dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Sterownik do rolet zewnętrznych

    Witam,
    mam sterowanie roletami za pomocą przycisków w ścianie (opuszczaj/podnoś) i chciałbym dodać możliwość automatycznego sterowania roletami z telefonu lub pilotem. Tak żebym miał możliwość wydania polecenia zamknij/otwórz bez trzymania przycisku. Niestety, temat instalacji elektrycznych jest mi obcy, dlatego proszę o informację, czy mając okablowanie w puszce jak na załączonym zdjęciu mogę, dodać tam sterownik, np. taki? Na zdjęciu, wyciągnięte jest gniazdko do rolet a po prawej stronie jest puszka do włącznika światła.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230110_184353(2).jpg
Wyświetleń:	127
Rozmiar:	93,6 KB
ID:	463231
    Ostatnio edytowane przez Grzegorz_ST ; 11-01-2023 o 13:16

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.208

    Domyślnie

    zakupić zestaw

    https://allegro.pl/oferta/10x-sterow...hoCpxUQAvD_BwE

    lub inny podobny z ilością równą ilości rolet w domu.
    Zmienić pzrełącznik na podwójny chwilowy lub zakupić zestaw z możliwością konfiguracji.

    https://allegro.pl/oferta/zestaw-ste...ifi-9941188112

    Puszka jak widać chyba głęboka więc po małej korekcie i ułożeniu przewodów powinien wejść.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 11-01-2023 o 13:25
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za informacje. Czy mogę kupić taki sterownik (lub kilka) bez tego przełącznika Smart Swtich w zestawie? Nie rozumiem do czego służy ten przełącznik. Na początek chciałbym kupić trzy lub cztery takie sterowniki dopuszkowe (puszki mam faktycznie głębokie), a jak będę zadowolony to dokupić do wszystkich rolet w domu.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.208

    Domyślnie

    S a i bez. Wujek google i poszukaj bez przełącznika.
    Jeżeli obecny przełącznik żaluzji jest astabilny czyli wraca do położenia pierwotnego to ok., natomiast jeśli przełącznik żaluzji jest bistabilny czyli pozostaje w stanie w którym go przyciśnięto i ma blokadę aby nie przycisnąć dwóch czyli zamykania i otwierania na raz to należy go wymienić aby przyciskiem nie nacisnąć otwierania a przez Internet zamykania lub zakupić inny moduł żaluzjowy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Mam przełączniki astabilne. Czyli mogę kupić taki sterownik i nic więcej nie będę potrzebował?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.208

    Domyślnie

    Zobacz i poczytaj dokładnie czy sterowanie przez telefon Tobie pasuje tzn. ilość żaluzji które docelowo można zarejestrować w aplikacji itp. rzeczy. Schemat podłączenia jest na stronie. W puszce widać że masz zarówno fazę jak i neutralny oraz dwa czy trzy przewody od żaluzji więc nie powinno być problemu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    zakupić zestaw

    https://allegro.pl/oferta/10x-sterow...hoCpxUQAvD_BwE

    lub inny podobny z ilością równą ilości rolet w domu.
    Zmienić pzrełącznik na podwójny chwilowy lub zakupić zestaw z możliwością konfiguracji.

    https://allegro.pl/oferta/zestaw-ste...ifi-9941188112

    Puszka jak widać chyba głęboka więc po małej korekcie i ułożeniu przewodów powinien wejść.
    Ja stosuję do tego Shelly 2.5.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Aby podłączyć sterownik rolet w puszcze, de facto powinieneś mieć w niej 7 żył.
    3 biegnące z instalacji elektrycznej budynku, które będą zasilać moduł i z których prąd będzie kierowany na roletę:
    - fazowy (L) - brązowa
    - neutralny (N) - niebieska
    - ochronny (PE) - żółto-zielona
    Oraz 4 biegnące do rolety:
    - żyła podnoszenia - np. brązowy
    - żyła opuszczania - np. czarny
    - neutralny - niebieski
    - ochronny - żółto zielony
    Ja nie widzę tylu kabli u Ciebie w puszcze, ale mogę się mylić.

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za rady. Zastanowię się nad aplikacją ale na ten moment wszystko wydaje mi się dużo wygodniejsze od stania przy ścianie i trzymania wciśniętego przycisku.
    Ilość kabli chyba się u mnie zgadza, w tym 4 od rolety, nie jestem teraz w domu ale mam zrobione wcześniej zdjęcie:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut 12.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	65,9 KB
ID:	463238

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Jest OK.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz_ST Zobacz post
    Dziękuję wszystkim za rady. Zastanowię się nad aplikacją ale na ten moment wszystko wydaje mi się dużo wygodniejsze od stania przy ścianie i trzymania wciśniętego przycisku.
    Ilość kabli chyba się u mnie zgadza, w tym 4 od rolety, nie jestem teraz w domu ale mam zrobione wcześniej zdjęcie:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut 12.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	65,9 KB
ID:	463238
    mam sterowanie via przycisk na ścianie lub pilot lub smartfon. Nie pamiętam już kiedy używałem przycisku na ścianie , sterowanie via smartfon jest np. bardzo przydatne w upalne dni - będąc w pracy mogę zamykać/otwierać rolety zdalnie w zależności od pory dnia. Cały czas nie mogą być zamknięte chociażby z powodu roślin w domu

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Podpinając do HA można iść dalej i zrobić z tego automatykę. Wystarczy jeden czujnik temperatury na daną stronę domu i rolety pięknie podążają za sloncem.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Owczar, pochwal się jak to zrobić.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mam czujniki temperatury pod parapetami.

    Na tej podstawie mierzę zyski słoneczne. Przy określonej temperaturze w domu i temperaturze parapetu rolety się opuszczają, a potem podnoszą.

    Przykładowo jeśli temperatura parapetu powyżej 38 stopni, a w domu powyżej 23 stopni to opuść.
    Dlatego zimą nawet w słoneczny dzień się nie opuszczają, ale w okresach przejściowych już tak.

    Wszystkim steruje home assistant poprzez automatyzacje.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #15

    Domyślnie

    Tak naprawdę przymykanie rolet ma sens w okresie czerwiec-sierpień.

    Ja to realizuje automatyką domową, która określając która jest godzina, otwiera lub przymyka rolety z jednej lub drugiej strony domu.

    Czujników nie montowałem, bo nie widziałem sensu tego rozwiązania.

    Wracając do tematu, autorowi polecam jakieś włączniki po wifi. Radiowe 433Mhz są fajne, ale nie ma nad nimi pełnej kontroli.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja mam akurat reflekslole, które nawet zasłonięte wpuszczają światło, ale w pochmurne dni ich opuszczanie mija się z celem.

    Wi-Fi dadzą zdecydowanie większe możliwości niż radiowe.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #17

    Domyślnie

    Rozumiem, ja steruję zewnętrznymi. Dlatego w lato mam uchylone ok 20cm, żeby światło słoneczne wpadało do pomieszczenia.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Wi-Fi dadzą zdecydowanie większe możliwości niż radiowe.
    Można mieć dwa w jednym w przypadku systemów z bramką wi-fi, choć przyznam że ja ostatnio po dwóch latach nieużywania sprzedałem pilota, bo używam tylko przycisków na ścianie lub apki w telefonie.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  19. #19

    Domyślnie

    Zainstalowałem sterownik ale niestety nie udało mi się go upchnąć do puszki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rolety20230121_142656[1].jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	93,5 KB
ID:	463378

    Co ciekawe instalacja sterownika zmieniła działanie włącznika ręcznego, nie trzeba było już trzymać przycisku, jedno naciśnięcie i puszczenie powodowało że roleta się otwierała lub zamykała, ewentualne jeszcze jedno naciśnięcie powodowało zatrzymanie. Takie działanie przełącznika dużo bardziej odpowiada mi niż obecne (trzeba trzymać cały czas przyciśnięty). I tutaj mam pytanie, czy mogę zmienić sam przełącznik z monostabilnego na bistabilny i wtedy osiągnę taki efekt, że nie trzeba trzymać przycisku tylko jednym naciśnięciem zamknąć lub otworzyć (z możliwością zatrzymania na danej wysokości)? Czy nie mogę, bo rodzaj włącznika narzuca typ silnika w rolecie?

    Teraz mam taki przełącznik ale widzę, że ten producent ma też bistabilne.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz_ST Zobacz post
    Zainstalowałem sterownik ale niestety nie udało mi się go upchnąć do puszki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rolety20230121_142656[1].jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	93,5 KB
ID:	463378

    Co ciekawe instalacja sterownika zmieniła działanie włącznika ręcznego, nie trzeba było już trzymać przycisku, jedno naciśnięcie i puszczenie powodowało że roleta się otwierała lub zamykała, ewentualne jeszcze jedno naciśnięcie powodowało zatrzymanie. Takie działanie przełącznika dużo bardziej odpowiada mi niż obecne (trzeba trzymać cały czas przyciśnięty). I tutaj mam pytanie, czy mogę zmienić sam przełącznik z monostabilnego na bistabilny i wtedy osiągnę taki efekt, że nie trzeba trzymać przycisku tylko jednym naciśnięciem zamknąć lub otworzyć (z możliwością zatrzymania na danej wysokości)? Czy nie mogę, bo rodzaj włącznika narzuca typ silnika w rolecie?

    Teraz mam taki przełącznik ale widzę, że ten producent ma też bistabilne.
    do "upchnięcia" sterownika służą inne puszki, są z kieszenią własnie na elektronikę

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony