dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie wywiewki kanalizacji - proszę o porady

    Instalacja kanalizacyjna w domu parterowym - rozprowadzona jak na załączonym schemacie.
    https://i.imgur.com/1eEO82k.png

    Proszę o porady jak i gdzie zainstalować rury wywiewne, żeby nie było problemów z wyciąganiem wody z syfonów.
    Oczywiście wiem, że zgodnie ze sztuką rura wywiewna powinna być średnicy 110 mm i zainstalowana w najbardziej odległym miejscu od przykanalika.

    U mnie jednak oznaczałoby to, że muszę wyprowadzić do góry dużą szpetną rurę w obrębie łazienki co absolutnie nie wchodzi w grę.
    W związku z tym zastanawiam się czy wystarczyłoby dać rury 50 mm - mógłbym je ukryć w ścianach działowych, wyprowadzić na strych i ponad dach.
    Rury tak naprawdę mógłbym zainstalować w 3 miejscach - w obu łazienkach i w kotłowni. W kotłowni od biedy mógłbym dać i 110 mm na wierzchu, ale nie jest to najbardziej oddalone miejsce.

    W kilku postach czytałem, że ludzie instalowali 50 mm i to wystarczało, ale niektórzy miewali problemy.

    Co o tym sądzicie?
    Proszę o wszelkie porady.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wywiewki.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	19,4 KB
ID:	463289  

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Rura 50mm to pięciokrotnie mniejsze pole przekroju czyli podobnie większe opory hydrauliczne = powietrzne. Czyli fikcja. Tak zwaną szpetną rurę 110 ukryjesz w zabudowie szafką od podłogi do sufitu. Dobry pomysł, starannie wymierzone i wyrysowane i średnio ogarnięty stolarz da radę. Wiem o czym piszę. Dałem rysunek, zamówiłem, gdy przywieźli pokazałem gdzie wstawić. Ło matko! Nie wejdzie - bo wymagało pochylenia szafki - przekątna pionowej ścianki bocznej! Powiedziałem: Jak nie wejdzie, to nie macie kasy bo rysunek był sprawdzany. Weszło!!!! Kasa do ręki a ja tylko wywierciłem pod kołki do mocowania przez tylną ścinkę. Myślenie nie boli.

  3. #3

    Domyślnie

    Oczywiście to nie jest tak, że nie rozważałem takich opcji. Rozważałem szafkę o jakiej piszesz a także zabudowę GK w samym rogu.
    Wiem, że się da, ale nie chciałbym tego robić.
    Dlatego szukam jakiegoś innego wyjścia, ale oczywiście tylko takiego, które zadziała...

    Czyli twoim zdaniem to co zaproponowałem nie zadziała nawet jeśli dam te rury w 3 miejscach tak jak narysowałem?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Czarno widze skuteczność takiego rozwiązania. Ponadto chyba będzie to mostek cieplny.

  5. #5

    Domyślnie

    Dobra, to zaczynając od początku - żeby to zrobić skutecznie i zgodnie ze sztuką czy to powinno być tak:

    ?

    Czyli jedna rura 110 na samym końcu instalacji i tylko tam?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Główna rura pod domem fi 160
    Dopiero od niej odchodzą 110 do poszczególnych odbiorników.
    Jeśli oprócz WC dwie pozostałe nitki obejmują jedno pomieszczenie w którym jest umywalka i brodzik lub wanna to te dwa punkty załatw jedną odnogą 110.
    Jedno napowietrzenie jest w tym wypadku niewystarczające.
    W drugiej łazience przy WC także powinno ono się znaleźć.

    Jeśli pomiędzy umywalką a brodzikiem lub wanną rura będzie 110 i nie zamienisz jej na 75 lub 50 prowadzonej poziomo w posadzce to napowietrzenia nie będą konieczne.


    W obu łazienkach gdzie występują WC są ściany nośne a więc grubości 24cm.
    Bruzdowanie i pionowe zabudowanie tam rury 110 w celu napowietrzenia nie powinno być problemem.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 17-01-2023 o 10:45
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Główna rura pod domem fi 160
    Dopiero od niej odchodzą 110 do poszczególnych odbiorników.
    Tak właśnie u mnie jest. Każdy punkt odbioru ścieków ma swoją rurę 110 prowadzoną w chudziaku - WC ma swoją, brodzik swoją, wanna swoją i każda umywalka swoją.
    Jeśli oprócz WC dwie pozostałe nitki obejmują jedno pomieszczenie w którym jest umywalka i brodzik lub wanna to te dwa punkty załatw jedną odnogą 110.
    Czy w takim razie może być tak jak na poniższym rzucie?
    Jedno napowietrzenie jest w tym wypadku niewystarczające.
    W drugiej łazience przy WC także powinno ono się znaleźć.
    Rozumiem, że pisząc "napowietrzenie" masz na myśli rurę wywiewną a nie napowietrzacz? Dalej jednak z kolei piszesz:
    Jeśli pomiędzy umywalką a brodzikiem lub wanną rura będzie 110 i nie zamienisz jej na 75 lub 50 prowadzonej poziomo w posadzce to napowietrzenia nie będą konieczne.
    Takiej sytuacji nie będzie - tak jak pisałem wyżej "poziomo" w chudziaku każdy odbiornik ma swoją 110 i redukcje na 50 będą dopiero przy podejściach w ścianie.

    Podsumowując - czy może być tak w takim razie:

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Może być...... dodać rurę wywiewną w łazience.
    W kotłowni nie jest ono niezbędne chociaż się przyda, natomiast w łazience przy WC za telewizorem lub w okolicach niezbędne.
    Jeśli w salonie jest kominek i komin to w jeden kanał wentylacyjny można wpuścić rurę.
    W innym przypadku spuszczanie wody w WC będzie wysysało wodę z syfonu brodzika lub i umywalki.

    Pisałem że istnieje możliwość poprowadzenia jednej odnogi 110 do umywalki i brodzika razem zamiast dwóch.
    Schodząca woda nigdy nie zajmie całości przekroju i to w tym wypadku napowietrzenie nie jest konieczne.
    Jedynie przy długich odcinkach ponad 5 - 7m na rurach 110 np. do kuchni, napowietrzenie dodatkowe czy to rurą ponad dach czy poprzez zawór jest konieczne.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 17-01-2023 o 12:29
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Raczej nad kazdym porcelanowym telefonem powinien być kominek. Gdy spuścisz dwójke i troche wiecej białej taśmy, to łatwo wypełni sie cały przekrój fi110, chociaz zaraz za muszlą jest przydławienie czarnym łącznikiem chyba 100 lub 90. Skutek będzie taki, że wyciagnie wodę z syfonu pod natryskiem ; te syfony sa zawsze dużo płytsze od podumywalkowych.
    Mam tak: Od pionu fi 110 m do którego od lewej trójnikiem wpięty jest porcelanowy telefon, bezposrednio pod jego trójnikiem jest drugi trójnik też 110 na prawo i w bok redukcja na fi50 do natrysku. Gdy przy spuszczeniu dwójki lekko podpiętrzy się woda do połowy muszli i wpadnie do pionu wysokiego na nieco ponad 2,5m po ścianie w piwnicy, to bujanie lustra wody w syfonie pod natryskiem jest gwałtowne mimo że nad trójnikami bezpośrednio do góry idzie pion do wywietrznika lecz po drodze są cztery kolanka 90* aby obejść komin i belki stropowe. Tak było wcześniej zrobione i trzeba z tym żyć. Te kolanka (wszystko cały czas fi 110) daja zauważalny opór przy gwałtownych skokach ciśnienia, chociaz wentylacja działa poprawnie, co nawet widac po soplach wiszacych z kominka podczas mrozów.Ciąg jest mocny, bo różnica poziomów od kolektora miejskiego do kominka na dachu to chyba ponad 15m.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Może być...... dodać rurę wywiewną w łazience.
    W kotłowni nie jest ono niezbędne chociaż się przyda, natomiast w łazience przy WC za telewizorem lub w okolicach niezbędne.
    Jeśli w salonie jest kominek i komin to w jeden kanał wentylacyjny można wpuścić rurę.
    W innym przypadku spuszczanie wody w WC będzie wysysało wodę z syfonu brodzika lub i umywalki.
    Czyli podsumowując jak rozumiem, w sąsiedztwie każdego WC musi być wywiewka 110?
    Pisałem że istnieje możliwość poprowadzenia jednej odnogi 110 do umywalki i brodzika razem zamiast dwóch.
    Ok, u mnie jest tak jak narysowałem - wszystko ma swoją rurę/odnogę 110.
    Schodząca woda nigdy nie zajmie całości przekroju i to w tym wypadku napowietrzenie nie jest konieczne.
    Jedynie przy długich odcinkach ponad 5 - 7m na rurach 110 np. do kuchni, napowietrzenie dodatkowe czy to rurą ponad dach czy poprzez zawór jest konieczne.
    Tego nie rozumiem, czyli mówisz, że oprócz wywiewek przy każdym kibelku powinienem dać jeszcze zawór napowietrzający w kuchni? Przecież jak będzie 110 przy każdym kibelku to dlaczego miałoby mi wyssać wodę z syfonu zlewu?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Uporządkujmy trochę nazewnictwo, będzie łatwiej:
    wywiew - odprowadza jedynie gazy ponad budynek, do tego celu wystarczy np 75mm
    nawiew, napowietrznik - zapobiega tworzeniu się podciśnienia za spływającymi ściekami przy pełnym (a w praktyce prawie pełnym) wypełnieniu rury. To podciśnienie wysysa wodę z syfonów i zaburza odpływ ścieków. Napowietrzenie powinno znajdować się na pionie (wtedy jest takim 2w1 - napowietrzeniem i odpowietrzeniem) i/lub na końcu najdalszego odcinka poziomego, za przyłączem ostatniego urządzenia, tak, aby ścieki spływając całym przekrojem nie zasysały powietrza przez syfon, tylko z napowietrzenia. I właśnie dlatego musisz napowietrzyć odnogę zlewu, za jego przyłączem.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Jeśli pod ziemią jest fi 160 a do zlewu idzie 110 i dopiero ponad płytą podłogową są redukcje na np.50 to w kuchni wywiewka jest zbędna. Należy ją dać dopiero wtedy gdy odnoga 110 do kuchni lub innego punktu ma długość ponad 5 -6mb.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13

    Domyślnie

    Powiedzcie mi czy błędem będzie jeśli rury wywiewnej nie wypuszczę pionowo przez dach tylko poziomo przez ścianę szczytową i zakończę jakąś kratką wentylacyjną?
    Rurę mam przy samej ścianie i aż się prosi żeby to tak zrobić bez ingerencji w dach.

  14. #14

    Domyślnie

    Podpowie ktoś?

  15. #15

    Domyślnie

    Rozwiązanie wątpliwe choćby z poniższych względów:
    - jeśli masz okna na ścinie szczytowej lub połaciowe blisko za krawędzią - moze przez nie być wyczuwalne brzydkie zapachy z kanalizacji
    - jeśli wiatr będzie wiał w kierunku ściany szczytowej może to powodować ruch w syfonach i wydostawanie się brzydkich zapachów do pomieszczeń

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał silencer7 Zobacz post
    Podpowie ktoś?
    Napowietrzacz poziomy na ścianie niczego nie zmieni w zasadzie działania. Owszem wiatr może powodować przenoszenie się przykrego zapachu w inne dostępne rejony z oknami. Nawiewanie i wydostawanie się zapachów w pomieszczeniach raczej nie grozi bo wiatr nigdy nie pokona ciężaru wody w syfonie.
    Ze względu na opary kratka na elewacji musiała by być specjalna z okapnikiem oddalonym od ściany tak aby ewentualne skropliny nie brudziły jej.
    Oczywiście nie rozmawiamy tu o rurce fi 50 ale przynajmniej 75 lub 110 tak aby zawirowania powietrza przy szczycie dachu nie ograniczały podciśnienia tworzącego się podczas spłukiwania WC.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 26-02-2023 o 09:50
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony