dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 81
  1. #1

    Domyślnie Będą Malinówki, pomoc, pytania, porady.

    Cześć,

    w tym roku planujemy rozpocząć budowę naszego domu - projekt https://www.archon.pl/projekty-domow...mb4024c313ac07

    Wątpliwości jest wiele, nie jest to łatwa decyzja, ale wychodzimy z założenia że lepiej być nie będzie, a czym dalej tym trudniej będzie się zdecydować.

    Zapadła decyzja, że będzie to dom z poddaszem użytkowym. O zaletach jak i wadach długo można by rozmawiać. Wymogiem był również dodatkowy pokój na dole, który będzie przeznaczony na gabinet do pracy, a w późniejszych latach być może na sypialnię.

    Póki co rodzina 2+1, ale w planach jest jeszcze powiększenie rodziny do liczby parzystej Cały czas biję się z myślami czy może jednak nie będzie dla nas za duży. Przeniesiemy się z mieszkania 50m2, więc ta przestrzeń wydaje się być dla mnie ogromna.

    Szukaliśmy projektu któremu bliżej do tych "tańszych" w budowie.

    Ta niepewność ile ta budowa wyniesie jest najgorsza, ale to jest nasze marzenie i chcemy je zrealizować.

    Ciekawy jestem osób które budują podobny dom jak wychodzi to u Was kosztowo.

    Moje założenie to +/- 450k stan deweloperski + 200k wykończenie. Taki mamy budżet na ten moment. Część będzie z kredytu, część z wkładu własnego. 80%-90% budowy system zlecony.

    Mowa tu o stanie do zamieszkania. Bez zagospodarowania działki, ogrodzenia etc.

    Myślicie, że to realne w tych czasach?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukikow

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    41

    Domyślnie

    Sam planuję budowę, jestem jeszcze zielony więc nie pomogę. Natomiast mam pytanie. Budżet 650k to kwota do wprowadzenia się - wraz z wyposażeniem domu?

  3. #3

    Domyślnie

    poszerzyłbym garaz w malinówkach do 4m

  4. #4

    Domyślnie

    Myślę, że nierealne jest zmieszczenie się w założonym przez ciebie budżecie. Na stronie archonu jak wejdziesz w kosztorys szczegółowy to minimalne koszty stanu deweloperskiego wraz z instalacjami przekraczają 500 tys netto, do tego dolicz VAT, koszty przyłączy, wytyczania budynku, zakupu i adaptacji projektu, niwelacji terenu, mapek, badania geologicznego itd.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukikow

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    41

    Domyślnie

    Na tej stronie proponował bym patrzyć na średnie koszty. Dodatkowo pamiętaj, że to orientacyjne koszta, które były aktualne przed kwartałem dla których powstały.
    Śledzę jeden projekt od kilku kwartałów i za każdym razem cena wzrastala o około 30k. Tak było do października. Grudniowy odczyt zmienił trend w przeciwnym kierunku.

  6. #6

    Domyślnie

    tanieje stal, troche siadł styropian, nie wiem jeszcze jak z robocizną bo słyszę przeróżne opinie, że nadal jest full pracy a od innych, że jest coraz jej mniej. Może zależy od regionu i też specyfiki danej fuchy, bo niektóre jak wykończeniówka idą jeszcze na boomie sprzed roku czy dwóch. To jeszcze siądzie, pytanie czy fachowiec skłonny będzie obniżać ceny przy rosnącej inflacji. Heh.

  7. #7

    Domyślnie

    Ceny energii i gazu idą ciągle w gore, a do produkcji materiałów budowlanych potrzeba ich dużo. Stal może potaniała, za to kruszywa niekoniecznie. Każda dostawa betonu czy piasku na budowę byla droższa.
    Zeusik z ciekawości 25 tys za okna do całego domu? Ta cena to z drzwiami tarasowymi (hst, psk czy zwykle?) i oknami połaciowymi? I z montażem?

  8. #8

    Domyślnie

    Gaz mocno staniał, a mamy zimę! Putinowi najwyraźniej coś nie pykło.

    https://stooq.pl/q/?s=tg.f&c=1y&t=c&a=lg&b=0
    https://stooq.pl/q/?s=ng.f

    Okna dwanaście sztuk w tym 4 pełne fixy, bez połaciowych. Poprosiłem wycenę pięciu sprzedawców i wyceny były bardzo zbliżone (kwestia 1 tys +-), jeden sprzedawca Veki odstawał zdecydowanie w górę.
    Tarasowe zwykłe dzielone na trzy w tym jeden fix. Cena bez bramy garazowej i stolarki drzwiowej. Połaciowe kolejne 6 tys, są ujęte w cenie dachu.
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 03-01-2023 o 20:57

  9. #9

    Domyślnie

    Ano, tylko, ze producenci materiałów budowlanych kupują gaz od dystrybutora a nie na giełdzie.
    A co do okien to u mnie trochę ich więcej i hst podbijają cenę.

  10. #10

    Domyślnie

    No tak, taki hst potrafią kosztować paręnaście tys. Jak ktoś ma kasę czemu nie? Mi nie przeszkadza otwieranie do środka

    Węgiel też tanieje już w Rotterdamie 230$ za tonę. Kwestia czasu i węgiel i gaz stanieją, zostało niecałe dwa miesiące zimy i recesja na horyzoncie w Chinach i USA.

  11. #11

    Domyślnie

    Oby ceny się unormowały, bo aż żal patrzeć jak zamyka się tyle małych firm prowadzonych od wielu lat.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukikow Zobacz post
    Sam planuję budowę, jestem jeszcze zielony więc nie pomogę. Natomiast mam pytanie. Budżet 650k to kwota do wprowadzenia się - wraz z wyposażeniem domu?
    Budżet do wprowadzenia, jednak zdajemy sobie sprawę, że po najmocniejszej linii oporu. Na cuda się nie nastawiamy. Wykończyć i wyposażyć co byśmy chcieli to na start kuchnia i łazienka na dole. Część rzeczy zabierzemy na pewno z mieszkania, żeby mieć na czym spać Zakładamy minimum rzeczy które trzeba będzie zrobić do wprowadzenia bo będziemy musieli zwolnić mieszkanie w którym teraz mieszkamy.

  13. #13

    Domyślnie

    Co do kosztów z archonu, zdaje sobie sprawę jakie są na stronie. Jednak bazuję też na indywidualnych wycenach tego co mam na ten moment (oczywiście ceny czym dalej znowu będą pewnie szły w górę, w końcu budowa nie trwa pół roku tylko dłużej) + doświadczenie z grupy budowy naszego projektu tych co są w trakcie budowy.

    Póki co z kosztów które +/- zakładam:
    - fundamenty - 50k
    - ściany, schody, strop, wieniec, więźba, pokrycie - 185k
    SSO ca 235k (w tym już wycena całej robocizny od fundamentów po pokrycie dachu na 84k).
    - kompletna stolarka okienka / drzwi - 60k
    - hydraulika z podłogówką i PC na gotowo + wylewki - 95k
    - elektryka na gotowo - 20k
    - tynki - 32k

    Razem - ca 440k

    I potem zacznie się pewnie roller coaster

    ps. Jestem na etapie adaptacji, tego kosztu w budżecie nie uwzględniam jak i wytyczenia budynku i wykonania przyłączy wod/kan i elektrycznej. Mam już na to wyceny i odłożony hajs.
    Ostatnio edytowane przez piotr1991 ; 04-01-2023 o 05:29

  14. #14

    Domyślnie

    W nieocieplonym domu będziesz mieszkał?
    Wycena robocizny to netto czy brutto? Dojazd do placu budowy masz utwardzony? Nawet jeśli działka jest przy drodze asfaltowej to pasuje utwardzić chociaż kawałek placu, bo gdzie stanie betoniarka czy transport na czas wyładunku?
    Dolicz sobie bufor na milion nieprzewidzianych wydatków: różne folie, taśmy, wkręty co ich zawsze okazuje się za mało , ceny transportu itd. Jednostkowo to są niewielkie wydatki, sumarycznie robi się spora kwota, a wiele osób o nich zapomina.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał KotNaDachu Zobacz post
    W nieocieplonym domu będziesz mieszkał?
    Wycena robocizny to netto czy brutto? Dojazd do placu budowy masz utwardzony? Nawet jeśli działka jest przy drodze asfaltowej to pasuje utwardzić chociaż kawałek placu, bo gdzie stanie betoniarka czy transport na czas wyładunku?
    Dolicz sobie bufor na milion nieprzewidzianych wydatków: różne folie, taśmy, wkręty co ich zawsze okazuje się za mało , ceny transportu itd. Jednostkowo to są niewielkie wydatki, sumarycznie robi się spora kwota, a wiele osób o nich zapomina.
    Fakt brakuje wyceny elewacji bo nie zbierałem jeszcze tych info. Działka jest na zamieszkanym osiedlu więc z dojazdem problemu nie będzie. Oczywiście dojdzie pełno rzeczy których nawet nie da się skalkulować ale też raczej nie będzie to kwota rzędu 50k. Wyceny oczywiście brutto.

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr1991 Zobacz post
    Fakt brakuje wyceny elewacji bo nie zbierałem jeszcze tych info. Działka jest na zamieszkanym osiedlu więc z dojazdem problemu nie będzie. Oczywiście dojdzie pełno rzeczy których nawet nie da się skalkulować ale też raczej nie będzie to kwota rzędu 50k. Wyceny oczywiście brutto.
    Niestety, ale bardzo możliwe, że właśnie będzie to wspomniane 50 tyś.
    Materiały tanieją bo 1wszego stycznia mało kto zaczyna budowę - zanim zaczniecie zastanie was kwiecień i zobaczysz jaka bedzie wtedy cena materialow.
    Glupi kontener na smieci kosztuje 800 zł, wc miesiecznie 200, prad budowlany, kierbud, projekt, projekt kazdego z mediow, nawet jezeli media masz na dzialce to podlaczenie ich z domem, bednarka, glupi pasek ledow + tranbsofrmator + doprowadzenie kabelka ktorego nie planowales wczesniej, cos co szacujesz , bo porownujesz ceny ma kwote x tylko nikt nie wspomina o transporcie a tu 500/tam za co innego 700, tu dodatkowo trzeba uzgodnienie i kolejny wypisik/wyrysik i zobaczysz, ze do 50 000 dobijesz. I zeby bylo jasne - absolutnie Ci tego nie zyczę.

  17. #17

    Domyślnie

    Być może i masz rację, liczę się z tym, że dojdzie sporo nieplanowanych kosztów. Fakt jednak jest też taki, że z tych planowanych gdzie mam jakieś wyceny to opierają się one na pierwszych lepszych ofertach z firm znalezionych na necie. Póki co chciałem znać orientacyjne koszty. Sporo znajomych czy ludzi z rodziny jest w trakcie budowy lub świeżo po, więc szukając materiałów dokładniej mam nadzieję, że uda się znaleźć je trochę taniej niż przyjmuję do kalkulacji. No chyba, że do tego czasu tak podskoczą z uwagi na kolejny inflacyjny rok.

    Fakt jest jeden, trzeba być trochę optymistą, bo w innym przypadku człowiek by oszalał i nikt by się nie budował.

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Nie wazne czy bedziesz pesymista czy optymista - musi cie stac na wspomniany bufor.
    Na koniec albo optymista straci usmiech ale przezyje, bo jednak go bylo stac i mimo, ze nie zakladal to dodatkowy bagaz kosztow nie spowoduje, ze wozil sie bedzie z problem typu "czy placic ratę/zaciagac dodatkowy kredyt czy zaplacic rachunek za ogrzewanie" a pesymista najwyzej milo sie rozczaruje

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr1991 Zobacz post

    Póki co z kosztów które +/- zakładam:
    - fundamenty - 50k
    - ściany, schody, strop, wieniec, więźba, pokrycie - 185k
    SSO ca 235k (w tym już wycena całej robocizny od fundamentów po pokrycie dachu na 84k).
    - kompletna stolarka okienka / drzwi - 60k
    - hydraulika z podłogówką i PC na gotowo + wylewki - 95k
    - elektryka na gotowo - 20k
    - tynki - 32k

    Razem - ca 440k
    Brzmi to rozsądnie. Płaciłem rok temu podobnie za poszczególne etapy.
    Tyle że to dopiero połowa drogi.
    Do tynków na pewno dasz gładzie (20 zł/m2)
    Ocieplenie i elewacja (tynk, parapety zew.) - leciutko 30-40k.
    Nas sporo kosztowały meble. Kuchnia + dwie garderoby + dwie szafy do zabudowy ok. 60k.
    AGD (jak nie zabieracie ze starego domu) - 15-20k minimum.
    Podłogi (u mnie 150m2 gresu - łatwo policzyć).
    Łazienki - u mnie za dwie łazienki i kotłownię glazurnik wziął 20k - ale to trochę po znajomości.
    Ogród, ogrodzenie, kostka - o tym jeszcze nie myślę.
    Cytat Napisał piotr1991 Zobacz post
    I potem zacznie się pewnie roller coaster
    Na pewno
    I tutaj bardzo musisz się pilnować.
    Najlepiej na tym etapie wyłączyć żonie Internety wszystkie ( powiesz, że się router Wi-fi popsuł )

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał KotNaDachu Zobacz post
    Myślę, że nierealne jest zmieszczenie się w założonym przez ciebie budżecie. Na stronie archonu jak wejdziesz w kosztorys szczegółowy to minimalne koszty stanu deweloperskiego wraz z instalacjami przekraczają 500 tys netto, do tego dolicz VAT, koszty przyłączy, wytyczania budynku, zakupu i adaptacji projektu, niwelacji terenu, mapek, badania geologicznego itd.
    Deweloperka (z szacunkowym kosztem instalacji) to 590 tys. netto. Brutto (licząc średnio +15%) to 680 tys. brutto BEZ WYKOŃCZENIA (na które można wydać 150 tys., jak i 1,5 mln PLN). Do tego formalności (lekko 30 tys.), ogrodzenie wraz z zagospodarowaniem działki 50-100 tys.

    Cytat Napisał piotr1991 Zobacz post
    Cześć,

    w tym roku planujemy rozpocząć budowę naszego domu - projekt https://www.archon.pl/projekty-domow...mb4024c313ac07

    Wątpliwości jest wiele, nie jest to łatwa decyzja, ale wychodzimy z założenia że lepiej być nie będzie, a czym dalej tym trudniej będzie się zdecydować.

    Zapadła decyzja, że będzie to dom z poddaszem użytkowym. O zaletach jak i wadach długo można by rozmawiać. Wymogiem był również dodatkowy pokój na dole, który będzie przeznaczony na gabinet do pracy, a w późniejszych latach być może na sypialnię.

    Póki co rodzina 2+1, ale w planach jest jeszcze powiększenie rodziny do liczby parzystej Cały czas biję się z myślami czy może jednak nie będzie dla nas za duży. Przeniesiemy się z mieszkania 50m2, więc ta przestrzeń wydaje się być dla mnie ogromna.

    Szukaliśmy projektu któremu bliżej do tych "tańszych" w budowie.

    Ta niepewność ile ta budowa wyniesie jest najgorsza, ale to jest nasze marzenie i chcemy je zrealizować.

    Ciekawy jestem osób które budują podobny dom jak wychodzi to u Was kosztowo.

    Moje założenie to +/- 450k stan deweloperski + 200k wykończenie. Taki mamy budżet na ten moment. Część będzie z kredytu, część z wkładu własnego. 80%-90% budowy system zlecony.

    Mowa tu o stanie do zamieszkania. Bez zagospodarowania działki, ogrodzenia etc.

    Myślicie, że to realne w tych czasach?
    Cześć,
    Załozenia masz calkiem ok. Dodałbym jakieś 50-100 tys. - choćby w postaci bufora (Waszych możliwości finansowych) i będzie ok.
    Zwroc uwage na:
    # na stronie archonu kosztorys cen srednich wynosi 527+64 (szacunek kosztów instalacji) tys. netto. Do tego dolicz VAT (jednak na pewno nie licz 8% - bo tyle zobaczysz jak świnia niebo; licz średnio 15-20%). Wychodzi więc już więcej niż szacujesz. Skoro oni szacują więcej, to marne szanse by Ci udało się taniej wybudować. Raport Secocenbudu jest tworzony na podstawie cen w branży budowlanej, zwłaszcza w budownictwie wielolokalowym. Ty szans na takie ceny dnie będziesz miał.
    # Koszt SSZ brutto licz jako 50% wydatków. 233 tys. netto.
    # Na dodatkowe wydatki, o których wspominali koledzy wyżej - 50k spokojnie trzeba liczyć. Budowa to tysiące wydatków. Mój excel liczy 455 pozycji (to pozycje faktur/paragonów, a nie ilości towarów), a jeszcze nie skończyłem. Na 20% zaoszczędzisz, na 40% wydasz średnią, na 20% wydasz więcej, ergo wyjdzie średnia. Jeśli zmieścisz się w średniej to i tak dobry wynik.
    # blisko 240 m2 podłóg, kubatura 800 m3 to nie jest mały dom. Ja zacząłem podobny wielkościowy dom 2019-2022 i zbliżam się do 700k. Do końca jeszcze brakuje +200k.
    # koszt robocizny mocno spada. Rynek drastycznie się kurczy. Usługodawcy za wyższą cenę tracą pulę klientów, ci tańsi przejmują to co jeszcze jest na rynku. Nowych budów dużo mniej. Robocizna mocno stanieje. Materiały budowlane raczej będą trzymać cenę albo rosnąć mniej niż inflacja.
    # jak możesz kupuj towar zimą - już teraz

    650 k myślę że pozwoli Ci "prawie" wybudować dom. A z pewnością wprowadzić się, jeśli będziesz trzymał budżet w ryzach.
    Jeśli masz zdolność wydać w razie czego 50-100k (lub więcej jeśli wyobraźnia przy wykańczaniu poniesie) to będzie wsio ok.
    Powodzenia. Budowa to świetna przygoda!
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 05-01-2023 o 16:02
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony