dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50
  1. #1

    Domyślnie wydajność pompy względem ustawionej temperatury

    Mam pompę Cooper&Hunter Evipower on/off 16kW grzejącą bufor ciepła 800L w Tauronie G12w . Okienko taniego prądu mam między 13:00 a 15:00 a potrzebuję realnie 3h na podniesienie temperatury z 30 do 60. Chodzi o tą dodatkową godzinę poza strefą.
    Czy ma znaczenie temperatura startowa wody w buforze? W sensie, czy pompa bierze więcej prądu dogrzewając z 50 do 60 niż z 30 do 40? Chodzi o to, czy lepiej mi grzać między 12:00 - 15:00, 12:30 - 15:30 a może 13:00 - 16:00, uwzględniając wspomniane okienko 13-15?
    Obecnie zaczynam o 12:00 licząc na lepsze wykorzystanie ewentualnego słońca / fotowoltaiki.
    Z góry dzięki.
    Ostatnio edytowane przez Gerwaz ; 07-02-2023 o 07:22

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    A tak po prawdzie ma to sens ? nie wydaje mi się bo no bo grzejąc do 60 stopni masz cop pod psem i zjesz więcej prądu niż zaoszczędzisz a jak się przekonać ? bardzo prosto grzej przynajmniej 1 tydzień ale z temp taką jaką potrzebujesz zależnie czy to podłoga czy kaloryfery jak podłoga to daj 29 stopni i niech jedzie całą dobę a zobaczysz że spożycie spadnie i to znacznie po tzw wygrzaniu . grzanie wysoką temp pompą ciepła to na bank wysoki rachunek i nawet 2 taryfa tego nie zniweluje to raz a dwa to to że po wykorzystaniu limitu 2 tys kwh nie ma dwóch taryf tylko jedna droga więc testuj puki możesz .

  3. #3

    Domyślnie

    "Jedna" droga jest tylko w tym roku, po przekroczeniu 2mgw. Dalej jest różnica w cenie na poziomie 20% wynikająca z dystrybucji. Od nowego to znowu będzie 2,5 raza, bo już będzie po wyborach i opublikowane ceny są tu dramatyczne. Podbić do wyższych muszę, bo to zapewnia mi odpowiednią ilość ciepłej wody do 22:00, przy tej pojemności bufora.
    Nie chcę jednak politykować ani szukać innych rozwiązań. Interesuje mnie czy wspomniany COP spada ze wzrostem temperatury. Bardziej chodzi o to, czy ten spadek jest liniowy czy geometryczny.
    Ostatnio edytowane przez Gerwaz ; 07-02-2023 o 09:59

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Im niższa temperatura, tym wyższy COP i moc pompy.. Stąd też pompa nie daje na zasilaniu maksymalnej temperatury jaką może uzyskać - a podbija tylko dodając do temperatury powrotu dt. Czyli jak masz dT ustawione na 5* i z bufora wraca woda o temperaturze 45* to na zasilaniu daje 50*. Jak powrót wzrośnie do 46 to zasilanie podnosi do 51 itd. do uzyskania zadanej temperatury docelowej. Inwerterowe pompy uzyskują to modulacją mocy (niektóre dodatkowo zmieniając wydajność pompy obiegowej). - dlatego w tym przypadku ważna jest moc jaką może przekazać wężownica czy płaszcz przy takiej różnicy temperatur. Ale jak jest w Twojej to nie wiem.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki Kaizen! To by wstępnie potwierdzało mój (intuicyjny) wybór przedziału od 12:00. Wówczas pompa powinna brać najmniej a jednocześnie potencjalne najwyższe bilansowanie fotowoltaiką. Potestuję i dam znać.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gerwaz Zobacz post
    Mam pompę Cooper&Hunter Evipower on/off 16kW grzejącą bufor ciepła 800 L w Tauronie G12w .
    Potrzebuję realnie 3h na podniesienie temperatury z 30 do 60. Chodzi o tą dodatkową godzinę poza strefą.
    COP maleje znacznie ;
    - przy obniżaniu temperatury zewnętrznej,
    - przy podwyższaniu temperatury zasilania,
    Bez ciepłomierza - to raczej się nie obejdzie,
    Proponuje grzać do niższej temperatury przez przedłużenie czasu ;
    - powyżej godz; 6 rano; przedłużyć o godzinkę,
    - w okienku 2T ; 13 – 15, przedłużyć o kolejną godzinkę,
    - wieczorem ; przed 22 * - 1- 2 godzinki pracy w 1T,
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    po wykorzystaniu limitu 2 tys kwh nie ma dwóch taryf tylko jedna droga więc testuj puki możesz .
    Nieprawda, zobacz;
    http://www.cena-pradu.pl/tabela.html
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #8

    Domyślnie

    @Andrzej5101 : trochę mi namieszałeś, ale pozytywnie Chyba nabędę licznik pod pompę i wykorzystam dobry tegoroczny okres testowy wspomniany przez @goguś.W sumie obaj sugerujecie to samo. Mógłbym wówczas zejść do 45 stopni. To minimum, bo bufor ma wężownicę pod CUW.

  9. #9

    Domyślnie

    odnośnie zmiany ceny po 2mgw u mnie w tauronie tak to wygląda dla T2
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	t2.png
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	1,3 KB
ID:	463629

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gerwaz Zobacz post
    @Andrzej5101 : trochę mi namieszałeś, ale pozytywnie Mógłbym wówczas zejść do 45 stopni.
    Należy zejść do max 45 C bo;
    - co Ty robisz z cieczą o temperaturze 60 C w układzie grzewczym ???
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  11. #11

    Domyślnie

    Jak pisałem wyżej 60 zapewnia mi odpowiednią temperaturę przy 800L w chłodne dni. Inaczej (przy np. 45) ogrzewanie rozbiera bufor w 3-4h. Mieszacz wyrównuje do 35 i mając 60 starcza na te 7h T1.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gerwaz Zobacz post
    Jak pisałem wyżej 60 zapewnia mi odpowiednią temperaturę przy 800L w chłodne dni. Inaczej (przy np. 45) ogrzewanie rozbiera bufor w 3-4h. Mieszacz wyrównuje do 35 i mając 60 starcza na te 7h T1.
    Przy podłogówce nie ma sensu takie działanie. Ładuj ile wlezie w podłogę w czasie taniego okienka.
    Popatrz na taką tabelę:



    Jak na zewnątrz masz +2* i masz temperaturę zasilania bufora 45* to masz COP=2,73 i moc 5,22kW a przy 55* już tylko 2,1 i 4,7kW czyli przez dwie godziny wyprodukujesz sprężarką niespełna 10kWh (jak grzejesz wyżej, to jeszcze mniej)
    Jak w podłogę poślesz nawet 35* to masz COP=3,69 i 5,73kW czyli w dwie godziny "załadujesz" 15% więcej kWh ciepła w cenie o 35% niższej.

    Konkretne liczby przy Twoje pompie będą inne - ale stosunek podobny.
    Grzanie przez wysokotemperaturowy bufor nie ma najmniejszego sensu przy podłogówce która jest w stanie zmagazynować ponad 5kWh/K.. Podłogówka jest tak bezwładna, że nie ma znaczenia, czy potrzebne kWh dostarczysz w dwie godziny czy w dziesięć. Klik w sygnaturkę.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-02-2023 o 12:28

  13. #13

    Domyślnie

    @Kaizen Dzięki, przekonałeś mnie do poluźnienia obsesji T2 i podjęcia testów. Wydawało mi się, że coś tam wiem, ale ten stosunek poboru mocy dla 45 i 60 stopni mnie zaskoczył. Dodam między-ładowania w T1, gdy temperatura na tyle spadnie, że uda się ją podnieść do 45 w 1h. Tym samym zwiększę szanse, że poprawie stosunek fotowoltaiki do zużycia, który wynosi obecnie około 0,7.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	evipower2.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	24,0 KB
ID:	463698
    Ostatnio edytowane przez Gerwaz ; 12-02-2023 o 09:40 Powód: korekta pisowni

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    COP maleje znacznie ;
    - przy obniżaniu temperatury zewnętrznej,
    - przy podwyższaniu temperatury zasilania,
    Bez ciepłomierza - to raczej się nie obejdzie,
    Proponuje grzać do niższej temperatury przez przedłużenie czasu ;
    - powyżej godz; 6 rano; przedłużyć o godzinkę,
    - w okienku 2T ; 13 – 15, przedłużyć o kolejną godzinkę,
    - wieczorem ; przed 22 * - 1- 2 godzinki pracy w 1T,
    Generalnie tak , ale trzeba też pamiętać ,że za niska temperatura wody powoduje ,że załączają się grzałki , zarówno podczas defrostu jak i podczas normalnej pracy ( na przykładzie Panasonica , grzałki odczas defrostu włączają się ,jeśli temperatura wody spadnie poniżej 27 stopni , a podczas normalnej pracy poniżej 23 stopni. Grzałki można wyłączyć w menu , ale akurat Ty masz z tym wielki problem )
    Także włączone grzałki spowodują ,że realny COP wzrośnie mimo niższej temperatury.
    Ciekawe jak to jest w innych powietrznych pompach ciepła?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gerwaz Zobacz post
    Mam pompę Cooper&Hunter Evipower on/off 16kW grzejącą bufor ciepła 800L w Tauronie G12w . Okienko taniego prądu mam między 13:00 a 15:00 a potrzebuję realnie 3h na podniesienie temperatury z 30 do 60. Chodzi o tą dodatkową godzinę poza strefą.
    Czy ma znaczenie temperatura startowa wody w buforze? W sensie, czy pompa bierze więcej prądu dogrzewając z 50 do 60 niż z 30 do 40? Chodzi o to, czy lepiej mi grzać między 12:00 - 15:00, 12:30 - 15:30 a może 13:00 - 16:00, uwzględniając wspomniane okienko 13-15?
    Obecnie zaczynam o 12:00 licząc na lepsze wykorzystanie ewentualnego słońca / fotowoltaiki.
    Z góry dzięki.
    A ja proponuję zmianę sposobu myślenia.
    Skupiasz się tylko na okienku 13-15 godz., a jaki jest całkowity dobowy harmonogram ?
    W nocy też grzejesz do +60*C ? Jeśli tak, a jednocześnie na ogrzewanie puszczasz +35*C to jest to marnowanie energii, na grzanie do +60*C.

    Może miałoby to sens gdybyś do dyspozycji miał tylko grzałki.
    Ale gdy grzejesz kompresorem z COP 3 do 4,5 i uzupełniasz grzanie grzałką z COP 1 - to grzanie do +60*C traci sens.

    Wg tabelki https://cooperhunter.pl/storage/file...katalogowa.pdf
    wycinek:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Evipower 16.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	463703

    Ta PC chyba wyciąga maksymalnie +55*C przy powietrzu powyżej +7*C - a pozostałe 5*C do +60*C dogrzewa grzałką z COP=1.
    Przy powietrzu poniżej +7*C prawdopodobnie dogrzewa wodę do +50*C i pozostałe +10*C do +60*C grzeje grzałką z COP=1.

    Kolejne wnioski z tabelki:


    1) powietrze 20/15*C - średnia +17,5*C Tz, grzana do +55*C Gz = różnica 37,5*C,
    pobiera w tym grzaniu 4,1 kWh osiągając COP=4,63.

    2) powietrze 7/6*C średnia +6,5*C Tz, grzane do 50/55*C średnia +52,5*C Gz = różnica 46*C,
    pobiera 5,3 kWh osiągając COP=3,00.

    3) hipotetyczny wniosek - przy powietrzu -7*C, być może wodę dogrzeje do +47,5 może +50*C, z COP bliskim 2,0. Różnica Tz do Gz = 56*C.
    I w twoim buforze kolejne +12,5*C będzie goniła grzałką z COP=1.

    Więc utrzymywanie temp. +60*C przez całą noc - to jest czyste marnotrawstwo.
    Dodatkowo jak w 3 godz. zagrzewa Ci wodę do tych +60*C, to całkowicie jest bez sensu by grzać +60*C od 22 godziny. Bo wtedy o 1:00 w nocy osiągnie te +60*C i do rana będzie uzupełniała temp. grzałką podtrzymując +60*C w buforze. A to są straty.

    Jeśli na grzanie potrzebujesz +35*C, to grzej wodę w buforze nie więcej jak +40*C.
    Na dwie godziny przed drogą taryfą podbij wodę do +50*C.
    Potestuj, bo może się okazać, że to podbijanie jednak więcej prądu zużywa niż kontynuacja grzania wodą +38*C / +40*C w droższej taryfie z udziałem PV.
    A jeśli zagrzejesz wodę do +50*C i PC się zatrzyma - obserwuj na jak długo ta rezerwa starczy i może 2 godz. przed okienkiem zacznij grzać na +38*C / +40*C - podtrzymasz tak ciągłość grzania w domu.
    I następnie w okienku podbij grzanie do +50*C.
    Analogicznie wieczorem można w harmonogramie ustawić 2 h wcześniej grzanie na +38*C / +40*C.

    Kaizen założył podłogowe ogrzewanie, ale tak naprawdę nie podajesz - jakie masz ogrzewanie w domu ?
    +35*C by bardziej pasowało do grzejników nisko-temperaturowych.

    U siebie mam taryfę G12W i fotowoltaikę o 1 kWp za słabą, bo nie wiedziałem ile prądu będzie trzeba po dołożeniu PC.
    Normalnie grzeję krzywą pogodową z nałożonym na to harmonogramem grzania wody.
    Leci sobie krzywa, o 5:20 do 7:00 podbijam wodę +2*C, do 13:00 +1*C (bo PV),
    w okienku od 13:00 do 13:50 mam podbitą temp. grzania bojlera CWU (wymuszenie grzania);
    od 14:00 do 16:00 podbicie CO +3*C, a po 16:00 obniżenie -3*C (spadek sumaryczny 6*C - powoduje, że powyżej temp. powietrza +5*C PC na ok. godzinę całkowicie gaśnie).
    PC więcej prądu pobiera na początku, podczas podnoszenia temp. wody, później gdy już tylko podtrzymuje osiągniętą temp. wody - prądu pobiera mniej.
    Bez bufora akumulacyjnego PV + PC (może 90% na krzywej pogodowej) - osiągam między 63% a 70% poboru prądu w taniej taryfie.
    Za rok 2022 wyszło 69% w taniej taryfie. FV za cały rok wyszła mnie 627 zł brutto (prąd razem z opłatami, dokupić musiałem 898 kWh).
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 12-02-2023 o 16:45
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Ta PC chyba wyciąga maksymalnie +55*C przy powietrzu powyżej +7*C - a pozostałe 5*C do +60*C dogrzewa grzałką z COP=1.
    Przy powietrzu poniżej +7*C prawdopodobnie dogrzewa wodę do +50*C i pozostałe +10*C do +60*C grzeje grzałką z COP=1.
    Na stronie jest tabelka wydajności. Przy -15*C jest wstanie wyciągnąć 9.4kW na 60*C z COP 1.59 !!!! Tak więc wnioski nie do końca trafione.

    Całkiem fajna ta pompka. Parametry zdecydownie lepsze od Zabudana.

    Oczywiście jak można lepiej grzać wodę do niższej temperatury.

    Link do tabelki:
    https://cooperhunter.pl/storage/file...komercyjne.pdf
    Ostatnio edytowane przez trapper ; 12-02-2023 o 20:24

  17. #17

    Domyślnie

    Kupiłem w listopadzie i jestem z niej (jeszcze) zadowolony. Nie ma grzałki w standardzie a instalator mi zdecydowanie odradził. Przy -10 dawała radę zagrzewać w okolice 55-57 stopni. Do tej pory grzałem w 100% w taniej taryfie a dzięki Waszym wpisom widzę, że było to może bardziej natręctwo niż logiczne działanie. Anyway... dzięki za powyższe sugestie i właśnie testuję

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gerwaz Zobacz post
    Kupiłem w listopadzie i jestem z niej (jeszcze) zadowolony. Nie ma grzałki w standardzie a instalator mi zdecydowanie odradził. Przy -10 dawała radę zagrzewać w okolice 55-57 stopni. Do tej pory grzałem w 100% w taniej taryfie a dzięki Waszym wpisom widzę, że było to może bardziej natręctwo niż logiczne działanie. Anyway... dzięki za powyższe sugestie i właśnie testuję
    Bez obrazy ale przy minus 18 stopniach moja pompa zrobiona z klimatyzatora gree amber gold prestige grzeje wodę do ok 60 stopni bez najmniejszego problemu oczywiście dla próby bo na stale do cwu mam ustawione 50 stopni tylko a cop dla CO wacha się średnio od 3,5-4,5 za pompę dałem 6800 zł plus kilka dupereli .

  19. #19

    Domyślnie

    Dobrze ,że grzeje wodę do 60 stopni , może 300l wody nawet zagrzeje do CWU ( kwestia w jakim czasie), pytanie raczej ile mocy jest w stanie z siebie wydobyc przy -18 stopni na zewnątrz , grzejąc wodę do 35 stopni , bo nieobciązona żadnym odbiorem to jasne ,że zagrzeje.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    Dobrze ,że grzeje wodę do 60 stopni , może 300l wody nawet zagrzeje do CWU ( kwestia w jakim czasie), pytanie raczej ile mocy jest w stanie z siebie wydobyc przy -18 stopni na zewnątrz , grzejąc wodę do 35 stopni , bo nieobciązona żadnym odbiorem to jasne ,że zagrzeje.
    Ta akurat jednostką którą ja mam ma 80 procent mocy jeszcze przy minus 30 stopni .

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony