dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 81
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr1991 Zobacz post
    Znam korzyści rekuperacji, ale jakoś zawsze sugerowałem się tym, że mało kto ma i żyje. Domy stoją i jakoś ta wentylacja grawitacyjna działa.
    Jakoś działa, raz lepiej raz gorzej. Grzyb na ścianach tez nie jet rzadkością i ludzie jakoś żyją. Argument z gatunku: kiedyś ludzie nie mieli bieżącej wody I też żyli. Przemysl jeszcze ta kwestie. Może na razie nie rób wszystkich rolet zewnętrznych tylko puszki +prowadnice. Można poczekać z tynkami zewnętrznymi tylko dać ocieplenie + siatka + klej.

    [ QUOTE=piotr1991;8171262] orientujecie się może jaki mógłby być łączny koszt rekuperacji dla takiego domu?[/QUOTE]

    Dla trochę większego domu wstepna wycena rekuperatora i instalacji to ok 30 tys. Zapytaj po prostu w dwóch firmach w twojej okolicy i będziesz miał jakiś szacunkowy koszt

  2. #42

    Domyślnie

    Nie dodałam, że na rekuperacji będzie też grzałka do szybkiego zagrzania w chłodniejsze dni, kiedy nie potrzeba jeszcze włączać na stałe ogrzewania oraz klimatyzator

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr1991 Zobacz post
    Ma to sens, chyba faktycznie siądę do tego i przeanalizuję koszty.
    https://kb.pl/porady/dlaczego-rekupe...a-niz-myslisz/

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr1991 Zobacz post
    Ma to sens, chyba faktycznie siądę do tego i przeanalizuję koszty. Ważne pytanie bo praktycznie na dniach (być może nawet dziś) mam jechać do architekta klepnąć plan zagospodarowania i będzie składał papiery o pozwolenie. Czy nie będzie po pozwoleniu za późno aby dołożyć rekuperację? Od ręki podejrzewam, że nie uda mi się przekonać żony, muszę mieć faktycznie jakieś kalkulacje i wyliczenia że różnica nie będzie rzędu 20tys.

    Co do rolet to zastanawiam się czy aby na pewno zakładać je na górze. Okna mam na wschód i zachód. Od strony południa tylko 1 dachowe. Bardziej ze względów bezpieczeństwa chciałem je założyć na dole.
    w 2019 r. liczyłem koszt 1 komina na minimum 8k. Wykonanie fundamentu (bloczki, zbrojenie, beton + usługi), wymurowanie (izolacja, materiał, wkład + usługi, potem obróbka i uszczelnienie na dachu, na końcu dodaj podłączenie źródła ciepła (jeśli będzie), wyczystka, jakieś kratki/drzwiczki + kominiarz co roku. Spodziewam się, że nie jest dziś taniej, a przy dwóch kominach koszt może zbliżać się do 20 tys. Co do wentylacji mechanicznej, to jej wykonanie na pewno jest tańsze niż stawianie kominów - koszt kilka-kilkanaście tyś. Na koniec pozostaje wybór rekuperatora (od 6 do dwudziestu kilku tys.). Czy warto? To jak odpowiedź na pytanie czy warto mieć wentylację w domu (grawitacyjna działa jak są odpowiednie warunki, a często jej w ogóle nie ma). To coś co łatwo i tanio potem nie zrobisz w piętrowym domu.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #45

    Domyślnie

    Panowie, dzięki za każde odpowiedzi i argumenty.

    Dziś chciałbym się poradzić odnośnie prądu. Mam przy działce skrzynkę, warunki przyłączenia z Enea otrzymałem, wniosek o warunki był normalnie o przyłączenie domu, poszedł z innymi papierami do starostwa i czekam na pozwolenie na budowę. Kwestia podpisania umowy, mają czas wg warunków 9msc ale skoro prąd praktycznie jest przy działce i skrzynka też to kwestia założenia licznika, zakładając, że zrobią mi to w 1-2msc. Wtedy 14 dni na podpisanie umowy i znając życie będą naciskać na taryfę C11 bo w końcu chcę budować dom.

    Trochę boli mnie fakt, że miałbym już teraz płacić abonament, potem dodatkowo zużycie, potem wygrzewać posadzki, ogrzewać chatę pompą ciepła na prądzie budowlanym...

    Zastanawiam się, żeby teraz w międzyczasie, na zgłoszenie nie postawić garażu blaszanego (i tak chce go stawiać przed rozpoczęciem budowy) i wystąpić o przyłączenie prądu do niego i starać się podpisać umowę na G11, argumentując, że potrzebuję prąd do koszenia trawy, oświetlenia etc. Czy myślicie, że taki temat przejdzie i jest to legalne? Sporo naczytałem się odnośnie podobnych sytuacji, wiem, że jeśli w stacjonarnym biurze będą odmawiać, to sporo można jeszcze zdziałać w kontakcie mailowym.

    Myślicie, że to dobry pomysł i iść tym tropem?

  6. #46

    Domyślnie

    Wg Ure , urzad regulacji energetyki jest to niezgodne z prawem .

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adiš Zobacz post
    Wg Ure , urzad regulacji energetyki jest to niezgodne z prawem .
    Co jest niezgodne z prawem? Wg grup taryfowych enea G11 jak najbardziej obejmuje : "Garaż indywidualny odbiorcy, w którym nie jest prowadzona działalność gospodarcza".

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr1991 Zobacz post
    Panowie, dzięki za każde odpowiedzi i argumenty.

    Dziś chciałbym się poradzić odnośnie prądu. Mam przy działce skrzynkę, warunki przyłączenia z Enea otrzymałem, wniosek o warunki był normalnie o przyłączenie domu, poszedł z innymi papierami do starostwa i czekam na pozwolenie na budowę. Kwestia podpisania umowy, mają czas wg warunków 9msc ale skoro prąd praktycznie jest przy działce i skrzynka też to kwestia założenia licznika, zakładając, że zrobią mi to w 1-2msc. Wtedy 14 dni na podpisanie umowy i znając życie będą naciskać na taryfę C11 bo w końcu chcę budować dom.

    Trochę boli mnie fakt, że miałbym już teraz płacić abonament, potem dodatkowo zużycie, potem wygrzewać posadzki, ogrzewać chatę pompą ciepła na prądzie budowlanym...

    Zastanawiam się, żeby teraz w międzyczasie, na zgłoszenie nie postawić garażu blaszanego (i tak chce go stawiać przed rozpoczęciem budowy) i wystąpić o przyłączenie prądu do niego i starać się podpisać umowę na G11, argumentując, że potrzebuję prąd do koszenia trawy, oświetlenia etc. Czy myślicie, że taki temat przejdzie i jest to legalne? Sporo naczytałem się odnośnie podobnych sytuacji, wiem, że jeśli w stacjonarnym biurze będą odmawiać, to sporo można jeszcze zdziałać w kontakcie mailowym.

    Myślicie, że to dobry pomysł i iść tym tropem?
    Dobry kierunek. Spróbuj, ja nie wiedziałem o myku z garażem gdy zaczynałem przygodę. Zmuszono mnie do C11. Alternatywy nie było - ani skargi do URE, reklamacje nie poskutkowały. Szkoda czasu kopać się z koniem.
    Postaw ten garaż i już zacznij ubiegać się o uruchomienie prądu. Mimo że mają x dni, to mi robili tylko to kilka miesięcy...
    Wygrzewając posadzki PC na C11 złapiesz się za kieszeń (przy tej wielkości domu i bazując na swoim doświadczeniu z gazem w zimie XI/2020-IV2021 nastaw się na kilkanaście tys. zł)
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr1991 Zobacz post
    Co jest niezgodne z prawem? Wg grup taryfowych enea G11 jak najbardziej obejmuje : "Garaż indywidualny odbiorcy, w którym nie jest prowadzona działalność gospodarcza".
    Jasne ze uzywanie tego do koszenia trawy bedzie legalne . Myslalem , ze sie pytasz czy legalne bedzie korzystanie z tego pradu do budowy domu .

  10. #50

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	286801396_10167027695355179_1281978480795740682_n.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	40,5 KB
ID:	463329

    to jest decyzja Ure .

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adiš Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	286801396_10167027695355179_1281978480795740682_n.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	40,5 KB
ID:	463329

    to jest decyzja Ure .
    Mowa tylko o taryfie G, a tak na prawdę żadnego uzasadnienia na jakiej podstawie odbiorca indywidualny, bez firmy, ma korzystać z taryfy C która jest przeznaczona właśnie dla firm. Temat rzeka, można by wiele o tym dyskutować.

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr1991 Zobacz post
    Mowa tylko o taryfie G, a tak na prawdę żadnego uzasadnienia na jakiej podstawie odbiorca indywidualny, bez firmy, ma korzystać z taryfy C która jest przeznaczona właśnie dla firm. Temat rzeka, można by wiele o tym dyskutować.
    tłumaczą tym, że nie spełnia się warunków dla taryfy G, ergo musi być inna taryfa. Większość z nas przekukała się na C11 i ... nie jest tak źle jak piszą...W skali budowy to śrubki te 1000 zł na prąd. Alternatywy są droższe (vide agregat). Chyba że masz sąsiada z którym się dogadasz + porządny przedłużacz.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    tłumaczą tym, że nie spełnia się warunków dla taryfy G, ergo musi być inna taryfa. Większość z nas przekukała się na C11 i ... nie jest tak źle jak piszą...W skali budowy to śrubki te 1000 zł na prąd. Alternatywy są droższe (vide agregat). Chyba że masz sąsiada z którym się dogadasz + porządny przedłużacz.
    Z sąsiadami przy aktualnych limitach prądu temat może się mocno skrócić jeśli chodzi o typowe pożyczanie. Sam fakt podczas budowy korzystania z C11 mnie nie przeraża jak późniejsze wygrzewanie posadzek i grzanie całego domu PC na tej taryfie

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr1991 Zobacz post
    Z sąsiadami przy aktualnych limitach prądu temat może się mocno skrócić jeśli chodzi o typowe pożyczanie. Sam fakt podczas budowy korzystania z C11 mnie nie przeraża jak późniejsze wygrzewanie posadzek i grzanie całego domu PC na tej taryfie
    Chyba dobrze szacujesz.
    Mnie wygrzewanie posadzek + grzanie 3 miesiące kosztowało jakieś 7 tys. zł, ale przy PC na C11 kosztowałoby dziś 18.000 (przy COP=2) ... Warto także o tym pomyśleć przy wyborze źródła ogrzewania lub nie wygrzewać posadzek... (=dłużej budować)
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 19-01-2023 o 14:33
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    lub nie wygrzewać posadzek... (=dłużej budować)
    O jakim okresie mówimy ? tzn ile posadzki musiałyby "odstać" bez grzania?

    Generalnie jesteś w stanie podpowiedzieć jaki byłby najlepszy harmonogram prac na ten rok i co ewentualnie zostawić na miesiące zimowe?
    Teoretycznie jeśli wszystko by poszło zgodnie z moim planem i budowlańcy weszli by w marcu, to do końca roku chciałbym SSZ + instalacje / tynki i czy wtedy robić posadzki? I tak zostawić do np lutego/marca przyszłego roku?

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr1991 Zobacz post
    O jakim okresie mówimy ? tzn ile posadzki musiałyby "odstać" bez grzania?

    Generalnie jesteś w stanie podpowiedzieć jaki byłby najlepszy harmonogram prac na ten rok i co ewentualnie zostawić na miesiące zimowe?
    Teoretycznie jeśli wszystko by poszło zgodnie z moim planem i budowlańcy weszli by w marcu, to do końca roku chciałbym SSZ + instalacje / tynki i czy wtedy robić posadzki? I tak zostawić do np lutego/marca przyszłego roku?
    Trzeba byłoby sprawdzić wilgotność (choćby testem na zaklejoną folię), ale sporo osób daje odstać tynkom i podłodze jeden sezon po prostu.

    Najtaniej jest szybko budować, tak by imprezę zamknąć w rok.
    jak się nie spieszy to SSZ w rok, drugi instalacje z tynkami i posadzką. Trzeci wykończenie + elewacja..
    sama posadzka wiąże się miesiąc przynajmniej + musi zgubić wilgoć. Grzejąc to miesiąc lub dwa. Bez - dużo dłużej. Nie wystarczy odczekać np. od listopada do marca.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  17. #57

    Domyślnie

    A jak to jest z zostawieniem wylewek i tynkow ( wyschnietych wzglednie ) na zime w nieogrzewanym i nie ocieplonym domu ?

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    A jak to jest z zostawianiem betonu w zimę? Np. wieńców..., trzpieni. Mają lepiej niż posadzka wewn., bez wiatru?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  19. #59

    Domyślnie

    No wlasnie sie zastanawiam czy nic nie bedzie sie luszczyc itp i co z instalacjami , hydraulika , podlogowka itp.

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adiš Zobacz post
    No wlasnie sie zastanawiam czy nic nie bedzie sie luszczyc itp i co z instalacjami , hydraulika , podlogowka itp.
    instalacji nie napełniać wodą + https://inzynierbudownictwa.pl/piele...niany-problem/ i będzie ok. Chronić przed wiatrem.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony