dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie XPS - folia kubełkowa czy bez (podsumujmy dyskusje)

    Hej,
    Przeglądałem wiele tematów na forum i tak do końca nie jestem przekonany do tego czy lepiej jest położyć folia kubełkową na XPS czy lepiej tego nie robić. Po przeczytaniu wielu artykułów poniżej zamieszczam co uważam za wady, a co zalety.

    Wady folii kubełkowej na XPSie:
    - kubełki z czasem mogą wbić się w XPS
    - pomiędzy XPS a folią może zbierać się woda, która mimo zastosowania listwy wykończeniowej i tak przez jakiś czas będzie odparowywała.
    - Zawsze podczas montażu folii czy listwy dziurawimy XPS tymi gwoździami do montażu.

    Zalety folii kubełkowej:
    - chroni XPS przed kamieniami przy obsypywaniu. (Czy chroni przed korzeniami itd to nie jestem pewny, taką folie po pewnym czasie w ziemi bardzo łatwo uszkodzić)
    - szczelina pomiędzy XPS a folią jest po to aby był przewiew powietrza (???) (przecież z czasem przy naporze ziemi te kubełki będą w styro)
    Odnośnie tej drugiej zalety, czy przy XPS jest ważny jakiś przewiew?

    Dodam, że mam u siebie niżej grunt gliniasty, który trzyma wodę.

    Patrząc na plusy i minusy to chyba folia kubełkowa przy XPS może więcej zaszkodzić niż pomóc. Dziwię się w takim razie dlaczego na wszystkich filmach specjalistów na youtube jest ona używana na XPS. Zakładam ten temat, ponieważ po wielu wypowiedziach nadal nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie. Czy folia przy XPS cokolwiek daje (czy robi się tka bo inny robią), czy z biegiem czasu może nawet pogarszać sytuacje.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel2209 Zobacz post
    Hej,
    Przeglądałem wiele tematów na forum i tak do końca nie jestem przekonany do tego czy lepiej jest położyć folia kubełkową na XPS czy lepiej tego nie robić. Po przeczytaniu wielu artykułów poniżej zamieszczam co uważam za wady, a co zalety.

    Wady folii kubełkowej na XPSie:
    - kubełki z czasem mogą wbić się w XPS
    - pomiędzy XPS a folią może zbierać się woda, która mimo zastosowania listwy wykończeniowej i tak przez jakiś czas będzie odparowywała.
    - Zawsze podczas montażu folii czy listwy dziurawimy XPS tymi gwoździami do montażu.

    Zalety folii kubełkowej:
    - chroni XPS przed kamieniami przy obsypywaniu. (Czy chroni przed korzeniami itd to nie jestem pewny, taką folie po pewnym czasie w ziemi bardzo łatwo uszkodzić)
    - szczelina pomiędzy XPS a folią jest po to aby był przewiew powietrza (???) (przecież z czasem przy naporze ziemi te kubełki będą w styro)
    Odnośnie tej drugiej zalety, czy przy XPS jest ważny jakiś przewiew?

    Dodam, że mam u siebie niżej grunt gliniasty, który trzyma wodę.

    Patrząc na plusy i minusy to chyba folia kubełkowa przy XPS może więcej zaszkodzić niż pomóc. Dziwię się w takim razie dlaczego na wszystkich filmach specjalistów na youtube jest ona używana na XPS. Zakładam ten temat, ponieważ po wielu wypowiedziach nadal nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie. Czy folia przy XPS cokolwiek daje (czy robi się tka bo inny robią), czy z biegiem czasu może nawet pogarszać sytuacje.
    Widzę że temat oczytałeś. To mało ważny etap. Dla mnie istotne było uchronienie izolacji przed szkodnikami + kamieniami/korzeniami. Reszta ma pięciorzędne znaczenie. Listwy wykończeniowej nie stosowałem - jej cena to jakiś absurd.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel2209 Zobacz post
    - kubełki z czasem mogą wbić się w XPS
    W XPS? To musisz przy samej ścianie czołgiem jeździć. Albo chociaż dobrze załadowanymi TIRami.

    Cytat Napisał pawel2209 Zobacz post
    - pomiędzy XPS a folią może zbierać się woda, która mimo zastosowania listwy wykończeniowej i tak przez jakiś czas będzie odparowywała.
    Skąd ta woda? Jak masz tak wysoko wody gruntowe będzie woda stała tak czy inaczej i bez różnicy, czy to będzie w 100% nasączony grunt, czy sama woda. W innej sytuacji właśnie ta przestrzeń pozwoli wyschnąć XPSowi gdyby w jakiś sposób zawilgotniał.


    Cytat Napisał pawel2209 Zobacz post
    - Zawsze podczas montażu folii czy listwy dziurawimy XPS tymi gwoździami do montażu.
    Po co chcesz dziurawić? Przecież jak obsypiesz, to się trzyma. Nie odleci. Listwa zupełnie zbędna.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki panowie za odpowiedzi,
    Czyli waszym zdaniem lepiej wrzucić folie na ten xps?
    Odnośnie list wykańczających - rozumiem ich działanie ze to właśnie dzięki nim nie leci woda pomiędzy xps a folie od góry, dodatkowo robiąc przerwę np centymetrowa między taka listwa a folia kubelkowa to daje możliwość na odparowywanie.
    Pozdrawiam

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cena folii jest tak marginalna, że ją połóż. Przy ostatnio produkowanych płytach XPS folia rzeczywiście może się odbić na jej powierzchni ale tylko i wyłącznie odbić co nie znaczy , że go w jakikolwiek sposób uszkodzi.

  6. #6

    Domyślnie

    Właśnie dzisiaj trafił mi się film z folia kubełkową, która trzymała w sobie wodę. Ciekawią mnie powody takiej sytuacji. Czy to przez brak listwy mogła lać się do środka? Czy może jest wysoki poziom wód gruntowych i w takim przypadku jeżeli ktoś nie robi drenażu to lepiej nie dawać folii ?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D6144A0A-B6F1-41A6-AF52-A3754FEAA040.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	12,6 KB
ID:	463181

    (Po jej uszkodzeniu widać jak woda leje się ze szczeliny pomiędzy styro a folia)

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel2209 Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D6144A0A-B6F1-41A6-AF52-A3754FEAA040.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	12,6 KB
ID:	463181

    (Po jej uszkodzeniu widać jak woda leje się ze szczeliny pomiędzy styro a folia)
    Na tym znaczku pocztowym wygląda, jakby dookoła było błoto/bagno. To i po drugiej stronie folii woda musiała podejść.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel2209 Zobacz post
    Czy folia przy XPS cokolwiek daje (czy robi się tka bo inny robią), czy z biegiem czasu może nawet pogarszać sytuacje.
    Daje tyle, że uchroni Twoje ocieplenie ścian fundamentowych od gryzoni, robactwa, bezpośredniego oddziaływania chemicznego gleby jak również czynników innych w tym np chemicznych z czyszczenia kostki, czy elewacji.
    A najlepiej załóż ją tak jak niektórzy to robią i sobie chwalą - kubełkami na zewnątrz, czyli cała wytrzymałość materiału jest wykorzystana, a napór gruntu jaki by nie był nie powoduje uszkodzenia samego ocieplenia.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2023-01-07_220503125.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	20,3 KB
ID:	463200
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel2209 Zobacz post
    Właśnie dzisiaj trafił mi się film z folia kubełkową, która trzymała w sobie wodę. Ciekawią mnie powody takiej sytuacji. Czy to przez brak listwy mogła lać się do środka? Czy może jest wysoki poziom wód gruntowych i w takim przypadku jeżeli ktoś nie robi drenażu to lepiej nie dawać folii ?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D6144A0A-B6F1-41A6-AF52-A3754FEAA040.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	12,6 KB
ID:	463181

    (Po jej uszkodzeniu widać jak woda leje się ze szczeliny pomiędzy styro a folia)
    Folia kubełkowa nie trzyma w sobie wody a poprzez tworzenie szczeliny na wystających kubełkach raczej umożliwia jej ujście.
    Gdy teren jest gliniasty to owszem powoduje to wodę przy styropianie i ścianie ale tak czy inaczej ona by się tam pojawiła.

    Generalnie woda na załączonej fotce raczej skądś się tam pojawiła i powodem tego nie była folia a wysoki jej poziom w gruncie oraz brak drenażu lub zakończenie foli pod powierzchnią terenu co umożliwiło wodom opadowym przyczynić się do zaistniałej sytuacji..
    W tym przypadku zastosowanie folii nie jest leczeniem problemu ale raczej własnego sumienia.

    Folia z gwośdziami? U mnie została postawiona i przysypywana gruntem sama dolegała do styro.
    Folia wyciągnięta ponad teren do opaski z otoczaków które eliminują ochlapywanie cokołu
    Swoją drogą jeśli na fotce widać kubełki to może styro zazbrojono siatką elewacyjną z klejem a następnie zasmarowano mazidłem bitumicznym który spowodował przyklejenie się kubełków.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 08-01-2023 o 11:21
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja u siebie położyłem kubełkami na zewnątrz. Folia ma ochronić xps przed bezpośrednim kontaktem z gruntem. Pozdrawiam

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Ja u siebie położyłem kubełkami na zewnątrz. Folia ma ochronić xps przed bezpośrednim kontaktem z gruntem. Pozdrawiam
    Oraz umożliwiać odparowanie wilgoci poprzez stworzenie przestrzeni wentylowanej.

    Dodajmy do tego, że puste kubełki łatwo zgnieść - jak są wypełnione gruntem (czyli przy montażu "górkami" w stronę XPS) to są znacznie wytrzymalsze. Łatwo przeprowadzić sobie eksperyment depcząc po kawałku folii kubełkowej z pustymi kubełkami i z wypełnionymi.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-01-2023 o 01:44

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Dodajmy do tego, że puste kubełki łatwo zgnieść - jak są wypełnione gruntem (czyli przy montażu "górkami" w stronę XPS) to są znacznie wytrzymalsze. Łatwo przeprowadzić sobie eksperyment depcząc po kawałku folii kubełkowej z pustymi kubełkami i z wypełnionymi.
    A od kiedy to dom napiera na grunt? Raczej jest odwrotnie co widać jak ktoś ułoży kubełkami do domu i zostaje zniszczona powierzchnia izolacji termicznej.
    Folia kubełkowa to twór powstały do izolacji przed wilgocią konstrukcji żelbetowych przęseł mostów i wiaduktów. W latach 90 masowo stosowany w budownictwie przemysłowo transportowym.a ludzie jak "pęd owiec" przenieśli to na grunt domów jednorodzinnych zastępując papę tworzywem sztucznym.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    A od kiedy to dom napiera na grunt? Raczej jest odwrotnie
    Isaac Newton.... coś słyszałeś? Trzecia zasada dynamiki konkretnie.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Isaac Newton.... coś słyszałeś? Trzecia zasada dynamiki konkretnie.

    Wypróbuj to na sobie właśnie w taki sposób
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony