dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    No właśnie w tej dylatacji. Są takie grubecsznury?
    Jakie grube? Dylatacja nie musi mieć centymetrów. Wklad wewnątrz obudowy musi mieć miejsce na rozszerzenie się i urośnięcie ale może praktycznie dotykać wewnętrznej strony przedniej ściany i tam wystarczy płaska uszczelka. Można też dorobić tak blendę by było szczelnie.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak wszystko uszczelnisz i będzie tylko wąski wlot z turbiną to opory całego układu będą tak duże, że przepływy wewnątrz obudowy przy nie działającej z jakiegoś powodu turbinie będą tak marne, że temperatura znacznie tam wzrośnie. I pytanie, czy obudowa kominka to przetrwa.

    Przy typowym rozwiązaniu wentylacja przez same kratki działa sprawnie (tym sprawniej, im wyższa temperatura wewnątrz) więc wtedy awaria turbiny zasysającej nie stanowi takiego ryzyka.
    No i to jest sensowne wytłumaczenie dlaczego nie robić tak jak chce założyciel wątku

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.818

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    Odpuść więc już może udział w tym wątku. Problemu nie jesteście stanie pojąć.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    No i to jest sensowne wytłumaczenie dlaczego nie robić tak jak chce założyciel wątku
    Nie jest bo nikt nie pisał tutaj łącznie z założycielką wątku że dopływ powietrz do obudowy ma byc tylko przez "wąski..."
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    Wydaje mi się, że temat kiedyś poruszany, ale nie mogę znaleźć. W razie co proszę o odesłanie do starszego wątku.
    Duma jak by to zrobić, żeby ciepłego powietrza nie zasysać turbina tylko tłoczyć zimne pod kominek wymuszając obieg ciepłego. Jeśliby kanały zrobić zgodnie ze sztuką rozprowadzania grawitacyjnego to przy braku zasilania elektrycznego powinny sobie poradzić lepiej niż turbina z bypasem.
    U mnie to działa od 8 lat, pisałem o tym tu na forum ale leśne zatwardziałe dziadki z forum nie potrafią zmienić swoich starych przyzwyczajeń
    U mnie wentylator jest podłączony za pośrednictwem termostatu z kapilarą umieszczoną nad obudową . To daje mi możliwość ustawienia przy jakiej temp. włącza się wentylator i wyłącza. Po wyłączeniu wentylatora całość działa grawitacyjnie. Termostat jest taki jak w lodówkach z kapilarą tak więc całkowicie bezprądowy. Wentylator mam za ścianą w kotłowni gdzie zrobiłem skrzynkę z filtrem i całe powietrze jest dodatkowo filtrowane. Tak samo mam ściągnięte zimne powietrze z poddasza i bezpośrednio wtłaczane instalacją pod kominek , żeby nie wędrowało schodami
    Idealnym rozwiązaniem byłoby już na etapie budowy poprowadzić nawet pod chudziakiem ocieplone rury fi 110 kanalizacyjne pod okna domu do poszczególnych pomieszczeń (tych czystych) tak aby najzimniejsze powietrze łapać na obrzeżach budynku a nie ściągać do wnętrza. Wtedy też można stosować wentylatory o mniejszych wydajnościach a co za tym cichsze i mniej prądożerne. Taką całą instalacje ukryć w ścianie pod oknami i sprowadzić do jednego miejsca gdzie będzie skrzynka rozdzielna z filtrem (np kieszeniowy) i dalej rurą pchanie zimnego powietrza pod kominek. Gdybym budował kolejny raz dom to zrobiłbym tylko tak
    Czasem zastanawiam się jak można to jeszcze udoskonalić i można. Ja mam dwie dysze które "podają" zimne powietrze od dołu po dwóch stronach kominka ale jak kiedyś zabiorę się za rozebranie obudowy, to zrobię nie dwie dysze na dole ale jeszcze ze dwie lub 4 dołożę wyżej skierowane też pionowo w górę. Wtedy można jeszcze bardziej równomiernie wychładzać kominek. Dobrym rozwiązaniem jest też zwiększenie szczeliny między kominkiem a obudową, wtedy też jest większy przepływ powietrza i lepszy odbiór energii z kominka.
    Ostatnio edytowane przez olo75 ; 13-01-2023 o 18:11

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał olo75 Zobacz post
    U mnie to działa od 8 lat, pisałem o tym tu na forum ale leśne zatwardziałe dziadki z forum nie potrafią zmienić swoich starych przyzwyczajeń
    U mnie wentylator jest podłączony za pośrednictwem termostatu z kapilarą umieszczoną nad obudową . To daje mi możliwość ustawienia przy jakiej temp. włącza się wentylator i wyłącza. Po wyłączeniu wentylatora całość działa grawitacyjnie. Termostat jest taki jak w lodówkach z kapilarą tak więc całkowicie bezprądowy. Wentylator mam za ścianą w kotłowni gdzie zrobiłem skrzynkę z filtrem i całe powietrze jest dodatkowo filtrowane. Tak samo mam ściągnięte zimne powietrze z poddasza i bezpośrednio wtłaczane instalacją pod kominek , żeby nie wędrowało schodami
    A jak masz rozwiązaną kwestię, która mnie najbardziej frapuje. Masz uszczelniona obudowę wokół drzwiczek? Wewnętrzne ciepłe kanały podłączone bezpośrednio do wentylatorów uważasz za sensowne rozwiązanie?

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    A jak masz rozwiązaną kwestię, która mnie najbardziej frapuje. Masz uszczelniona obudowę wokół drzwiczek? Wewnętrzne ciepłe kanały podłączone bezpośrednio do wentylatorów uważasz za sensowne rozwiązanie?
    Ja mam Jotula 18rtd, na nim jest oryginalna obudowa z blachy. Nie rozumiem o co chodzi z podłączeniem ciepłych kanałów bezpośrednio do wentylatorów.
    U mnie wygląda to tak jak na obrazkuKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	19,1 KB
ID:	463307

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony