dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Izolacja cieplna fundamentu

    Witajcie, poczytałem posty w tej grupie i chcę dopytać odnośnie ocieplenia fundamentów. Dom z ok. 1930 roku, podmurówka dość płytko bo niecały metr. Brak piwnic itp.
    Dom ocieplony, w środku kiedyś były podłogi drewniane na legarach, obecnie są wylewki zrobione. W kuchni ręcznie i dość głęboko, w pokojach maszynowe i chyba 20 cm mają.
    Dom z zewnątrz ocieplony styropianem ale nie ma ocieplenia fundamentów. Jak jest śnieg i mróz to widać jak na styku ocieplona ściana/grunt brakuje śniegu. Czyli ciepło ucieka.
    Czy samo położenie styropianu np. takiego: https://www.castorama.pl/styropian-p...-id-86070.html
    wystarczy? Wody gruntowe dość głęboko, woda nie podchodzi.
    Czy trzeba jednak zrobić izolację przeciwwilgociową?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.284

    Domyślnie

    Styropian 20mm o ile istnieje możliwość tylko takiej grubości raczej za wiele tu nie polepszy.
    Zamieść fotki.
    Co oznacza stwierdzenie że dom jest ocieplony?
    Przesłać odręczny szkic nakreślający poziom gruntu, poziom fundamentów, poziom i grubość ocieplenia ścian, ocieplenia podłogi i posadzki.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    @Mareks77
    Dom jest ocieplony czyli na do cegły jest przyklejony styropian, chyba 20 cm, i na to siatka, klej, coś tam i tynk.
    Nie pamiętam dokładnie co ile ma cm bo jak to było robione to byłem dzieckiem. A teraz jak po rodzicach to mam to chciałbym to doprowadzić do porządku.

    Narysowałem coś takiego, mam nadzieję, że o to chodziło. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DOm.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	69,7 KB
ID:	463207

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maryjusz99 Zobacz post
    Witajcie, poczytałem posty w tej grupie i chcę dopytać odnośnie ocieplenia fundamentów. Dom z ok. 1930 roku, podmurówka dość płytko bo niecały metr. Brak piwnic itp.
    Dom ocieplony, w środku kiedyś były podłogi drewniane na legarach, obecnie są wylewki zrobione. W kuchni ręcznie i dość głęboko, w pokojach maszynowe i chyba 20 cm mają.
    Dom z zewnątrz ocieplony styropianem ale nie ma ocieplenia fundamentów. Jak jest śnieg i mróz to widać jak na styku ocieplona ściana/grunt brakuje śniegu. Czyli ciepło ucieka.
    Czy samo położenie styropianu np. takiego: https://www.castorama.pl/styropian-p...-id-86070.html
    wystarczy? Wody gruntowe dość głęboko, woda nie podchodzi.
    Czy trzeba jednak zrobić izolację przeciwwilgociową?
    Odkop fundamenty razem z bokami ław fundamentowych. Obłoż styrodurem (styropian XPS) min 8cm + folia kubełkowa na osłonę. Połącz to dokładnie z izolacją ściany żeby nie było mostków termicznych. Rób to etapami, nie kop poniżej ław i dobrze zageszczaj obsypkę żeby ustabilizować grunt. Możesz rozważyć położenie z pół metra tego styroduru poziomo na dnie wykopu łącząc go z ociepleniem ławy. Odsuniesz w ten sposób trochę miejsce oddawania ciepła od budynku skoro fundamenty są nie za głębokie.

    Szkoda że posadzki mają tylko 10 cm styropianu bo trochę grzejesz grunt pod domem a miejsca było dużo na grubszy styropian. Kolejny etap to ocieplenie dachu/stropu. Tam też się sporo traci. Oczywiście rekuperacja to kolejne odzyski ciepła ale i koszty i a także remont wewnątrz a pewnie tego nie chcesz robić.

    Co do izolacji przeciwwilgociowej to najważniejsza jest pozioma pomiędzy fundamentem a ścianą i jeśli ją masz to ok. Jeśli wody gruntowe głęboko to zagrożenia wilgocią za bardzo nie ma chyba że opadową ale tego nie podałeś. Oczywiście mając odkopany fundament można ocenić czy warto go dodatkowo smarować od zewnatrz. Ja tam bym smarował.
    Ostatnio edytowane przez ex67 ; 09-01-2023 o 00:06
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał ex67 Zobacz post
    Odkop fundamenty razem z bokami ław fundamentowych.
    Dom stary, nie ma tutaj ław. Podmurówka jest z kamienia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony