dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 56
  1. #1

    Domyślnie Ściany z ceramiki czy keramzytu?

    Witam, w projekcie mam podane ściany z porothermu 25cm ale poczytałem o kruchosci ceramiki i masie pęknięć przy niej. Raczej stawiam na tradycyjna zaprawę niż klej więc nie wiem czy ten problem dotyczy głównie pustaków szlifowanych czy zwykłych też? Zainteresowały mnie pustaki z keramzytu(Czamaninek). Może ktoś się wypowiedzieć też o tych pustakach czy są warte uwagi bądź czy jest sens przejmować się tymi pęknięciami na ceramice? Sporo się z porothermow u nas buduje a domy stoją więc może nie jest tak źle?

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Sporo się buduje, bo ceramika ma najlepszy marketing
    Pęknięciami zawsze warto się przejmować. - niezależnie w jakim materiale by wystąpiły, a że występują w jednych bardziej w innych mniej...
    Niezależnie od wyboru dom Ci się nie zawali, rachunki nie będą różniły się o więcej niż ~5% - policz co ile wychodzi z metra vs to na co cię stać.. No chyba, że zamierzasz budować dom pasywny i mega szczelny to można myśleć o tego typu detalach.

  3. #3

    Domyślnie

    Ok, dzięki wielkie a jak jest z kuciem w ceramice? Czy wieszanie czegokolwiek to taki problem jak piszą? A jeśli już ceramika to tylko wienierberger czy np taki cerpol też będzie ok?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Kucie w ceramice to psucie, jedynie wycinanie, wieszanie na specjalne kołki.
    Jest jeszcze jeden problem, ceramika zeżre dużo zaprawy, kleju, itd., w dodatku docinanie jest upierdliwe.
    A czemu nie bloczek komórkowy?
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 10-01-2023 o 20:42
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  5. #5

    Domyślnie

    Nie mam jakoś przekonania do kleju, może i bez podstawnie ale jakoś tak nie brałem Bk pod uwagę a nie wiem ile będą ściany tak stać bez ocieplenia a jednak bd chłonie mocniej wodę.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    A ceramika to dopiero pijak, w trakcie stawiania każdy deszcz napełnia kieszonki wodą do pełna, a jak jest już ściana to po ścianie wlewa się woda w pierwsze kanały.
    Jak nie ma okien a nawet jest dach, to też nalewa do pełna w nieosłonięte pustaki w otworach okiennych, zwłaszcza w ścianach szczytowych a zimą lód to rozwala.


    Beton komórkowy byle nie Solbet, bo jest za słaby, nawet w transporcie się rozlatuje, najlepiej wybrać beton komórkowy odmiany 500- 600 kg/m3, to dobry materiał, same mury mogą zimować 2-5 lat, wystarczy przykryć od góry kawałkiem folii i przycisnąć deską.

    Klej dobrze trzyma się materiału ściana jest stabilna, cienkie spoiny wymagają dużej dokładności murowania oraz zbrojenia murów szczególnie w partiach, gdzie występują duże siły rozciągające. Niezbędne jest zbrojenie okolic otworowych. , za to na zaprawie mur jest bardziej wytrzymały przy zastosowaniu materiałów o podobnej wytrzymałości.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 11-01-2023 o 00:11
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  7. #7

    Domyślnie

    A jak z wieszaniem szafek itp w Bk? U szwagra wyrwałem drążek do podciągania właśnie z Bk. Może był źle zamocowany albo coś ze wydawało mi się że też jest dosyć kruchy. Zastanawia mnie co będzie z takim klejem np za 30 lat

  8. #8

    Domyślnie

    to buduj z silikatow jak masz takie dylematy

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol188 Zobacz post
    Zastanawia mnie co będzie z takim klejem np za 30 lat
    Zaprawy są długowieczne, w zabytkach przetrwały wieki. Klej to nowość nikt nie wie co będzie, ale teraz ściany zasłonięte styropianem to i dykta by przetrwała lata.
    U szwagra wyrwałem drążek do podciągania właśnie z Bk.
    Bo chciałeś go nim zdzielić pewnie.

    W bloczki się wkręca wkręty do drewna i betonu , nie wierci się otworów głębiej jak przez tynk, nie daje się kołków, szwagier może nie wie.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 11-01-2023 o 10:26
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki za info, muszę na nowo przemyśleć temat

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Zaprawy są długowieczne, w zabytkach przetrwały wieki. Klej to nowość nikt nie wie co będzie, ale teraz ściany zasłonięte styropianem to i dykta by przetrwała lata.

    Bo chciałeś go nim zdzielić pewnie.

    W bloczki się wkręca wkręty do drewna i betonu , nie wierci się otworów głębiej jak przez tynk, nie daje się kołków, szwagier może nie wie.
    Wątpię aby ktoś jeszcze dzisiaj murował na tego typu "zaprawy długowieczne".

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol188 Zobacz post
    Witam, w projekcie mam podane ściany z porothermu 25cm ale poczytałem o kruchosci ceramiki i masie pęknięć przy niej. Raczej stawiam na tradycyjna zaprawę niż klej więc nie wiem czy ten problem dotyczy głównie pustaków szlifowanych czy zwykłych też? Zainteresowały mnie pustaki z keramzytu(Czamaninek). Może ktoś się wypowiedzieć też o tych pustakach czy są warte uwagi bądź czy jest sens przejmować się tymi pęknięciami na ceramice? Sporo się z porothermow u nas buduje a domy stoją więc może nie jest tak źle?
    Porotherm jest super. Murowałem na pianę, pustaki układasz praktycznie jak klocki lego, mury wychodzą równiutkie. Żaden pustak nie miał pęknięć. Możesz w nich wiercić, kuć i co jeszcze zapragniesz. Przycina się tak samo łatwo jak beton komórkowy. Przed deszczem zaleca się rozłożyć na murze folię (dobrze sprawdza się folia fundamentowa), ale jak tego nie zrobisz to nic się nie stanie, po dwóch dniach pustaki będą suche.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aarnn Zobacz post
    Porotherm jest super. Murowałem na pianę, pustaki układasz praktycznie jak klocki lego, mury wychodzą równiutkie. Żaden pustak nie miał pęknięć. Możesz w nich wiercić, kuć i co jeszcze zapragniesz. Przycina się tak samo łatwo jak beton komórkowy. Przed deszczem zaleca się rozłożyć na murze folię (dobrze sprawdza się folia fundamentowa), ale jak tego nie zrobisz to nic się nie stanie, po dwóch dniach pustaki będą suche.
    Co za bzdury...
    mury wychodzą równiutkie ??
    Żaden pustak nie miał pęknięć ??
    Możesz w nich wiercić, kuć i co jeszcze zapragniesz ??
    Przycina się tak samo łatwo jak beton komórkowy ??
    Chyba pomyliłeś ceramikę z BK...

    @Karol

    BK najłatwiej się obrabia. Ceramika jest najtrudniejsza w obróbce (bo krucha). Potem jest problem z wierceniem w niej - zwykłych kołków nie zastosujesz, ale nie znaczy że takich nie ma (3-4x droższych )
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol188 Zobacz post
    A jak z wieszaniem szafek itp w Bk? U szwagra wyrwałem drążek do podciągania właśnie z Bk. Może był źle zamocowany albo coś ze wydawało mi się że też jest dosyć kruchy. Zastanawia mnie co będzie z takim klejem np za 30 lat
    Zarąbiste podejście - a na izolację chudziaka dasz folię tutaj się nie zastanawiasz?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Co za bzdury...
    mury wychodzą równiutkie ??
    Żaden pustak nie miał pęknięć ??
    Możesz w nich wiercić, kuć i co jeszcze zapragniesz ??
    Przycina się tak samo łatwo jak beton komórkowy ??
    Chyba pomyliłeś ceramikę z BK...

    @Karol

    BK najłatwiej się obrabia. Ceramika jest najtrudniejsza w obróbce (bo krucha). Potem jest problem z wierceniem w niej - zwykłych kołków nie zastosujesz, ale nie znaczy że takich nie ma (3-4x droższych )
    Sativum, jeśli budowałeś z Porothermu i wymurowałeś krzywe ściany i miałeś popękane pustaki to napisz o swoim przypadku. U mnie nic takiego nie miało miejsca.
    Oczywiście beton komórkowy jest łatwiejszy w obróbce, można w nim patykiem dłubać. Do ceramiki używa się narzędzi i przecięcie piłą pustaka porothermu zajmuje tyle samo czasu co bloczka BK. Na czym polega problem z wierceniem w Porothermie? 4x droższy kołek kosztuje 2 czy 3 złote?
    Nie uważam, że porotherm jest lepszy od betonu komórkowego ani od silikatu. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości, z każdego wybudujesz dom, ale też w każdym przypadku można robotę spartolić. Potem pojawiają się wpisy typu: ceramika to nie, bo kołki są do niej drogie, BK jest do niczego, bo szwagier składował go na dnie stawu i mu nasiąknął a silikat jak spadnie ze stropu na głowę to może zabić, a w szkieletowym jak gaz wybuchnie to chałupa się spali.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Co za bzdury...
    mury wychodzą równiutkie ??
    Żaden pustak nie miał pęknięć ??
    Możesz w nich wiercić, kuć i co jeszcze zapragniesz ??
    Przycina się tak samo łatwo jak beton komórkowy ??
    Chyba pomyliłeś ceramikę z BK...

    @Karol

    BK najłatwiej się obrabia. Ceramika jest najtrudniejsza w obróbce (bo krucha). Potem jest problem z wierceniem w niej - zwykłych kołków nie zastosujesz, ale nie znaczy że takich nie ma (3-4x droższych )
    Trzeba umieć robić z Porothermem.. Co do wiercenia i osadzania kołków, problemów żadnych i nigdy nie miałem. Jak się człowiek za coś bierze, wypada mieć choć trochę pojęcia a nie powielać obiegowe bzdury. Jeśli natomiast mury z Porothermu wyszły Ci jakkolwiek krzywe, podziękuj murarzom.
    Ostatnio edytowane przez wg39070 ; 26-01-2023 o 10:20
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ale przecież autor chce tradycyjną zaprawą - wyjdzie idealnie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	19750692-https-bi.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	463432

    zresztą ceramika dobrze się łączy z innymi materiałami na ścianach więc chyba jest rozwiązanie?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3b90706315f7ef09bd9fa487c2ce0367e039dbab.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	18,4 KB
ID:	463433

    można też wymurować "szczelne" ściany, a co ....przyjdzie ocieplenie to się uszczelni
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2023-01-26_123028341.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	14,4 KB
ID:	463434


    ale tutaj najwięcej wskazówek jak nie robić https://www.muratorplus.pl/technika/...dAZx-p9LS.html
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 26-01-2023 o 11:38
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aarnn Zobacz post
    Sativum, jeśli budowałeś z Porothermu i wymurowałeś krzywe ściany i miałeś popękane pustaki to napisz o swoim przypadku. U mnie nic takiego nie miało miejsca.
    Oczywiście beton komórkowy jest łatwiejszy w obróbce, można w nim patykiem dłubać. Do ceramiki używa się narzędzi i przecięcie piłą pustaka porothermu zajmuje tyle samo czasu co bloczka BK. Na czym polega problem z wierceniem w Porothermie? 4x droższy kołek kosztuje 2 czy 3 złote?
    Nie uważam, że porotherm jest lepszy od betonu komórkowego ani od silikatu. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości, z każdego wybudujesz dom, ale też w każdym przypadku można robotę spartolić. Potem pojawiają się wpisy typu: ceramika to nie, bo kołki są do niej drogie, BK jest do niczego, bo szwagier składował go na dnie stawu i mu nasiąknął a silikat jak spadnie ze stropu na głowę to może zabić, a w szkieletowym jak gaz wybuchnie to chałupa się spali.
    Odwracasz teraz kota ogonem.
    Po pierwsze nie pisałem że nie da się wymurować dobrze domu z porothermu, ale napisałeś że w tych rzeczach jest lepszy od BK. Oczywiście musiałeś nie widzieć jak pracuje się z BK...
    Dlatego, że naoglądałem się budów z ceramiki, przyjrzałem się mat. od różnych producentów, a także miałem przyjemność osadzać kołki w ceramice, to wiedziałem że na 1000% nie będę z tego stawiał.
    Nie można liczyć, że wykonawca będzie więcej czasu przeznaczał na równanie krzywizn towaru. jesli sie uda, to pogratulowac ekipy (jesli nie wezma wiecej $) Wszystko można, ale nie za tę samą cenę...
    No chyba, że rezygnujesz z ciepłych, cienkowarstwowych zapraw i lecisz klasyczną zaprawą cementową po 1,5 lub więcej cm ...

    Obróbka kruchego materiału (ceramika) jest niby tak samo prosta jak suporexu? No na pewno... Na pewno też piłą ręczną... Na pewno też nie pęka łatwiej niż BK... No proszę Cię...

    Cytat Napisał Aarnn Zobacz post
    . Na czym polega problem z wierceniem w Porothermie? 4x droższy kołek kosztuje 2 czy 3 złote?
    Nie ma problemu, ale jest to bardziej uciążliwe niż w innych materiałach, zwłaszcza pełnych. Sugerowałeś że jest równie bezstresowe jak przy innych materiałach. Wiele razy widziałem zdziwienie ludzi, że "kołki u nich nie trzymają" i dowiadują się że muszą kupić inne (w innej cenie) + zrobić nowe dziury.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Nie ma problemu, ale jest to bardziej uciążliwe niż w innych materiałach, zwłaszcza pełnych. Sugerowałeś że jest równie bezstresowe jak przy innych materiałach. Wiele razy widziałem zdziwienie ludzi, że "kołki u nich nie trzymają" i dowiadują się że muszą kupić inne (w innej cenie) + zrobić nowe dziury.
    W zupełności się zgadzam....a jeszcze o czymś tu zapomniano a jest w zaleceniach dla pustaków ceramicznych wszelkiej "maści"

    W celu wywiercenia otworu pod kołki należy użyć wiertarki przewodowej lub akumulatorowej oraz wierteł przeznaczonych do pustaków ceramicznych. Ważne jest wyłączenie przy tym funkcji udaru. Uzyskujemy w ten sposób precyzyjnie wykonany okrągły otwór odpowiadający średnicy wiertła. Włącznie udaru może spowodować rozbicie ścianek wewnętrznych pustaków, co w efekcie skutkuje zmniejszeniem lub całkowitą utratą nośności połączenia.

    ​i tak trzeba byłoby się zastanowić jeśli mamy do wywiercenia kilkadziesiąt otworów, bruzd, otworów przelotowych na instalację hydrauliczne , kanalizacyjne czy puszek pod włączniki i gniazda to czy ich wiercenie bez udaru jest naprawdę mało uciążliwe ? - chyba nie. A jak na razie nie widzę zalet tego materiału w budownictwie jednorodzinnym. A rozpisywanie się o "zdrowym materiale" o "naturalnym" czy jakimś regulowaniu wilgoci, klimacie to bzdury rozpowiadane przez producentów i powielane przez nadgorliwców tego materiału.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Niech buduje z ceramiki, za rok wróci z pytaniem jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony