dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Question Pompa ciepła - elektryka (podłączenie mocnej pompy 1 fazowej do instalacji).

    Dzień dobry wszystkim.

    Na wstępie napiszę, że jestem laikiem, jednak trochę poczytałem zanim zdecydowałem się tutaj napisać. Prosiłbym o wyrozumiałość jeśli będę posługiwał się językiem nietechnicznym lub palnę jakąś głupotę.
    Planujemy z siostrą zmienić u dziadków stary piec kopciuch na pompę ciepła. Znaleźliśmy wykonawcę, który nam w odpowiada etc.
    Ich przedstawiciel był na oględzinach domu i generalnie wszystko ok ale gryzie mnie jedna rzecz związana właśnie z podłączeniem pompy ciepła.
    Poniżej załączyłem 'schemat' na którym będę opierał swoje pytania:

    Zacznę od kilku danych.
    Budynek 14 letni (dziadkowie kupili budynek rok temu.)
    3 fazy
    Obecnie w budynku: pralka, lodówka, zmywarka, piekarnik, TV, bojler na wodę i w sumie tyle.
    Pompa ciepłą typu split, jednofazowa 7kW, 2 zasilania (jednostka zewnętrzna max 3kW, jednostka wewnętrzna max 3.5kW).

    Instalator powiedział, że taki zestaw przy 3 fazach w domu montuje się w ten sposób że jednostkę zewnętrzną 'komunikuje' się z jednostką wewnętrzną a z jednostki wewnętrznej idą dwa zasilania. Każdy z nich podłącza się pod inną fazę, żeby rozdzielić obciążenie (3kW na 1 fazę i 3.5kW na drugą).
    Oczywiście zapewniał też mnie, że non stop montuje takie instalacje i że te 3.5kW poboru pompy to jest max kiedy odpali się dodatkowa grzałka przy wielkich mrozach. Ja natomiast widzę to tak, że właśnie wtedy najmniej bym chciał żeby 'wywalało' dziadkom korki.

    Zakładając więc maksymalne obciążenie jednostki wewnętrznej na 3.5kW na jednej fazie i 3kW na 2 fazie to praktycznie mam te fazy maksymalnie obciążone i już może być problem. A gdzie lodówka, pralka, etc.

    Mam wrażenie, że coś mi umyka, czegoś nie rozumiem lub instalator po prostu 'nawija mi makaron na uszy'.

    I tu pojawiają się moje pytania:
    1 - Dlaczego zabezpieczenie główne w domu jest 100A a przy liczniku na dworze jest 16A?
    2 - Czy zmiana zabezpieczenia przed licznikowego na większe (np 20A) to sprawa prosta czy wymaga 'tańczenia tanga z dostawcą energii'?
    3 - Czy pompę ciepła podłącza się przed zabezpieczeniem głównym w domu (jak na 'schemacie') czy po?
    4 - Jeśli taką pompę (max pobór mocny 3.5kW) podłączę np. do P1 (fazy 1) to przy napięciu 230V pobierze 15A, jeśli do tego odpalę jakiś czajnik na tej samej fazie to domniemam, że 'wywali' mi zabezpieczenie 16A przy liczniku na zewnątrz?

    Z góry wszystkim dziękuję za pomoc. To jednak dla dziadków jest duża inwestycja, my im pomagamy to ogarnąć i nie chciałbym ich wpuścić w maliny.

    Schemat
    Kable przy liczniku
    Zabezpieczenie główne w domu
    Zabezpieczenie przelicznikowe, na zewnątrz budynku

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał acardo Zobacz post
    Dzień dobry wszystkim.

    Na wstępie napiszę, że jestem laikiem, jednak trochę poczytałem zanim zdecydowałem się tutaj napisać. Prosiłbym o wyrozumiałość jeśli będę posługiwał się językiem nietechnicznym lub palnę jakąś głupotę.
    Planujemy z siostrą zmienić u dziadków stary piec kopciuch na pompę ciepła. Znaleźliśmy wykonawcę, który nam w odpowiada etc.
    Ich przedstawiciel był na oględzinach domu i generalnie wszystko ok ale gryzie mnie jedna rzecz związana właśnie z podłączeniem pompy ciepła.
    Poniżej załączyłem 'schemat' na którym będę opierał swoje pytania:

    Zacznę od kilku danych.
    Budynek 14 letni (dziadkowie kupili budynek rok temu.)
    3 fazy
    Obecnie w budynku: pralka, lodówka, zmywarka, piekarnik, TV, bojler na wodę i w sumie tyle.
    Pompa ciepłą typu split, jednofazowa 7kW, 2 zasilania (jednostka zewnętrzna max 3kW, jednostka wewnętrzna max 3.5kW).

    Instalator powiedział, że taki zestaw przy 3 fazach w domu montuje się w ten sposób że jednostkę zewnętrzną 'komunikuje' się z jednostką wewnętrzną a z jednostki wewnętrznej idą dwa zasilania. Każdy z nich podłącza się pod inną fazę, żeby rozdzielić obciążenie (3kW na 1 fazę i 3.5kW na drugą).
    Oczywiście zapewniał też mnie, że non stop montuje takie instalacje i że te 3.5kW poboru pompy to jest max kiedy odpali się dodatkowa grzałka przy wielkich mrozach. Ja natomiast widzę to tak, że właśnie wtedy najmniej bym chciał żeby 'wywalało' dziadkom korki.

    Zakładając więc maksymalne obciążenie jednostki wewnętrznej na 3.5kW na jednej fazie i 3kW na 2 fazie to praktycznie mam te fazy maksymalnie obciążone i już może być problem. A gdzie lodówka, pralka, etc.

    Mam wrażenie, że coś mi umyka, czegoś nie rozumiem lub instalator po prostu 'nawija mi makaron na uszy'.

    I tu pojawiają się moje pytania:
    1 - Dlaczego zabezpieczenie główne w domu jest 100A a przy liczniku na dworze jest 16A?
    2 - Czy zmiana zabezpieczenia przed licznikowego na większe (np 20A) to sprawa prosta czy wymaga 'tańczenia tanga z dostawcą energii'?
    3 - Czy pompę ciepła podłącza się przed zabezpieczeniem głównym w domu (jak na 'schemacie') czy po?
    4 - Jeśli taką pompę (max pobór mocny 3.5kW) podłączę np. do P1 (fazy 1) to przy napięciu 230V pobierze 15A, jeśli do tego odpalę jakiś czajnik na tej samej fazie to domniemam, że 'wywali' mi zabezpieczenie 16A przy liczniku na zewnątrz?

    Z góry wszystkim dziękuję za pomoc. To jednak dla dziadków jest duża inwestycja, my im pomagamy to ogarnąć i nie chciałbym ich wpuścić w maliny.

    Schemat
    Kable przy liczniku
    Zabezpieczenie główne w domu
    Zabezpieczenie przelicznikowe, na zewnątrz budynku
    taka dobra rada, znajdź lokalnego dobrego elektryka, zainwestuj te 2-3 stówki w profesjonalną poradę i ktoś weźmie za to odpowiedzialność - to promil kosztu przy tej inwestycji a będziesz wiedział jak powinna być zbudowana instalacja.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał acardo Zobacz post
    1 - Dlaczego zabezpieczenie główne w domu jest 100A a przy liczniku na dworze jest 16A?
    2 - Czy zmiana zabezpieczenia przed licznikowego na większe (np 20A) to sprawa prosta czy wymaga 'tańczenia tanga z dostawcą energii'?
    3 - Czy pompę ciepła podłącza się przed zabezpieczeniem głównym w domu (jak na 'schemacie') czy po?
    4 - Jeśli taką pompę (max pobór mocny 3.5kW) podłączę np. do P1 (fazy 1) to przy napięciu 230V pobierze 15A, jeśli do tego odpalę jakiś czajnik na tej samej fazie to domniemam, że 'wywali' mi zabezpieczenie 16A przy liczniku na zewnątrz?
    Ad 1. To nie jest zabezpieczenie - to jest rozłącznik.
    Ad 2. Zabezpieczenie przedlicznikowe wynika z mocy umownej. Sprawdź tabele, od jakiej mocy ZE daje wyższe - i musisz o taką moc zawnioskować.
    Ad 3. Urządzenia o znacznym poborze prądu wymagają osobnych zabezpieczeń.
    Ad 4. Tak, obciążenia podpięte pod to samo zabezpieczenie na tej samej fazie sumują się. Przy czym patrz na charakterystyki zabezpieczeń - nie jest tak, że przekroczenie wybija zabezpieczenie od razu. Im większe przekroczenie tym szybciej - ale generalnie wybija dopiero po pewnym czasie. Ponieważ przy liczniku masz C a w rozdzielnicy B to przeciążenie najpierw wybije w rozdzielnicy o ile przekroczenie nastąpi na jednym B16A - bo jak pociągniesz na dwóch B16A po 15A z tej samej fazy to wybije przy liczniku.

  4. #4

    Domyślnie

    Kaizen, dziękuję Ci bardzo za rzeczową odpowiedź.
    Jeśli pozwolisz to dopytam:

    Czy taki wniosek o zmianę na wyższą moc umowną jest rozpatrywany względnie szybko, czy mówimy tutaj o tygodniach oczekiwania? Czy ZE może odmówić zmiany na np. 10kW - 20A?

    Wiem, że to pytanie dość bezpośrednie ale czy sądzisz, że mogę śmiało podpinać tę pompę ciepła (zakładając że 'wepnę' ją w te mniej obciążone fazy) a w późniejszym czasie ew. wystąpić do ZE o zwiększenie limitu?

  5. #5

    Domyślnie

    Jeżeli masz 16A przed licznikiem to max co moźesz to 16A*230V*3f czyli trochę ponad 11kW ale tylko jak jest równomiernie. Na jedną fazę 3,68kW
    Słusznie prawi elektryk o rozdielieniu na fazy tak dużych urządzeń > 3kW osobne fazy. W tym przypadku to nie ma wjścia. A jak się pełna moc załączy to zostaje niewiele zapasu na tej fazie. Jednak jak przypuszczam przy liczniku jest C16 albo nawet D16 co daje ponad minutę działania z podwójną mocą, bez zadziałania zabespieczenia.

    W zalieżnośći od ZE ale zmiana przydziału mocy trochę trwa. Wg mnie min co możesz liczyć to miesiąc, przy bardzo sprzyjających warunkach.
    Jednak może się okazać, że ZE musi przebudować przyłącze. Dostaniesz decyzję od ZE. Jak się zgodzą to możesz montować pomę zanim przebudują.
    A w skrajnych przypadkach może nawet odmówić.

    co do 10kW -20A to bym nie kombinował. Na 99% ZE się nie zgodzi. Ale nawet jakby się zgodził to opłaty za moc powyżej limitu nie są takie małe.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony