dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Izolacja ścian wewnętrznych w przedwojennej kamienicy - co cienkiego zastosować?

    Witajcie,

    mieszkam w przedwojennej kamienicy z cegły, nieizolowanej z zewnątrz (na ten moment niewykonalne), z bardzo grubymi ścianami.

    Ściany są oczywiście zimne, wszystkie, szczególnie te zewnętrzne. Muszę wykonać izolację wewnętrzną. Od kilku dni czytam o tym i już głupieję. Oczywiście zależałoby mi, aby izolacja była dobra, ale jednocześnie w miarę cienka (momentami nawet BARDZO cienka) oraz tania... Z drugiej strony, każda izolacja byłaby cenna, jeśli nie miało się żadnej...
    Chodzi po prostu o to, aby ciepłe powietrze z mieszkania nie dochodziło do zimnych ścian i ich nie grzało.
    Jest kilka typów izolacji oraz moich pytań z tym związanych.

    Na ścianach ostatecznie będzie położona tapeta flizelinowa, która sama z siebie potrafi izolować. W łazience mam na połowie ściany grubą tapetę, jakby “piankową” – ściana bez niej jest lodowata, z tapetą jest ciepła...

    1. Standard, czyli przedścianka na stelażu + wełna mineralna + płyta GK. Np. taka wełna https://www.castorama.pl/welna-rockw...-id-87628.html

    2. Styropian na ściany + płyta GK . Tego przypadku nie rozumiem do końca. Mam testowo nałożony 10 mm styropian na ścianę, który świetnie ją izoluje. Ściana obok jest zimna, styropian na niej jest ciepły... Czy to oznacza, że już tak cienki styropian załatwi sprawę? Parametry technicznej niby wskazują, że tani styro jest podobny do wełny i powinien być gruby, aby dawać odpowiedni opór cieplny. Więc czy dotyk i odczucia ręki kłamią?

    Uważa się powszechnie, że styropianu wewnątrz nie powinno się używać, bo nie przepuszcza powietrza i mogą powstawać grzyby na ścianie. No ale z drugiej strony, przecież co chwilę czytam, że przy wełnie mineralnej powinna być folia paroizolacyjna, która tego powietrza też nie przepuści. Podobnie chyba z płytami GK zielonymi. Podobnie z płytami budowlanymi stworzonymi na podstawie polistyrenu lub innych mieszanek styropodobnych. Nie wspominając o folii w płynie w łazience.

    3. Płyta izolacyjna budowlana + GK – np. coś takiego: https://allegro.pl/oferta/plyta-budo...mm-10837666846 albo XPS . Są też ciekawe płyty https://porofixsystem.pl/produkty/porofix-plyta/ , z genialnymi parametrami technicznymi, ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji o ich cenach – i zakładam, że są bardzo drogie... Ale może taka izolacja byłaby rozwiązaniem, jedna płyta, bez zabaw, montaż na M-System...

    Styropian (płyty izolacyjne) ratowałby mi skórę, gdyż np. w łazience, która jest mała, nie mogę sobie pozwolić nawet na wełnę 50 mm, podobnie w kuchni. Gdyby styropian nie był gruby to też łatwiej byłoby montować ewentualne szafki podwieszane i wwiercić się w ścianę właściwą.

    Generalnie, gdyby np. płyty GK podkleić styropianem 10-30 mm i zamontować M-Systemem, wszystko poszłoby sprawnie. Niby parametry izolacji nie byłyby wysokie, no ale u mnie ogromną różnicę robi “gruba tapeta” flizelinowa, nie wspominając już o naklejonym na ścianę styropianie 10mm...

    I jeszcze ostatnie pytanie o szczelinę wentylacyjną. Czy dla każdego przypadku z powyższych powinna być stosowana?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    Wypowiem się o moim przypadku:
    Rozwiązanie nr. 2 z drobnymi zmianami - Nie bawiłem się z żadnymi systemami montażu tylko przykleiłem styropian 50mm na piankę, porządnie na warkocz, następnie pomalowałem wspomnianą przez ciebie folią w płynie i znowu na piankę przyklejony GK. jak na razie zero problemów.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał JasonOgg Zobacz post
    Wypowiem się o moim przypadku:
    Rozwiązanie nr. 2 z drobnymi zmianami - Nie bawiłem się z żadnymi systemami montażu tylko przykleiłem styropian 50mm na piankę, porządnie na warkocz, następnie pomalowałem wspomnianą przez ciebie folią w płynie i znowu na piankę przyklejony GK. jak na razie zero problemów.
    Dzięki wielkie. Jak dawno temu to robiłeś? Do podłoża w jakim stanie to przyklejałeś?

    Jest to dodatkowy pomysł. Nie wiem tylko, czy u mnie możliwy do zrealizowania - o ile wiem, aby przyklejać styropian, powinien być on mocowany do stabilnego podłoża. U mnie są ściany ze słabymi tynkami, na których jest też wiekowa farba... Farbę oraz tynk dość łatwo oderwać. Tzn. przykładowo, gdy przykleiłem mocowanie lampki z czujnikiem, małej i lekkiej, to po jakimś czasie odpadło ono wraz z kawałkiem tynku... :/ Wobec tego, nie jestem pewien, czy gdybym przykleił styropian a potem na to płyty, czy na pewno by się to prawidłowo trzymało. Choć może jeśli zrobić to na całej ścianie, to całość będzie masywna i stabilna i przecież nie oderwie się. Dużo łatwiej oderwać i uszkodzić mały fragment, niż ogromną powierzchnię.

    Pomysł fajny, bo montaż na piankę byłby szybki i tani.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    Dwie zimy temu. Miałem podobny problem z tynkiem ale ja robiłem remont generalny: kułem wszystko do gołej cegły. Jak nie chcesz tego robić to zastosuj kołki do montażu styropianu na elewacji, powinny wytrzymać.

  5. #5

    Domyślnie

    Kucie tynków to nie jest w sumie głupi pomysł, bo w starych kamienicach są one dosyć grube i dzięki temu można zyskać z każdej strony nawet 2-3 cm na ścianę. Muszę to przemyśleć.

    Zastanawia mnie jeszcze kwestia pionowania ścian i poziomowania syfitu przy Twoim sposobie. Jak to ogarnąłeś?
    Ostatnio edytowane przez Vendeur ; 17-01-2023 o 19:43

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.772

    Domyślnie

    żadnej wełny bo grzyb murowany. multipor i wszystko jasne ewentualnie xps ściśle przyklejony do ściany.

  7. #7

    Domyślnie

    Dlaczego miałby powstać grzyb w przypadku wełny? Ściany są podobno 2-warstwowe, ze szczeliną powietrzną pomiędzy nimi, aby właśnie oddychały.

    Styropian przyklejony do ściany będzie przecież również ją mocno izolował, podobnie jak wełna z folią paroizolacyjną.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vendeur Zobacz post
    Kucie tynków to nie jest w sumie głupi pomysł, bo w starych kamienicach są one dosyć grube i dzięki temu można zyskać z każdej strony nawet 2-3 cm na ścianę. Muszę to przemyśleć.

    Zastanawia mnie jeszcze kwestia pionowania ścian i poziomowania syfitu przy Twoim sposobie. Jak to ogarnąłeś?
    ściany po prostu zignorowałem, wyszło jak wyszło. GK ma sporą powierzchnię i jeśli nie przesadzisz z dociskiem to całkiem ładnie wyrówna.
    Sufit podwieszany plus wełna nad nim zarówno w celu izolacji termicznej jak i akustycznej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony