dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 63
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Jeśli piszesz że przy pracy zdalnej latem na poddaszu potrzebna jest klimatyzacja to w pierwszym punkcie Twojego planu powinno być docieplenie poddasza. Bez tego każde zainstalowane źródło ciepła będzie pochłaniać jedną trzecią część całości kosztów.
    Pompa ciepła to nie jest Perpetum mobile biorące ciepło znikąd więc przy (-7*C) na zewnątrz zamienisz gaz na ogrzewanie elektryczne.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jeśli piszesz że przy pracy zdalnej latem na poddaszu potrzebna jest klimatyzacja to w pierwszym punkcie Twojego planu powinno być docieplenie poddasza. Bez tego każde zainstalowane źródło ciepła będzie pochłaniać jedną trzecią część całości kosztów.
    Pompa ciepła to nie jest Perpetum mobile biorące ciepło znikąd więc przy (-7*C) na zewnątrz zamienisz gaz na ogrzewanie elektryczne.
    Poddasze jest ocieplone. Wełna mineralna między krokwiami (19cm), a i tak latem jest gorąco. W zimie na poddaszu jest ciepło. Na poddaszu mam tylko lekką zabudowę: ściany karton gips i dach, a do tego Veluxy.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Poddasze jest ocieplone. Wełna mineralna między krokwiami (19cm), a i tak latem jest gorąco. W zimie na poddaszu jest ciepło. Na poddaszu mam tylko lekką zabudowę: ściany karton gips i dach, a do tego Veluxy.
    19 cm dla różnicy temperatur 70 stopni to tyle co nic.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #24

    Domyślnie

    Nie no tyle co "nic" to nie jest bo jest 19cm wełny.
    Myślę, że warto przeliczyć sobie programem Audytor ozc straty ciepła dla pomieszczeń na poddaszu lub nawet popularnym programem, którym kolega trapper już policzył ozc budynku:
    https://dpenergia.pl/kalkulator-ozc/
    Wystarczy, że wprowadzi inne dane dot grubości izolacji dachu poddaszu i wyjdzie szydło z worka
    Dodatkowe 10cm by pewnie nie zaszkodziło ale jeśli to ma być kosztem mega remontu albo walenia głową w obniżony sufit to sensu kompletnie nie ma. Nie dajmy się zwariować.
    Sam mam u siebie na poddaszu zdaje się nie więcej jak 15cm ocieplenia bo więcej się między krokwie nie zmieściło a mam nisko. Życie. Nadmienię, że kiedyś rozmawiałem z facetem, który zamiast wełny zdecydował się na wypełnienie pomiędzy krokwiami na poddaszu jakąś pianką czy coś w ten deseń. Twierdził, że przy tej samej grubości izolacji w porównaniu z wełną latem od razu odczuł różnicę na "-".
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 22-01-2023 o 10:26

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    728

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    19 cm dla różnicy temperatur 70 stopni to tyle co nic.
    19cm wełny to także moim zdaniem mało. Ale która pora roku miała by dać różnicę 70 stopni?
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  6. #26

    Domyślnie

    Chodziło zapewne o różnice pomiędzy maksymalną temperaturą w lecie a minimalną w zimie ale to takie ekstremalne założenia. Wydaje mi się, że kolega trapper latem miał za gorąco ponieważ ostatnie lato, a zresztą nawet ich kilka cechowały się bardzo gorąceymi okresami jak na nasz klimat. Natomiast zimy jakie są, każdy widzi.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    19 cm dla różnicy temperatur 70 stopni to tyle co nic.
    Rożnicę temperatur zewnętrznych należy liczyć do temperatury wewnętrznej ogrzewanego lub chłodzonego pomieszczenia.
    Czyli latem to ok. 10 -15 st. C i ok. 20-30 st. C zimą.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    19cm wełny to także moim zdaniem mało. Ale która pora roku miała by dać różnicę 70 stopni?
    Dach potrafi się na wierzchu nagrzać do 90 stopni, w środku masz ~20, wiec ...

    Jak mierzyłem temperaturę połaci południowej od wewnątrz, ale bez jakiejkolwiek termoizolacji, to uzyskałem afaik +70 stopni, a na poddaszu było +55. Tam więc nawet niech będzie różnica między +70 i komfortowym +22 wewnątrz mieszkania, to daje ~50 stopni różnicy. 19 cm wełenki to za mało jak taki żar.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Rożnicę temperatur zewnętrznych należy liczyć do temperatury wewnętrznej ogrzewanego lub chłodzonego pomieszczenia.
    Czyli latem to ok. 10 -15 st. C i ok. 20-30 st. C zimą.
    Nie rozumiem. Latem na poddaszu jest gorąco, bo grzeje je słońce poprzez połać dachową, a nie sąsiednie pomieszczenie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #30

    Domyślnie

    Racja, o tym nie pomyślałem. Faktycznie blacha dachu w upalny dzień nagrzewa się bardzo mocno i działa jak piekarnik. Miałem zeszlego lata sparzone kolana, gdy robilem przy pv w upalny dzień mimo, że miałem na sobie dżinsy. Gdy klękałem na blachę to pięknie piekło.
    Jeśli do tego trapper ma blachę na dachu w ciemnym kolorze to tym bardziej musi mieć saunę na poddaszu.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie rozumiem. Latem na poddaszu jest gorąco, bo grzeje je słońce poprzez połać dachową, a nie sąsiednie pomieszczenie.
    Dla doboru ocieplenia liczysz różnice temperatur między pomieszczeniem a zewnętrznym otoczeniem a nie różnicę zewnętrznych temperatur latem i zimą.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dla doboru ocieplenia liczysz różnice temperatur między pomieszczeniem a zewnętrznym otoczeniem a nie różnicę zewnętrznych temperatur latem i zimą.
    No dokładnie. A gdzieś napisałem inaczej?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #33

    Domyślnie

    Na dachu mam dachówkę betonową, czerwoną. Faktycznie dach nagrzewa się tak, że można się poparzyć. Do tego mam duże Veluxy.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    Człowiek nie gad, musi mieć ciepło. Jeśli instalacja pracuje jak należy to najważniejsze.
    Kasa rzecz nabyta a skoro ją miałeś i wydałeś na życiowy cel to nic w tym złego. Instalatorzy nieco dużą kość dostali, fakt ale dzisiaj nienormalne czasy więc i ceny podobne
    Jak się trochę odkujesz to chyba warto dodać paneli skoro postawiłeś w 100% na elektrykę.
    Życzę, żeby Ci instalacja służyła długo i bezawaryjnie. Kto wie, może nawet Ciebie przeżyje a wnuki będą chwaliły dziadka zimą w odziedziczonym domu
    Dzięki, nie wiem jak wnuki, ale liczę, że instalacja do emerytury mi posłuży, a potem się zobaczy...

    Z dodatkowymi panelami to sam nie wiem:
    1. Wg projektu moje panele powinny produkować 6200 kWh rocznie. W zeszłym roku wyprodukowały 7400 kWh. Nie wiem czy ten rok był szczególny, czy też źle policzyli...
    2. Z drugiej strony zużycie prądu za październik- grudzień jest niższe niż się spodziewałem (cały dom 2318kW z czego FV pokryła 473kW). Pompa ciepła w 3 miesiące zużyła jedynie 1312 kWh prądu. Spadło mi też zużycie poza pompą ciepła, wychodzi mi, że piec gazowy z pompami obiegowymi non stop zużywali 100W - dziwne. Z drugiej strony na podstawie 3 mc ciężko prognozować cały rok.
    Ostatnio edytowane przez trapper ; 23-01-2023 o 22:37

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No dokładnie. A gdzieś napisałem inaczej?
    Mam na myśli ten wpis.
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    19 cm dla różnicy temperatur 70 stopni to tyle co nic.
    Blacha nagrzewa się do +70 st. C a wewnątrz jest +20 st. C lub trochę więcej.
    Na górze wełny mineralnej może już być mniej niż +70 st. C.
    Czyli różnica wynosi mniej niż 50 stopni C.
    A 19cm wełny mineralnej to, w dzisiejszych czasach, faktycznie za mało ale nie jest to "nic".
    Dom jest z końca lat 90-tych i wtedy to było dobrze.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Wpływ koloru i faktury

    Temperatura powierzchni dachu zależy od jego nasłonecznienia, czyli również od koloru zastosowanych materiałów. Wiadomo, że kolory ciemne bardziej pochłaniają ciepło, a jasne – mniej (lub nawet je odbijają). Jeżeli latem na pokryciu z metalicznym połyskiem średnia temp. wynosi 40°C, to w tych samych warunkach atmosferycznych na pokryciach jasnoszarych średnia temp. to 50–60°C, na czerwonych/ceglastych – 60–70°C, ciemnobrązowych – 70–80°C, czarnych/antracytowych 80–85°C [1]. Ponadto na wzrost temperatury ma wpływ faktura powierzchni pokrycia. Najwyższa jest nad i pod pokryciami blaszanymi z posypką w kolorze ciemnym.

    Istnieją także inne czynniki wpływające na ogrzewanie się pokryć. Duże znaczenie ma np. kąt nachylenia dachu. Najwyższą temperaturę osiągają blachy leżące na dachach o pochyleniu 50°.
    Źródło.

    W celu lepszego poznania tematu, warto przeanalizować, jaki wpływ na stal będą miały dwa parametry: zmiany temperatury i długość początkowa elementu budowlane*go (rynny, pasa blachy itp.). Najłatwiej jest to pokazać za pomocą tabeli. Przyjęte w niej przyrosty temperatur należy wyjaśnić:

    ΔT = 20ºC – to najczęściej występujący zakres zmian temperatur dziennych (na przykład: zimą od –5ºC do +15ºC; latem od +10ºC do +30ºC;
    ΔT = 40ºC – to często występujący za*kres zmian dziennych i rocznych;
    ΔT = 70ºC – to maksymalny występują*cy w Polsce roczny zakres zmian tem*peratur.
    Źródło

    W latach 90-tych tez nie było dobrze, tylko wtedy ludzie inaczej patrzeli na komfort.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 24-01-2023 o 16:15
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #37

    Domyślnie

    Trzeba dachy malować na biało

    Nie rozumiem tylko dlaczego najbardziej nagrzewają się te o pochyleniu 50°. Intuicyjnie powiedziałbym że najbardziej nagrzewają się te najbardziej prostopadłe do promieni słonecznych, czyli latem raczej niskie kąty tak jak z mocą PV.

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Poddasze jest ocieplone. Wełna mineralna między krokwiami (19cm), a i tak latem jest gorąco. W zimie na poddaszu jest ciepło. Na poddaszu mam tylko lekką zabudowę: ściany karton gips i dach, a do tego Veluxy.
    Nie wiem czy masz, ale do Veluxów w ramach poprawy komfortu warto rozważyć zewnętrzne markizy (dają dużo więcej niż wewnętrzne rolety), a najlepiej rolety to jest już mega różnica.
    Mm w dwóch oknach na południowy wschód (42stopni dach) i jest latem ogromna różnica.

    Piszę z doświadczenia bo mam w tych dwóch oknach obecnie 2 wewnętrzne + zewnętrzne. W garażu mam zdemontowaną niepotrzebną jedną roletę do veluxa 140x94 (takie dość duże) jakbyś był zainteresowany to pisz dogadamy się jak rozmiar OK.
    Ostatnio edytowane przez a.gwozdz ; 25-01-2023 o 15:49
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Źródło.


    Źródło

    W latach 90-tych tez nie było dobrze, tylko wtedy ludzie inaczej patrzeli na komfort.
    Tak, to wszystko prawda.
    Linkowany temat dotyczy wpływu zmiennych temperatur na trwałość pokrycia dachu (rozszerzalność cieplna).
    Nie wiemy jaki kolor i jaki rodzaj pokrycia dachu ma Autor tematu.
    Temperatury pokrycia dachu +70 st. C nie występują przez 24h na dobę więc stwierdzenie
    "19 cm dla różnicy temperatur 70 stopni to tyle co nic. "
    jest trochę naciągane.
    Ile powinno aby było dobrze?
    Nie mniej masz rację, zawsze powinno być lepsze ocieplenie.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ile powinno aby było dobrze?
    Sąsiadka ma czarną dachówkę i 30 cm wełny i twierdzi, że nie da się spać na poddaszu latem. Na pewno bym nie dał mniej niż 50 cm wełny, a raczej odpowiednika o podobnym oporze cieplnym.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony