dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Co jest potrzebne do odbioru domu

    Cześć
    Będę startował z papierologią do odbioru domu do użytkowania i trochę zgłupiałem co ja właściwie potrzebuję od elektryka.
    Kierownik budowy mówi tak, że do pozwolenia na użytkowanie już nie jest potrzebne zaświadczenie od elektryka ale tak czy inaczej prawo wymaga przeprowadzenia pomiarów.
    Na działce mam domek letniskowy zasilany jedną fazą i taryfą G12W i z niego obecnie mam prąd w domu. Teraz potrzebuję zmienić licznik na trójfazowy i zwiększyć moc i do tego chyba potrzebuję zaświadczenie od elektryka, tak? Obecnie w rozdzielnicy jest poprowadzony przewód jednofazowy ale jest też trójfazowy i wystarczy go przepiąć oraz podłączyć go w ZK bo jest do niego poprowadzony i zakopany.
    Co ja mam mówić elektrykowi że czego ja właściwie potrzebuje - pomiarów, odbioru, zaświadczenia?
    Nie chciałbym żeby się po fakcie okazało że on zrozumiał coś innego niż ja potrzebuję.
    Ile taka usługa powinna kosztować mniej więcej dla małego domu ok 80 m2?
    Thenks from mountain

  2. #2

    Domyślnie Zakończenie budowy

    Zgodnie z obecnym Prawem Budowlanym Art. 57 ust. 1b nie potrzeba do odbioru domu jednorodzinnego:
    • oryginału dziennika budowy
    • protokołów badań i sprawdzeń z wyj. próby szczelności instalacji gazowej
    • potwierdzenia wykonania przyłączy


    Próbowałem się powołać na te przepisy, ale PINB nie chciał ich uznać tłumacząc tym, że owszem nowe przepisy są, ale tylko dla Pozwoleń na Budowę złożonych po 19 września 2020 r. gdzie był składany tylko PAB i PZT. Ponieważ nie byłem w stanie dojść do kogo stosują się stare, a do kogo nowe przepisy, więc się poddałem i złożyłem po staremu. A według starego Prawa Budowlanego wymagano ode mnie:


    1. Zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego (druk PB-16a).
    2. Dziennik Budowy.
    3. Oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu budowy z listą zmian nieistotnych.
    4. Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza.
    5. Mapa PZT i rysunki z naniesionymi nieistotnymi odstąpieniami.
    6. Protokół próby szczelności instalacji CO, wodnej i kanalizacyjnej i pomiarów wentylacji mechanicznej.
    7. Protokół pomiarów instalacji elektrycznej.
    8. Jeśli jest urządzenie gazowe, to zaświadczenie kierownika budowy o zgodności z przepisami pomieszczenia z tym urządzeniem - w tym prawidłowej wentylacji. Zamiast kierownika budowy zaświadczenie może wydać kominiarz. Protokół szczelności instalacji gazowej.
    9. Oświadczenia kierownika budowy o zbiornikach na:
      1. szambo
      2. deszczówkę.

    10. Potwierdzenia odbioru przyłączy:
      1. wodociągowego.
      2. elektroenergetycznego.
      3. gazowego

    11. Uprawnienia budowlane i aktualne wpisy do Izby Inżynierów Budownictwa:
      1. Kierownika budowy
      2. Elektryka sporządzającego protokół
      3. Inżyniera instalacji sporządzającego protokoły (CO, wod-kan)

    12. Karta ewidencyjna do celów statystycznych.
    13. Zawiadomienie o nadaniu numeru porządkowego budynku.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 16-02-2023 o 19:59
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony