dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 48
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Perlit waży tyle co pierze od gęsi no może trochę przesadzam ale 200kg z 1 m3 to raczej niczego nie obciąży jak rozciągniesz .
    ale:
    Po drugie, gdybym dał termoizolację na spód strychu, to jednostka klimatyzacji wraz z kanałami byłaby w nieogrzewanej przestrzeni.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Perlit waży tyle co pierze od gęsi no może trochę przesadzam ale 200kg z 1 m3 to raczej niczego nie obciąży jak rozciągniesz.
    Pisałeś bez spiny – na tą okoliczność placu Ci ustąpiłem który w swój sposób zająłeś i przez związanie do którego doszło tak a nie inaczej dalej tam to poszło.
    Chcesz do gniazda mego dołożyć – ZAPRASZAM !!!
    Z tych też względów – proszę – wytłumacz – jak to jest z tym perlitem – że co, że bo :
    1.) Taki tani - cenę jego podasz w porównanie do wspomnianych ?
    2.) Taki ciepły ?
    3.) Taki współczynnik ma świetny - podasz w porównaniu do innych ?
    4.) Perlit tak a co innego nie – a jeśli tak to dlaczego ?
    O swojej pracy w tym piszesz, to odpowiedz na cholerę i komu do czego akumulacja ciepła w suficie – ile i jak z tego zakumulowanego ciepła odzyskać chcesz i można ?
    Idea przecież jest taka by przez sufit nic nie spiepszało a nie, że by coś się w nim akumulowało – no tak czy nie ?
    Coś o jakiejś świcy piszesz – sorki, że Ci to w ten czas daruję ale dlaczego perlit na ocieplenie stropu a nie wełna czy styropian lub piana ?

    Kiedyś co jak nikomu innemu jak Tobie musi być to znane – stropy się ocieplało trocinami z wapnem – pustkę w murze zasypywało się popiołem – spało się na tzw. siennikach wypełnionych słomą (takie materace – było miko i ciepło na nich) a Ty tu forujesz, że chłopcu swemu i za swoją kasę na strop perlitu nasypałeś ?
    Perlit i owszem jest dobry ale sory wodzu – ja co o tym czytałem i przez to co z tym robiłem, to na stanowisku takim stoję, że do ocieplenia stropu perlit jest taki sobie i jeśli z powodu braku kasy a mając konieczność na karku, to bym się zdecydował na trociny z wapnem czy nawet na sieczkę z wapnem ze słomy ale nie na perlit.
    Z tych między innymi ważkich względów – proszę – rozwiń tą myśl i swą wypowiedź w tym względzie, że perlit a nie coś innego choć by trociny czy sieczka z wapnem.

    Kiedyś gdzieś w jakimś temacie @Alessandro pokazał bardzo fajne ocieplenie stropu u siebie – no ale fakt, że na takie, to trzeba kasy kupę mieć co nie znaczy, że prawie za free to samo można mieć tylko, że trza się za tym ruszyć – więc ŁADUJ – obaczym co to jest warte !!!
    Ps.
    Ty też o tym #9 : Nie wiesz jak z tym jest lub może ktoś nie wie co o tym, bo :
    USTAWA z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych 1)
    Rozdział 1
    Przepisy ogólne
    Art. 1. Ustawa normuje:
    1) podatek od nieruchomości;
    Art. 1a. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
    1) budynek – obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;
    Przykładowo było z tym tak, że np. za budynek była stawka 0.89 zł/m2 a za nieruchomość na której budynek stoi 0.54 zł/m2 co razem daje 1.43 zł/m2 a co jeśli ktoś ma budynek piętrowy, to miał płacić 2 X 1.43 czy 1.43 + 0.89 – co z budynkiem dwu piętrowym - co z budynkiem wielokondygnacyjnym ?
    Bo tak jak to w tym ustawodawstwie jest określone, to wychodziło by na to, że gruntu na którym budynek stoi nie powinno wliczać się do opłaty za powierzchnię budynku.
    Nic nie wiesz i pojęcia w tym względzie żadnego nie masz a z tego powodu nic o tym wspominać nie będziesz ???
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 25-01-2023 o 21:32

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jest tylko kilka niewielkich okien, ich wymiana spowoduje kilka % oszczędności na ogrzewaniu.
    To jakiś żart z tymi ramami wstawianymi w wnęki okienne?
    Napisałem wcześniej, że górą ucieka połowa ciepła, dlatego trzeba ją ocieplić.

    CAŁA PRAWDA O OKNACHProblem okien w ocieplonym budynku. Termowizja okna 2i3 szybowe. Termoizolacja

    Jak widzisz żartem to nie jest !!!

    U nas z tym właśnie tak bywa i tak jest, że jeden za drugim jak mantrę powtarza – wymieniać/wymieniać stare dobre na nowe będzie lepiej tylko co lepiej i kiedy oraz jak to się zwróci.
    Zimna w roku tylko kilka miesięcy mamy, to po co dobre okna wymieniać jak je w ten czy inny sposób od środka można docieplić.
    Z termomodernizacją jest przecież podobnie – powinno się zaczynać od tego co przynosi największe straty a nie topić kasę w tym w czym zyski są małe.
    Stropy można ocieplać od góry i od spodu też przecież, więc w czym problem jak od góry ocieplić się nie da.

    U siebie jakie masz okna – małe czy duże – dwu szybowe czy trzy szybowe a w tym masz jakieś okno czy okna balkonowe – jak dłoń czy policzek przyłożysz do ściany i do szyby – jest wyczuwalna różnica – czy różnicy nie ma ?

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    [video=youtube;CUqLF6zoBps]Jak widzisz żartem to nie jest !!!
    Po wykonaniu elewacji nie ma sensu cokolwiek zmieniać.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Po wykonaniu elewacji nie ma sensu cokolwiek zmieniać.
    A gdzie to ja pisałem o tym, że by : „wymieniać/wymieniać stare dobre na nowe będzie lepiej tylko co lepiej i kiedy oraz jak to się zwróci.”.
    Przed termomodernizacją jak kogoś kasa rozpiera licząc na nie wiadomo jakie dopłaty i w ramach tego nie wiadomo co pod dyktando kasę topić, to co chce sobie może robić a w sytuacji takiej jak trzeba coś poprawić a żeby to zrobić, to zrobione trzeba uszkodzić albo rozwalić – no jaki jest sens w tym.
    Dalej uważasz, że w związku z powyższym, to takie głupie jest : „np. gęstą firanką na dzień wnękę okienną od ogrzewanego pomieszczenia odcinać a na noc zasłonami to jeszcze uzupełniać lub może nawet na zimę ramy z szybami we wnęki okienne wstawiać. „
    Sorki ale te Twoje : „Jest tylko kilka niewielkich okien, ich wymiana spowoduje kilka % oszczędności na ogrzewaniu.” w świetle tego co na filmie widać, to jakoś blado wygląda.
    Wspominałeś : „Szacuję, że dom obecnie potrzebuje 5 kW w mrozy, po ociepleniu pianką PUR dachu od strony poddasza szacuję zejście do 3 kW. OZC to pokaże dokładniej, bo https://cieplo.app/ nie bierze pod uwagę kilku sporych mostków cieplnych. „ ale pokazuje którędy ciepło ucieka i do tego jak będziesz liczył tak dla porównania coś z tych obliczeń tu wrzucisz ?
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 28-01-2023 o 08:05

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Mogę wrzucić.

    Co do okien, to nie mogę grubych firan czy zasłon mieć na oknach, bo pod oknami są grzejniki ścienne. Zasłonięcie grzejników da efekt odwrotny - okna nagrzewane najmocniej, wnętrza słabo. W domku są trzy średniej wielkości okna (1,4x1,7m) i jedno 0,4x0,8m.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Co do okien, to nie mogę grubych firan czy zasłon mieć na oknach, bo pod oknami są grzejniki ścienne. Zasłonięcie grzejników da efekt odwrotny - okna nagrzewane najmocniej, wnętrza słabo.
    Jakoś wyobrażenia nie mam by grzejniki zakrywać – firanki do parapetu, na parapecie lub podwiązane do karnisza - każde ograniczenie ruchu powietrza od i do grzejnika nic dobrego za sobą nie pociąga.
    Ps.
    Na coś takiego wpadłem : Prosty sposób na szybką budowę domu - Najlepszy TIMELAPSE w 25 minut.

    To tak tylko mimochodem - jak się chce to można.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Jakoś wyobrażenia nie mam by grzejniki zakrywać – firanki do parapetu, na parapecie lub podwiązane do karnisza - każde ograniczenie ruchu powietrza od i do grzejnika nic dobrego za sobą nie pociąga.
    Ps.
    Na coś takiego wpadłem : Prosty sposób na szybką budowę domu - Najlepszy TIMELAPSE w 25 minut.
    To tak tylko mimochodem - jak się chce to można.
    Wyłączyłem po paru sekundach, jak zobaczyłem, że zalewali ławy bez zawibrowania betonu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #29

    Domyślnie PC pod ocieplonym dachem - Ratpaw.pl.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Po drugie, gdybym dał termoizolację na spód strychu, to jednostka klimatyzacji wraz z kanałami byłaby w nieogrzewanej przestrzeni.
    Bardzo fajnie to wymyśliłeś, bo raczej nie przeczytałeś o tym nigdzie jak i nie wypatrzyłeś tego gdzieś – prawda ?
    Dzięki temu to odpada (Duża liczba załączeń pompy ciepła (defrosty). https://forum.muratordom.pl/showthre...py-ciep%C5%82a ) i grzałki oraz nie straszne temu będą tęgie mrozy, bo PC będzie zawsze w strefie ciepłej, która dogrzewana dodatkowo będzie stratami ze „stropu” który raczej ocieplany nie będzie – prawda ?
    Z reguły w większości przypadków każdy ma jakiś strych czy stryszek lub może pod dachem wygospodarować na to takie miejsce.
    Jak sądzisz – o ile dzięki temu COP wzrosnąć może ?
    Winieneś swą nazwę temu nadać, by rozchodząca się wieść rozsławiała Twoje „imię” i by jakiś ciul pomysłu Twego sobie nie przywłaszczył !!!
    Sam, to robić będziesz czy kupicie jednostkę gotową i zlecicie wykonanie tego ?
    Tak przy okazji jeszcze – skoro zgodnie z założeniami po ociepleniu dachu zapotrzebowanie na ciepło będzie tak małe, to nie lepiej by było rozważyć wentylację mechaniczną z rekuparatorem i nagrzewnicą ?
    PC kosztować będzie trochę.
    Dzięki rozwiązaniu temu serwis PC by odpadł a koszty eksploatacyjne : dwa w jednym minus amortyzacja PC, to chyba porównywalnym to będzie – co ?
    Do tego na wypadek „W” kocioł jeszcze będzie czyli autonomia prawie gwarantowana za free.
    Co sądzisz o tym ?
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 28-01-2023 o 14:08

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Jak sądzisz – o ile dzięki temu COP wzrosnąć może ?
    Nigdy się nie interesowałem COPem i nie mam pojęcia czy w ogóle wzrośnie.
    Tak przy okazji jeszcze – skoro zgodnie z założeniami po ociepleniu dachu zapotrzebowanie na ciepło będzie tak małe, to nie lepiej by było rozważyć wentylację mechaniczną z rekuparatorem i nagrzewnicą ?
    Straty na wentylację w domu bez wentylacji są bardzo małe (tylko wietrzenie i wyrzut powietrza w kuchni i łazience). Więc rekuperacja nic nie wniesie, a wręcz pogorszy. Nagrzewnica musi też być czymś napędzana - czym? Prądem?
    PC kosztować będzie trochę.
    Dzięki rozwiązaniu temu serwis PC by odpadł a koszty eksploatacyjne : dwa w jednym minus amortyzacja PC, to chyba porównywalnym to będzie – co ?
    Do tego na wypadek „W” kocioł jeszcze będzie czyli autonomia prawie gwarantowana za free.
    Co sądzisz o tym ?
    PC typu PP (kanałówka) kosztuje w zestawie ok. 9000 zł. Typu PW to minimum 11 tysięcy na chińczyka plus osprzęt plus czyszczenie instalacji. Instalacja grzejnikowa na cienkich rurkach i trójnikach, grzejniki nie za wielkie (właśnie liczę ich powierzchnię).
    Kocioł należy z tego co wiem zdemontować, a nie wyrzucić
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #31

    Domyślnie

    Ja to tak mam na oczach, że te 3 kW to przy mrozach określonych zgodnie ze strefą klimatyczną – na ile mrozu to liczone było -15/20 *C ? - no zim takich już nie ma i raczej nie będzie – jak już to coś tam na tydzień wyskoczy w granicach –10 *C – zawsze to ogarnąć jakoś można choć by w COP 1 przy G11 nawet.

    Do tego nad stropem jest przestrzeń do swobodnego zagospodarowania w dowolny sposób – i na razie o tym koniec.

    Skupmy się na tym Viadrusie – najpierw miał zostać a teraz to niby co ?
    Instalacja CO z cienkich rurek – grzejniki blaszaki – temperatura pracy 55-60*C.

    Z tego co sobie w antysmogowych wymyślili, to wywalić coś takiego trzeba i na co ze złomowiska rachunek jest konieczny jeśli z dopłaty pieniądze chce się wytargać a jeśli nie, to na mój rozum może stać sobie ale w taki sposób, by w razie kontroli było jasnym, że z eksploatacji jest wyłączony np. przez brak czopucha.
    Jak z tym faktycznie jest i będzie, to cholera jasna ich wie, bo oni stanowią prawo skutkiem działań a nie tak jak w tym co prawem nazywają napisane jest.
    Wujek nie chce już kotła mieć – tylko co z CWU i buforem oraz instalacją CO do tego – skupmy się na tym za nim pójdziemy dalej.

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    CWU grzane w bojlerze, jest optymalni dla niego.

    Żeby nie robic offtopa w wątku to może jednak skupmy się na kotle i grzaniu nim, a nie klimą

    W tej chwili jest tak, że Viadrus jest podłączony do bufora 200l i większego nie mozna dać, bo się nie zmieści. Sterownik Tech ST-22. Czujki temperatury podłączone do kotła (z tego wiem): jak temperatura wody przekroczy nastawioną, bp załącza się pompa, która pcha wodę na bufor, a druga (chyba równolegle) pcha wodę z bufora na instalację. Bardzo proste, wręcz prymitywne. Nie ma regulatora w pokoju! Oczywiście paliwo wrzucane na czuja, wedle temperatury zewnętrznej. Grzejniki otwarte na termostatach na maksa cały czas, żeby czasem się nie zamknęły, gdy potrzeba odebrać ciepło z bufora. Instalacja otwarta z naczynkiem przelewowym do kanalizy. Wsio.

    Jeśli by plan z kanałówką nie wypalił, to trzeba by dorobić pogodówkę, regulator pokojowy i jakiś zawór mieszający z siłownikiem. No i moze wypłukać instalację i dodać separator cząstek z magnesem i odpowietrznikiem (np Flamco). Ochrony powrotu chyba nie ma, ale nie patrzałem dokładnie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Wyłączyłem po paru sekundach, jak zobaczyłem, że zalewali ławy bez zawibrowania betonu.
    Obejrzyj - fajny filmik.
    To, że nie wibrowali betonu to nie jest tragedia i nie dyskwalifikuje użyteczności domu.
    Kiedyś nie było wibratorów i ludzie też budowali domy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #34

    Domyślnie

    Temu Viadrusowi dajmy pokój – znaczenia to nie ma czy on będzie czy nie – tak czy inaczej jest do niego cała reszta i co z tym – szlak – Viadrusa od bidy poświęcić chyba można ale tej całej reszty, to już raczej chyba nie ?

    Z tym podłogowym, to nie przesadzaj, już tyle tam i ówdzie o tym było, że chyba nie będziesz tu forsował tego, iż grzejniki o większej mocy można założyć by je przewymiarować – na upartego równolegle spiąć a w razie draki wentylatorami pod grzejnikowymi je podrasować – tak że z PC na wodę problemu strasznie wielkiego nie widzę – tylko ten koszt jednostki, robocizna i serwis – nie boisz się, że wujaszek od tego zejść Ci może ?

    Obacz jak @goguś ładnie się o tym pucuje :
    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Kup sobie klimatyzator 7kw np haier tayga lub droższy innova lub klon gree amber gold prestige 7kw ,kup wymiennik freon woda koszt ok 1 tys czy sam zrobisz wymiennik rurowy za ok 800 zł dwa przekaźniki po 30 zł zawór 3 dr przełączający za 200 zł filtr magnetyczny ok 300 zł i masz pompę ciepła nie odbiegającej parametrami od firmowych pomp i to nie czcza gadanina tylko fakt , zainteresujesz się to pogadamy chyba że jak 90 proc społeczeństwa powiesz nie wiem nie czuję sie na siłach bo jestem baba to odpuść , facet powinien dać sobie z tym rady bo po co przepłacać ????????
    Jak by nie wiedział o tym ileż to filmów na YT jest na to a do tego propanem a nie czynnikiem nabijane przez co serwis odpada - może co pomyśleć o tym?

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Obejrzyj - fajny filmik.
    To, że nie wibrowali betonu to nie jest tragedia i nie dyskwalifikuje użyteczności domu.
    Kiedyś nie było wibratorów i ludzie też budowali domy.
    Wynajęcie sprzętu to 100-200 zł za dobę. Nie ma powodu żeby nie zawibrować betonu konstrukcyjnego.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Temu Viadrusowi dajmy pokój – znaczenia to nie ma czy on będzie czy nie – tak czy inaczej jest do niego cała reszta i co z tym – szlak – Viadrusa od bidy poświęcić chyba można ale tej całej reszty, to już raczej chyba nie ?

    Z tym podłogowym, to nie przesadzaj, już tyle tam i ówdzie o tym było, że chyba nie będziesz tu forsował tego, iż grzejniki o większej mocy można założyć by je przewymiarować – na upartego równolegle spiąć a w razie draki wentylatorami pod grzejnikowymi je podrasować – tak że z PC na wodę problemu strasznie wielkiego nie widzę – tylko ten koszt jednostki, robocizna i serwis – nie boisz się, że wujaszek od tego zejść Ci może ?

    Obacz jak @goguś ładnie się o tym pucuje :
    Jak by nie wiedział o tym ileż to filmów na YT jest na to a do tego propanem a nie czynnikiem nabijane przez co serwis odpada - może co pomyśleć o tym?
    Już pisałem kiedyś, że ja osobiście nie będę instalował starszemu marudnemu człowiekowi urządzenia, za które nie mogę odpowiadać. Mówimy o sercu systemu grzewczego, a nie o dogrzewaniu - to musi działać i to wydajnie. Fajnie, że się komuś sprawdziło, ale ja nie zamierzam otwierać puszki Pandory pt zaszlamiona instalacja z kotłem stałopaliwowym. Ta instalacja jest otwarta, co oznacza dużą korozję. Już zbyt długo żyję na tym Świecie, aby znać zapach trupów wypadających ze starej szafy.

    Dziś z powierzchni grzejników ściennych oszacowałem moc GZ i wyszło mi ok 4 kW (zasilanie 50 stopni). Ocieplenie poddasza spokojnie obniży obciążenie o 1 kW, jak nie więcej. Moim zdaniem dołożenie pogodówki i regulatora pokojowego da wystarczający komfort do palenia nawet drewnem, które już teraz jest wystarczająco energetyczne do wygrzania domu w solidne mrozy tym Viadrusem. To jest plan B. Plan A to klima kanałowa, którą wstępnie policzyłem wraz z oporami, długościami kanałów itd. Najtańsza Toshiba z serii RAV będzie w sam raz, a ma SCOP=4,6 (nie wiem w jakieś strefie klimatycznej, dla naszej zakładam lekko powyżej 4).
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 31-01-2023 o 00:30
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #37

    Domyślnie

    Byłbym się nie martwiłbym ta korozją ponieważ ona prawie nie istnieje w systemach grzewczych bez dopływu świeżej natlenionej wody - natomiast pewna ilośc szlamu jak najbardziej ale to jest do odfiltrowania i po miesiącu intensywnej pracy pompy obiegowej woda w instalacji jest czysta jak łza. Jak jest bufor to on sam w sobie jest świetnym osadnikiem wszelkiego zła. PC byłaby wtedy rozwiązaniem najmniej dewastującym stan obecny. Ale.... no plan z rekuperacją nie wygląda źle jak wujek ma kasę.

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Nie przewidujemy u niego rekuperacji.

    Myślę, ze korozja może jednak być, bo grzejniki to hipermarketowe produkty.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #39

    Domyślnie

    Panoczki – woda kotłowa, to woda kotłowa i tu nie ma co roztrząsać tego a jeszcze są do tego inchibitory, bo dobrze wiadomo jak z tym jest i do tego na to w necie info jest wiele – tak czy inaczej @Ratpaw – weźmy na to ile wujkowi Twemu te marketowe z cienkiej blaszki już chodzą ale fakt, ja też bez dokładnego wypłukania instalacji CO nie ważył bym się władować na coś takiego PC. Do tego nie z każdej kranówy może powstać woda kotłowa.

    No to tak - PC na wodę nie jako w przedbiegach odpadło i dalej instalacja CO zostaje do użytkowania i ewentualnego rozmnożenia.
    To co o niej napisałeś, to dziwnie jakoś wygląda :
    W tej chwili jest tak, że Viadrus jest podłączony do bufora 200l i większego nie mozna dać, bo się nie zmieści. Sterownik Tech ST-22. Czujki temperatury podłączone do kotła (z tego wiem): jak temperatura wody przekroczy nastawioną, bp załącza się pompa, która pcha wodę na bufor, a druga (chyba równolegle) pcha wodę z bufora na instalację. Bardzo proste, wręcz prymitywne. Nie ma regulatora w pokoju! Oczywiście paliwo wrzucane na czuja, wedle temperatury zewnętrznej. Grzejniki otwarte na termostatach na maksa cały czas, żeby czasem się nie zamknęły, gdy potrzeba odebrać ciepło z bufora. Instalacja otwarta z naczynkiem przelewowym do kanalizy. Wsio.
    Dwie pompy w układzie CO a stykła by jedna – co z CWU, pompy nie ma ? grawitacyjnie śmigać może – CO grawitacyjnie może pracować czy nie ? - bufor 200 l + kaloryfery + głowice termostatyczne, to nie jest wcale tak strasznie mało przy nabiciu go powiedzmy do 90*C a do tego jeszcze mamy zasobnik 100 l na ciepłą wodę, któremu instalację podrasować trochę i dodatkowo jako coś w rodzaju bufora też będzie – tak, że te 10 kW na wszystko, to wcale nie jest tak wiele.
    Załadował byś rysunek tej instalacji CO lub foty jakieś, bo coś czuję że Ci się wujaszek strasznie z tym morduje.

    Teraz PC kanałowe – w kuchni i w łazience jest wentylacja i co myślisz z tym zrobić – z PC pchać będziesz ciepłe powietrze, by wentylacją uciekało na zewnątrz ? Rekuperacji nie skreślaj tak szybko.
    Ogrzewanie wentylacją? Zobacz pomysł Pana Macieja!!

    Pytasz czym nagrzewnicę zasilić – możliwości jest kilka i to od Ciebie zależy na co byś się zdecydował ale może być i prąd.

  20. #40

    Domyślnie

    Tanie grzanie! Wspomaganie retorty palnikiem rakietowym!!!
    https://www.youtube.com/@marcing.218
    piec rakietowy i ekogroszek https://www.youtube.com/watch?v=MvTMNdaUlMo
    Palnik na zrębki – testowanie https://www.youtube.com/watch?v=WKKXgtDmSKM
    podajnik na zrębkę własna konstrukcja https://www.youtube.com/watch?v=WToEVLqsCWI

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony