dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie Mechaniczna DGP, ale odwrotnie

    Wydaje mi się, że temat kiedyś poruszany, ale nie mogę znaleźć. W razie co proszę o odesłanie do starszego wątku.

    Jak wiadomo powszechnie używa się DGP w dwóch systemach. Grawitacyjna wykorzystująca fakt, że ciepłe powietrze się unosi oraz wymuszana przez mechaniczny dystrybutor, umieszczony w kanale gorącego powietrza.

    Obie mają istotne wady. Sprawność grawitacyjnej bardzo zależy od przekroju i długości kanałów. Za to mechaniczna zależy od dostaw prądu.

    Na dystrybucję grawitacyjna mam troszkę zbyt rozłożysty dom. Myślę więc o mechanicznej, ale na odwrót. Co to znaczy? Duma jak by to zrobić, żeby ciepłego powietrza nie zasysać turbina tylko tłoczyć zimne pod kominek wymuszając obieg ciepłego. Jeśliby kanały zrobić zgodnie ze sztuką rozprowadzania grawitacyjnego to przy braku zasilania elektrycznego powinny sobie poradzić lepiej niż turbina z bypasem.

    Burzy mózgów potrzebuje, bo na razie pierwszą przeszkodą jaka zauważam są szczeliny dylatacyjne między obudowa a wkładem, którym będzie wizgało to tłoczone spod spodu powietrze.
    Ostatnio edytowane przez JoShi ; 08-01-2023 o 10:39

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.293

    Domyślnie

    Szczeliny dylatacyjne uszczelniałem sznurem grafitowym do uszczelniania drzwiczek kominka.
    Nie robiłem tego dla uszczelnienia ale ze względów estetycznych.
    Do tłoczenia powietrza także potrzebujesz prądu i wentylatora tylko że przy rozwiązaniu standardowym umieszczasz go na strychu gdzie prawie go nie słyszysz, natomiast w rozwiązaniu z tłoczeniem masz ciągły szum wentylatora w salonie.

    Myślę że burza w Twoim wykonaniu wybierze mniejsze zło nie szukając dziury w całym i ujemnych cech braku energii.
    Swoją drogą mały zasilacz awaryjny UPS z sinusoidalnym wyjściem załatwi sprawę braku zasilania zarówno na wentylatorze jak i ewentualnym regulatorze obrotów który zwiększając obroty wraz ze wzrostem temperatury sprawdza się znakomicie.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 08-01-2023 o 10:53
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Do tłoczenia powietrza także potrzebujesz prądu i wentylatora tylko że przy rozwiązaniu standardowym umieszczasz go na strychu gdzie prawie go nie słyszysz, natomiast w rozwiązaniu z tłoczeniem masz ciągły szum wentylatora w salonie
    Pod kominkiem mogę zastosować inne nawiewy. Znacznie cichsze.


    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Myślę że burza w Twoim wykonaniu wybierze mniejsze zło nie szukając dziury w całym i ujemnych cech braku energii
    Czasem milczenie naprawdę jest złotem. Szczególnie jak się nie wszystko zrozumiało. Miałam na myśli rozprowadzenie, które całkiem przyzwoicie poradzi sobie grawitacyjnie wspomagane tłoczonym powietrzem. Ale dzięki za sugestie że sznurem.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Mechanicznie po jednej stronie tloczysz ale po drugiej zasysasz. Zasysanie z obudowy i tłoczenie do pomieszczeń to jedno, wraca zimne przez podcięte drzwi (nieszczelności). Jak zaczniesz zasysać z pomieszczeń tak by napływało kanałami nawiewnymi to pomieszczenia muszą być szczelne inaczej będzie ssalo tam gdzie mniejszy opór.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.293

    Domyślnie

    Zasysanie raczej z poza obudowy kominka i tłoczenie dookoła kominka dalej.
    To jasne że musi zachować szczelność na parterze w obudowie kominka. Powietrze będzie krążyć, jeśli nagrzane zostanie wtłoczone do pokoju lub poddasza to przez nieszczelności w drzwiach wróci do pomieszczenia gdzie znajduje się kominek, i tak krążące nagrzeje cały dom.

    Pszczółka Maja niesłusznie stała się osą bo nie miałem złych zamiarów.
    Wentylatory jakie by nie były zasysające, tłoczące lub inne jak to ujęła manewry na stronie tłoczącej potrzebują jakiejś energii.
    Zawsze może zaadaptować silnik Stirlinga rozgrzewany przez kominek wzbudzany przy rozpalaniu
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 08-01-2023 o 13:18
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Mechanicznie po jednej stronie tloczysz ale po drugiej zasysasz. Zasysanie z obudowy i tłoczenie do pomieszczeń to jedno, wraca zimne przez podcięte drzwi (nieszczelności). Jak zaczniesz zasysać z pomieszczeń tak by napływało kanałami nawiewnymi to pomieszczenia muszą być szczelne inaczej będzie ssalo tam gdzie mniejszy opór.
    Dlaczego pomieszczenia mają być szczelne? Przecież nad podłogą będę mieć chłodne powietrze. Jak jest mechaniczne DGP robione tradycyjne to krążenie powietrza jest takie samo też gdzieś zasysa a gdzieś pcha tylko turbin jest w innym miejscu. Też gdzieś pcha a gdzieś zasysa i bierze stamtąd gdzie mniejszy opór.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Zasysanie raczej z poza obudowy kominka i tłoczenie dookoła kominka dalej.
    To jasne że musi zachować szczelność na parterze w obudowie kominka. Powietrze będzie krążyć, jeśli nagrzane zostanie wtłoczone do pokoju lub poddasza to przez nieszczelności w drzwiach wróci do pomieszczenia gdzie znajduje się kominek, i tak krążące nagrzeje cały dom.
    No dokładnie o to mi chodzi. Tłoczone z salonu pod kominek żeby szło w kanały.


    Wentylatory jakie by nie były zasysające, tłoczące lub inne jak to ujęła manewry na stronie tłoczącej potrzebują jakiejś energii.
    Powtórzę trzeci raz, bo z tym fragmentem sobie nie poradziłeś. Chodzi mi o rozprowadzenie, które będzie działało grawitacyjnie podczas braku zasilania elektrycznego ale będzie wspomagane tłoczonym powietrzem.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.293

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    Powtórzę trzeci raz, bo z tym fragmentem sobie nie poradziłeś. Chodzi mi o rozprowadzenie, które będzie działało grawitacyjnie podczas braku zasilania elektrycznego ale będzie wspomagane tłoczonym powietrzem.
    Cytat Napisał JoShi Zobacz post

    Na dystrybucję grawitacyjna mam troszkę zbyt rozłożysty dom. Myślę więc o mechanicznej, ale na odwrót. Co to znaczy? Duma jak by to zrobić, żeby ciepłego powietrza nie zasysać turbina tylko tłoczyć zimne pod kominek wymuszając obieg ciepłego.
    Ja sobie nie radzę czy ty pszczółko jesteś nie spójna z wcześniejszymi swoimi wpisami.

    Rozumiem ze kobieta odwraca kota ogonem bo musi wyjść na swoje ale bez przesady.

    Tłoczonym powietrzem? Co będzie tłoczyć owe powietrze? Skąd nadciśnienie.........no chyba że po grochówce.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    Dlaczego pomieszczenia mają być szczelne? Przecież nad podłogą będę mieć chłodne powietrze. Jak jest mechaniczne DGP robione tradycyjne to krążenie powietrza jest takie samo też gdzieś zasysa a gdzieś pcha tylko turbin jest w innym miejscu. Też gdzieś pcha a gdzieś zasysa i bierze stamtąd gdzie mniejszy opór.
    Ok, źle zrozumialem, myślałem że chcesz zabierać chłodne powietrze z pomieszczeń przewodami. To czekają Cię podcięcia drzwi by to krążyło. Pewnie będzie działało podobnie do tej tradycyjnej.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Ja sobie nie radzę czy ty pszczółko jesteś nie spójna z wcześniejszymi swoimi wpisami.
    Jestem. Tak mam zbyt rozłożysty dom na to by polegać w pełni na rozprowadzeniu grawitacyjnym choć ono i tak by sobie lepiej poradzili nic wyłączona turbina z bypasem. Chce mieć coś lepszego w czasie gdy mam prąd i coś co będzie działać jako tako w czasie gdy go nie mam. Nie odwracam kora ogonem. Po prostu ty nie rozumiesz problemu. W dodatku nam wrażenie że od początku nie traktujesz mnie poważnie, no bo przecież kobieta. Odpuść więc już może udział w tym wątku. Problemu nie jesteście stanie pojąć. Podpowiedzieć nie potrafisz, tylko szowinizmem się podpisujesz.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Ok, źle zrozumialem, myślałem że chcesz zabierać chłodne powietrze z pomieszczeń przewodami. To czekają Cię podcięcia drzwi by to krążyło. Pewnie będzie działało podobnie do tej tradycyjnej.
    No właśnie jedynym problemem (kwestia wentylatorów tłoczących powietrze, czujników i innej automatyki do ogarnięcia dla mnie bez problemu) jest obudowa, z zasady nieszczelna. Powietrze tłoczone pod obudowę będzie uchodzić szczelinami dylatacyjnymi i nie będzie powstawało ciśnienie zdolne popchnąć ciepłe powietrze dalej. Więc albo uszczelnienie tej dylatacji, jeśli tak można. Albo jakieś szczelne komory wewnątrz które by się nagrzewały i do których można by tłoczyć z dołu chłodne powietrze popychając je do tych najdalszych pokoi.

    No nie wierzę że nikt nie próbował takiego rozwiązania.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Nieszczelność obudowy do ogarnięcia, pytanie gdzie dopływ powietrza do spalania, szczelność paleniska, jak wykonana obudowa zwłaszcza w dolnej części. Problemem będzie odpowiedni przekrój dolotu powietrza pod kominek w trakcie jak nie będą pracowały wentylatory. Jakie tam masz palenisko, kominek istnieje czy dopiero do zabudowania?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Za wszelką cenę dążyłbym wyłącznie do grawitacji...Można nawet w "rozłożystym" domu. Ale to wymaga sporych kanałów i pomyślunku, raczej na etapie projektowania budynku. Czasem układ domu pozwala obniżyć sufit w korytarzu i tam umieścić kanały DGP grawitacyjnego.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Nieszczelność obudowy do ogarnięcia, pytanie gdzie dopływ powietrza do spalania,
    Dopływ powietrze do spalania jest doprowadzony do wkładu z zewnątrz. To jak ogarnąć tę nieszczelność?


    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    jak wykonana obudowa zwłaszcza w dolnej części.
    No przecież jeszcze jej nie ma skoro planuję dopiero system DGP


    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Problemem będzie odpowiedni przekrój dolotu powietrza pod kominek w trakcie jak nie będą pracowały wentylatory.
    to można załatwić szybrami pod kominkiem albo czymś w tym stylu.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    a może zamiast tłoczenia zimnego zssać ciepłe w najdalszych pomieszczeniach ? https://kratki.com/pl/przylacze-z-wentylatorem-3072

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    Dopływ powietrze do spalania jest doprowadzony do wkładu z zewnątrz. To jak ogarnąć tę nieszczelność?
    A gdzie widzisz problem. Klocek od podłogi do sufitu, wyjścia tylko przewodami zakończonymi anemostatem. Od dołu wejście na wentyle plus otwierany dolot do grawitacji. Jedyny problem to dylatacja wokól drzwi, na styk z wkladem suwana uszczelniona jakimś sznurem ceramicznym.

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    No przecież jeszcze jej nie ma skoro planuję dopiero system DGP .
    Skoro nie
    ma to mozna wiele

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    to można załatwić szybrami pod kominkiem albo czymś w tym stylu.
    Można jeśli ma to być sterowane ręcznie i kominek pracuje tylko pod nadzorem.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    Burzy mózgów potrzebuje, bo na razie pierwszą przeszkodą jaka zauważam są szczeliny dylatacyjne między obudowa a wkładem, którym będzie wizgało to tłoczone spod spodu powietrze.
    Chcesz uszczelnić całe otoczenie wkładu, żeby powietrze które tam wpadnie w 100% trafiało przez DGP do innych pomieszczeń? Zero kratek nawiewnych i wywiewnych do ruchu grawitacyjnego powietrza ogrzewającego pomieszczenie w którym stoi kominek?

    To co się stanie w przypadku braku zasilania czy awarii wentylatora? Co awaria to wymiana obudowy bo rozsypie się z przegrzania?

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A gdzie widzisz problem. (...)Jedyny problem to dylatacja wokól drzwi, na styk z wkladem suwana uszczelniona jakimś sznurem ceramicznym.
    No właśnie w tej dylatacji. Są takie grubecsznury?

    Można jeśli ma to być sterowane ręcznie i kominek pracuje tylko pod nadzorem.
    Tylko pod nadzorem. To dodatkowe źródło ciepła. Automatyka do uruchamiania tłoczni, żeby reagowała na ciepłe powietrze i nie tłoczyła zimnego.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Chcesz uszczelnić całe otoczenie wkładu, żeby powietrze które tam wpadnie w 100% trafiało przez DGP do innych pomieszczeń? Zero kratek nawiewnych i wywiewnych do ruchu grawitacyjnego powietrza ogrzewającego pomieszczenie w którym stoi kominek?
    No właśnie nie wiem czy chce uszczelnić calu kominek czy budować wewnątrz dodatkowe szczelne kanały. Obudowa z założenia ma być ciepła, świec kratki do ogrzewana pomieszczenia w których stoi kominek wydają się zbędne.

    To co się stanie w przypadku braku zasilania czy awarii wentylatora? Co awaria to wymiana obudowy bo rozsypie się z przegrzania?
    nie widzę powodu dla którego przy awarii miałabym rozbierać obudowę skoro tłocznia może być we wnęce pod kominkiem. Nie widzę też powodu by się psuła od ciepła. Tam na ogół jest najchłodniej. A jak się zepsuje wentylator to się położę obok kominka sięgnę ręką i go wymontuje. Dostrzegasz problemy w miejscach gdzie ich nie ma. Jak już pisałam. Chce by w przypadku braku zasilania układy działał grawitacyjnie.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    Dostrzegasz problemy w miejscach gdzie ich nie ma. Jak już pisałam. Chce by w przypadku braku zasilania układy działał grawitacyjnie.
    Jak wszystko uszczelnisz i będzie tylko wąski wlot z turbiną to opory całego układu będą tak duże, że przepływy wewnątrz obudowy przy nie działającej z jakiegoś powodu turbinie będą tak marne, że temperatura znacznie tam wzrośnie. I pytanie, czy obudowa kominka to przetrwa.

    Przy typowym rozwiązaniu wentylacja przez same kratki działa sprawnie (tym sprawniej, im wyższa temperatura wewnątrz) więc wtedy awaria turbiny zasysającej nie stanowi takiego ryzyka.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony