dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 81
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr1991 Zobacz post
    Co do kosztów z archonu, zdaje sobie sprawę jakie są na stronie. Jednak bazuję też na indywidualnych wycenach tego co mam na ten moment (oczywiście ceny czym dalej znowu będą pewnie szły w górę, w końcu budowa nie trwa pół roku tylko dłużej) + doświadczenie z grupy budowy naszego projektu tych co są w trakcie budowy.

    Póki co z kosztów które +/- zakładam:
    - fundamenty - 50k
    - ściany, schody, strop, wieniec, więźba, pokrycie - 185k
    SSO ca 235k (w tym już wycena całej robocizny od fundamentów po pokrycie dachu na 84k).
    - kompletna stolarka okienka / drzwi - 60k
    - hydraulika z podłogówką i PC na gotowo + wylewki - 95k
    - elektryka na gotowo - 20k
    - tynki - 32k

    Razem - ca 440k

    I potem zacznie się pewnie roller coaster

    ps. Jestem na etapie adaptacji, tego kosztu w budżecie nie uwzględniam jak i wytyczenia budynku i wykonania przyłączy wod/kan i elektrycznej. Mam już na to wyceny i odłożony hajs.
    Przychylam się do opinii Tomasza, wygląda to całkiem sensownie.
    Pamiętaj że da się oszacować koszt budowy - wystarczy wiedzieć co trzeba kupić (zestawienie materiałów +10%) + dodać presję inflacyjną = koszt budowy w założonym czasookresie.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  2. #22

    Domyślnie

    Dzięki za wiele konstruktywnych wypowiedzi! Jestem ostrożny. Na szczęście moja żona ma podobne podejście więc tu nie mam obaw, że popłyniemy przy wykończeniówce. Po prostu oboje jesteśmy świadomi tego jaki mamy budżet i tego co dzieje się dookoła. Plan jest, aby za to się wprowadzić. W najgorszej sytuacji oszczędzając zupełnie na wyposażeniu itd. Nie marzymy nawet o zrobieniu obydwu łazienek ani wszystkich pokoi na start. Tylko minimum, to co trzeba. Praca pozwala nam co roku odkładać jakąś kasę więc stopniowo potem będziemy kontynuować wykończeniówkę. Niestety, czasy są jakie są, budżetu na ten moment większego nie zdołamy zgromadzić bo też ostrożnie podchodzimy do kwoty kredytu. Jednak mimo to chcemy się budować bo za 5 lat może być już nas na to nie stać.

  3. #23

    Domyślnie

    Dolicz:
    rekuperacje przy PC to samo się narzuca
    rynny + podbitka,
    ocieplenie z zewnątrz
    ocieplenie poddasza
    Wyjdzie sporo ponad 500 tys

    Garaż ogrzewany czy będzie ziębił przyległe pomieszczenia ?
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 10-01-2023 o 09:22

  4. #24

    Domyślnie

    Rekuperacji nie robię, tak jak pisałem wcześniej nie skalkulowałem jeszcze elewacji, mam wycenę robocizny ca 100zł/m2 więc do tego materiał.
    Z ociepleniem poddasza i układaniem wełny i płyt chcę powalczyć sam zobaczymy co wyjdzie, więc kwestia materiałów.
    Garaż ogrzewany, planuję dołożyć tam podłogówkę.

    Oczywiście, że wyjdzie ponad 500tys.

  5. #25

    Domyślnie

    W XXI wieku nie robić rekuperacji przy pompie ciepła - to dość osobliwe ale twoj dom twoje zasady
    Ocieplenie stropów to moim zdaniem tylko piana - sznurek i wełna to dla pasjonatów wdychania włókien przy robocie i walki z wilgocią zimą i gorąca latem.

    A i okna bez rolet zewnętrznych ?

  6. #26

    Domyślnie

    Na ten moment zakładam, że z roletami.

  7. #27

    Domyślnie

    No to przemyślane bo zazwyczaj garaż grzany nie jest pomysłem kogoś kto buduje pierwszy raz tak samo rolety nie są oczywiste.
    Ale reku bym nie odpuszczał - jasne za da rade poźniej tylko kiedy

  8. #28
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał irtherm Zobacz post
    No to przemyślane bo zazwyczaj garaż grzany nie jest pomysłem kogoś kto buduje pierwszy raz tak samo rolety nie są oczywiste.
    Ale reku bym nie odpuszczał - jasne za da rade poźniej tylko kiedy
    Nie zgadzam się - ja mam garaż nieogrzewany, ale za to ściany i sufit mam wyłożone od wewnątrz styropianem ( garaż połowicznie w bryle domu, całośc na płycie fundamentowej) - sufit mam 30 cm styropianu na powierzchni gdzie jest pod czescia mieszkalna + 5 cm na suficie poza nia + ściany 20cm. Dodatkowo mam ciepłe drzwi w warstwie ocieplenia sciany garazowej miedzy kotlownia a garazem i w kotlowni jest cieplutko tak jak w reszcie domu.

    Jak dla mnie brama garazowa chocby najcieplejsza jest bardzo dziurawa + ogrzewanie tak wielkiej powierzchni ( wmoim przypadku 47 m2 na wysokosc 2,8m) zwyczajnie nie było ekonomicznie uzasadnione.

  9. #29

    Domyślnie

    Ocieplenie stropów to moim zdaniem tylko piana
    argumenty?

    Jak oddycha decha przy pianie? Jak się robi szczeline wentylacyjną przy pianie?

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    argumenty?

    Jak oddycha decha przy pianie? Jak się robi szczeline wentylacyjną przy pianie?
    Ciekawostka z Jułesej - rzeczoznawcy wysłani z banku odmawiają oceny budynku ocieplonego pianą w zakresie stanu konstrukcji (zazwyczaj drewnianej i drewnopochodnej) z uwagi na brak możliwości wykonania bezinwazyjnej kontroli.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał irtherm Zobacz post
    No to przemyślane bo zazwyczaj garaż grzany nie jest pomysłem kogoś kto buduje pierwszy raz tak samo rolety nie są oczywiste.
    Ale reku bym nie odpuszczał - jasne za da rade poźniej tylko kiedy
    Garaż grzany jak i rolety zewnętrzne były w założeniu od początku. Rekuperacja uwierz, że najchętniej też bym zrobił. Jednak wszystko to wiąże się z dodatkowymi kosztami.. Każdy ma jakiś sufit i właśnie kilka takich "nie kalkulowanych" rzeczy wrzucisz na etapie budowy i można popłynąć. Przynajmniej z takiego wychodzę założenia.

  12. #32

    Domyślnie

    To jak zamierzasz wentylowac dom i na ile tansze ma byc to rozwiaznie ?

  13. #33

    Domyślnie

    Zgadzam się w kwestii kontroli wydatków ale grawitacyjna wentylacja w domu c PC to jak smartfon bez netu. Twoja budowa, twoja decyzja.
    Zrobiłem setki oględzin i inspekcji budynków kamera IR z zewnątrz i wewnątrz ale w żadnym wyposażonym w sprawny reku nie było nigdy problemów z parowaniem szyb, grzybem na itp (mostki termiczne i błędy były jak wszędzie). I jak się do takiego budynku wchodzi powietrze w nim jest neutralne nie czuć wilgoci, co zresztą higrometr zawsze potwierdzał. De facto problem był inny, najprostsze reku wręcz osuszały powietrze w budynku co tez jest nie prawidłowe.
    Najgorzej zimą jest w mieszkaniach w blokach nigdy nie lubiłem tam wchodzić i zawsze to samo na anemometrze zerowy lub minimalny odczyt na "kratce" wentylacyjnej, bo żeby powietrze tą kratką odpłynęło skądś świeże musi napłynąć, bez nawietrzników albo z zaklejonymi to się samo nie wydarzy. Zdarzały się nawet kratki w szafce bo nie pasowały umiejscowieniem do wystroju pomieszczenia.
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 11-01-2023 o 06:59

  14. #34

    Domyślnie

    to juz wolalbym zrezygnowac z rolet zewnetrznych na rzecz rekuperacji, zwlaszcza ze zamierzasz grzac pompa ciepla, rachunki ci to wynagrodza. No chyba, ze zatykamy nawiewniki to wtedy inna gadka, ale potem grzyb na scianie, woda na oknach, zle samopoczucie po nocy i takie tam rzeczy , nieistotne

  15. #35

    Domyślnie

    Znam korzyści rekuperacji, ale jakoś zawsze sugerowałem się tym, że mało kto ma i żyje. Domy stoją i jakoś ta wentylacja grawitacyjna działa. Już teraz staram się uświadamiać żonę ile będzie przez to strat ciepła, że trzeba często wietrzyć, otwierać nawietrzniki w oknach również zimą. Sam gdyby to tylko ode mnie zależało pewnie bym się zdecydował, kosztem nawet tego że na start zamiast od razu kuchni pod wymiar wstawiłbym prostą zabudowę z marketu na krótki czas.

    A orientujecie się może jaki mógłby być łączny koszt rekuperacji dla takiego domu?

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr1991 Zobacz post
    Rekuperacja uwierz, że najchętniej też bym zrobił. Jednak wszystko to wiąże się z dodatkowymi kosztami.. .
    Piotr to zrób tak:
    Pozbieraj kilka ofert na rekuperację w twoim domu.
    Pozbieraj kilka ofert na wykonanie 2-3 kominów w twoim domu (oczywiście materiał+robocizna - murarze, obróbki blacharskie itp.)
    Kalkulator w ręce i policz to naprawdę bardzo dokładnie.
    Zobaczysz, że będzie to bardzo mała różnica, być może żadna.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    to juz wolalbym zrezygnowac z rolet zewnetrznych na rzecz rekuperacji, zwlaszcza ze zamierzasz grzac pompa ciepla, rachunki ci to wynagrodza. No chyba, ze zatykamy nawiewniki to wtedy inna gadka, ale potem grzyb na scianie, woda na oknach, zle samopoczucie po nocy i takie tam rzeczy , nieistotne
    To chyba nigdy nie nocowałeś latem w ukropie na poddaszu bez klimy. Okna na południe lub zachód w pomieszczniach na poddaszu to szklarnia

  18. #38
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Brak reku to powazny i nieodwracalny blad - lepiej wybudowac sie chwilę później i na owa rekuperacje dozbierac. Jak juz ktos zauwazyl roznica miedzy normalna wentylacja nie jest znaczna ( tylko trzeba dokladnie wyodrebnic jej koszty).

  19. #39

    Domyślnie

    to niech wstawi tam gdzie potrzebne, dom ma cztery strony, wystarczy od poludnia oslonic, a od zachodu jest dach wiec nie dawac tu okien dachowych lub te z roletami. Lata poza tym mamy 2 miesiace a upalow moze 3-4 tygodnie to wszystko, a rekuperacja sluzy caly rok.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Piotr to zrób tak:
    Pozbieraj kilka ofert na rekuperację w twoim domu.
    Pozbieraj kilka ofert na wykonanie 2-3 kominów w twoim domu (oczywiście materiał+robocizna - murarze, obróbki blacharskie itp.)
    Kalkulator w ręce i policz to naprawdę bardzo dokładnie.
    Zobaczysz, że będzie to bardzo mała różnica, być może żadna.
    Ma to sens, chyba faktycznie siądę do tego i przeanalizuję koszty. Ważne pytanie bo praktycznie na dniach (być może nawet dziś) mam jechać do architekta klepnąć plan zagospodarowania i będzie składał papiery o pozwolenie. Czy nie będzie po pozwoleniu za późno aby dołożyć rekuperację? Od ręki podejrzewam, że nie uda mi się przekonać żony, muszę mieć faktycznie jakieś kalkulacje i wyliczenia że różnica nie będzie rzędu 20tys.

    Co do rolet to zastanawiam się czy aby na pewno zakładać je na górze. Okna mam na wschód i zachód. Od strony południa tylko 1 dachowe. Bardziej ze względów bezpieczeństwa chciałem je założyć na dole.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony