dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 48 z 48
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    To co o niej napisałeś, to dziwnie jakoś wygląda :

    Dwie pompy w układzie CO a stykła by jedna – co z CWU, pompy nie ma ? grawitacyjnie śmigać może – CO grawitacyjnie może pracować czy nie ? - bufor 200 l + kaloryfery + głowice termostatyczne, to nie jest wcale tak strasznie mało przy nabiciu go powiedzmy do 90*C a do tego jeszcze mamy zasobnik 100 l na ciepłą wodę, któremu instalację podrasować trochę i dodatkowo jako coś w rodzaju bufora też będzie – tak, że te 10 kW na wszystko, to wcale nie jest tak wiele.
    Załadował byś rysunek tej instalacji CO lub foty jakieś, bo coś czuję że Ci się wujaszek strasznie z tym morduje.
    Dwie pompy są jedna na bufor, a druga na instalację. Coś pamiętam, że hydraulik mówił, że rurki do grzejników są tak cienkie, że jedna pompa może nie uciągnąć całości. Może miał dwie pompy do wepchnięcia frajerowi, a może miał rację, nie wiem. Rysunku póki co nie wrzucę, bo robię inwentaryzację pod OZC, a jest tego trochę do spisania.
    Teraz PC kanałowe – w kuchni i w łazience jest wentylacja i co myślisz z tym zrobić – z PC pchać będziesz ciepłe powietrze, by wentylacją uciekało na zewnątrz ?
    Wentylatory z żaluzjami otwieranymi włącznikiem (mechanicznie) i po problemie, musi wystarczyć.
    Rekuperacji nie skreślaj tak szybko.
    Nie ma na to kasy. Odpowiedź wujka - "w dupie z tym". Moim zdaniem ma rację, bo prostą wentylację można podłączyć do dedykowanego króćca w jednostce wewnętrznej albo przed filtrem, co się uda przy ograniczonym sprężu.
    Ogrzewanie wentylacją? Zobacz pomysł Pana Macieja!!
    Maciej Sempiński, którego znam osobiście, bo byłem u niego w domu kilka razy, ma słabo sterowalną instalację grzewczą, zasilaną pompą ciepła do cwu. Do tego potrzeba GWC i ekstremalnie niskie obciążenie cieplne budynku, czego wujek nie ma i nie może zrobić.
    Pytasz czym nagrzewnicę zasilić – możliwości jest kilka i to od Ciebie zależy na co byś się zdecydował ale może być i prąd.
    To już kompletnie bez sensu, bo lepiej porozwieszać grzejniki elektryczne z precyzyjnymi termostatami - trzy razy taniej i efektywniej.
    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Tanie grzanie! Wspomaganie retorty palnikiem rakietowym!!!
    https://www.youtube.com/@marcing.218
    piec rakietowy i ekogroszek https://www.youtube.com/watch?v=MvTMNdaUlMo
    Palnik na zrębki – testowanie https://www.youtube.com/watch?v=WKKXgtDmSKM
    podajnik na zrębkę własna konstrukcja https://www.youtube.com/watch?v=WToEVLqsCWI
    W żadne kolejne kotły paliwowe wujek nie będzie wchodził i bardzo słusznie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    W żadne kolejne kotły paliwowe wujek nie będzie wchodził i bardzo słusznie.
    Pożyjemy zobaczymy – oby tylko tu na gwałt nie zaistniała sytuacja taka, że z Viadrusem w trybie pilnym rozstać się będzie trzeba i na jego miejsce co – no chyba tylko wkład kominkowy z płaszczem wodnym.
    Karate karatem ale ciupaga od karate mocniejsza.

    Rurki cienkie powiadasz ale przecież nie 16-stki i jeśli układ spełnia warunki grawitacyjnego zasilania, to coś tam bez pompki na oparach hulać sobie może a to powinno w zupełności wystarczyć do ogrzania łazienki i sypialni zwłaszcza jeśli grzejniki tak skryzowane by były, że bez pompki by tylko w tych dwóch pomieszczeniach chodziły.

    Gruntowy Wymiennik Ciepła – no ja przez cały czas mam na oczach ten ocieplony dach strychu który ogrzewany będzie stratami nie ocieplonego stropu.

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Czemu się nagle rozstać z Viadrusem? Póki co działa, pewnie starczy też na następną zimę.
    GWC i pustka nad parterem? Co to ma do rzeczy?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czemu się nagle rozstać z Viadrusem? Póki co działa, pewnie starczy też na następną zimę. GWC i pustka nad parterem? Co to ma do rzeczy?
    No widzisz – jednak dobrze sobie Ciebie w tym zapamiętałem : https://forum.muratordom.pl/showthre...zewa%C4%87-dom
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Powinienem być wpisany rekuperator. Można nim ogrzewać dom.
    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Tylko z zamontowaną nagrzewnicą i tylko dom pasywny. Samym rekuperatorem nie można ogrzewać domu.
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Pompy ciepła też dobiera się tak, żeby w najwieksze mrozy załączała się grzałka. Rekuperatory oferowane są w standardzie z nagrzewnicami.
    Z tych też względów ja tu nic nie wymyśliłem tylko szlifuję i docieram Twoje!!!

    By się nie rozpisywać – układ jest taki :
    1.) Powietrzny wymiennik ciepła na strychu z ocieplonym dachem gdzie strych jest grzany przez straty nie ocieplonego „stropu drewnianego”
    2.) Rekperator.
    3.) Nagrzewnica.
    Jak to działa – ano tak :
    Powietrze z zewnątrz pchane lub zaciągane jest w/do wymiennik/a w którym od temperatury na strychu się ogrzewa i na rekuperator wchodzi gdzie dodatkowo ciepło odbiera od zużytego powietrza które jest wywalane na zewnątrz.
    W tym układzie ciepło z budynku dwa razy jest wykorzystane do ogrzewania budynku tego - co zasadniczo gwarantuje na bardzo wysoką sprawność układu takowego.

    Z rekuperatora idzie dalej przez nagrzewnicę i w zależności od konieczności jest przez nagrzewnicę dogrzewane lub nie a z nagrzewnicy – wiadomo – dystrybucja i podział.

    Nagrzewnica czym zasilana ma być – a cholera to już wie – tak źle i tak nie dobrze pomimo tego, że możliwości na to jest wiele.

    Z jednej strony https://bip.pomorskie.eu/m,505,uchwaly-antysmogowe.html - Szkolenie dla przedstawicieli gmin i straży miejskich/gminnych z obszaru województwa pomorskiego, w zakresie realizacji działań wynikających z Programów ochrony powietrza i uchwał antysmogowych przyjętych dla województwa pomorskiego i inwigilacja CEEB - a z drugiej, że wujaszek Twój jak niepodległości Viadrusa bronić będzie i by w Bałtyku wody braknąć miało to i tak Viadrusa ruszyć się nie da.

    Z tych i podobnych względów nie mi tu o tym pisać a skoro o pisaniu i liczeniu OZC mowa, to dla jakich max ujemnych temperatur te 3 kW zapotrzebowania na budynek założyłeś, no bo co by nie było, to nie zmienisz tego co już napisałem o tym – zim nie ma i raczej już nie będzie a w czasie draki i po co mam to powtarzać.

    Jak Ci się to widzi i jak na to teraz się zapatrujesz – rekuperator do tego coś pewnie by wyszedł ok. 4000 tysi i do tego ta reszta jeszcze – no chyba dużo taniej coś takiego wyjdzie niż PC powietrzna a zaoszczędzone z tego pieniądze to i na ogrzewanie prądem przeznaczyć można lub na zlecenie wykonania czegoś co by ten układ jeszcze bardziej w eksploatacji od kosztów użytkowania odciążyło i tym samym komfort ogrzewania zwiększyło.

    Tą PC na powietrze, to na budynku chcesz wieszać by z otaczającego budynek powietrza ciepło czerpać czy w końcu pod ocieplonym dachem ?
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 04-02-2023 o 13:38

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    W sumie to co napisałem wcześniej jest całkiem przejrzyste, więc nie wiem po co w to mieszasz rekuperację. Rekuperatorem domu nie nagrzejesz ani o 1 K, możesz tylko zmniejszyć straty na wentylację. A tej obecnie właściwie nie ma, poza łazienką (tuż po użyciu przez kilka minut) lub kuchnią w czasie używania (godzina lub dwie dziennie?). Jakie to są energie do odzysku możesz sam oszacować w głowie.

    Teraz kwestia koferdamu (pustej przestrzeni) nad parterem. Po kolei:
    1. wszelkie centrale wentylacyjne lub klimatyzacyjne można umieścić tylko na poddaszu, a więc
    2. trzeba tę przestrzeń izolować od połaci dachowej, a nie od stropu, bo izolować i tak trzeba (50% strat przez przenikanie)
    3. skoro powietrze w koferdamie będzie wychładzane przez powietrze zewnętrzne, to będzie wychładzany parter (przez strop)

    Bez sensu jest więc grzać pomieszczenia mieszkalne, żeby za jednocześnie chłodzić sufitem. Zgodzisz się, że ciepło pod dachem nie bierze się znikąd?

    Zrównujesz DZ z GZ i chcesz żeby to działało Ciepło na poddaszu to nie jest ciepło odpadowe!

    Póki co jest Viadrus, który działa, może nie optymalnie, ale przewidywalnie. Następny krok to ocieplenie poddasza od strony połaci, policzenie obciążenie przy kilku temperaturach zewnętrznych i dobranie jednostki wewnętrznej klimatyzacji kanałowej wraz z instalacją z rur gładkich, przepustnicami, nawiewnikami, anemostatami, filtrami i kształtkami. No i wyregulowanie hydrauliczne całości. W łazience jest grzejnik elektryczny z termostatem, więc można ją tylko lekko ogrzewać powietrzem z klimy. W kuchni brakuje takiego grzejnika - trzeba będzie dołożyć.

    Jeszcze żeby zamknąć temat poddasza - można by ew. lekko osuszyć poddasze małą pompą ciepła do CWU. Trzeba tylko z tym mocno uważać, żeby nie wychłodzić za mocno poddasza i zimą i latem. Zimą, już to wiesz, bilans energetyczny byłby i tak ujemny, a latem mogłaby się wykraplać woda pod stropem, od strony części mieszkalnej.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #46

    Domyślnie

    Ty forsujesz swoją PC powietrzną a ja Twoją z odzyskiem ciepła w rekuperatorze i nagrzewnicą oraz zamiast GWC wymiennik powietrzny na strychu.
    Za i przeciw swemu i twemu – tym pomysłom są koszty tych układów – koszty eksploatacyjne oraz efektywność i komfort użytkowania.

    Swoim PC powietrznym też będzie strych wychładzać a właściwie, to w końcu jak z tym ma być :
    Tą PC na powietrze, to na budynku chcesz wieszać by z otaczającego budynek powietrza ciepło czerpać czy w końcu pod ocieplonym dachem ?

    Jakoś to tak wyglądać zaczyna, że patrzymy na tą samą rzecz ale każdy z nas widzi co innego, do tego dochodzą jeszcze nowe dane np. w postaci grzejnika elektrycznego w łazience i braku w kuchni a jakiej mocy (kW) w łazience jest a w kuchni o jakiej mocy (kW) ma być.

    Strop to nie są dechy ze szparami gdzie obecnie 50% strat, to się zatrzymuje tylko i wyłącznie na nieocieplonym dachu a jak dach ocieplony zostanie to co z tymi 50% ciepła na strychu się stanie.

    Jak widzisz trudno to jakoś rozpisać by było wiadomo ile ciepła bezpowrotnie spiepsza przez podłogi, ściany, okna i wentylację a to co o wentylacji piszesz, to tak jest czy tak ma być, bo pojawiają się jakieś dane ale nie wiadomo jak podchodzić do nich.

    Tak że chyba dalej nie ma co o tym, bo tu nie sposób oszacować w tych i takich ramach ile do odzyskanej energii by trzeba było dostarczyć nowej, by to efektywnie działało i jeszcze faktycznie może być tak, że dojdzie do takiego wychłodzenia strychu, że raz skropliny z pary wodnej a dwa będzie to tak mało sprawne, że nagrzewnica jaka by nie była to sobie w porównaniu do PC za "chiny ludowe" nie da rady już pomijając w tym te grzejniki elektryczne w łazience i kuchni o COP1.

    Tak na zakończenie tego jeszcze – tak – całkowicie przejrzyście i jasno o swojej PC napisałeś – mi też się wydaje, że całkowicie przejrzyście i jasno o Twojej z rekuperatorem i nagrzewnicą napisałem ale fakt PC jakie by nie było tak czy inaczej działać będzie a ten nowy bardzo pomysłowy i sprawny układ - kto wie ???

  7. #47
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Ty forsujesz swoją PC powietrzną a ja Twoją z odzyskiem ciepła w rekuperatorze i nagrzewnicą oraz zamiast GWC wymiennik powietrzny na strychu.
    Ja nic nie forsuję. Wątek jest o paleniu w kotle i chciałbym przy tym pozostać.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ja nic nie forsuję.

    Wątek jest o paleniu w kotle i chciałbym przy tym pozostać.
    Sorki – źle to ująłem.

    Się zgadza – tylko jak właściwie rozpatrywać coś takiego trzeba w oderwaniu od tego co to determinuje.

    Czystego spalania a tym samym ogrzewanie nie wolno płytko i płasko rozpatrywać – nie wolno ze złożonego układu, który jeden organizm tworzy wyciągać jakiś wycinek i budować na tym odrębną rzecz nową.

    Nie wiem jak Ty ale ja uważam, że dobrze się stało jak i wyszło z tego co w temacie zaistniało – dla potomnych coś więcej już jest i to w wypasionej formie.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony