dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Ciepło w domu a zimna podloga

    Cześć,
    Wprowadzilismy się do domu w zeszłym roku i w naszą pierwszą zimę podłogi w całym domu były ciepłe, w domu też było ciepło. Natomiast w tę zimę w domu jest ciepło, ale wszystkie podłogi są zimne. W całym domu ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła, 20 cm na ścianie, 35 cm wełny dach.
    Dodam, że w zeszłym roku panele podłogowe były delikatnie cieple, natomiast płytki odczuwalnie ciepłe. Dzisiaj już bez różnicy, to i to zimne.
    Czy to kwestia wygrzania się domu przez rok i teraz nie potrzebuje wysokich temperatur aby było ciepło?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Najprawdopodobniej tak.
    Do tego byś może kwestia przyzwyczajenia.
    Zapytaj gości, którzy nie mają ogrzewania podłogowego, jakie są ich odczucia.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Tej zimy zimy jest niewiele. Ale obstawiam cztery przyczyny:
    1. Wygrzanie domu - ogrzanie gruntu pod domem, odparowanie wilgoci technologicznej (trwa ze trzy lata - jak sezony grzewcze będą podobne widać będzie w zużyciu kWh)
    2. W związku z odparowaniem wilgoci technologicznej niższa wilgotność w domu i tym samym niższa temperatura komfortu.
    3. Łagodniejsza zima
    4. Do dobrego człowiek się przyzwyczaja.

  4. #4

    Domyślnie

    Goście też mówią, że zimna podłoga więc raczej jest zimna. Zawsze wyobrażałem sobie, że jak podlogowka, to komfort postawienia stopy będzie wysoki, a tu taka niespodzianka. Czyli czas się przyzwyczaić
    Dzięki Panowie za potwierdzenie moich podejrzeń.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Pierwsze dwie zimy podłoga będzie cieplejsza. Potem, z uwagi na niższą wilgotność technologiczną, posadzka nie będzie tak ciepła. Dwa, że człowiek się przyzwyczaja.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.660

    Domyślnie

    Ja w starym domu ale docieplonym mam tak samo 23-24 a podłoga wydaje się zimna i trochę mnie to wnerwiaale jak dodam aby jeden stopień wyżej to podłoga już wydaje się jako tako ciepła ale jest nieznośnie ciepło znów , chyba mniej pod dachem powinno być wełny a nie 30 cm

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    też byłam rozczarowana, że przy podłogówce podłoga nie jest ciepła

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tej zimy zimy jest niewiele. Ale obstawiam cztery przyczyny:
    1. Wygrzanie domu - ogrzanie gruntu pod domem, odparowanie wilgoci technologicznej (trwa ze trzy lata - jak sezony grzewcze będą podobne widać będzie w zużyciu kWh)
    2. W związku z odparowaniem wilgoci technologicznej niższa wilgotność w domu i tym samym niższa temperatura komfortu.
    3. Łagodniejsza zima
    4. Do dobrego człowiek się przyzwyczaja.
    Ogrzanie gruntu pod domem, czy Ty się dobrze czujesz?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  9. #9

    Domyślnie

    Na kaflach też nic nie czujesz? Ja grzałem dzis w nocy pierwszy raz od kilku dni, 3 godziny, temp zas. 29 stopni i na kaflach było przyjemniej. Jaka temp zasilania? Może krzywa podaje Ci mniej niz 27 stopni przy tych temp zewn.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Ogrzanie gruntu pod domem, czy Ty się dobrze czujesz?
    Tak.

  11. #11

    Domyślnie

    To żona nie będzie szczęśliwa, że podłogówka nie działa tak, że podłoga ciągle będzie ciepła

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    To chyba dobrze, że podłoga nie jest ciepła? Od lat słyszę narzekania, że nogi puchną od podłogówki, a jak nie puchną to jest problem?

    Zimno Wam jest czy o co chodzi?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #13

    Domyślnie

    Dla mnie ok, ale żona ciągle narzeka. Przez ostatnie kilka dni robiłem testy i już załamuje ręce. W tym domu nie da się podnieść temperatury, coś się musiało stać z podlogówką, może się zapchała? W pewnym momencie na rury puściłem nawet 35 stopni i nic, żadnego wzrostu temperatury na podłodze ani w domu. Krzywa podniesiona w tej chwili na 35-32/-10+10. Najgorzej że nie montowałem żadnych termometrów zewnętrznych do pompy, w zeszłym roku było ok, więc stwierdziłem, że niepotrzebne, teraz nie ma jak tym sterować.
    Odpowietrzalem podłogówkę dwa razy, za pierwszym razem z rur leciała woda o rdzawym zabarwieniu, za drugim razem była już czysta.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.660

    Domyślnie

    Abyś zauważył rużnicę to doba mija i nie może tego wyłączać jakieś termostaty czy coś .

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwierzaczysko Zobacz post
    W pewnym momencie na rury puściłem nawet 35 stopni i nic, żadnego wzrostu temperatury na podłodze ani w domu.
    Jak długo to trwało?
    Jak w tym czasie zmieniła się temperatura na zewnątrz? Bo jeżeli zauważalnie spadła, to zwiększyły się straty cieplne domu i podłoga musiała dostarczyć więcej mocy a żeby to zrobić musiała wzrosnąć jej temperatura co pochłania sporo kWh i czasu - a temperatura powietrza stoi, chociaż kWh idą w podłogę.

    Podłogówka jest bardzo bezwładna - klik w sygnaturkę.

    Jakie masz przepływy na pętlach i jaką temperaturę powrotu (czy dokładniej jaka jest różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem)?

  16. #16

    Domyślnie

    Wysoko podbita krzywa była przez kilka dni, temperatury były takie same na zewnątrz. Wczoraj znowu ja podbiłem, bo w domu spadła temp do 20 stopni, trochę mało. W tej chwili woda na wejściu w podłogę ma 36, powrót 31. Pojęcie bezwładności znam, bo moja podlogówka ułożona jest w płycie fundamentowej, także ma nad sobą 20cm betonu.
    PC pracuje wg harmonogramu włącza się w godzinach 3-12 i 17-21, ale nie wiem czy to ma znaczenie.
    Nie wiem jak zmierzyć lub sprawdzić przepływy, ale nawet zwiększenie na obiegówce na max nic nie daje, chociaż słychać, że woda zapierdziela szybciej.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    287

    Domyślnie

    Podłoga "ciepła", "zimna" to pojęcia względne, kup sobie termometr na podczerwień i sprawdź jaka jest temperatura. Wiadomo że nie jest to super precyzyjny pomiar, ale da wyobrażenie, a przede wszystkim zobaczysz czy temperatura posadzki się zmienia podczas cykli grzania.
    Sprawdziłem teraz u siebie:
    nieogrzewana spiżarnia, panele laminowane - temperatura 19C, po kilku sekundach stania w skarpetkach robi się nieprzyjemnie
    ogrzewana kuchnia, panele laminowane - temperatura 22,7C, można spokojnie chodzić i stać w skarpetkach, podłoga wydaje się "neutralna"
    ogrzewany wiatrołap, kafle - temperatura 24C, czuć już że posadzka jest delikatnie ciepła, jest przyjemnie, ale nie jest to jakiś piorunujący efekt
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwierzaczysko Zobacz post
    Wysoko podbita krzywa była przez kilka dni, temperatury były takie same na zewnątrz.
    W kilka dni powinno być widać różnicę na termometrze mierzącym temperaturę z dokładnością do co najmniej jednej dziesiątej. Przy dokładności co pół stopnia może być niezauważalna przy takiej płycie..
    Tylko jeszcze pytanie o ile podbiłeś i czy to zdążyło się przełożyć na temperaturę zasilania?

    Cytat Napisał Zwierzaczysko Zobacz post
    Wczoraj znowu ja podbiłem, bo w domu spadła temp do 20 stopni, trochę mało. W tej chwili woda na wejściu w podłogę ma 36, powrót 31.
    A jaką w tych warunkach masz docelową temperaturę zasilania? Obserwuj, kiedy temparatura zasilania się podniesie.

    Cytat Napisał Zwierzaczysko Zobacz post
    PC pracuje wg harmonogramu włącza się w godzinach 3-12 i 17-21, ale nie wiem czy to ma znaczenie.
    Czemu tak? Przy płycie jakikolwiek efekt działania (czy nie działania) masz po kilkudziesięciu godzinach. Więc ma sens ustawianie grzania w tanich godzinach albo przy najwyższej temperaturze za oknem.

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwierzaczysko Zobacz post
    W tym domu nie da się podnieść temperatury, coś się musiało stać z podlogówką, może się zapchała? .
    Cytat Napisał Zwierzaczysko Zobacz post
    PC pracuje wg harmonogramu włącza się w godzinach 3-12 i 17-21, ale nie wiem czy to ma znaczenie..
    Kilka dni to zdecydowanie za mało. Zabrakło też informacji jaka jest moc Twojej pompy, jaka była wtedy temperatura na zewnątrz, co bezpośrednio też wiąże się z jej mocą. Ale nawet jakbyś miał duża pompę 14kW to obstawiam, że kilka dni to jest nic, żeby coś ruszyć temperaturę. Jeszcze z płytą fundamentową...

    U mnie nie ma płyty ale jest wylewki około 10cm. Mała pompa 6kW. Gdy chciałem podnieść temperaturę to pompa chodziła non stop i podnosiła może 0.2 stopnia na dzień. Z tydzień zajęło żeby zwiększyć z 20 stopni do 21 stopni. Też nie rozumiałem, dlaczego tak to działa.

    Inna sprawa jest też taka, że zwykle jest mała przejrzystość w tryb pracy pompy. U mnie ona się bardzo mocno moduluje, co skutkuje tym że pracuje non stop. Sam zgłupiałem i myślałem, że mam jakieś dziury w ścianach, że ona chodzi tydzień non stop a tu nic się nie dogrzewa. Ale założyłem pomiar i zauważyłem, że ona sobie bardzo dziwnie moduluje moc. Czasem pobiera 1.6kW, a bardzo często ciągnie 500W przez ponad dobę. Jak się poczyta instrukcję to można zrozumieć, że moduluje moc z uwagi na : temperaturę zewnętrzną i temp zasilania wg krzywej grzewczej, temperaturę powrotu z zasilania, ustawioną wymaganą temperature na pompie. To wszystko sprawia, że ja sam bez opomiarowania nie byłem w stanie powiedzieć na jakim biegu ona chodzi.

    Sterowanie pompą to jest dla mnie ogólnie wysoka szkoła jazdy. Idzie kilkudniowe ochłodzenie to najlepiej... jakby ona się wtedy wyłączyła. Po co ją męczyć, skoro i tak efekt będzie spóźniony? Ja próbuję przed takim ochłodzeniem lekko ją rozkręcić na 2 dni przed a potem wyłączam totalnie.

    Jak dla mnie to musisz powtórzyć test i odpalić ją na 2 tygodnie, żeby chodziła całą dobę i podnieść krzywą grzewczą i wymaganą temperaturę w domu / na pompie / na sterowniku (jeśli masz taką opcje)

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    593

    Domyślnie

    musisz zorganizować sobie kamerę termowizyjną...
    Może... chociaż to była by już jakaś prawie nie realna tragedia.
    Ocieplenie płyty fundamentowej jest skopane - tzn. może ostatnio poźiom wód gruntowych podniósł się na tyle, że masz ją w płycie.
    Stąd pomimo jej działania efektórz grzania wiele nie ma.
    Ale... to było by grubo skopane. Jakieś EPS zwykły i niedbale ofoliowany? W dodatku grunt gliniasty i woda wysoko.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony