dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 43
  1. #21

    Domyślnie

    Koledzy bo tak się rozgadaliśmy...

    Lepiej mi doradźcie co zrobić Sprzedać ten kawałek czy brać opłaty za przejazd ? )

    Drugie pytanko odnośnie służebności itd itp.. czy jeśli sąd czy jakaś wyższa instytuacja uznają że droga musi tutaj być to czy zabiorą mi ten kawałek ziemi za free czy odkupią? Jak to wygląda ?

  2. #22

    Domyślnie

    Nikt ci nie może nic zabrać, jedynie co sąd może nakazać to ustanowić służebność tzn na szerokosci 4 czy 5 metrów będzie musiał być stały przejazd dla sąsiada. Nic tam nie zbudujesz, nie możesz postawić ogrodzenia itd. Czyli niby jest twoje ale nie możesz do końca tego wykorzystać. Ale nawet jakby sąsiad zdecydował się na drogę sądową to masz min 5 lat żeby się z nim dogadać co do sprzedaży ( bo tyle to pewnie potrwa przed prawomocnym wyrokiem).
    Nie możesz pobierać opłat za przejazd/służebność, możesz ją ustanowić odpłatnie ale będzie to jednorazowy pieniądz a służebność musi być wieczna bo inaczej sąsiad nie dostanie pozwolenia.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Przy budowie domku do powiadomienia jest kilka osob, przy budowie jakiegoś wiekszego obiektu najwyzej kilkanaście a przy MPZP często setki jak nie tysiące.
    No tak, żyjemy w epoce kamienia łupanego i trzeba by posłać gońca. Naprawdę nie da się podpiąć emaila pod dane teleadresowe mieszkańców? Urzędy są 25 lat za obywatelami, jak w jakimś murzynowie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    służebność musi być wieczna bo inaczej sąsiad nie dostanie pozwolenia.
    Mocny argument. Ktoś złośliwy mógłby zapytać " a co mnie sąsiada PnB obchodzi????"
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Nikt ci nie może nic zabrać, jedynie co sąd może nakazać to ustanowić służebność tzn na szerokosci 4 czy 5 metrów będzie musiał być stały przejazd dla sąsiada. Nic tam nie zbudujesz, nie możesz postawić ogrodzenia itd. Czyli niby jest twoje ale nie możesz do końca tego wykorzystać. Ale nawet jakby sąsiad zdecydował się na drogę sądową to masz min 5 lat żeby się z nim dogadać co do sprzedaży ( bo tyle to pewnie potrwa przed prawomocnym wyrokiem).
    Nie możesz pobierać opłat za przejazd/służebność, możesz ją ustanowić odpłatnie ale będzie to jednorazowy pieniądz a służebność musi być wieczna bo inaczej sąsiad nie dostanie pozwolenia.

    Okej. Rozumiem. Pytanie number 2.. w najbliższym czasie ma się odbyć tyczenie przy udziale geodety sąsiadów itd.. czy fakt iż nie ma wymaganej szerokości drogi do dzialki sąsiada to czy on wybuduje dom i nie odbierze czy po prostu to wszystko wyjdzie na samym początku czy tworzeniu projektu?

    Pytam bo wiem że weszły nowe przepisy że niby wszystko bez pozwoleń więc jak to ma się do drogi...?
    Znajomy który chciał rozpocząć budowę rok temu I aby móc zrobic projekt musiał wcześniej wykonać drogę do dzialki gdyż była nie taka jak są wymagania..

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał KubalaKKS Zobacz post
    Okej. Rozumiem. Pytanie number 2.. w najbliższym czasie ma się odbyć tyczenie przy udziale geodety sąsiadów itd.. czy fakt iż nie ma wymaganej szerokości drogi do dzialki sąsiada to czy on wybuduje dom i nie odbierze czy po prostu to wszystko wyjdzie na samym początku czy tworzeniu projektu?

    Pytam bo wiem że weszły nowe przepisy że niby wszystko bez pozwoleń więc jak to ma się do drogi...?
    Znajomy który chciał rozpocząć budowę rok temu I aby móc zrobic projekt musiał wcześniej wykonać drogę do dzialki gdyż była nie taka jak są wymagania..
    nic nie wybuduje... przepisy o wymaganej szerokości drogi mają głęboki sens, chociażby Straż Pożarna, Pogotowie, Policja muszą dojechać do domu

  7. #27

    Domyślnie

    Nie dostanie pozwolenia na budowę bez drogi. Nawet jak to dom na zgloszenie to mu odrzucą.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Kubala KKS pisze, że sąsiad się buduje w tym roku. Czyli co, ryzykuje świadomie czy idzie na rympał? Żeby się potem nie okazało, że sąsiedzi widzieli jego budowę i nikt nic nie zgłaszał, a miał czas.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Kubala KKS pisze, że sąsiad się buduje w tym roku. Czyli co, ryzykuje świadomie czy idzie na rympał? Żeby się potem nie okazało, że sąsiedzi widzieli jego budowę i nikt nic nie zgłaszał, a miał czas.
    Narazie zwożą materiał.. budowa nie rozpoczęta.. czekają na geodete a potem projekt i w marcu chcą ruszać dlatego też ciekawi mnie kiedy wyjdzie problem z drogą.. sugerują się może tym że jednemu sąsiadowi pozwoliliśmy jeździć tzn dogadaliśmy się to może wychodzi z założenia że on też może korzystać bez zapytania .

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał KubalaKKS Zobacz post
    Narazie zwożą materiał.. budowa nie rozpoczęta.. czekają na geodete a potem projekt i w marcu chcą ruszać dlatego też ciekawi mnie kiedy wyjdzie problem z drogą.. sugerują się może tym że jednemu sąsiadowi pozwoliliśmy jeździć tzn dogadaliśmy się to może wychodzi z założenia że on też może korzystać bez zapytania .
    No i co zrobisz?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No i co zrobisz?
    Na chwilę obecną nie wiem. Czekam jeżeli wyjdzie problem że niby mam ogrodzenie o 5 cm za daleko to ja wtedy przedłużam ogrodzenie i drogi nie ma

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Tam nie ma drogi, tylko Twoja działka. Jak teraz o to nie zadbasz, to potem będzie po ptakach.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Tam nie ma drogi, tylko Twoja działka. Jak teraz o to nie zadbasz, to potem będzie po ptakach.
    Tak wiem. Póki co to wszystko jest rodziców.. kiedyś będzie moje więc trzeba wszystko uporządkować jak to zrobiłem z innymi tematami szczerze powiedziawszy mam zamiar na spokojnie na wiosnę porozmawiać z "nowym" sąsiadem oraz rym drugim który jeździ sobie i po prostu niech sobie od nas wykupią ten kawałek prawnie u notariusza z wcześniejszą wizytą u geodety. To wszystko tzn podziały papierologia oczywiście nie na mój koszt.. krótka piłka.. nie dogadamy się równa się brak przejazdu chodźbym miał przedłużyć ogrodzenie w najgorszym wypadku pozostaje położyć duży kamień "ozdobny" z kamieniołomu.

  14. #34

    Domyślnie

    Start w marcu? Ale chyba 2024. Samo wydzielelenie działki, sprzedaż i wpis do KW to będzie 4-6 miesiecy.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Obecnie na wpis KW czeka się prawie rok ...
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Cytat Napisał KubalaKKS Zobacz post
    Na chwilę obecną nie wiem. Czekam jeżeli wyjdzie problem że niby mam ogrodzenie o 5 cm za daleko to ja wtedy przedłużam ogrodzenie i drogi nie ma
    Żadne 5cm czy trzy palce Kargulowe.
    Różnica w położeniu punktów stabilizowanych ( kamień, beton, krzyż ryty na skale) według współrzędnych z bazy EGiB i z pomiaru mniejsza niz 0,15m traktowana jest jako ten sam punkt (dokładnie chodzi o pierwiastek z sumy kwadratów różnic współrzednych X i Y z bazy i z pomiaru). Powyżej 0,15 można miec wątpliwości co do położenia punktów, lecz zawsze nalezy zbadać co i jak było zmierzone i na jaka osnowę (klasa, dokładnośc), Do grobu będę powtarzał ,że geodezja to umiejętnośc krytycznego podejścia do wyniku pomiaru czyli szukanie błędów własnych i cudzych. Każdy pomiar jest obarczony błędem, chodzi o to aby błąd pomiaru mieścił się w wartościach dopuszczalnych.

  17. #37

    Domyślnie

    Słowo się rzekło. Sąsiad przyszedł się dogadać odnośnie drogi.. chciałby Abu ustanowić służebność drogi.. podpowiedzcie mi co by tu najlepiej zrobić? Ustanowić służebność czy sprzedać kawałek tej działeczki ?

  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Jeśli nie widzisz tam miejsca dla siebie (nie planujesz postawienia chaty od tej strony ), to sprzedać i zapomnieć. Służebnośc to prawo dla obcego ale i obowiązki dla właściciela - utrzymanie przejezdności. Aczkolwiek nie jest na 100% pewne,że zawsze służebność ma być nieodpłatna, jednak to każda wyższa czyli realna kwota opłat będzie oprotestowana jako "sprzeczna z zasadami współżycia społecznego" i takie tam bla,bla,bla. O ile po zakończeniu budowy utrzymanie drogi jest raczej proste (pomijam zimę) , to podczas inwestycji (szczególnie jeśli inwestorów jest kilku, na różnych etapach budowy), możesz wywalic majatek na utrzymanie drogi lub bedziesz się sądził z inwestorami. Czyli będziesz wrogiem jesli będziesz chciał kasy i coś zrobisz (boś krwiopijca) , sle jeśli nie dostaniesz kasy (bo służebność będzie zapisana jako nieodpłatna), to będziesz ten zły gdyż inni niszczą sobie zawieszenie albo/i buciki.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Jeśli nie widzisz tam miejsca dla siebie (nie planujesz postawienia chaty od tej strony ), to sprzedać i zapomnieć. Służebnośc to prawo dla obcego ale i obowiązki dla właściciela - utrzymanie przejezdności. Aczkolwiek nie jest na 100% pewne,że zawsze służebność ma być nieodpłatna, jednak to każda wyższa czyli realna kwota opłat będzie oprotestowana jako "sprzeczna z zasadami współżycia społecznego" i takie tam bla,bla,bla. O ile po zakończeniu budowy utrzymanie drogi jest raczej proste (pomijam zimę) , to podczas inwestycji (szczególnie jeśli inwestorów jest kilku, na różnych etapach budowy), możesz wywalic majatek na utrzymanie drogi lub bedziesz się sądził z inwestorami. Czyli będziesz wrogiem jesli będziesz chciał kasy i coś zrobisz (boś krwiopijca) , sle jeśli nie dostaniesz kasy (bo służebność będzie zapisana jako nieodpłatna), to będziesz ten zły gdyż inni niszczą sobie zawieszenie albo/i buciki.
    Szczerze powiedziawszy też myślałem o sprzedaży żebym miał święty spokój. Muszę to tylko jakoś wycenić i dopytać znawców żeby nie dać za wysokiej ale też za niskiej ceny

  20. #40

    Domyślnie

    Witam ponownie.
    Kolejne pytanko do Was... będę przerabiał ogrodzenie ze względu że sąsiad twierdzi że pozwolenie dostanie mimo że jak zagrodze do granicy to jego dojazd tzn droga będzie miała 1.8 metra
    Najwyżej pójdzie do sądu o drogę konieczna.

    Moje pytanie brzmi czy mogę nie zgodzić się na drogę konieczną? Czy jeśli sąsiad wygra batalię w sądzie to drogę mu zrobią zabierając mi kawałek działki za free czy odkupią odemnie ?

    Druga sprawa.. jeśli drugi z sąsiadów jeździ "jednym kołem" po mojej działce i położył sobie płytki chodnikowe utwardził itd to czy ten właśnie malutki pasek na tzw. "Jedno koło" może sobie przywłaszczyć za free przez tak zwane zasiedzenie działki ?

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony