Praca na grzanie CWU to 20 do 40 min więc dwa załączenia na godzinę pracy.
    Z on-off to tak jak z piecem ( starym kopciuchem )
    Na pewno by chodziło non stop -czyli np, tak jak grzejesz 14h pracy i 1 start stop gdyby:
    Moc PC= mocy grzejników W okresie przejsciowym grałbyś krócej
    lecz i tu są kruczki temp DZ nie wiem czy w gruntowej jest stała moc czy nie i czy tylko wzrasta zużycie kWh a moc pozostaje constans.
    Nie chcę się w to zagłębiać bo takiej PC nie mam i miał nie będę
    Zapewne gdym miał to robił bym wszystko aby ta PC pracowała określoną ilość godz. przy 1 start stopie. Oczywiście jak to jest możliwe.
    U mnie tak właśnie jest 14h pracy i 1 start stop.
    Średnią zaniża grzanie CWU w lecie bo to ok 20--30 min i woda gotowa
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  11. #11

    Domyślnie

    Moc grzewcza pompy gruntowej waha się, u mnie tak ok 10%.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Z on-off to tak jak z piecem ( starym kopciuchem )
    Na pewno by chodziło non stop -czyli np, tak jak grzejesz 14h pracy i 1 start stop gdyby:
    Moc PC= mocy grzejników W okresie przejsciowym grałbyś krócej
    lecz i tu są kruczki temp DZ nie wiem czy w gruntowej jest stała moc czy nie i czy tylko wzrasta zużycie kWh a moc pozostaje constans.
    Nie chcę się w to zagłębiać bo takiej PC nie mam i miał nie będę
    Zapewne gdym miał to robił bym wszystko aby ta PC pracowała określoną ilość godz. przy 1 start stopie. Oczywiście jak to jest możliwe.
    U mnie tak właśnie jest 14h pracy i 1 start stop.
    Średnią zaniża grzanie CWU w lecie bo to ok 20--30 min i woda gotowa
    Jak miałem same grzejniki to chodziła 2 godziny aż uzyskała 55 *C i się wyłaczyła bo to było jej maksimum.
    Teraz mam prawie na całości podłogówkę więc chodzi długo, do czasu aż w domu będzie odpowiednia temperatura.
    Ustawiłem termostat pokojowy tylko na grzanie nad ranem od 2.00 do 6.00 więc w nocy jest minimalnie chłodniej a gdy wstaję o 6.00 jest cieplutko.
    Przeważnie pracuje zamachem te 4 godziny, czasem wcześniej uzyska właściwą temp.
    W dzień załączam sterownik ręcznie w miarę potrzeby. Jak widzę, że jest produkcja z PV to załączę przed południem jak nie ma to popołudniu aby wieczorem było cieplej. Jak były mrozy to ciągle pracowała nawet 8 h . Na duże mrozy mam jeszcze zapas bo maksymalny czas jaki pracowała w ciągu doby to 12 h.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    241

    Domyślnie

    ''Taktowanie a żywotność pompy ciepła''
    mogę a raczej mam nadzieje że uspokoję kolegów
    jestem w posiadaniu 2 agregatów chłodniczych a przecież to w jakimś stopniu pompa które pracują w trybie ON/OFF od 2000r załączając się cyklicznie co 5-8 min i maja sie dobrze .
    Drugi przykład , klima z 2001r została zdemontowana w stanie idealnym przepracowała 20 lat bezawaryjnie i bezobsługowo .
    Mam nadzieję że nie zapeszyłem , miałem to napisać już na początku wątku tylko obawiałem się ''abym nie wywołał wilka z lasu "

    tak na szybko policzyłem
    średnio co 6min
    na godz daje 5 uruchomień
    6x5x24hx365dnix20lat =5 256 000 uruchomień , to się nazywa taktowanie

    optymistycznie brzmi ?
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał k1krzysztof Zobacz post
    ''Taktowanie a żywotność pompy ciepła''
    mogę a raczej mam nadzieje że uspokoję kolegów
    jestem w posiadaniu 2 agregatów chłodniczych a przecież to w jakimś stopniu pompa które pracują w trybie ON/OFF od 2000r załączając się cyklicznie co 5-8 min i maja sie dobrze .
    Drugi przykład , klima z 2001r została zdemontowana w stanie idealnym przepracowała 20 lat bezawaryjnie i bezobsługowo .
    Mam nadzieję że nie zapeszyłem , miałem to napisać już na początku wątku tylko obawiałem się ''abym nie wywołał wilka z lasu "

    tak na szybko policzyłem
    średnio co 6min
    na godz daje 5 uruchomień
    6x5x24hx365dnix20lat =5 256 000 uruchomień , to się nazywa taktowanie

    optymistycznie brzmi ?
    Tylko gdzie te agregaty chłodnicze stoją ? bo chyba nie na dworze gdzie jest np. (-10*C) bo wtedy niby po co miały by się załączać
    Stoją w domu, sklepie ,barze klubie -gdzie do startu mają zawsze idealne warunki. Ciepło to i olej ciepły itd.
    Podobnie jest z klimą -bo klima pracuje w lecie gdzie jest gorąco .Wiadomo też że bardzo wysokie temp. też nie są dobre LECZ zdecydowanie lepsze powiem więcej idealne, na przeciw PC gdzie nie raz tylko wielokrotnie startuje z minusowych temperatur.
    Bardzo optymistycznie brzmi.
    Rozwiałeś wszystkie moje niepokoje.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 21-01-2023 o 21:33
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    241

    Domyślnie

    [QUOTE=
    Tylko gdzie te agregaty chłodnicze stoją ? bo chyba nie na dworze gdzie jest np. (-10*C) bo wtedy niby po co miały by się załączać
    Stoją w domu, sklepie ,barze klubie -gdzie do startu mają zawsze idealne warunki. Ciepło to i olej ciepły itd.
    Podobnie jest z klimą -bo klima pracuje w lecie gdzie jest gorąco .Wiadomo też że bardzo wysokie temp. też nie są dobre LECZ zdecydowanie lepsze powiem więcej idealne, na przeciw PC gdzie nie raz tylko wielokrotnie startuje z minusowych temperatur.
    Bardzo optymistycznie brzmi.
    Rozwiałeś wszystkie moje niepokoje.
    .[/QUOTE]

    nie wiem dlaczego ale odnoszę wrażenie że jesteś trochę jakby "wszechwiedzący" , bez obrazy próbujesz podważać i udowadniać no cóż .
    kolega napisał;
    "Tylko gdzie te agregaty chłodnicze stoją ? bo chyba nie na dworze gdzie jest np. (-10*C) bo wtedy niby po co miały by się załączać "

    właśnie tam na dworze / pole/ są to agregaty zewnętrzne i pracuja dla urządzeń które są w pomieszczeniach utrzymując zadaną temp np 3-6 C
    podobnie jak pompa jedn. zewnetrza i dom ,
    myślę że wytłumaczyłem koledze
    i "Rozwiałeś wszystkie moje niepokoje"
    jeżeli masz jakieś pytania to bardzo proszę

    ażeby było jeszcze ciekawiej to jedna z nich od 15lat grzeje mi wodę / zasobnik 80l z kwasówki / , obieg na powrocie gazu , latem woda do 60C zima do 25C prawie PC
    dla ciekawych ;
    https://www.chelchowski.pl/oferta/68...n-chlodniczych

    i trochę optymizmu koledzy to są fakty miliony uruchomień
    Ostatnio edytowane przez k1krzysztof ; 21-01-2023 o 22:36
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał k1krzysztof Zobacz post
    nie wiem dlaczego ale odnoszę wrażenie że jesteś trochę jakby "wszechwiedzący" , bez obrazy próbujesz podważać i udowadniać no cóż .
    kolega napisał;
    "Tylko gdzie te agregaty chłodnicze stoją ? bo chyba nie na dworze gdzie jest np. (-10*C) bo wtedy niby po co miały by się załączać "

    właśnie tam na dworze / pole/ są to agregaty zewnętrzne i pracuja dla urządzeń które są w pomieszczeniach utrzymując zadaną temp np 3-6 C
    podobnie jak pompa jedn. zewnetrza i dom ,
    myślę że wytłumaczyłem koledze
    i "Rozwiałeś wszystkie moje niepokoje"
    jeżeli masz jakieś pytania to bardzo proszę
    Nie jestem typowym TROLEM - ktory jak popełni bląd to się nie przyzna
    Mialem na myśli chłodziarki szklane sklepowe które stoją właśnie wewnątrz.
    A skoro to są chłodnie ( pomieszczenia ) ktore zamieniłeś na chłodnie to NIE MAM WIECEJ PYTAN
    Cieszy mnie to niezmiernie. Bo może i moja PC tyle pożyje.
    Lecz wątpię aby PC tyle wytrzymała bo pracuje po pierwsze na wyższych parametrach ( grzeje ,a nie chłodzi)
    I jej praca jest w cięższych warunkach bo:
    1)- PC musi podnieść temp. z np. ( -15 ) zew. do 35 lub 40*C na ( + ) wewnątrz
    2) chłdnia ma łatwiej bo z ( -15 ) na zew ma wpompować (-10 ) do wewnątrz.
    Być może się mylę lecz logicznie tak mi to wychodzi.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 21-01-2023 o 22:29
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    241

    Domyślnie

    kolega voymar napisał
    Być może się mylę lecz logicznie tak mi to wychodzi.
    Lecz wątpię aby PC tyle wytrzymała bo pracuje po pierwsze na wyższych parametrach ( grzeje ,a nie chłodzi)
    I jej praca jest w cięższych warunkach bo:
    1)- PC musi podnieść temp. z np. ( -15 ) zew. do 35 lub 40*C na ( + ) wewnątrz
    2) chłdnia ma łatwiej bo z ( -15 ) na zew ma wpompować (-10 ) do wewnątrz.

    pompa / sprężarka ON/OFF zawsze idzie na całość bez wzgledu do jakich temperatur jest ustawiona ; wyobraż sobie lodówkę z agregatem na zewnątrz ;
    jak do;
    +3 z 22C to dłużej bedzie pracować bo w pomieszczeniu jest np +22C a na zewn. -15C
    jak do;
    +8 z 22C to krócej czyli taktowanie jak to sie u nas mówi
    delta pracy zazwyczaj to 2-5C
    i pamiętajmy żę wydajność pomp i sprężarek spada wraz ze spadkiem temp jak i dużym wzrostem
    Ostatnio edytowane przez k1krzysztof ; 21-01-2023 o 23:00
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Wychodzi na to, że np gruntówka powinna o wiele dłużej popracować od powietrznej. Stoi przecież w ciepłym pomieszczeniu przez cały rok jak lodówka.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał k1krzysztof Zobacz post
    kolega voymar napisał
    Być może się mylę lecz logicznie tak mi to wychodzi.
    Lecz wątpię aby PC tyle wytrzymała bo pracuje po pierwsze na wyższych parametrach ( grzeje ,a nie chłodzi)
    I jej praca jest w cięższych warunkach bo:
    1)- PC musi podnieść temp. z np. ( -15 ) zew. do 35 lub 40*C na ( + ) wewnątrz
    2) chłdnia ma łatwiej bo z ( -15 ) na zew ma wpompować (-10 ) do wewnątrz.

    pompa / sprężarka ON/OFF zawsze idzie na całość bez wzgledu do jakich temperatur jest ustawiona ; wyobraż sobie lodówkę z agregatem na zewnątrz ;
    jak do;
    +3 z 22C to dłużej bedzie pracować bo w pomieszczeniu jest np +22C a na zewn. -15C
    jak do;
    +8 z 22C to krócej czyli taktowanie jak to sie u nas mówi
    delta pracy zazwyczaj to 2-5C
    i pamiętajmy żę wydajność pomp i sprężarek spada wraz ze spadkiem temp jak i dużym wzrostem
    Jakoś wiem że Moc PC spada. Spada drastycznie zwykłych
    Bo PC T Cap ma stałą Moc do -20
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Nie jestem typowym TROLEM - ktory jak popełni bląd to się nie przyzna

    Śledząc wątek (jak również inne) stron tu masz pełną rację jesteś nietypowym trolem, specyficznym.
    Masz taką tendencję żeby w dyskusji nie skupiać się na meritum tylko wbijać szpile gdzie tylko się da - zapewne cenne to doświadczenie.

    Bez obrazy
    Ostatnio edytowane przez a.gwozdz ; 24-01-2023 o 10:06
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony